Jump to content

Joc Volan In Gropi Sau Drum Pietruit !


cezarsv
 Share

Postare recomandată

adyrom acelasi zgomot il am si eu .

verifica daca misti volanul pe verticala adica sus-jos in stationare cu motorul oprit ai joc?

daca da e din coloana de directie 100%, vezi postul #72.

asa ca nu ai ce sa-i faci ca e boala generala , adica scuze ai ce sa faci sa schimbi coloana daca te tine buzunaru'.

sunt curios daca e la fel!

numai bine!

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe aici pe undeva ca exista totusi niste bucse in coloana de directie care se pot schimba si dispare jocul.Cica sunt de plastic.Mai zicea un coleg ca ar fi si ceva surub cere se poate strange si dispare jocul din coloana, doar ca se ingreuneaza culisarea coloanei sus jos, daca vrei sa o mai reglezi.

Acesta este postul unde am dat de acel surub de reglaj al jocului de uzura a coloanei de directie

Posted 07.07.2010 @ 18:44

View PostRemus66, on Jul 2 2010, 18:11, said:

Pentru House M.D.

Asculta-l pe colegul Trami, am fost la el cu aceeasi problema si m-a lamurit ca n-am nimic la caseta. Omul este profesionist si stie ce face si ce spune.

Bataile pe care le simti, sunt aproape sigur ca sunt din coloana de directie, chiar daca ai inlocuit-o cu alta de la second hand.

Coloana de directie este formata din doua axe, unul cu caneluri interioare si altul cu caneluri exterioare. Aceste 2 axe, inrta unul intr-altul de aici rezultind posibilitatea reglarii in adincime a volanului. Ca sa mearga usor unul fata de celalalt, aceste caneluri sunt executate cu un mic joc. Din cauza acestui joc la trecerea rotilor peste anumite tipuri de denivelari, ca de ex. drum de tara pietruit, hasurile din intersectii, denivelari ce provoaca miscari rapide ale volanului, in coloana de directie apar aceste batai specifice, de zici ca ai masina terminata pe fata.

Ca sa impiedice acest fenomen, fabricantul coloanei de directie a montat pe axul cu caneluri exterioare 2 bucse de material plastic cu rolul de a prelua jocul la flanc al canelurilor, impiedicind astfel aparitia batailor. In timp de la reglajele repetate in adincime a volanului, precum si de la efortul suportat de coloana la viraje, aceste bucse de plastic se uzeaza, permitind manifestarea prin batai in colana de directia a jocului descris mai sus.

Am avut aceasta problema, ajungind chiar si la Trami hotarit sa reconditionez o caseta care era buna dealtfel. Am rezolvat prin demontarea in bucati a coloanei si inlocuirea acestor bucse cu altele confectionate de mine, astfel incit coloana de directie ca culiseze destul de greu in adincime. E adevarat ca acum reglez foarte greu in adincime volanul, dar directia este "beton" din acel moment al inlocuirii bucselor.

Verifica-te impingind la maximum volanul spre bord si treci cu masina prin zonele unde stii cum troncane. In mod normal trebuie sa simti o atenuare sensibila a fenomenului.

Mai poate fi crucea cardanica de la capatul de racordare cu caseta, dar ma indoiesc dupa cum am vazut ca arata. Pare a fi foarte solid executata.

Succes, daca mai doresti amanunte, sper sa te pot ajuta.

Coloana nu are joc deloc...end of story!nu incerca sa ma convingi...

canelurile acelea se regleaza dintr-un surub....mecanicul mi-a strans destul de tare acel surub,reglajul volanului se face greoi...tocmai pt a-mi elimina acel joc de care zici

de dragul tau si cu asta sper sa trecem peste asta am sa fac testul cu volanul impins la max spre bord

in afara de asta...am facut testul de amortizoare...a ies cam prost cam 53% pe fata.Intrebare:poate troncani de la amortizoare obosite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul Remus66 ne-a promis nişte poze cu o coloană de direcţie demontată pentru a vedea acele bucse care provoacă zgomotele din coloană.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coloana de directie, vedere "explodata",se observa in partea inferioara a pozei axul volan superior demontat din "camasa "sa. In mod normal acesta nu este necesar a fi demontat, fiindca bucsele de plastic sunt pe piesa conjugata. In partea superioara a fotografiei se observa cele 2 componente mari ale axului volan inferior.

post-17663-0-15505200-1302804216_thumb.j

Axul inferior, al coloanei de directie, asa cum se demonteaza el din "camasa" lui. Cum priviti fotografia, axul iese catre dreapta imaginii.

post-17663-0-12484700-1302805296_thumb.j

Detaliu al axului volan inferior. Se observa cele 2 bucse de plastic ce au rolul de a atenua zgomotul produs de jocul existent intre canelurile interioare ale axului volan superior si cele exterioare ale axului volan inferior. Daca nu ar exista acest joc, reglajul in adincime al volanului nu s-ar putea efectua.

Pentru eliminarea batailor din coloana de directie aceste bucse trebuie inlocuite cu altele facute de un strungar dintr-un material gen plastic mai dur, teflon, etc.

Se observa in poza ca bucsele originale prezinta uzura, in sensul ca s-au format in lungul lor caneluri in prelungirea celor ale axului. De aceea ele nu mai atenueaza zgomotele coloanei de directie. In poza nu mai sunt chiar in prelungira canelurilor, fiindca eu le-am mai rasucit.

post-17663-0-34083300-1302804678_thumb.j

Detaliu al uneia dintre cele 3 urechi ce trebuie indreptate pentru a putea extrage axul inferior din camasa sa.

In poza urechea este in pozitia indreptata, adica s-a extras axul din camasa.

post-17663-0-00268100-1302804852_thumb.j

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt detaliu al canelurilor axului volan inferior,

post-17663-0-30410500-1302806235_thumb.j

Canelurile axului superior al volanului,

post-17663-0-96946700-1302806256_thumb.j

Axul volan inferior introdus partial in axul volan superior.

In mod normal nu se poate obseva acest lucru fiindca ambele axe sunt de fapt montate in "camasile" lor.

post-17663-0-38158500-1302806283_thumb.j

Asa ar arata coloana de directie, fara camasile exterioare. Se poate observa cum axele se imbina cu ajutorul canelurilor si rolul pe care il au acele bucse de plastic.

post-17663-0-55262500-1302806872_thumb.j

In timp ce scriam acest post, ma gindeam ca poate ar merita incercat, ca cineva ce nu poate apela la serviciile unui strungar, sa demonteze cele 2 bucse de plastic, sa bandijoneze axul de metal in zona de asezare a bucselor cu banda de teflon, din aceea pentru etasarea filetelor si apoi sa monteze bucsele la loc. In acest fel ele vor avea un diametru mai mare si vor fi mai "umflate", atenuind bataile coloanei de directie. Nu am incercat asa ceva, doar mi-a venit in minte ca o solutie. Trebuie atentie insa caci daca se mareste prea mult diametrul bucselor axele nu mai intra unul in altul sau intra foarte greu si vor fi dificultati la reglarea in adincime a volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumim Remus pentru poze.

Din poza se vede ca diametrul celor 2 bucse este mai mic decat cel al axului pe care sunt montate.Ele ies usor de pe ax sau sunt introduse la cald prin dilatare?Banuiesc ca zimtii de pe bucse sunt semnele de uzura, nu? Normal ele au fost fara aceste caneluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele ies usor de pe ax, ele sunt lipite cu ceva lipici gen Superglue, cel putin mie asa mi s-a parut. Daca te uiti bine in poza, ai sa observi ca bucsele nu sunt inchise ci sunt crestate astfel incit pot fi scoase usor ca si cum ar fi o litera "C" pe care o tot casti pina cind iese de pe ax.

Asa este zimtii de pe bucse sunt o uzura intr-o oarecare masura, adica acei zimti trebuie totusi sa existe, caci altfel axul inferior n-ar mai intra in cel superior. In pozitia de lucru ambele bucse se gasesc introduse in axul superior. Uzura inseamna, altfel spus, faptul ca cele canale s-au largitsi in adincime si in latime si astfel axul inferior poate juca cu zgomot in cel superior, lucru ce se aude groaznic, cind treci peste denivelari gen linii de tramvai sau piatra cubica, datorita frecventei mari de vibratie a rotilor stinga-dreapta. La gropi obisnuite sau la drumuri foarte bune, nu se simte acest joc. Probabil ca pe nemti din aceasta cauza nu-i deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merci pt explicatii. Tocmai ce am schimbat vineri toata articulatia masinii. Stiam ca zgomotul provenea de undeva din coloana de directie, dar nu prea m-am incumetat sa umblu. Mai cu seama eu am si un oare ce joc in volan similar celui care era la dacie cand se ducea dreaq crucea cardanica...asta nu stiu cum am sa-l rezolv, deoarece observ ca la golf sunt 2 si din pozele tale nu prea par a fi din cauciuc, ci mai degraba parca ar fi metalice...gen bolt bilela piston...intelegi tu ce vreau sa zic...daca nu am vazut bine, te rog mai scrie cateva randuri si despre chestia asta.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, se vorbeste totusi de un surub din care s-ar mai putea regla/restrange putin jocul in coloana de directie. Poate cineva posta o poza cu acel surub? La mine deocamdata se aude foarte putin acel zgomot de "zdranganeala", dar as vrea sa-l elimin daca pot totusi. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sergiu_1.9tdi_asv

remus66 mersi mult pentru poze si cea maidetaliata informatie, datorita ei astazi am demontat tot acest sistem de pe masina si am incercat mai multe metode de a reconditiana aceste bucse mea luat cam citeva ore dar in cele din urma am reusit am facut acum si un test si am un volan ferm ca niciodata pina acum, aceasta problema cu jocul in volan o aveam de cind am luat masina , intre timp am facut totul ca sa dispara dar fara vri-un succes dar astazi me-a reusit si iti sunt foarte recunoscator, mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit, se vorbeste totusi de un surub din care s-ar mai putea regla/restrange putin jocul in coloana de directie. Poate cineva posta o poza cu acel surub? La mine deocamdata se aude foarte putin acel zgomot de "zdranganeala", dar as vrea sa-l elimin daca pot totusi. Multumesc!

Sub masina,sub caseta,cheie de 16 parca,e singurul surub care strange caseta.Virezi maxim stanga si pe langa roata poti ajunge la el.De fapt acela e tachetul.Ai grija,daca il strangi prea mult nu o sa iti mai revina volanul singur la iesirea din viraje.De altfel si volanul se va invarti mai greu si vei solicita mai mult servo.Nu e recomandat sa il strangi.Eu la cine l'am strans cam jumate de tura,zgomotul s'a atenuat putin,dar a preferat sa il desfaca inapoi pt a putea misca volanul normal.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

zebrocksky ce legatura are tachetul reglabil cu jocul din coloana de directie?

Va sfatuiesc sa nu umblati la acel tachet dc nu aveti joc in caseta, precizez joc in caseta nu coloana de volan

Eu am schimbat coloana de volan cu un second , dar fara sa ma gandesc am luat tot din 2000, jocul a disparut in proportie de 90%, se mai simte foarte rar,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am si eu o problema asemanatoare...

tremura volanul cu tendinta de a traga dreapta. ceva in genul la un pendul se mimsca spre dreapta si revine

nu mul cred ca un mm doar ca este stresant.

problema apare la viteza mica pana la 70/80 km/h. la viteza mai mare este ok.

bucsele sunt schimbate, pivoti am echilibrat rotile, unghil de fuga...totul este ok..doar ca apare tremuratul la volan.

am schimbat volant cu una fixa...este posibil sa fie de la ea? sau dela cauciucuri? sunt destul de uzate..au cam 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incearca sa schimbi cauciucurile(iei de proba de la un prieten) cu unele bune...s'ar putea sa se rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca n-am aflat care este atat mult discutatul surub de reglaj al jocului! Ori este, ori nu este. Macar sa stim si noi, sa mai speram sau nu. Sper ca nu este secret. Deci acel tachet iese din discutie, el regland jocul in caseta si nu este recomandat sa se umble la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"....care este atat mult discutatul surub de reglaj al jocului......""

"....tachet iese din discutie, el regland jocul in caseta...."

Te contrazici singur?

Ala e singurul surub de pe caseta care mai regleaza ceva.Nu ca nu e recomandat sa umbli la el,ci ca nu poti avea rezultate "simtibile" daca ai joc de iti troncane ca si cum nu ai mai avea bucse la brat.Ala MAI regleaza ceva daca ai jocuri mici spre medii(de asta am zis ca se strange MAXIM 1/4->1/2 de tura,ceea ce e foarte putin.)

Alt remediu,schimbatul bucsei de pe caseta,dar daca ajungi la asa ceva,mai bine te bagi la reconditionare completa.

Sau la care joc te referi?Daca mai iei in considerare jocul de pe COLOANA,de pe tija telescopica,acolo nu ai surub,ai bucse pe care le inlocuiesti cu altele mai "stramte" ca sa elimini jocurile stanga-dreapta.

Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In postul 77 se vorbeste de acel surub de care am intrebat eu. Si nu cred ca m-am contrazis in ce am scris. Eu vorbeam de surubul de reglaj al jocului din coloana, nu de cel al jocului din caseta. Doar asta e concluzia acestui topic, nu? Ca jocul in volan sau drum pietruit e din coloana. Daca nu e un surub de reglaj pe coloana, sa se scrie clar aici ca se remediaza prin schimbarea acelor bucse striate. In postul 87 s-a mai pus intrebarea "ce legatura are tachetul reglabil cu jocul in coloana". In postul 84 am intrebat clar de jocul din coloana de directie. Deci nu vorbeam de caseta. Am sperat (si sper inca) ca se poate atenua macar putin acel joc in COLOANA cu vreun surub de reglaj. Nu am postat ca sa isc polemica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch: Okai,daca am postat aiurea,scuze! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

totusi eu cred ca se refera la surubul care tine reglajul coloanei dedirectie pe inaltime si adancime

Dc strangi acel surub mai tare automat se va regla si volanul mult mai greu iar in momentul in care inchizi reglajul coloana va fi mult mai fixa nelasand sa aiba joc asa de mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun de retinut. Cand am sa mai dau jos plasticul sub volan, am sa incerc asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in viitorul foarte apropiat ma voi apuca si eu de desfacut coloana volanului si sa vad ce e de facut cu jocul si cu zgomotul enervant pe care il are si dupa inlocuirea casetei de directie.

Daca mai este cineva care a facut deja acest lucru, sfaturile sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa faca din alt material acele 2 bucse? E buna varianta cu rasucitul bucselor in loc de reconstruirea lor din ceva plastic?

In partea de jos a axului , la cealalta parte telescopica profil patrat, dintre cele doua cruci cardanice, nu se formeaza joc?Daca se formeaza, cum poate fi reparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat sa strang acel surub existent(de fapt piulita)existent pe coloana volanului, insa singurul efect vazut este faptul ca levierul de blocare a volanului merge mai greu. Altceva nimic. Volanul nu merge mai greu, reglajul se face la fel de usor, insa acea renumita deja trancaneala e tot acolo. La capatul dreapta al casetei de directie nu am joc deloc si nici nu curge ulei. Nu ma ingrijoreaza inca, mai caut cauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat aseara coloana de directie la golful meu. Am dus-o in casa, am desfacut-o, si am inlocuit una din cele doua bucse cu alta facuta de mine, iar cea de-a doua bucsa am rotit-o putin, incat sa isi faca striatii noi si am asamblat-o la loc. A intrat putin mai greu axul inferior in cel superior dar fara probleme. Azi am montat-o pe masina si am ramas uimit cum e acum. Ca o masina noua, fara pic de joc, zgomot, inclusiv la mers pe drum pietruit cad de regula se auzeau bataile alea enervante. E mult de lucru, dar merita tot efortul.Atentie, sa va faceti semne la pozitia celor doua bucati ale axului inainte de a le desface caci se modifica apoi pozitia volanului la zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

subscriu si eu la aceasta problema, din cate vad - des intalnita la golf 4.

Simptome: pe denivelari mici (cum ar fi trecere cale ferata, santuri mici, etc) simt o pocnitura gen clank-clank in volan ( am vazut ca mai multi forumisti au denumit-o in modul acesta ). La viteze mici (20-30km/h) de asemenea simt aceasta "bataie in volan" dar doar atunci cand virez din scurt stanga-dreapta. Am observat ca volanul are si un mic joc (aprox 1/2cm), joc in care rotile stau fixe si nu misca in concordanta cu volanul. Nu cred ca e de la caseta si nici nu vreau sa cred pentru ca e foarte costisitoare operatia, dar intreb daca au treaba articulatiile de genul: cap de bara, bielete directie, etc. Sau poate fi altceva? Momentan am 225/45/17 vara, dar si inainte cu 195/65/15 simteam acelasi lucru, doar ca mult mai puternic. Am incercat metoda cu pozitionarea volanului, dar la mine nu tine. Ce poate sa fie ? Multumesc si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!