Jump to content

96 Kw Sau 74 Kw


justy
 Share

Postare recomandată

vreau sa-mi cumpar un passat variant si sunt curios, stiind bine ce inseamna aceste specificatii legate de puterea motorului, spre ce sa optez. Sunt convins ca majoritatea veti spune 96 kw. vreau sa stiu totusi care ar fi diferentele de consum , tinuta de drum sau orice alte detalii. plec in germania si am observat ca sunt mai multe oferte cu 74 kw, iar ajungand acolo chiar vreau sa fiu coinvins ca fac alegerea cea mai potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre cel de 131 cai si 101 este o diferenta destul de mare. Consumul la cel de 131 cai este de vreo 7 mediu. Cel putin la mine asa e si la cel de 101 e un pic mai mic, dar asta nu justifica diferenta de putere. Cu cel de 131 in depasiri simti putera, si cel de 101 e bun numa ca nu are asa forta. Amandoua motoare is PD din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este doar de 30 de cp sau are motorul si alte imbunatatiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este doar de 30 de cp sau are motorul si alte imbunatatiri

au fost mult mai fiabile cele de 130cp

la cele de 101cp pot sa-ti spun ca au fost mult mai multe probleme pe volant(cam la 100000km pica)

consumul este la fel(difera in functie de stilul de mers)

daca tot dai un ban cauta un130cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, eu spre unul de 131cp m-am orientat, dar am spus ca daca nu gasesc cum imi place am sa ma multumesc si cu unul de 101cp, decat sa vin fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io acum am unul de 131cp si plus 4motion. inainte am avut unul la fel dar pe 101cp.crede ma ca diferenta este foarte foarte vizibila.timpul intr o depasire este cel putin injumatatit daca nu mai mult decat la 101cp. poate te duce la mai mult ca pret ,cu toate ca taza este acceasi ,eu zic ca merita toti banii.bafa la cautare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara-ti unul de 131 de cai (AVF) , pe de alta parte mai ai si un mare avantaj , ai cutie in 6 trepte :))

fara indoiala alege motorul de 131 !

daca nu gasesti nu itzi lua de 101 , glumesc desigur :P

e alegerea ta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara-ti unul de 131 de cai (AVF) , pe de alta parte mai ai si un mare avantaj , ai cutie in 6 trepte

Nu neaparat, sunt modele care au doar 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Passat de 101 cp si colac peste pupaza si cutie automata. Daca nu era masina impecabila si estetic si tehnic o vindeam de mult pe motivul lipsei de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar AWX-ul e cu 5 trepte , daca e AVF are 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan_m tu simti lipsa de putere si datorita automatei care e de 4 viteze in cazul tau din pacate :D . Dar tot merge sigur misto :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati deschis un subiect interesant. In cautarile mele am vazut si de 96 kw tiptronic (cu 5 trepte). credeti ca o varianta cu cutie automata este una de ales? credeti ca sunt fiabile? multi de pe la noi sunt cam indoielnici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se vede in semnatura mea nu prea pot fi obiectiv :D Dar multi sunt cam indoielnici pentru ca nu au habar de automata. Cum imi zicea si-un mecanic de Dacie (prieten de familie) cand a vazut ca e automata ... "Daca s-a stricat asta o arunci.."

Nu e adevarat. Sunt ateliere multe in bucuresti care se ocupa de automate, schimb ulei, filtru, valve, ambreiaje (are un ambreiaj pt fiecare viteza). Eu nu am avut prob deloc cu ea. Daca ii schimbi uleiul la timp sunt OK.

De fapt la manuala ai ambreiaj, volant... Deci nici acolo nu e "smooth sailing".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un prieten care are golf cu cutie tiptronic si e super multumit, mai ales nevasta lui.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina care are cutie tiptronic buna este de preferat.E si mai comoda si schimbi si cand vrei.Nu mai trebuie sa mesteci toata ziua schimbatorul,mai ales in aglomeratie.Dupa ce conduci un tiptronic sau un dsg nu te mai uiti cu ochi buni la o cutie manuala. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai de ales, alege 130cp,fara sa stai pe ginduri! diferenta de putere iti va face sofatul mult mai confortabil si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja sunt mai linistit in ceea ce priveste alegerea. Sunt doar 2 chestii pe care vreau sa le mai stiu

1. daca tempomatul este atat de util incat este absolut necesar sa il aiba ?

2. aceeasi intrebare pentru incalzirea din scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 101 Cp si tare mult as fi vrut sa fie de 130 CP, dar bugetul nu mi-a permis asa ca am ales ce am acum. Cum am 2 copii eu nu mai alerg ca inainte asa ca lipsa de putere nu o prea simt. Consumul cred ca e la fel sau ..ma rog aproape la fel. Daca ai buget mare dute pe 130 CP si bineinteles cutie automata .E super tare la traficul care e in Bucuresti sa ai o automata. Bine or sa creasca si costurile de intretinere dar nu cred ca asa mult . Tempomatul eu il folosesc doar pe autostrada si pot sa iti spun ca mie imi place la nebunie.Dar sa stii ca iarasi nu e un capat de tara daca nu il ai. In incheiere nu iti urez decat :angry: Safe si vino la intalniri sa iti vedem viitoarea achizitie

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca un passat AVF adica 130 cp si cutie manuala cu 6 viteze este cea mai buna alegare pentru drumuri lungi si confortul la drumuri lungi. Consumul nu difera ff mult fata de cutia cu 5 viteze. Eu zic sa nici nu te gandesti la ala de 101 cai. Mai bine mai aduna 1000 euro si iti iei unu de 131 calumea. Merita fiecare banut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

130 cp clar, cutia doar tu o poti hotara, daca mergi mai sportiv ia manuala, vrei confort ia o automata.

Iar in afara de motorul asta, obligatoriu ca optional ar fi climatronic-ul, scaune incalzite, geamuri fata/spate electrice. Restul gadget-urilor se pot aduga usor ulterior. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul este o masina relativ grea (1440 Kg). Se simte diferenta de motorizare. Dar nu e de speriat. Depinde ce vrei de la masina. Te duce linistit si cu motorul de 101 cai. Avantaje ar fi doar pretul mai mic. Dar daca vrei sa conduci mai sportiv, nu prea iti ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata vreme cat diferenta dintre un 101cp si un 131cp o poti rezolva printr-un chip-tuning de 3-400 Euro, mi se par mai importante starea generala a masinii si nivelul de dotari.

Cat despre tempomat, as zice ca depinde foarte mult de preferintele fiecaruia. Eu am tempomat pe masina si intr-un an jumate de cand o am, nu cred ca l-am folosit de doua. Dar recunosc ca-mi place foarte mult sa conduc si sa simt masina :) . Dar nu ar trebui sa-ti faci prea mari probleme daca masina nu are tempomat; costa aprox. 600 RON montarea lui ulterioara.

Scaunele incalzite le folosesc pe vreme ploioasa sau geroasa si imi place senzatia :)) . Iarasi depinde de preferintele fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata vreme cat diferenta dintre un 101cp si un 131cp o poti rezolva printr-un chip-tuning de 3-400 Euro, mi se par mai importante starea generala a masinii si nivelul de dotari.

La fel ii poti face chip si la una de 130 cp si ajungi la 160; si e alta treaba... sau poate omul nu vrea chip, ca tine la fiabilitate.

Ca idee... daca ai banii, nu sta pe ganduri, ia-ti de 130 CP.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca vad ca esti din Buc cred ca n-ar strica sa participi la una din intalnirile saptamanale...unde poti testa ce model doresti tu. Sau ma rog...nu vreau sa vorbesc in numele colegilor, deci pot spuna ca poti testa masina mea oricand. Dupa cum vezi in semnatura, am si ceva caluti peste cei 130.

Poti face o comparatie intre una de 101 cp chipuita(de ex Borisake) si a mea.

Cine stie...poate-ti place atat de mult incat nu te mai duci in Germania, ci o sa-mi faci o oferta de nerefuzat :P

cred ca ti-ai dat seama ca eu te sfatuiesc sa alegi motorul AVF de 131 CP cu 6 viteze

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa facem un POOL :P eu zic la fel, daca tot faci o investitie, ia un 130cp, diferenta de pret nu este mare, iar fiabilitatea+puterea inclina balanta catre 130.

Sa ai bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!