Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

As fi interesat sa imi instalez pe masina din semnatura o statie de emisie/receptie din cele folosite pe TIR-uri (sau alt model compatibil). Mentionez ca nu ma intereseaza atat de mult puterea la emisie, cat sa aiba o receptie curata, astfel incat sa pot receptiona traficul camioanelor mari care circula pe acelasi itinerar cu mine.

Am mai vorbit cu diversi cunoscuti (unii dintre ei chiar soferi de TIR) si mi se pare interesanta aceasta statie ca o alternativa/completare la detectorul de radar. Din pacate nici unul nu a putut sa-mi dea niste date tehnice despre statia folosita sau frecventele utilizate. Precizez ca statia mai poate fi folosita si pentru a afla eventualele blocaje de trafic sau accidente, intrucat soferii de TIR se anunta intre ei.

Inainte de a imi cumpara o asemenea statie, as vrea sa intreb cate ceva:

1. Pentru folosirea unei asemenea statii este nevoie de autorizatie?

2. Care este banda de frecvente folosita de statiile instalate pe TIR-uri.

3. Se poate folosi o statie portabila, sau e necesar ca aceasta sa fie instalata pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum sugeram aici, scrie-i un PM lui cozmozs.

Are si cunostinte teoretice si practice pentru a te indruma.

Din cate stiu eu:

1. Nu este nevoie de autorizatie (din 2004, uite un link pentru legislatie);

2. Citizen band (27MHz);

3. Nu stiu daca este suficient de sensibila o statie portabila pentru ceea ce ne trebuie noua, mai bine ar putea raspunde cei cu experienta ... :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razdan, multumesc pentru date. I-am trimis PM lui Cozmozs si astept sa imi raspunda. Intre timp ma "lupt" cu link-ul postat cu legislatia.

Ar fi totusi interesant sa mai aflam si alte informatii de la membrii care au statii pe masinile personale sau de serviciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care se ocupa cu asa ceva, si imi spunea ca o statie portabila are raza de 5 km si cea fixa (daca are antena buna si e reglata bine) ajunga si la 20-30 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ...... nu stiu cum sa incep...o sa va fac odata la 2-3 zile cate o parte episodica in care sa va prezint avantaje/dezavantaje , modele, tehnica si tot ce tine de emisie/receptie in Citizen Band.

Pentru inceput asa ca detaliu de start va pot spune in Europa, Citizen Band este o banda libera in 27 Mhz atat timp cat puterea de emisie nu depaseste 4W in FM si 1W in AM.

De maine va voi prezenta cateva modele de statii + antene , si ale mele pe acolo si cateva deosebiri si functii de stricta necesitate care ar trebui sa le cautati la o jucarie din asta.

Pana atunci take care ca eu sunt bocna de racit si ma reculeg in pat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa sanatate in primul rand, si te asteptam cu noutati. Probabil ca pe masura ce ne prezinti cate ceva vor mai aparea si intrebari. Deocamdata e doar o idee, cam in ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am statie pe masina

am avut cateva modele m-am oprit la albrecht la care raportul pret calitate mi s-a parut cel mai bun

statiile portabile nu cred ca ar fi suficiente,am un amic motociclist care si-a cumparat una destul de scumpa se opreste pe traseu si incearca sa afle daca sunt radare insa se declara profund nemultumit de statia respectiva.

statia montata pe masina cu o antena dcenta de 30 de cm (desi vad pe sosele din ce in ce mai multe masini mici cu antene de 1-1,5 m) cred ca este o investitie mai mult decat binevenita pt cei ce conduc mult mai ales in afara orasului,o statie decenta (noua) incepe cam de la 300 de lei iar o antena de la 150 de lei-daca calculezi putin, cu cateva amenzi radar acoperi suma.

inainte aveam detector radar unul de marca insa dupa ce am luat 2 radare cu el pe bord l-am abandonat in favoarea statiei,de atunci nu am mai platit radare,nu mai vorbesc ca te ajuta in depasiri sau la gasirea unor adrese in alte orase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portabilele sunt slabute.

Eu am Jopix si o antena de ~1,60m.

Nu am montat-o in bord,pur si simplu o tin pe scaunul din dreapta.

E putin cam inestetic si incomod,dar nu vreau sa dau gauri in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina o statie TEAM Roadcom post-2461-1190618070_thumb.jpg

Antena Sirio ML 145 post-2461-1190618189_thumb.jpg

Mai trebuie spus ca statia a fost modificata si acum are 9W, pt mine este excelent mai ales ca merg mult prin tara si trebuia sa am statie mai puternica, ca microfon am ales ceva cu ecou si Roger Beep .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan G@ daca ai montat statia asa,banuiesc ca ai difuzor extern. Mufa de la antena e bagata in statie permanent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care statia se instaleaza in masina, iar antena este una de tip cu prindere magnetica, pe unde se poate scoate cablul de antena afara? Statia imi va trebui numai la drumurile mai lungi din afara localitatii, deci nu va sta permanent instalata pe masina. Ma gandesc la un sistem care sa permita o instalare/scoatere usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care statia se instaleaza in masina, iar antena este una de tip cu prindere magnetica, pe unde se poate scoate cablul de antena afara? Statia imi va trebui numai la drumurile mai lungi din afara localitatii, deci nu va sta permanent instalata pe masina. Ma gandesc la un sistem care sa permita o instalare/scoatere usoara.

vezi la taximetristi ei stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena mea este cu "talpa magnetica" si scot cablul pe uas din dreapta.Chederul permite asta fara sa strice cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as putea spune pana la ce viteza "e garantata",dar pot spune ca eu am mers cu 120-130 si nu am avut probleme.

Trebuie mentionat totusi ca eu am modelul de talpa mare,deci diametrul magnetului este mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statia radio ramane instalata permanent pe masina? Si as mai avea o intrebare, iesirea de la statie (chiar daca are difuzor propriu) se poate introduce in sistemul audio al VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca da, daca ai o interfata de genul xcarlink care sa aiba intrare audio sau cu modulator fm. Nu stiu daca ai putea sa o folosesti in felul car-kit-urilor de telefoane care iti intrerup radio/cd si te pune pe telefon. Probabil asta vrei. In momentul in care ai comunicatie pe statie sa comute pe statie si sa revina apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ideea este sa pot asculta muzica linistit, fara sa am statia data la maximum. In cazul in care este trafic pe receptia statiei sa intrerupa muzica si sa aud traficul.

Cu XCar Link-ul nu cred sa mearga. Folosind mufa de intrare audio se decupleaza muzica de pe stick sau radioul si se va auzi doar ce receptioneaza statia (sau liniste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai vrea sa asculti in boxe traficul pe statie. Datorita bruiajelor, frecventei de esantionare si a receptiei semnalului, calitatea vocii auzite in statie nu este ca cea din melodii si o sa iti cam oboseasca timpanele. Plus ca inaintea si la sfarsitul emisiei propriu-zise este posibil ca unele statii sa emita un tril de identificare, si mai deranjant. In spatele statiei exista o mufa de accesorii, de acolo se poate lua semnal audio (depinde de statii). Iti propun si varianta unui microfon asa-numit 'de rever', cu tasta PTT si difuzor, pe care sa-l poti monta fie pe manerul de deasupra usii sofer, fie pe suportii tetierelor. Difuzoarele folosite de statii si frecventa vocii sunt destul de penetrante si la volume mici, asa ca pot sa astupe muzica din masina. O serie de teste ar fi binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Urmeaza cat de curand sa cumpar o statie si mai vad eu in functie de ce posibilitati are cum fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan G@ daca ai montat statia asa,banuiesc ca ai difuzor extern. Mufa de la antena e bagata in statie permanent ?

Am difuzor extern iar antena sta permanent pe masina, decit spicul il mai scot cind bag masina in garaj sau cind merg la aeroport . In rest tot timpul sta pe masina si sunt foarte incantat de statie.

Daca vreti sa folositi statia doar la drumurile lungi va recomand un Jopix Omega sau Alan 100 plus, sunt statii mici si se pot ascunde imediat in masina.

Pentru cine vrea sa asculte si muzica si trafic este mai greu, statiile CB sunt foarte sensibile si fiecare trecere pe langa cabluri de inalta tensiune duce la cite un fasait inervant, citeodata fasaie si din senin iar daca dai squelch-ul mai putin sensibil risti sa nu mai auzi decit pe cei de aproape .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o statie CB pe masina dar cea mai comoda e una portabila , pentru ca nu ocupa loc mare si se poate monta radid pe alta masina , statia portabila are antena ei dar te ajuta numai la receptie , emisia fiind foarte slaba fara o antena montata pe masina . Eu am cumparat de pe site-ul acesta si statie si antena . http://www.romaniaelectronice.ro sau http://www.statiiradio.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane, dar nu vii maine la intalnire (cu statie cu tot) sa vedem pe reale cum sta treaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand Mondoplast, sunt importatorii Sirio pt Romania si preturile sunt mai mici. Pt preturi insa trebuie sunat sau sa va faceti cont pe www.mondoplast.ro, au si statii CB iar cea mai buna (raport calitate pret) este Intek 490 care costa 100E+TVA .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!