Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Mersic mif, am sa fac si eu o poza sa-mi etalez "copacul" :). Intr-adevar arata mai estetic cu sirio turbo 800.

Modificat de TSI 122 ciupi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca o vezi live cand vii la Iasi :P

PS:Azi din cauza unui ''coleg'' cu tirul am stat o ora in zapada pe pasul Petru Voda(Vatra-Dornei-Iasi)...... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat astazi in posesia antenei Sirio Turbo 800S.Nu am decat cuvinte de lauda pentru aceasta antena.E mica(are doar 80cm) are talpa magnetica de 160 deci nu imi fac griji sa se miste(am mers cu 160km/h azi cu ea pe masina) si cele mai importante aspecte emisia si receptia sunt mai bune decat la ML-ul 145 care avea 160cm.

Sorry dar aici te contrazic.

O antena de 80 de cm nu are cum sa fie mai buna decat una de 160 de cm.

Intreaba-l pe Andreic de pe Softpedia si ai sa vezi ca primesti acelasi raspuns.

In mod absolut sigur antena ta de 160 cm avea o buba,ori reflectata nereglata,ori contacte imperfecte,

ori,ori,ori...

asta e regula nr.1.

Uite am gasit raspunsul lui Andreic:

"Dap, unele sunt 17/7 PH tapered stainless steel whip... altele sunt considerate 5/8 lambda iar altele sunt l/4 (cele de 160cm). Pana acum rezultatele cele mai bune in practica s-au obtinut pe alan l/4 160cm si pe president dar nu stiu ce parametri are ala. Lungimea fizica e foarte importanta la o antena si asa compensata (lambda = 11m, lambda/2 = 5.5m)."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SSorin am discutat cu Andreic inainte sa imi iau antena.Sunt foarte multumit de Sirio Turbo 800S.Nu imi placea ML-ul din cauza lungimii. :D

E clar si se stie foarte bine ca la antene lungimea conteaza! :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu,pt.ca o am asa de lunga, :P ;) (ML - 145) vorbeam de pe centura de vest cu cei de pe centura de est (Ploiesti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Forceturbo,nu mai zici nimic ? Nu ai primit statia nici pana acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Mi-am luat si eu prin octombrie o statie Alan 42 multi si o antena Sirio snake 27 http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.ph...169&idp=123 si sunt foarte multumit de ele.

Am ales aceasta varianta pt a puta muta statia foarte usor dintr-o masina in alta si e foarte utila.

Antena e buna ca nu trebuie taiat din ea in momentul in care se face calibrarea deoarece are bobina si se calibreaza din inelul cu filet care il dai cateva spire mai sus sau mai jos in functie de masina pe care o montezi. In cazul meu merge aceeasi acordare si pe masina din semnatura si pe un break deci e super ok.

Are putere buna de emisie si de receptie chiar si fara amplificator dar ma bate gandul cat de curand sa-i pun unul.

E foarte utila mai alesa ca am avut parte de multe ori de blocaje in trafic datorate unor accidente si am cerut sfatul altor colegi din trafic privind rute ocolitoare si nu am mai stat 3-4 ore in coloana plus atentionare la camere fixe proaspat montate, radare, controale sia alte chestii.

In concluzie e un lucru foarte util care merita sa-l ai in masina.

Pentru a nu-i deranja pe ceilalti din masina am luat si niste casti MA31 compatibile pt Alan 42 Multi http://www.radiocenter.ro/statii-radio-pmr...ele-alan-si.php si e foarte comod si usor de utilizat.

Modificat de gordan1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Forceturbo, nu mai zici nimic ?

Acum pot sa spun si eu cate ceva. Am avut o perioada in care am fost foarte ocupat si, chiar daca mi-a venit statia, nu am avut drumuri in afara localitatii.

Statia merge OK cu antena ML145. Am facut niste drumuri mai lungi si consider ca isi merita toti banii. Nu o tin pe masina permanent, o pun doar cand am drumuri in afara. La inceput mi-a fost cam frica de antena mare (1,60m) la viteze mai mari. Dar am constatat ca la 160km/h ramas la locul ei. In privinta calitatii semnalului, e undeva la nivelul notei 8 la receptie. Ce-i drept sunt multi cu statii radio pe drumuri si cand vorbesc mai multi iese zgomot... La emisie mi-au spus "colegii" ca semnalul e bun pana la cam 10 Km. Mai departe nu mi-a confirmat nimeni, dar era zona de dealuri si eu eram jos.

In concluzie, parerea mea este ca merita si poti conduce mai relaxat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...inca 2 care au luat "microbul" ;)

Eu am "boala" cam din 1996 :icon_thumright:

In conditiile actuale de trafic este din ce in ce mai utila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-a luat si pe mine microbul... M-am ales cu un Alan 42 Multi plus o antena externa nu foarte mare Albrecht Cb 95 (daca nu ma insel, ambalajul a ramas in masina) cert e ca are vreo 90 cm, plus suport magnetic cu diametrul de 80 si ceva mm. Receptia e ok, 15-30 km din ce mi am dat seama pana acum, maine o sa fac probe sa vad si cam pana unde bate, in teorie se pare ca sub 10 km avand in vedere ca am antena mai mica decat forceturbo si a mea inca nu e acordata.

Si de aici cu partea cu acordatul... vine o dilema mare. Statia asta am cumparat-o pentru ca am de gand sa o folosesc in doua masini, (asta era si ideea sa pot muta totul repede) din pacate din ce am citit acordarea antenei se face in functie de masina si pozitia in care este montata respectiva. Cine poate sa mi spuna cam cat pierd daca nu o accordez pe nici una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o solutie de compromis,eu te sfatuiesc s-o acordezi pe masina pe care o folosesti cel mai mult/des.

Apoi o poti folosi si pe cealalta masina,dar fara pretentii. Este posibil sa mearga bine pe ambele masini,dar fa-o macar pe una.

Inca un sfat,antena trebuie pusa pe cat posibil pe mijlocul masinii si acolo unde ai acordat-o,acolo s-o pui mereu.

Uite si procedura corecta de acordare a unei antene:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine functioneaza perfect fara a mai face acest "acordaj", schimband-o pe mai multe masini. Drept este ca am folosit-o tot timpul asezata pe mijlocul cupolei. Din discutiile cu un electronist am aflat ca folosirea indelungata a emisiei duce la distrugerea finalilor statiei in momentul in care nu e acordata antena, dar altfel isi face treaba foarte bine. Asa ca emiteti scurt si la obiect! Si apropos, toate vreti sa tina o vesnicie!!!!! :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa acordezi antena vei avea reflectata. De aici rezulta: doar o parte din ce scoate statia iese in eter, deci o bataie redusa a statiei.

Dar functioneaza si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine cineva cu statie pe masina la "Intalnirea de Iarna" ?

Pana acum vin eu si Dago.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare care suna aiura.. :(

Stiu ca si SSorin si Forceturbo aveti xenon pe masina(after-market).Aveti probleme de bruiaj din vina lor? :icon_cheesygrin: ..ma refer la bruiaj provocat statiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare care suna aiura.. :D

Stiu ca si SSorin si Forceturbo aveti xenon pe masina(after-market).Aveti probleme de bruiaj din vina lor? :blink: ..ma refer la bruiaj provocat statiei...

E o intrebare f.buna,din pacate unele balasturi dau bruiaj destul de mare, eu nu am avut problema asta,nu-mi da nici un fel de bruiaj :icon_thumright:

Cred ca e bine sa stabilin un canal in care sa ne auzim pe drum, pe 22 sigur nu o sa putem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare care suna aiura.. :D

Stiu ca si SSorin si Forceturbo aveti xenon pe masina(after-market).Aveti probleme de bruiaj din vina lor? :lol: ..ma refer la bruiaj provocat statiei...

Daca ai un asa zis bruiaj sau brum, incearca sa montezi un filtru. Intreaba la cei care depaneaza statiile si te vor lamuri ce fel de filtru iti trebuie (mai mult ca sigur au ei asa ceva), teoretic nu este mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici un fel de problema insa eram doar curios daca este adevarata afirmatia facuta de un prieten :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa folosim un canal de urgenta adica 9 sau 19, majoritatea statiilor au asa ceva si va fi usor de folosit 9/19 si 22.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) canalul de urgenta este pentru URGENTA!

Din ce stiu eu, in Bucuresti mai sint folosite si alte canale din CB, in functie de cartiere. Comunitatea CB aici fiind mai numeroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!