Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Lungimea cablului se calculeaza in functie de niste parametrii, deci in mod normal nu ai avea voie sa modifici lungimea.

In mod "anormal" ai putea sa incerci sa vezi cat pierzi la "calitate" :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi trebuie un cablu mai lung la antena, cam de 5,3 m. Vreau sa trag firul de la antena pusa pe plafon, prin portbagaj, pe langa bancheta din spate, pe lateral, pana in fata. Stie cineva unde gasesc fir? Este dificila inlocuirea?

Sigur gasesti la charma conect.ro , este undeva la Eroilor , si este ~2lei metrul . Cablu = RG58

ATENTIE !

-cablul nu se pune la intamplare . se calculeaza lungimea lui .

- pentru performante , pe langa o reflectata buna trebuie sa ai si impedanta aproape sau chiar 50 ohmi .

Sunt multe informatii pe net . Nu stiu daca am voie dar daca deranjeaza rog un moderator sa stearga ; http://www.apadegura.ro/doc_cablu.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...antena ta e cu montura magnetica, cablul are 4m?

Am schimbat talpa cu una de diametru 15,7 cm dar lungimea cablului este la fel - 3,6 m. Daca o pun pe capota portbagajului ar ajunge firul, dar reflectia nu-i buna. Performante maxime obtin cu ea cocotata pe plafon, dar firul nu-mi ajunge pantru a-l cobori prin portbagaj. La usi am dublu-chedere si nu vreau sa le stric. Probabil voi cumpara prelungitorul respectiv si cu adaptorul aferent chiar daca va influenta putin transmisia, dar mai inainte voi face probe de lucru cu ea pusa pe capota portbagajului.

Oricum, nicio antena de pe piata nu avea cablul la lungimea care-mi trebuie mie. Cel mai lung cablu era de 4,5 m.

Mai studiez problema, mai citesc de pe forumuri (mersi Cornelus)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce feed-back aveti in contextul topicului 348 ( f bun ) despre statia de aici ? http://www.mondoplast.ro/Statie-Radio-Port...-512-pg_ft-3868

Nu este Yaesu sau Motorola dar poate fi un raport calitate/pret bun ?

Personal consider ca trebuie sa existe o comunitate a soferilor in eter nu pentru a scadea siguranta circulatiei pe drumuri...( avertizare radar; care nu ma intereseaza ; 95% merg legal ) ci pentru cresterea gradului de siguranta a circulatiei iar asta implica:

- Avertizare drumuri blocate,avariate grav

- Avertizare intersectii blocate

- Avertizare conditii meteo dificile: polei,zapada,ceata,ploaie

- Avertizare capcane,gropi,cratere,surpari,canale destupate

- Avertizare ambuteiaje, cozi de masini, mers in coloana dificil

- Etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad adaptorul pentru priza masinii la INTEK - H-512 este optional (costa in plus)... Pe diverse forumuri, este preferata ALAN 42 Multi. Aceasta este intre 550 si 650 ron si are si adaptorul de bricheta.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In banii de ALAN iei un INTEK H 520 si o antena de 3 db magnetica ca sa ai o raza de emisie de peste 25 km.

Ma rog e relativa chestia...daca ai canal liber...ca vin TIR-istii peste tine cu sute de wati si nu mai ajungi nici pina la 3 km :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu o statie Intek M 100, cu antena Sirio de 170cm, cu suport de 160 mm.

Am iesit cu ea in trafic, am inceput sa ma obisnuiesc cu lumea asta.. :rolleyes:

Interesant, nici nu mai ai nevoie de radio in masina..informatiile primite in trafic sunt extraordinare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim nu stiu, dar de pe Podul Grant eram receptionat si auzeam in Popesti Leordeni/Berceni, etc.

Afara nu am incercat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant e ca e dat raportul de unde stationare dar nu e dat cistigul antenei...

De receptionat poti si de la sute de km in conditiile in care TIR-istii nu respecta puterea legala max de 4W.

Ar fi util sa scrii la ce distanta te "auzi" in canal liber si fara interferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta un coleg priceput (care a mai facut aceasta) sa schimb cablul de la antena? Zilele acestea ma voi duce sa cumpar 6 m de cablu si mufa respectiva. Teoretic nu-i mare lucru dar daca lipiturile nu sunt facute corect pierderile pot fi foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog care aveti statie, sa postati poze unde o aveti amplasata in masina.

Eu am Passat si nu prea stiu unde s-o montez.

N-as prea monta-o permanent. Am o Cobra 19 DX IV.

post-8072-1268045020_thumb.jpg

Modificat de piratu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor de ce nu cumperi cablul gata mufat din link-ul care l-am postat eu un pic mai sus (pag.19)? Si atunci nu mai ai probleme cu lipiturile. Din cate stiu eu din talpa magnetica iese direct cablul care este incastrat in aceasta, ne avand posibilitatea sa-l dezlipesti tu, decat sa-l tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei priceputi, poate imi explicati si mie, am doua intrebari?

1.Ce aduce in plus un amplificator si dac merita sa montezi asa ceva?

2.Ce diferenta este intre o statie entry level si una scumpa, President, etc?

Nu ma refer la fitele de pe ea ci la calitate, receptie, etc?

Multumesc anticipat

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de mai bine de un an , o statie portabila Alan 42 in combinatie cu 2 antene. Pentru in oras sau distante scurte am o antena lipita pe luneta si in felul acesta nu deranjez nici un cheder (este foarte adevarat ca si performantele sunt la mai bine de jumatate decat cu antena cu talpa magnetica), iar la drumuri pe distante lungi un President cu magnet de 16 cm si castig de 6dB. S-a amortizat de mult timp, mai ales acum o saptamana cand pe traseul bucuresti nadlac au fost nu mai putin de 12 radare.

Statia este una de mijloc ca si performante dar nu trebuie sa iti mai bati capul cu locul unde sa o pui, se alimenteaza de la bricheta , iar in mers o tin prinsa pe centura.

Modificat de kok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei priceputi, poate imi explicati si mie, am doua intrebari?

1.Ce aduce in plus un amplificator si dac merita sa montezi asa ceva?

2.Ce diferenta este intre o statie entry level si una scumpa, President, etc?

Nu ma refer la fitele de pe ea ci la calitate, receptie, etc?

Multumesc anticipat

1. Amplifica puterea statiei, implicit puterea de emisie/receptie. Dupa mine nu merita sa investesti in asa ceva, vei putea discuta cu cei aflati la 30-40 km de tine(poate si mai departe), cand pe tine te intereseaza ce e in zona ta.

2.Calitate in receptie/emisie poti avea si cu o statie entry level care este bine calibrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...talpa magnetica iese direct cablul care este incastrat in aceasta, ne avand posibilitatea sa-l dezlipesti tu, decat sa-l tai.

La talpa pe care o am eu nu-i asa. Am verificat inainte sa cumpar cablul si mufa. Capacul este prins in 4 suruburi, iar cablul este lipit in interior cu cositor. Ca sa nu se smulga invelisul este lipit de carcasa cu silicon. Probabil ca voi face singur operatiunea de inlocuire (trebuie sa-mi cumpar letcon ca cel vechi este ars). Nu am luat prelungitorul pentru ca pierderile sunt mai mari (din cate am inteles) plus pretul cablului si al mufei de "innadire" plus transportul de la Bacau, plus ca nu gasesc loc de parcare unde este posta... :biggrin: Asa, cablul de 6 metri + mufa au fost 19 ron. Fara alte complicatii.

kok - nu este recomandat sa tii antena in masina (ma refer la cea de la luneta) - te radiaza zdravan. Are 4 wati. Gandeste-te ca telefonul mobil are 0,4-0,6W si tot se face atata circ in presa. Iar in interiorul masinii efectul este amplificat.

dsc02076r.jpg

dsc02075z.jpg

dsc02074v.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca m-ai luminat cu pozele :biggrin: ce sa zic...da-i bataie cu lipirea ca merge de minune. Vezi ai girja cum lipesti firul de carcasa, acolo unde e lipiciul acela transparent.

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Amplifica puterea statiei, implicit puterea de emisie/receptie. Dupa mine nu merita sa investesti in asa ceva, vei putea discuta cu cei aflati la 30-40 km de tine(poate si mai departe), cand pe tine te intereseaza ce e in zona ta.

2.Calitate in receptie/emisie poti avea si cu o statie entry level care este bine calibrata.

Mi-ai confirmat exact ceea ce-mi spusese si cel care mi-a montat-o/calibrat-o, dar am vrut sa mai am o parere..

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...acolo unde e lipiciul acela transparent.

Acela este silicon pe care-l voi curata, iar la finele operatiunii voi pune altul (sau mastic, sa vad ce gasesc pe la amici). Va dau de stire dupa modificare, sa vad cum "bate". Poate la final ma va ajuta un coleg radioamator sa masoare reflectia... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor - daca nu te descurci, mi-o adici si ti-o fac eu.

O rezolvam si cu "masuratul" :banghead:

Cei priceputi, poate imi explicati si mie, am doua intrebari?

1.Ce aduce in plus un amplificator si dac merita sa montezi asa ceva?

2.Ce diferenta este intre o statie entry level si una scumpa, President, etc?

Nu ma refer la fitele de pe ea ci la calitate, receptie, etc?

Multumesc anticipat

1. Daca ti-ai luat statie doar pt. Info Trafic, nu merita sa dai banii pe amplif.

2. Ca performante, nu cred ca este mare diferenta, diferenta apare la calitatea receptiei si a emisiei.

Auzi mai clar si cu mai putine "zgomote" paraziti etc si la fel, esti auzit mai clar.

Am avut vreo 4-5 statii pana acum. M-am oprit la President Walker, care este o statie cam "de mijloc" din gama President,

dar sunt f.multumit ca e liniste in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut inainte o statie Storm cu o antena ML145 sau similara iar acum am un Alan 42 in combinatie cu o Sirius 5000.

Intrebarea mea este : de ce in combinatia actuala trebuie sa stau cu squelch-ul aproape la maxim? E de bine sau de rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ce spuneam...filtrele din statie.

Dar e bine sa incerci si cu alta antena (sa nu fie vreo lipitura rece ceva.

Daca nu da rezultate, incearca si cu alta statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot citesc si citesc la topicul asta si nu ma stiu cum ma cheama.

unii au din aia portabila.par multumiti, dar veteranii le spun sa nu ia din aia.

altii spun ca trebuie totusi sa cam investesti ceva,sa bata jucaria.

ma pregateam pt minim 100 euro, si vad intek m 100 cu sub 2 mil.

cu tot cu antena ies la 3 mil.

e ok?

cum sa mai aleg?

plus ca imi zice un amic ca de curand nu mai sunt legale statiile...ca trebuie autorizatie speciala.abereaza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ victor blackedit , nu este in interior , este pe exteriorul lunetei, in interiorul masini unde se termina firul este o chestie pe care am lipit-o pe geam , iar pe exterior exact peste ea este lipita o alta parte din care iese o antena de 60-70 cm, o sa ii fac o poza zilele astea ca sa vedeti cum arata. Din cauza ca intre cele 2 parti se afla geamul nu reusesc in schimb sa o calibrez foarte bine si tocmai din cauza asta nu are performante bune

Modificat de kok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!