Jump to content

Probleme Cu Masina In Garantie


tiberiuenache
 Share

Postare recomandată

1. motorul in sine se poate roti mai tare dar nu pt mult timp. de aia este si limitat la rpm. cu pedala la fund tot nu va trece de o anumita valoare.

daca limitatorul nu merge sau senzorul ce indica rpm o ia razna...poate.

2. presupune pe baza a ce? dintr-a 6-a ai bagat a 2-a? nu cred ca te lasa cutia, poate daca ai tras cu 4 maini de schimbator.

 

daca log-ul spune ca s-a petrecut pe 2 (sau depaseai pe 1 noaptea dupa 00:00 ? ), poate logul greseste si asupra rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, asa m-am gandit si eu....pe log, apare 02.042014 ora 16:56, cand de fapt, s-a intamplat pe 01.04, in jurul orei 14:30.

Cand le-am spus ca s-a intamplat pe 01.04 si la alta ora decat cea comunicata de ei, si banuiesc ca rotatiile pot fi eronate, mi-au spus ca nu am turnul londrei in CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, info din CB nu sunt de incredere. dauna e reala, garantia e valabila (nu? ) => sa repare masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform certificatului de garanție din dotare, Da, încă era în garanție !

Întâmplarea s-a petrecut cu o lună și jumătate înainte de a împlini 2 ani :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Vezi ca la multe dieseluri se distruge motorul in genul cum s-a distrus al tau cand o ia pe ulei. Intra uleiul de la motor in admisie, turatia creste mult peste maximul admis si nu ai ce face. Uleiul intra in admisie de obicei de la turbo defect/ulei strans in intercooler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei spun ca, au verificat starea turbosuflantei pe partea comprimare, si ca nu s-a constatat prezenta uleiului....
Dupa ce au demontat capacul de la chiulasa, au observat deteriorari la "nivelul elementilor hidraulici", iar de aici, au trans concluzia ca am schimbat treapta gresit....adica din 6 in 3.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e perfect, datele tehnice arata ca PBN ti-a bulit masina cand era in custodia lor. Mi se pare fabulos, rapsunderea e a lor fie pe garantie fie pe barba lor :)

 

Buuuun, hai sa mai reanimam topicul  :D

Se da masina din semnatura, Seat Altea Freetrack, la care a aparut o problema...bloc motor spart, biela de la pistonul 4 iesita prin spartura.

Evenimentul s-a produs in data de 01.04.2014 dar la diagnoza, apare ca si cum s-ar fi produs pe 02.04 (data la care, masina era in curtea PBN),

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[emoji23][emoji23][emoji23] La asta nu m-am gândit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intoarce brusc foaia, da-le un mesaj oficial pe scris, faci pe niznaiul si rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat mail-uri peste tot....chiar și la fabrică.

Fabrica mi-a spus să aștept răspuns de la Porsche România. Și încă aștept...

Oricum, sunt scârbit de atitudinea lor, și m-am săturat să fiu batjocorit pe banii mei.

Am pierdut niște bănuți în lunile astea de repaus forțat....sunt dispus să mai pierd niște bani, dar să se facă dreptate.

Mai aveam în plan să mai iau încă o mașină din VAG dar întâmplarea asta m-a făcut să mă reorientez....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ai motor de tip nou, CR? Ce cod de motor ai, poate gasesti si alte cazuri cu aceeasi problema pe forum sau internet si vezi cum au rezolvat ceilalti. Oricum, sa ne tii la curent cum ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este CR... Codul de motor este CFJA...

Modificat de Imhot3p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!