Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

:)):)):)):)) 

Intrebam pentru ca la unele baze de 125mm pt ml145 dadeau drept viteza maxima 130km/h iar daca mai batea si vantul incepeai sa reduci viteza. De little will nu am gasit nicaieri scris, doar experiente personale pe forumuri dar nu prea se mentiona si unde e montata antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mentionat, da - antena montata pe plafon de fiecare data. Ce fac insa, daca masina e murdara sterg bine cu o carpa zona pe care pun antena - sa nu ramana praf intre magnet si vopsea/tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, ML145 cu talpa de 160 s-a ridicat de pe plafon atunci cind am intrat intr-un garaj si s-a agatat in toc bumbul de plastic din virful spicului.

Noroc ca viteza era un pic peste zero si nu s-a dus prea tare talpa in luneta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nici baza magnetica a antenei little wil care are 100 mm in diametru nu reuseste sa faca contact complet cu plafonul masinii si exista acelasi pericol sa se desprinda de pe masina. Chiar si vanzatorul mi-a recomandat sa nu pun antena cu baza magnetica pe masina si "sa ma tin si eu dupa altii cu statie" (e de apreciat ca nu a incercat sa isi vanda produsele in orice conditie si ca a fost sincer). Asa ca pentru mine capitolul statie cb e cam incheiat, cel putin cat detin acest model de masina. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

TETRA NU E PT CB 

CEVA SIMILAR AVEAU CEI DE LA MONDO; PERFORMANTELE ERAU JENANTE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e perfect plan acel loc, o sa fie probleme; Am avut unul misto dar nu l-am putut pune pe skodillac...

Drept e ca al meu avea o suprafata de contact mai mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Dupa ce am citit cateva pagini :P m-am decis si al luat Albrecht AE 6110 (este super mica) cu antena Midland ML145 si baza magnetica PNI 145/PL (139km/h a ramas pe masina plus ca am facut un drum pana la Poieni, care plin de gropi si baza nu s-a miscat) .

Sunt foarte multumit, am facut cateva drumuri si sunt tare multumit de sunet. Este usor de folosit si destul de silentioasa. Domnul care a calibrat antena a zis ca e o alegere si o combinatie buna. Dupa calibrare am receptionat emisii din Germania, Italia si Cehia (ma gandesc ca aveau ceva statii putin mai sanatoase :huh:)

Multumesc celor care au dat detalii despre aceasta statie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intamplarea a facut ca pe drumurile patriei sa dau peste cineva cu o masina ca a mea, adica un new beetle, cu statie pe ea. Respectivul avea o antena magnetica pni extra 45 si mi-a spus ca nu a avut probleme cu ea, sa ii sara de pe masina sau din astea. Convins de acea persoana ca rezista fara probleme antena pe masina, imi iau inima in dinti si comand una. Cand o pun pe masina, constat ca cei 2 magneti cat o moneda de mare fiecare erau pozitionati stramb si faceau antena instabila inclusiv pe o masa perfect dreapta. Dezamagit mi-am luat banii inapoi si am inceput sa ma documentez despre respectivul model si sa aflu defapt ca e o copie dupa antena president virginia, pentru care am decis sa merg personal in magazin si nu sa o comand. Ei bine, pot sa va spun ca cele 2 antene nu au nimic in comun: cea president pare mai robusta, mai calitativa iar magnetii sunt mici si multi dispusi pe toata suprafata bazei. Plasata pe plafonul masinii mele, a rezistat la viteze de autostrada fara probleme! :)  (cea pni a costat 100 de ron iar president-ul 180 ron)

Acum cealalta parte a ecuatiei, statia propriu-zisa. Initial doream sa achizitionez un albrecht ae6110 insa baiatul de la magazin m-a convins sa merg pe un crt one N (modelul mai nou cu s-metru) deoarece era mai ieftina cu ~40 ron fata de albrecht, iar singura diferenta este cea legata de aspect, si anume forma ecranului si pozitionarea butoanelor, in interior si la dimensiuni fiind identice. Sa speram ca asa e.

Azi am revenit dupa un drum de 800 km (Bacau-Costinesti-Bacau) si momentan nu am avut nicio problema. La 130km/h pe autostrada antena a stat nemiscata, insa nu am prins conditii mai dificile (ploaie, vant, zapada) pentru a vedea cum rezista. Sunt constient ca distanta de comunicare este redusa comparativ cu antele de 1,50 m, insa mie mi s-a parut ca m-am descurcat bine cu ea, o sa mai vad in timp cum se descurca. Speram ca nu v-am plictisit cu intamplarile mele :D 

 

Modificat de lupo_bv
Putere peste limita legala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti sa-ti dai seama de diferenta (ma refer la partea editata de moderator) decat cu un aparat si o sarcina fictiva. Pe orice aparat daca nu ai un SWR perfect o sa-ti indice o putere mai mare decat in realitate. Oricum diferenta este infima, mai ales aplicata la antena ta.

In rest... bine ca ti-ai rezolvat problema si drumuri libere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

După încă câteva sute de km făcute cu micuța president Virginia, pot spune că este chiar foarte ok si sunt mulțumit de ea. Pe drumuri circulate destul de mult (DN1, E85) își face treaba cu brio. Mai sunt unele situații , nu foarte dese, când aud clar când vorbește cineva dar când răspund se vede că nu ajunge semnalul până la el, ceea ce însemna că respectivul e departe și are o antena destul de mare cât să ajungă semnalul până la mine. Toate astea cu sq setat pe 1,2-1,4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde ați montat statia in passat b6/b7 ? Pe unde ați venit cu cablurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut!

Am  conectat statia CB conectand firele statiei la mufa de la priza brichetei si nu reusesc deoarece  bate siguranta de pe fir. am observat ca in la un coleg ca are siguranta in stecher si are si pe fir+. pot pune inca  o siguranta pe fir , de cati A  trebuie sa fie siguranta?

As incerca sa trag direct din panou de sigurante dar nu stiu cum sa procedez.

Am avut la  masina anterioara conectare direct de la baterie dar am ramas de cateva ori fara curent si as vrea sa functioneze doar pe contact.

GOLF 6  2.0 CBDB

Cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
the_punkreas2003

Sunt in dubiu. Vreau sa renunt la Alan52. Ce sa aleg intre Albrecht 6110 (240 lei, fara buton sq) si Harry III (690 lei, cu buton sq)? Banii nu sunt un criteriu foarte important, butonul de sq in schimb - da. Am luat un Randy II si l-am dat retur dupa un weekend, ma enerveaza la culme asq, prefer rotita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un crt one n (aceeasi chestie cu Albrecht-ul) si mai multi prieteni folosesc Albrecht de 2-3 ani. Nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme pana acum, dar majoritatea din noi le folosim la 1-2 drumuri pe saptamana, nu zi de zi. Deci din punct de vedere al fiabilitati eu zic ca e foarte bun.

Modifici asa des sq-ul? Eu l-am setat la o valoare pe la inceput si asa a ramas (1.3 cu o antena president virginia), dar amicii mei il lasa pe automat la maxim si sunt multumiti, dar au antene de peste 1.5 m. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Am antena de 1.5m acum, cred ca atunci cand am luat Randy aveam de 1m. O sa iau Albrecht-ul atunci si il arunc daca ma enerveaza. La Alan52 sunt obisnuit sa stau cu mana pe butonul de sq, sa fiu mereu la limita, masinile de rutiera de pe traseul B-GL au statii. Mi se pare important sa nu pierd informatii :)

 

MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-l de undeva cu retur 30 de zile si daca nu te obisnuiesti cu el il dai inapoi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, the_punkreas2003 a scris:

Sunt in dubiu. Vreau sa renunt la Alan52. Ce sa aleg intre Albrecht 6110 (240 lei, fara buton sq)

Nu are buton de sq dar are multe trepte pt. sq inclusiv RFG.

Eu sunt multumit de ea(am cumparat o cand era 400 lei/cand a aparut).

2017-11-10 11.54.08.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat Albrechtul pentru ca nu am reusit sa o integrez in locul scrumierei si din cauza ca m-a enervat sistemul combinat de butonare mike-statie.

Pe loc e una, in trafic e alta. Chiar daca nu mestec in c.v. nu mi s-a parut totusi prea safe utilizarea la volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de ceva vreme un PNI 8001 - are o chestie simpatica, cu care m-am obisnuit - si anume rotita "normala" de SQ, si ASQ reglabil cu rotita. La prima vedere ai zice ca cele doua rotite se "suprapun"- insa cumva nu este asa. 99% din timp am folosit-o pe asq - umbland din cand in cand la sensibilitatea acestuia. Mi se pare mai ok decat asq on/off

Am avut cateva luni de zile o statie fara asq si nu m-am putut obisnui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Albrecht-ul cel mic are asq reglabil pe 9 trepte.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vad ca toata lumea recomanda antenel de 1.5m lungime. Cred ca pentru 4W nu trebuie mai mult de 1m lungime la antena. La 1m intra usor in portbagaj si nu incomodeaza deloc. Apoi mai sunt si spaghetele de 45 de cm cu aspect de antena radio, foarte bune pentru cei care stau "la ascultare", adica cei care nu prea vorbesc pe statie. Faptul ca arata ca o antena standard de radio nu atrage nici privirile invidiosilor. De exemplu, am testat o spagheta de President Virginia (45cm) si un Avanti Regale Plus (2.1m) cu 2 statii Albrecht 6110 reglate la fel, in acelasi timp pe masina si rezultatele la receptie sunt aproape la fel!

Oricum fenomenul cu statie CB pe masina a explodat fantastic in 2016..2017 si cred ca a trecut de un maxim, incet, incet vad ca lumea nu le mai foloseste sau unii chiar renunta la ele trecand pe Waze. Eu zic ca totusi e buna statia CB la drum lung...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti o antena mica si discreta, si anume una din cele de 45 cm, mergeti cu incredere pe president virginia. E mai scumpa decat una de la pni de exemplu, dar si diferentele sunt mari. Cea de la pni nu imi statea fixa pe masina si se vedea calitatea mai scazuta a materialelor, pe cand cea de la president dupa ce am prins-o pe masina, cand trag de ea se misca toata masina. La receptie-emisie nu pot sa fac o comparatie intre cele doua, insa presupun ca si acolo sunt diferente.

Eu dupa 6 luni de folosire a president virginia pot sa spun ca iti faci treaba cu ea bine pe drumuri circulate (e85 in cazul meu). Exista multi colegi de trafic cu statie si intotdeauna vei fi auzit de cineva, chiar daca multi nu raspund... Pentru drumuri mai slab circulate recomand sa mergeti pe o antena de 1-1.5m. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Care nu incape in portbagaj...?

Domnilor, nu va luati antena in functie de portbagajul masinii!

Luati antena in functie de frecventa pe care lucreaza statia radio si... nu uitati... tot ce este mai mic are adaptari care va reduc din performantele statiei! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!