Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Prime impresii dupa cateva ore de joaca cu statia.

Asc-ul isi face foarte bine simtita prezenta si filtreaza mare parte din zgomotele de fond.

Sunt persoane care dau cu sute de wati. Ea un tip in constanta care se conversa cu unul la harsova pe care il auzeam si eu in mamaia.

Mi se pare super.

Deja imi doresc o montura fixa cu posibilitatea de inclinare pentru intrarea in garaj. Nu imi place sa tot plimb antena afara/inauntru si sa parchez masina la vedere....

Antena inca nu e calibrata dar m-au auzit colegii la 4-5 km in oras.

Intrebare: gainul cum il tin?? Mi se pare ca nu are influenta ca e la minim sau la maxim.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa se vorbeasca la o distanta de 80-90 de km[pe sosea]? Distanta dintre Constanta si Harsova este mai mica dar totusi o multime de dealuri, vai..tare asta! Am auzit si eu baieti din Constanta care vorbeau departe tare dar aveau statie pe bloc si amplificator !?

Sop vad ca esti tare incantat, ce configuratie ai, de unde ai luat-o, cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusFR: Pot spune ca sunt f multumit de alegerea facuta. Statia are o receptie f buna si difuzor bun, o distanta de acoperire de citiva km pe antena proprie si modulatie medie dar foarte inteligibila. Pe acumulatori recomand folosirea puterii de 1W caci la full se descarca f rapid datorita curentului f mare consumat de finalul RF.

Pe autoturism in combinatie cu antena din semnatura comunic frecvent la 10-15 km si recordul a fost de peste 30 de km pe A2.

RAIKKONEN: Da, se comunica la peste 70-80 de km in cimp liber cu statii de putere. Eu pe A2 receptionam astfel de discutii dar binenteles ca nu puteam sa ma fac auzit la distantele respective.

Daca vorbim de pucte fixe e cu totul altceva...

Tu stii de ex ca repetorul de la Costila ( 144 Mhz ) se deschide din Bucuresti cu numai 1W si dipol deschis, fara obstacole ?

Daca nu stiai, bine ai venit in club :huh:

Cornel poate sa-ti dea niste legaturi de genul acesta facute cu puteri mici-medii pe distante si mai mari.

73 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: gainul cum il tin?? Mi se pare ca nu are influenta ca e la minim sau la maxim.

Tine-l la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok merci.

RAIKKONEN statia este Harry3ASC+antena president ML 145 cu montura magnetica de 140.

Cu asc activat e liniste in masina. De auzit ma aud bine dar inca nu am calibrat antena.

Calibrarea va mari si raza de receptie sau va imbunatati numai emisia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cistig mai mare al antenei e identic la receptie/emisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor,am achizitionat astazi o statie TS - 6M facuta de team-electronic.de pe care am combinat-o cu o antena ML 145 Sirio. Din ce spuneau colegii ma uzeau undeva la 4-5 km in Bucuresti, dar ca nu am modulatie. Ce este aceasta modulatie si cum "fac rost de ea" ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine. Nu te lua dupa tot ce spun "colegii" :P Fa probe cu cineva cunoscut.

Oricum este in garantie si nu poti sa umbli-n ea.

Vino la intalnire duminica la Polivalenta cu ea sa ne auzim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Sorin,ne vedem duminica si sper sa treaca testul... Cel de la care am luat-o si a calibrat-o a spus ceva de reflectata 1,2 si inca o valoare care era 60...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok merci.

RAIKKONEN statia este Harry3ASC+antena president ML 145 cu montura magnetica de 140.

Cu asc activat e liniste in masina. De auzit ma aud bine dar inca nu am calibrat antena.

Calibrarea va mari si raza de receptie sau va imbunatati numai emisia?

Mie mi sa spus de cel care mi-a calibrat aparatura ca se poate arde finalu statiei daca o folosesti necalibrata, sa receptionezi nu e o problema, da sa emiti este...sa auzim pareri avizate de la colegii care au cunostinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici depinde de la statie la statie. Cam toate statiile moderne au finali cu protectie la SWR de pina la 20,00 !

Altele au circuite de protectie cu limitare de curent in caz ca o sa creasca peste o limita reflectata.

Vorbesc aici de statiile noi ( < 10 ani ) din gama middle si hi level.

Desigur exista statii mai vechi care nu au protectii dupa cum exista si pocnitori ieftine noi, care nu au protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finalul se arde daca emiti fara antena, sau ai reflectata f.mare.

Nicio antena nu poate sa aiba reflectata atat de mare incat sa arda finalul statiei, decat daca are probleme,

fir in scurt, cablu rupt, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt cred ca eu am inteles gresit de la respectivu, intradevar daca emiti fara antena se arde finalu, cred ca asa mia spus omu, mersi de atentionare si scuze pentru afirmatia eronata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu alte cuvinte, puterea nedisipata in antena din diverse motive in momentul emisiei, poate duce la arderea tranzistorului final de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tabel cu pierderea de putere cauzata de reflectata.

post-918-1271522318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna. se poate ca la o antena midland ml145, momentan pusa pe o dacia solenza sa am reflectata 1.5? am calibrat-o astazi si tipul care a facut operatiunea nu a reusit sa scoata o val mai buna de atat... a spus ca ar trebui taiat din spic putin si am refuzat varianta asta..si inca ceva..inainte sa o calibrez am pus statia in casa, antena al pus-o pe afara pe compresorul de la aer conditionat si ma auzeam bine prin oras...acum dupa calibrare nu mai aud nimic din casa

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva de MIDLAND 75-822, are FM si Am merge la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva de MIDLAND 75-822, are FM si Am merge la noi?

Este Alan42 ptr SUA .

Merge .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am mai facut o proba cu statia,si ma auzeam din Rahova,mai exact Petre Ispirescu, la Piata Resita...Acum nu stiu daca este bine sau rau. Astept ceva pareri de la colegii cu mai multa experienta... :vaidecapulmeu:

Statia este aceasta + Sirio ML 145

Modificat de Imhot3p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva de MIDLAND 75-822, are FM si Am merge la noi?

Daca e varianta pt. americani, s-ar putea sa aiba doar AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! M-am hotarat sa intru si eu in lumea CB ca m-a prins microbul :blah: In prima faza m-am orientat catre TTi TCB 550, 660, sau 770, dar citind topicul asta si pe alte forumuri m-am descurajat in optiunea pt TTi :biggrin: Nu vreau sa investesc multi bani in asta, vreau doar sa fie utila, nu vreau mari performante cu ea, vreau sa aud si sa fiu auzit in conditii bune pe 10-15 km. Ce statie imi recomandati pana in 400 Ron sa zic? Antena sigur va fi ML 145 (Midland sau Sirio) :D

Multumesc.

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot topicul asta este plin de recomandari.

Daca citesti macar ultimile 2-3 pagini, ai sa poti sa iei o hotarare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia VR32plus sau o Danita 640. Uite aici o promotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluare.

Vr32 din pacate nu se gaseste. A fost prima mea optiune dar a trebuit sa ma orientez spre altceva.

Cica nu mai sunt stocuri iar data sosirii urmatoarelor comenzi e undeva peste 40-50 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! M-am hotarat sa intru si eu in lumea CB ca m-a prins microbul :)) In prima faza m-am orientat catre TTi TCB 550, 660, sau 770, dar citind topicul asta si pe alte forumuri m-am descurajat in optiunea pt TTi :) Nu vreau sa investesc multi bani in asta, vreau doar sa fie utila, nu vreau mari performante cu ea, vreau sa aud si sa fiu auzit in conditii bune pe 10-15 km. Ce statie imi recomandati pana in 400 Ron sa zic? Antena sigur va fi ML 145 (Midland sau Sirio) :D

Multumesc.

poi daca nu vrei sa investesti multi bani cea mai ieftina solutie e tti 550

dupa aia 660 mi se pare inutila ( are butoane se schimbat canalul pe mic ) deci 550 e ok

dupa ia 770 e deja alceva cea mai interesanta functie la 770 e rf grain care setat pe la jumatate reduce f f mult bruiajele

sau 775 ( 770 cu putere marita 10w ) care are si un pret in jur de 400 ron

tot de 4 wats tias mai recomnda cobra 19 dx EU ( la fel functia RF grain) musai sa fie cu EU in coada cai alfel sunt decalate frecventele !

cat despre antene minim ml 145 facuta de cine vrei tu pentru a te auzi si a recptiona minim 5 km in conditii de propagare proasta si 10 -15 km in conditii de propagare buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!