Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe site si nu am gasit, daca se afla informatia in alta parte rog moderatorii sa ma indrume.

Vroiam sa aflu un loc in care "greierii clasici" ai masinilor noastre sa aiba si o solutie simpla de rezolvare.

Aici nu vorbesc de cei care apar la mersul pe pietre cubice, ca deja e concert intreg. Spun de cei constanti, chiar si pe portiuni bunicele de drum.

Eu am un cantaretz la inchiderea portierii din dreapta (am inteles ca e destul de obisnuit). In afara de cateva palme ocazionale, dupa care a revenit, n-am avut ce-i face. :)

Unii dintre noi nu observam acesti greieri pentru ca mergem cu muzica. Dar uneori, cand vrei liniste (totala), atunci incepe sa te sece scartzaitul.

Stie careva un raspuns ?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai demult pe vwvortex.com ca greierasii din portiere la Golf IV/Bora sunt cauzati de niste insertii din polistiren din interiorul usii. Acestia au rolul de a prelua din socul cauzat de un impact lateral. Cu timpul, ei se pot desprinde din prinderea lor si nu mai stau chiar ficsi. Rezolvarea consta in demontarea panoului interior al portierei si fixarea mai buna a respectivei insertii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roparo Incearca sa fii mai exact ca sa iti putem da o solutie. Recomand sa desfaci portiera (fata interioara) cum a spus alexrosiu si sa vezi daca mai face. Daca da verifica unde exact se aude: poate este polistirenul, poate e boxa, poate a intrat mizerie, poate s-ar rupt un tampon care prinde fata interioara, etc.

Referitor la greierasi si eu am unul. Sub scaunul din drapta fata, chiar langa consola centrala este un plastic vertical, care inconjoara oarecum scaunul. Acel plastic scartaie (nu se atinge de consola). Daca pun mana pe el (doar il atung) nu mai face zgomot. Trebuie sa ma ocup de el sa vad unde exact se freaca de scartaie. Alte zgomote nu am mai depistat cu toate ca si eu sunt maniac sa nu am greierasi in masina.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca am unul sub parbriz, cred ca la gura de ventilatie pt dezaburire, inauntru undeva.

pot sa am la centurile de siguranta? cum se desface acolo?

mai aveam la imbinarea consolei centrale cu plasticele laterale. scartaia intr-una. alea le-am dat afara si WD 40 si-a spus cuvantul. acum e liniste acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai demult pe vwvortex.com ca greierasii din portiere la Golf IV/Bora sunt cauzati de niste insertii din polistiren din interiorul usii. Acestia au rolul de a prelua din socul cauzat de un impact lateral. Cu timpul, ei se pot desprinde din prinderea lor si nu mai stau chiar ficsi. Rezolvarea consta in demontarea panoului interior al portierei si fixarea mai buna a respectivei insertii.

Ai dreptate, poate am fost cam vag in detalii. Este ansamblul de plastic de unde se deschide usa dreapta, acel "tragaci" lucios de care trage fiecare cand vrea sa deschida usa din interior. In acelasi ansamblu mai e si butonul pentru geamurile electrice.

Ei, la mine tot acel dreptunghi de plastic scartzaie. I-am dat palme si tacea.. pe moment. Apoi o lua de la capat.

Referitor la consola, am si eu unul. Sper sa fiu mai precis. De jur imprejurul schimbatorului e o rama de plastic. De acea rama, in partea de jos, ar trebui sa se prinda / imbine o bucata MARE de plastic ce inconjoara toata consola centrala la baza ei (si pe partea soferului, si pe partea co-pilotului).

La mine tocmai acea imbinare cred ca s-a rupt sau s-a desprins... arata destul de deplasata.. Si evident, face scartza-scartza uneori. :)

Am incercat sa o misc dar cred ca trebuie demontat ceva ca e cam fixa si mi-e sa nu-i mai rup si alte agatatori.

Daca as avea o firma de tuning m-as specializa pe greierasi... cred ca ar fi clienti la greu, cu drumurile noastre mioritice.

Nu de alta, dar cei de la service-urile obisnuite asteapta probleme "grele", nu greierasi.

Toate bune si merci pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa am la centurile de siguranta? cum se desface acolo?

Daca te referi la centurile fata, unde intra in stalpul dintre cele doua usi, acel plastic se poate desface. Se trage usor din extremitatile verticale si acel plastic sare usor. Poti folosi o surubelnita dreapta, dar atentie sa nu lezezi plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fie ceva la airbagul pasager .. am mai intalnit - la alt tip de masina .. un zgomot 'infernal' care vine de la airbag (cand apesi pe locul de deasupra torpedoului scartaie) .. si ar fi nasol pentru ca trebuie la service sa umble acolo si sa aranjeze ce zangane .. check this out

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina atentie poti sa demontezi tu fara nici o problema torpedoul si sa verifici ce nu e ok acolo. Eu am demontat torpedoul si am curatat putin aeroterma pentru ca erau niste mizerii. Nu afecteza in nici un fel airbgul ca sa iti faci probleme ca il vei declansa. Daca vrei sa il demontezi singur pune un mesaj ca sa descriu procedura. Poate foarte bine sa fie putin slabita aeroterma si aceasta sa faca zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, scuze, nici nu am dat indiciul asta, zgomotul ar fi unul de plastic, de suprafata, cand e masina subturata sau piatra cubica :) , si este undeva in fata volanului, mie mi se pare ca la gura de ventilatie centrala. adaug ca eu am bora, cred ca e posibil sa difere gurile de ventilatie la parbriz. eu am una, centrala.

deci nu e de la airbag. dar oricum, orice idee, sugestie cred ca e binevenita pt oricine ar avea probleme si ar cauta raspunsuri.

stie careva daca se poate desface "de deasupra", doar grila? ca banuiesc ca nemtii astia fiind destepti nu se asteapta sa dai bordul jos ca sa umbli acolo. sau doar dand torpedoul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un mic greieras la gura de aer pt parbriz.Cred ca nu este prinsa bine ca daca pun mana pe ea dispare zgomotul.Stie cineva cum se desface sau strange mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar scartaitul enervant din spatarul scaunului soferului? la mine se aude din cand in cand, dar cand se acumuleaza vointa de a desface scaunul, tace subit. Murphy asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un zgomot... la butonul de la frana de mana, unul la scaunul soferului care se simte la drum cu denivelari, la portiere se freaca plasticele :Driver: ce naiba sa le fac ca ma streseaza?

masina este inca in garantie. se pot remedia fara cost suplimentar la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa se repare in garantie. Eu am patit la un Logan, imi zdranganea ceva in bord, l-am dust la reprezentata, a stat vreo 4 ore sa dea jos bordul si l-au reparat in garantie. La PoRo cu atat mai mult ar trebui sa se repare aceste lucruri. Daca nu ai succes cu putin scandal sau cuvantul magin OPC se va rezolva cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

facut una bucata boacana.

am lasat pe bord o legitimatie (trasa in plastic) si la o trecere de pietoni cand am franat a alunecat frumusel sub parbriz (banui ca prin locul pe unde circula aerul care dezabureste parbrizul). am crezut ca se va opri undeva dar ghinion. nu stiu pe unde s-a ascuns acum, cert este ca prin bord imi face ceva galagie si pun ramasag ca legitimatia e.

astept sfaturi, idei, sugestii. nu ma mai intereseaza asa de mult legitimatia, vreau sa scap cumva de ea si de zgomot.

pls, help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

of mor imi face si mie galagie butonasu` cel argintiu de la frana de mana sau cand te faci comod pe scaun si scartzie !!! stie careva vre`un remediu ptr butonu de la frana de mana? la scaun mai apare scartzaitu mai dispare ... cand cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucianu,

Am si eu exact aceleasi probleme.

Cu butonashul argintiu de la frana de mana am rezolvat-o introducand o bucata de hartie (dintr-un pachet de Orbit) a. i. sa nu mai aiba joc. In exterior, la intrare, am indoit hartia, sa nu alunece in interior cand apas butonasul. Nu e prea estetic, dar nu mai face pic de zgomot. Cu prima ocazie o schimb cu o hartie neagra, sa nu se mai vada.

Referitor la scaunul soferului, al meu are joc si se misca la trecerea peste denivelari. Ma seaca! Am citit pe forum ca ar fi nishte role care trebuie schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine undeva in spatar scartzie undeva da oricum cu drumurile.ro toate incep sa trepideze si sa scartzie ce sa faci ... daca n-ai subwoofer ai gropi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
facut una bucata boacana.

am lasat pe bord o legitimatie (trasa in plastic) si la o trecere de pietoni cand am franat a alunecat frumusel sub parbriz (banui ca prin locul pe unde circula aerul care dezabureste parbrizul). am crezut ca se va opri undeva dar ghinion. nu stiu pe unde s-a ascuns acum, cert este ca prin bord imi face ceva galagie si pun ramasag ca legitimatia e.

astept sfaturi, idei, sugestii. nu ma mai intereseaza asa de mult legitimatia, vreau sa scap cumva de ea si de zgomot.

pls, help!

pls, n-are nimeni o idee cum pot sa ajung la legitimatia aia sa o extermin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu o penseta/pensa mai lunga (gen cea medicinala pt operatii) daca legitimatia se afla inca intre partea superioara a bordului si parbriz.

sau incearca sa-ti scoti platsticele de sub volan sau partea de la torpedo(usa complet), depinde in care parte se afla.

sau scoate-ti casetofonul(cd play-erul) din loc , poate o vezi pe acolo pe undeva..... si o ajungi

Modificat de andy84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

EVRIKA!!!

Am reusit sa-i vin de hac. Nu alunecase sub bord, se pare ca spatiul nu permite... dar ajunsese destul de departe ca sa nu mai fie vizibila.

Am fost hotarat sa desfac torpedoul, dar inainte am zis sa mai fac niste incercari fara sa demontez ceva in speranta ca ramasese totusi pe sub parbriz. Ma gandeam si sa o incerc sa o aspir... dar in final am luat o foaie, am pliat-o si am introdus-o intre bord si parbriz de la un capat si am plimbat-o usor spre celalalt capat. Am reusit sa o agat si sa o ridic un pic astfel incat sa fie vizibila si apoi cu o pensa am extras-o.

Huh, ca enervanta a mai fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi scartaie si mie undeva in interior, in dreapta in colt la parbriz, m-am uitat este o bucata mica de plastic intre parbriz si bord, cred ca freaca intre ele, ce as putea face sa nu scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i cu silicon spray sau pudra de talc , daca apesi cu mana pe ele , tac ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da daca apas pe bord in colt putin e perfect, cum crezi ca as putea sa arunc cu pudra de talc, e fixata bine acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da daca apas pe bord in colt putin e perfect, cum crezi ca as putea sa arunc cu pudra de talc, e fixata bine acolo

eu am luat de la Augsburg pudra special pentru chedere si chestii de genul asta , e pudra ordinara de talc inauntru dar foarte fina , costa sub 100 de mii , are un varf cu un dopuletz in si capacel si "sufla" pudra si in sus... daca e poti sa pui niste pudra pe mana sau pe ceva si sa sufli tu ca intra sigur acolo , incerci intai cu pudra si daca nu vrea apoi cauti alte solutii gen silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!