Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Incet, incet ne stringem.

4abc, trebuie sa acordezi antena. In cazul in care reflectata e prea mare si ai emisie mai indelungata, este posibil sa arzi ceva etaj final de RF in statie. Acum ca ai luat Alan 42, cum ti se pare? Asteptam impresii.

La inceputul lunii octombrie am fost prin nordul Moldovei. Aveti un trafic radio intens in 22. Sigur iti va fi de folos. Sa o stapinesti sanatos. :icon_thumleft:

Multumes Mif!

Multe impresii nu am inca pentru ca nu am iesit din oras prea departe cu ea.Urmeaza sa o calibrez insa nu stiu cata nevoie e de asta pentru ca emit si receptionez perfect cu ea chiar si oras (auzeam masini de la 10km de oras :cool: ).Imi place totusi extrem de mult ca e mica si nu ma incurca prin masina.Sper ca antena sa tina la viteza pentru ca ajung la viteze mari destul de des(nu ca as fi vreun mare vitezoman dar se intampla sa mai ating 180km/h).

Cred ca in zona Moldovei e cea mai mare activitate pe 22 pentru ca E85-ul este cel mai tranzitat drum de tiruri.

Voi reveni cu impresii dupa primul drum lung.Sapt asta care vine sigur! :rolleyes:

Drumuri bune dragi colegi! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun ca si pentru noi, forumistii care au statii, sa alegem un canal separat ca sa nu ne confundam cu ceilalti participanti la trafic. Si aici e norocul celor cu "Dual Watch". Asa ca asteptam o varianta de canal la care sau pe care sa ne auzim noi, cei cu VWFORUM. Aveti de ales de la 1 la 40. Spor in alegeri!!!!!! :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, Florine, inca nu am primit-o. Dar s-au implinit cele 30 de zile de garantie si luni ma iau de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai putem vota unul pentru cei care au statii :cool:

Ma gandesc la o alternativa pentru viitor sa trec la o antena mai scurta insa la fel de puternica...sondez piata sa vedem ce gasesc! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa ne impartasesti si noua variata gasita :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa sondez piata.Sigur ca voi posta aici.Luni voi avea un drum mai lung si atunci voi reveni cu impresii si despre antena si despre statie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu impresii despre statie... :)

Am facut astazi un drum de Iasi-Brasov.Daca as spune ca statia si-a scos deja banii ati crede ca exagerez...nu va imaginati ca acum merg cu 140km/h prin localitati insa am siguranta ca pot merge linistit cu 90-100km/h.

Cel mai simplu...Iasi-Roman e un traseu care il fac in medie odata la o saptamana.Pana acum faceam 1h si 20min iar azi dimineata(nici nu au fost radare) am facut 40 min :).

Despre performantele ei ma declar foarte multumit.Emisia e foarte buna si receptia de asemenea insa cred ca atena mea Midland 145 ML are merge calibrata pentru o receptie mai buna(insa sunt multumit si asa).Imi place de asemenea ca nu a dat nici un semn ca ar pleca de pe masina..nu s-a miscat nici 1 cm :blah: nici la 160-170km/h si totusi e destul de lunga :P

Per total sunt extrem de multumit si de calitatea statie si de faptul ca mica si e mobila...o pun doar cand am nevoie...ca si antena care oricum imi place cum arata pe masina :D!

Asa ca va doresc numai drumuri bune dragi colegi si poate ne auzim pe FM :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FM sa fie!!!!! Eu propun canalul 15 pentru forumisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic ca tot 15 sa fie, in jurul canalului 22 se vorbeste mai des, in 15 e liniste :) deci... ne auzim pe 15 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca stati intr-un canal in care e liniste, cum mai auziti discutiile de radare de la ceilalti participanti?

O solutie ar fi sa configurati statiile in scanare permanenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...pentru cei care nu au "dual watch" cand vad o masina inscriptionala cu sigla forumului,luat legatura cu masina respectiva, si hop repede in 15, altfel nu vad cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, 15 sa fie. Ne auzim in FM, stimati colegi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o parere, nu cred ca e cel mai potrivit 15.

1. cei ce nu au DW (sau statii cu memorare de canale) vor trebui sa tasteze de 7 ori pe ChDn, iar apoi de 7 ori pe ChUp.

2. acordarea antenelor se face sa ajungi la mijlocul benzii ~Ch20 la reflectata minima, acolo fiind randamentul maxim.

Probabil ca atunci cind vezi un "coleg" cu sticker si antena sa faci un apel pe 22 si dupa ce stabilesti o legatura sa faceti mutarea pe un alt canal pentru a nu bloca 22-ul.

"Drumuri bune!" :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din intamplare ne-am intalnit pe traseu eu si domnu TSI Ciupi.Am trecut pe 24 si am stat la vorba vreo 5 min :huh:.

Mif esti multumit de antena Sirio Turbo 800S?Ai luat-o cu tot cu talpa magnetica?As vrea si eu ceva mai scurt...ca e mai estetic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4ABC, si eu am fost interesat de acea antena, dar se pare ca am renuntat la ea din motive tehnice si nu de estetica. Eu zic sa te mai gandesti si sa o lasi pe asta pe care o ai momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragi colegi, va rog, daca se poate sa puneti ceva poze cu amplasarea statiilor in masini. eu o am de cateva saptamani si o tot tin pe scaunul din dreapta... dati-mi o idee va rog! la b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statia o poti pune in spatele scaunului soferului - daca ai husa prevazut cu buzunar / plasa, sau intre scaune.

Da, pentru o receptie cat de cat iti trebuie o antena mai mare pentru ca in FM (C.B.)lungimea conteaza.

@Bogdan G : spune si mie cum ai Sirio 5000, magnetic sau fix. Daca ai magnetic spune si mie in ce consta montura magnetica pentru ca am inteles ca imi trebuie un adaptor intre talpa magnetica si antena propriu-zisa, ceva detalii. Tu de unde ai luat antena, ca eu am acum Alan S9 si as trece la Sirio 5000?

Uite turbo 5000 cu magnet de 180 mm: sirio 5000 cu magnet

Sau megawat 4000, care e f asemanatoare, mai lunguta cu vreo 5 cm, de fapt cred ca e cea mai lunga de pe piata

Cam asa arata sirio turbo 5000 cu talpa:

post-18517-1226491002_thumb.jpg

Modificat de artero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat la Midland ML 145 pentru ca era prea lunga(pentru pretentiile mele de estetica a masinii) :( si la indrumare colegului Mif caruia ii multumesc si aici pentru ca l-am stresat am dat comanda de Sirio Turbo 800S.Antena are 80 cm si are performante egale cu ML-ul 145 dupa spusele colegilor de pe softpedia care au un topic foarte interesat despre acest subiect! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca antena sa tina la viteza pentru ca ajung la viteze mari destul de des(nu ca as fi vreun mare vitezoman dar se intampla sa mai ating 180km/h).

A mea a rezistat pe plafon la 200/h cu talpa magnetica de 140 :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine intru in posesia antenei Sirio Turbo 800S.Abia astept sa vad live ce poate... :blush:

PS:Cu ML-ul 145 nu am mers mai mult de 160km/h,dar sunt sigur ca tinea si la viteza mai mare.Si Sirio Turbo 800S spunea Mif ca la el a tinut la 200km/h deci nu imi fac griji :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat astazi in posesia antenei Sirio Turbo 800S.Nu am decat cuvinte de lauda pentru aceasta antena.E mica(are doar 80cm) are talpa magnetica de 160 deci nu imi fac griji sa se miste(am mers cu 160km/h azi cu ea pe masina) si cele mai importante aspecte emisia si receptia sunt mai bune decat la ML-ul 145 care avea 160cm.

Isi merita toti banii aceasta antena... :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Artero

Dar o oferta buna pentru Sirio 5000 cu talpa magnetica tot Sirio nu no name cum e aceea evidentiata de dvs. mai sus se gaseste.Daca se poate pe PM sa nu ne luam warning. Vorbesc despre talpa Sirio de 160 cm. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!