Jump to content

Joc Volan In Gropi Sau Drum Pietruit !


cezarsv
 Share

Postare recomandată

la g4 2003 cand o iau prin gropi sau drum d tara park simt asa un joc in volan (cumva ca simt gropile in volan ) , am mers azi cu u ngolf mult mai vechi si cu km mai multi k al meu si park la ala e rigid volanu p drum d tara ? care ar putea fi cauza :Driver: bucse , capete ? bari stabilizatoare etc ? cum il fac sa fie rigid ? :D

Modificat de cezarsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cezarsv:Renunta la exprimarile gen mirc:k,sh....iti dau un sfat altfel vei fi sanctionat :lol:

Problema postata de tine cred ca are legatura cea mai mare cu bucsele de la bara stabilizatoare...ai avut si un anumit scartait al masinii la unele denivelari inainte de acesta problema?

Bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VERIFICA JOC CASETA DIRECTIE (EVENTUAL PIERDERI LICHID SERVO)

DE OBICEI PROBLEMA APARE PE DREAPTA

RIDICA MASINAPE ELEVATOR, VIREAZA MAXIM STG SI VERIFICI AX CASETA DREAPTA(LA FEL SI STANGA)

DACA ARE JOC ARE UN SISTEM DE REGLAJ PE CASETA

BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VERIFICA JOC CASETA DIRECTIE (EVENTUAL PIERDERI LICHID SERVO)

DE OBICEI PROBLEMA APARE PE DREAPTA

RIDICA MASINAPE ELEVATOR, VIREAZA MAXIM STG SI VERIFICI AX CASETA DREAPTA(LA FEL SI STANGA)

DACA ARE JOC ARE UN SISTEM DE REGLAJ PE CASETA

BAFTA

directia e buna , a fost verificata nu face probleme la fel si lichidu d servo , e posibil bucsele bara stabilizatoare alea trebuie schimbat ca nu au fost schimbate niciodata la mine , si da am avut un scartait p fata care parca disparut apare si dispare uneori , o sa schimb bucsele alea cat ma coasta oare ? bucsele toate + capete de bara nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara de torsiune te costa vre 50 ron...Gasesti la Automitric...eu zic sa iei originale ca astea pica super rapid.La Mitric cred ca sunt pana in 100 ron cu tot cu manopera!

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VERIFICA JOC CASETA DIRECTIE (EVENTUAL PIERDERI LICHID SERVO)

DE OBICEI PROBLEMA APARE PE DREAPTA

RIDICA MASINAPE ELEVATOR, VIREAZA MAXIM STG SI VERIFICI AX CASETA DREAPTA(LA FEL SI STANGA)

DACA ARE JOC ARE UN SISTEM DE REGLAJ PE CASETA

BAFTA

Daca ai putea sa imi dai ceva detalii de reglaj ca am un joc in volan si vreau sa stiu cum se reglaza ca sa ma duc cu ea. jocul il simt cand dau volan inspre dreapta are un joc cand dau stanga nu are. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acelasi joc il am si eu ! Nu are nici o treaba cu bucsele de la bara stabilizatoare ! ! ! E undeva o bucsa a coloanei de directie reglabila ( adica partea dela volan pana la caseta de directie ) . Daca gasesti rezolvarea , please let me know !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aceeasi chestie se intampla si la mine dar numai cand virez pe drum pietruit si la viteza mica pe sosea nu se aude nimic.Bucsele de la bara le-am schimbat.Daca are cineva idee de bucsa respectiva care se regleaza daca am inteles eu bine poate ne ajuta si pe noi cu o poza ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceasi problema la Seatul din semnatura.Am schimbat coloana de directie.Din pacate nu exista vreo bucsa la coloana, care sa o poti schimba.Pur si simplu e din turnarea ei.Mi-am dat seama cand am oprit motorul, rotile erau drepte, si am miscat volanul pe verticala.

Cred ca nu sunt diferente intre caseta de golf IV si Seat Leon 1M, asa ca mai arunca o privire si aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25398

Bafta

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca un rol foarte important il au si bucsele de la bascula. Daca le-ati schimbat si ati montat bucse neoriginale, s-ar putea ca acelea sa fie facute dintr-un cauciuc ceva mai moale. Daca nu le-ati schimbat, verificati-le starea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam ca asta este solutia..:rolleyes: @Roger , cat a costat coloana de directie !? Banuiesc ca nu ai schimbat si caseta :-?

@Ingineru:este vorba de alt joc pe care il vei avea si tu in curand daca circuli in fiecare zi cu masina pe drumurile patriei , pur si simplu se uzeaza ceva pe-acolo , care este :Driver: Bucsele de la bascula au si ele un rol important dar nu si in "acest " tip de joc , adik se simte clar undeva in volan aproape de locul de unde tragi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MSH - coloana de directie am schimbat-o in garantie la 30.000 KM.Jocul il avem de pe la 10.000 KM.Piesa ar fi costat in jur de 1500 RON fara TVA la AltoSyncro.Cand au dat-o jos am putut sa "vad" jocul si sa compar coloana veche cu cea noua.Masina are acum 38.000 KM si nu se mai simte nici o bataie in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poti sa faci ca mine. am avut si eu simptome de genul asta(joc mic, scartzit, batai in volan...) sa nu umbli la caseta nici macar sa nu o reglezi ca nu ai de ce.nu pica casetala la vw decat daca au defet din fabrica sau te dai cu ea la curse (asa spun mecanici). eu am schimbat : bucse bascula(cele cu aluminiu pe margine) bucse bara stabilizatoare, bielete antiruliu(desi se prezentau ok,in mers cauciucul de la ele nu mai avea rigiditatea normala si bateau un pic)... dupa toate astea pot sa spun ca este tanc pe fata, nu mai bate , nu mai troncane nimik... preturile sun ok, manopera la fel(depinde de tine ce alegere faci). si daca tot vrei sa faci o treaba buna nu te duce la mecanici de cartier cara lucreaza dupa ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ingineru:este vorba de alt joc pe care il vei avea si tu in curand daca circuli in fiecare zi cu masina pe drumurile patriei , pur si simplu se uzeaza ceva pe-acolo , care este :) Bucsele de la bascula au si ele un rol important dar nu si in "acest " tip de joc , adik se simte clar undeva in volan aproape de locul de unde tragi !

Ai fi surprins sa vezi ce rol important au. Eu le-am schimbat, din pacate am pus neoriginale la bascula si se cam simte si la mine, fiind dintr-un cauciuc mai moale. Se simtea si inainte sa le schimb, insa mult mai rau :lol:

Verificati bielete si capete de bara. La fel, au o importanta foarte mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inginere zii asa ca pentru noi mai nestiutorii,

dai in gropi, n-ai directie, halal natiune-Romania.

Lasind gluma la o parte, uzura este mai mare a sistemului de directie in romania datorita drumurilor proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ingineru vezi la reprezentanta vw din orasu tau si-a luat cineva TDI si 4 motion si-a pus p spate a dat masina la piata avea 116 cai , la pacalit pe ala care a luat-o :) , ce reprezinta Proud member of Variant Cartel (cu sticker vreau si eu stiker !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneam ca nu este cazul pt jocul pe care il am eu ! Daca vrei , cand trec prin Brasov iti fac o demonstratie :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Si golful meu se pare ca are probleme cu directia: de curand cand am cumparat-o ambagat-o in reparatie ca avea batai mari pe partea dreapta. Am schimbat tot ce e pe fata in afara de pivoti. dupa toate astea volunul meu joaca dupa denivelari, gropi. Sa fie caseta? Mi-e frica sa umblu la reglajul ei sa incerc sao mai strang ca am tot citit si am vazut ca unii au nu au rezolvat nimic si mai rau a inceput sa mearga servo mult mai greu. Ma gandeam sa fac un schimb de ulei de servo deoarece masina are 210.000 KM si sa fie aproape strivit. Daca rezolvati problema asta as fi bucuros sa postati din nou, sa ma ajutati si pe mine. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe drum de tara am aceleasi simptome cu masina ! Nu tremura foarte puternic volanul dar indeajuns cat sa merg cu o viteza foarte mica . Observ ca suntem multi in aceasta situatie si ne-ar prinde bine sa aflam de la un forumist o rezolvare a problemei ! Totusi ma gandesc ca si la o masina noua daca o bagi pe drum de tara sunt acele trepidatii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa Gabriel. E normal sa ai pe un drum foarte rau cateva miscari in volan, insa la noi e altceva. Vorbesc asta pentru ca nu e prima masina cu servodirectie pe care o conduc si nu e normal sa se intample asta. De expemplu eu muncesc pe bulevardul Aviatorilor si zi de zi merg pe piatra cubica. E foarte stresant ceea ce simt in mana de la volan; stanga, dreapta si tot asa. Mentionez ca de la firma mai conduc un renault clio III si tot pe acelasi drum zici ca merg pe autostrada, doar ca simt trepidatii in plan vertical de la pietrele alea nu si miscari de rotatie ca la mine. HAI SA FACEM CEVA!!!! Eu o sa incerc cu un schimb de ulei de servo pentru ca nu a fost schimbat pana acum, si apoi mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data fai geometria directie si echilibreazai rotile . bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stie cineva unde pot sa repar si eu o caseta de directie pt un golf4? se poate repara sau tre sa o schimb neaparat? la un magazin de piese mi-au cerut 14 mil pe una noua si sa o dau si pe amea la schimb si sincer sa fiu m-a cam luat ameteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problemuta si am nevoie de ceva pareri urgent... Am postat aici (postul 118) : http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=100

Si eu simt pietrele pe drumrui de tara, si crapaturile. Insa se simt ca niste mici vibratii ce se transmit prin volan, si am considerat normal. De mers oricum merg incet pe astfel de drumuri.

Astept ceva pareri cu privire la postul mentionat.

Multumesc!.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu.la pietre si gropi am joc in volan si simt gropile,si in acelasi timp imi si bate ceva pe dreapta fata(parca de acolo vine).faza este ca am ridicat masina pe elevator, a tras de ea in fel si chip(incusiv cu levierul bagat intre brate)si totul este ok.am vazut ca cineva mai sus a spus sa se riice masina virata la stanga maxim si verificat bratul casetei de directie.unde este acesta pozitionat aproximativ, ca vreau sa verific cu manutza mea.

acum nu vreau sa fiu amuzant,dar inainte de passat am avut un cielo.acelasi zgomot(fara joc in volan) si era de la flansa amortizorului dreapta fata.nu as vrea sa ma apuc sa schimb mai ales ca u are joc niciun brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!