Jump to content

Noul Audi A5 !


shadow
 Share

Postare recomandată

M-am obisnuit cu a5-ul la 10 min de cand am luat-o. :icon_thumright:

Ca si o comparatie, pot sa spun ca amandoua stau excelent in curbe ( am mers in Austria acum cand am luat a5-ul cu 3-arul pe serpentine ), dar desi 3-arul are jante pe 16 fata de 19 cat am pe a5, nu am simtit o diferenta notabila in favoarea Audi-ului. Bmw-ul iti da un sentiment aparte atunci cand il conduci, turatia motorului la 7000 rpm este pur si simplu magnifica, iar stabilitatea si feeling-ul directiei la Bmw sunt pur si simplu fara cuvinte. De notat ca la 325 am servodirectie normala.

Ca si tinuta de drum pe autostrada, Audi mi se pare ca iti da un sentiment mai mare de siguranta atunci cand rulezi cu 250 km/h si cu viteze de peste 200 km/h. Poate si din cauza jantelor mai mari de pe Audi.

Demarajul este clar in favoarea Audi-ului, cu cele 5,9 sec pana la 100 km/h fata de cele 7,7 sec ale 325-ului. Pe Bmw am cutie de viteze automata ceea ce taie putin din bruschetea motorului si din reprize, iar Audi are tractiune integrala, lucru care ajuta f mult la demaraj. Mie mi se pare ca Audi trage mai bine decat Bmw-ul, lucru normal daca tinem seama de puterea motorului, capacitatea cilindrica, momentul motor si cutia de viteze. In Bmw acceleratia este liniara pana la 7000rpm, pe cand la Audi este brusca. Cred ca un 330i manual este alta mancare de peste si poate chiar mai rapid decat Audi. Insa sunt convins ca diferentele nu sunt f mari. Prefer Audi-ul datorita motorului diesel pe care il pot duce fara probleme in 290-300 cp.

Un chip pe Audi inseamna un demaraj sub 5 secunde si o viteza maxima de 270 km/h. Nu poti face acelasi lucru cu un motor aspirat. Cu un 335i, da.

Referitor la ce simti atunci cand demarezi, pot spune ca in Audi ai senzatia pe care o ai la decolare, iar in Bmw senzatia din filmul The Fast and The Furios ( sunet).

Concluzia este ca cele 2 masini sunt diferite si fiecare are frumusetea sa. Prefer Audi deoarece pur si simplu m-a fascinat cu formele ei, cu interiorul superb, cu sistemul de sunet Bang&Olufsen si senzatia pe care o ai cand accelerezi chiar si in curbe. De notat ca Audi-ul nu l-am fortat la limita in curbe datorita cauciucurilor noi Michelin Pilot Sport 2 pe care chiar nu vreau sa le distrug. Sunt convins insa ca este undeva acolo sus ca si tinuta de drum.

Bmw-ul ramane in inima mea prin sentimentul pe care il am atunci cand il conduc pe serpentine, prin sunetul superb si tinuta de drum exemplara.

Da, am cont si pe bmwclub.

P.S In primavara, Bmw-ul va primi cadou un set de jante originale pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nyk_19

    12

  • DOOM

    9

  • Rapier

    7

  • coexist

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari pentru achizitie. Din ce in ce mai mult, inclin sa aleg A5 ca viitoare masina (oscilam intre A4 B8 si A5). Aceeasi motorizare, 3.0 QUATTRO. Ceva mai multe detalii privitoare la interior? Cum este spatiul in spate? Stiu...este un coupe si multi ar zice "Who cares?" Totusi as vrea sa stiu daca in anumite situatii pot lua 4 persoane in masina si sa nu stea ca sardelele... Ce tip de suspensie ai pe el? Cum se comporta. Nu stiu daca a aparut (nu m-am uitat pe site) dar vreau sa stiu daca merita mai degraba sa imi pun ceva aftermarket (gen Bilstein B12-14-16) sau sa caut un A5 cu suspensia sport (parca are o varianta reglabila). Suspensiile sport de fabrica la generatiile actuale de A4 sunt bune, dar nu se compara totusi cu Bilstein. Sunt curios cum ar fi suspensia aia speciala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Spatiul in spate este suficient pt 2 persoane de statura si greutate medie.Suspensia este destul de tare, insa nu te astepta la ceva iesit din comun. Eu nu am suspensia adaptiva. O sa incerc sa vin la o intalnire sa o vezi. Se mai tin cele de la Casa Poporului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Da, se tin si acelea (dupa orele 21:00) si in plus sunt cele de joi si duminica de la Polivalenta (gasesti detalii in topicurile respective). Abia astept sa ne intalnim si sa vedem mai indeaproape masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca Audi trage mai bine decat Bmw-ul, lucru normal daca tinem seama de puterea motorului, capacitatea cilindrica, momentul motor si cutia de viteze. In Bmw acceleratia este liniara pana la 7000rpm, pe cand la Audi este brusca.

capacitatea cilindrica este aceeasi: 3 litri iar audi are avantajul a doar 23 cp ceea ce la motoare de peste 200 cp nu prea se cunoaste atat de mult.

oricum: bune masini amandoua.

felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacitatea cilindrica nu este aceeasi. Eu am 2497 cmc. Nu 3000 cat e la modelele aparute in 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cam cat o sa ajunga un a5 peste 2 ani cu urmatoarele dotari

xenon+led

piele

MMi

trapa

cu motorul de 3.0 tdi quatro cutie automata

la cat estimati ca va ajunge ??sh din germania sau alte tari

am inteles ca in america ar fi ceva mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Multumesc!

Spatiul in spate este suficient pt 2 persoane de statura si greutate medie.Suspensia este destul de tare, insa nu te astepta la ceva iesit din comun. Eu nu am suspensia adaptiva. O sa incerc sa vin la o intalnire sa o vezi. Se mai tin cele de la Casa Poporului?

Poti sa mi spui (daca sti) cum e spatiul din spate la A5 in comparatie cu E92 (seria 3 coupe pt cine nu stie)? BMW-ul mi s-a parut f spatios in spate, insa intr-adevar numai pt doua persoane.

Felicitari pt masinuta...este intr-adevar unul dintre cele mai reusite modele Audi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la ultimu coupe de la seria 3 sincer e destul de spatios nu fff dar spatios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

m-ar interesa sa aud ceva comentarii despre A4/A5 cu aceasta motorizare: 2.0tfsi de 180 cp. consum de combustibil, modul cum trage masina, nivelul de zgomot al motorului si daca exista consum de ulei.

putini proprietari de A5 pe acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Poti sa mi spui (daca sti) cum e spatiul din spate la A5 in comparatie cu E92 (seria 3 coupe pt cine nu stie)? BMW-ul mi s-a parut f spatios in spate, insa intr-adevar numai pt doua persoane.

Felicitari pt masinuta...este intr-adevar unul dintre cele mai reusite modele Audi!

Spatiul in spate este acceptabil, dar pt persoane cu greutate si inaltime normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cunosc pe cineva care are un Audi S5 cu aprox. 28000 de km la bord. In urma cu vreo 3000 de km i s-a stricat ambreiajul (intra in viteza f greu, trebuie sa potriveasca turatia motorului pentru a intra putin mai usor, dar altfel tragi tare de maneta si se mai aude si urat uneori). Cei de la service i-au zis ca nu il pot schimba pe garantie, pentru ca ambreiajul a avut garantie DOAR 10.000 de km. Este posibil asa ceva? sau vor sa traga bani de pe el la modul grosolan. Au mai zis ca doar manopera de schimbare ar fi 2500 ron. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
glumaretzuu

Nu se poate spune ca ambreiajul are garantie 10000km;asta e poveste romaneasca. Motivul pt care nu se poate schimba ambreiajul pe garantie e acela al utilizarii incorecte. Trebuie demonstrat ca e defect de material sa il schimbe pe garantie ca altfel spune ca ai facut liniute(chiar daca in unele cazuri proprietarul a utilizat corect masina). Eu ma gandesc ca daca tot baga astia textul cu utilizare incorecta pot spune ca nu stii sa mergi si sa nu iti schimbe nimic pe garantie:la motor daca se strica pot spune ca i-ai dat prea multa forja;probleme la trenul de rulare-ai luat gropi prea multe; problme la servo- ati tinut prea mult volanul la maxim,etc. Daca as stii ca am mers normal cu masina as cere sa-mi dea scris ca e vina mea si as trimite la Audi in Germania un mail cu problema si as merge si la protectia consumatorului.

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hmm....si eu am un prieten cu a5 manuala ..caruia i s-a stricat kitu de ambreiaj pe la 72000 km. Si nu s-a putut folosi de asigurare. A platit din banii lui . Eu cu a mea nu am absolut nici o problema.

[off topic] Am o problema..eu scriu la profil ca am s5 da el tot A4b52005 scrie :)) . Ce pot face?

S-a reparat :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarea casco se poate folosi pt accidente,vandalism,furt,etc, nu pt defectiuni tehnice/de fabricatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!