Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Am primit cadou o statie President Barry si o antena PresidentNew York.

Inca nu le-am montat, vroiam sa stiu o parere de la cei mai priceputi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale President in general e o firma de calitate. Eu am antena president virginia (arata identic cu new york doar ca e fixa, nu se poate regla inclinarea ei). Citeste 1-2 pagini in urma ce am scris legat de ea. Dar ca idee, pe drumuri circulate iti faci treaba cu ea, pe unde nu sunt asa multe masini mai greu putin dar te descurci. Acum o luna la un drum Bacau - Iasi nu am fost nevoit sa intreb nimic, erau multi cu statii si se discuta la greu si o antena mai mare ar fi fost pur si simplu degeaba. 

De multe ori insa am crezut ca a patit statia mea ceva sau nu bate destul de departe de nu imi raspundea nimeni, dar adevarul trist e ca mult prea multi stau doar si asculta si cand intreaba cineva nu vor sa raspunda. Trec pe langa mine 3-4 masini cu statie, intreb si nimic... Asta daca nu cumva isi inchid statiile dupa ce afla ce vor sa stie. ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vad ca statia are putere 4-20 w ?

antena imi place ca e micuta dar firul e foarte subtire.

eu am statia veche Maxon si o antena ML145 (cablu mult mai calitativ, magnet mare dar caruia i s-a jupuit talpa de cauciuc). probabil le voi pune la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Talpa de cauciuc o poti schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la antena veche? este lipita. a stat in dulap mult timp si s-a intarit/contractat cauciucul ala, acum magnetul are 2 cm descoperiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am avut talpa la ML 145.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic firul ca e asa subtire. E rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din categoria statiilor foarte mici, ce recomandati?

President-ul de care ziceam mai sus e ok dar 20w nu imi sunt de folos si ma gandeam sa o schimb cu ceva care intra mai bine in usa/cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am crt one s de un an si sunt multumit de ea. E din seria micuta si poti sa o pui pe oriunde prin masina. Mai multi prieteni folosesc de vreo 2 ani fara probleme si varianta de la abrecht, ae6110, care difera doar prin cum arata butoanele si ecranul. Sunt mai multe firme care produc statii din astea mini care sunt complet identica in interior, diferenta de pret fiind legata doar de brand, deci mergi pe varianta cea mai ieftina (diferenta intre crt one s si un president din asta mini era la un moment dat in jur de 150 de lei, singura diferenta dintre cele 2 fiind ecranul si butonul, care aratau diferit, nu ca faceau ceva in plus)

Sa stii ca si statiile astea micute pot fi modificate pana la 15w :))  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRT One N

Albrecht AE 6110

AnyTone Smart

CRT Millenium

vad ca pot fi modificate dar nu vad avantajul de a emite departe si cel care ma aude are 4w si nu imi poate raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul vine daca statia ta e mica, cum am eu de ex president virginia. Tu auzi pe multi cu antene lungi dar ei nu te aud pe tine. Daca ai o antena de minim 1 metru nu cred ca mai are rost sa te complici.

Scuze, crt one n cu s-metru, asa am si eu. Am incurcat putin modelul :D  Incape in spatiul acela din spatele schimbatorului la passat b6 fara probleme si poti sa folosesti si ambele cupholdere fara probleme. Presupun ca la fel e si la b7.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/14/2016 at 9:15 PM, DragosR said:

 

20160512174055.jpg

20160514130859.jpg

E destul de mica statia ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau nici antena lunga, nici statie puternica/ mare

ideal ar fi sa aleg o statie micuta de la artero.ro

@DragosR este dar cred ca e scumpa / nici nu vreau montaj invaziv (gaurit, taiat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 435 la artero. Poate ca la altii o fi mai ieftin, din ce imi amintesc eu nu am platit asa mult :)

Invaziva? chiar deloc :) eu am statia in portbagaj aruncata intr-un buzunar lateral si am tras cablu utp (pitit pe sub plastice) pina la consola unde am fixat priza pe un buton orb. Daca nu vrei sa tai, e suficient sa pui undeva in lateral priza ca sa te poti mufa cu mike-ul. 

 

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Artero e de la mine din Bacau. Si eu si prietenii mei tot de la ei am luat. Cumparati cu incredere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale cum ai de gand sa o pui in cotiera?

pe capac pe interior?

 mergi cu cotiera semideschisa la drum lung ?

pe unde ai vrea sa bagi firul de antena acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cotiera (capacul tapitat) merg mereu cu 1-2 click in sus. prin spatiul ala are loc firul de antena si microfon.

in cotiera am tava cu suport de telefon, ar fi misto daca s-ar potrivi acolo. o sa masor. 

alimentarea tot de acolo as lua-o daca am noroc pt ca vreau sa trag 12v in cotiera sa nu stau cu scrumeira deschisa cand incarc un telefon.

antena ar merge adusa din portbagaj pe sub prag/mocheta pana sub cotiera si ...gaurit? un perete sa intre.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca te complici inutil, mai ales cind o sa vrei sa (mai) butonezi la ea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti casti la statie? Ca altfel nu stiu cat de bine vei mai auzi cu ea in cotiera... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea butonez des.

SQ si Vol.

nu folosesc casti, cotiera in tava de sus si capacul deschis - cred ca s-ar auzi sunetul. trebuie testat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 minutes ago, DragosR said:

Parerea mea e ca te complici inutil, mai ales cind o sa vrei sa (mai) butonezi la ea ;)

eu aveam sub cotiera ( aftermarket) la fabia si cateodata mai apasam pe channel up/down pe mic din greseala si schimbam frecventa

din cand in cand trebuia sa imi iau ochii de la drum sa ma uit sub cotiera daca e pe 22

parca nu as mai pune acolo

dar din cauza ca nu sunt hotarat ( si nu am avut nici timp sa ma ocup ) merg de mai bine de jumatate de an fara statie la drum lung, momentan fara " incidente " .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

judecand dupa marime am vazut cateva modele.

ciudat ca sunt 3 care folosesc aceeasi carcasa: k-po k100 , crt millenium , midland m-mini (cu mica diferenta la mufa microfon si port accesorii).

alta carcasa, crt one-n

e de preferat microfon cu mufa RJ45 sau nu, avand in vedere ca nu pot pune statia in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi mentin parerea, mergi pe cea ieftina varianta pe care o gasesti. Cu ce te ajuta daca poti sa scoti microfonul? Adica dpmdv daca folosesti statia de 1-2 ori pe saptamana, nu ai nevoie de ceva mai mult decat astea mici simple. Daca folosesti zilnic si vrei sa fie rezistenta si cu alte dotari, clar nu te mai uiti la astea asa mici. Asta ca poti scoate microfonul mi se pare asa de luat ochii la cumparatori.

https://www.artero.ro/statii-radio-cb/1002-midland-m-mini-statie-radio-cb-putere-4w-15w-comutabila la midland-ul asta pozele sunt inselatoare, fiindca e pozata statia cu tot cu suportul de metal cu care vine in pachet dar pe care daca nu il folosesti scad dimensiunile. Iar sa dai 389 ron fata de 245 cat e one n doar pt ca scrie midland, mai degraba pui diferenta de bani si iei o antena mai buna. Chiar si baiatul de la artero care se ocupa de vanzari si de service si le-a desfacut a zis one n/ albrecht si alte asemenea sunt identice inautru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar mai rar de 1/saptamana folosec.

platesti in plus firma, renumele. eu nu sunt in domeniul radio dar de midland am auzit, de crt sau albrecht nu prea.

deci, CRT One N sau CRT Millenium ?

Antena sa o pastrez sau sa caut alta? Imi place, e micuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!