Jump to content

Cati cai poate sa imi dea o evacuare sport?


Vlad MHL
 Share

Postare recomandată

Referitor la cati cai se castiga din scoaterea catalizatorului fara alte modificari ale evacuarii, am inteles de la un prieten, care si-a pus masina pe Dyno si inainte si dupa, ca nu a avut nici un castig in cai putere. Singura diferenta a fost la curba cuplului care dupa atingerea punctului maxim nu mai era la fel de abrupta pana in limitare, era aproape constanta/liniara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ceva? Care este formula puterii? Nu cumva produsul dintre cuplu si turatie si o constanta acolo?

Pai daca s-a modificat (crescut) curba de cuplu automat a crescut si puterea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuplul maxim il are la aceasi turatie ca inainte.. scaderea din punctul maxim nu mai e la fel de abrupta.. adik se pastreaza cuplul pe o plaja mai mare de turatie.

Oricum... nu cred ca minte Dyno :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de nevoie mi-am dat jos catalizatorul pentru ca se sparsese intr-o "aventura" nostima & nefericita. Ideea e ca am dat jos doar "continutul" ceramic, dar am sudat inapoi exact aceeasi "boalfa" (scuze de termen...), doar ca era ...goala :)

Sunetul la turatie de peste 3000 este clar mai ascutit si se simte o oarecare crestere de putere... oricum, sigur urca mai rapid in turatie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap.. se tureaza mai repede fiind evacuarea mai rapida. Ai reactia mai buna la acceleratie. Eu i-am dat putin cand era masina in service cu intermediara, media si finala scoase... sarea in ture la prima atingere a acc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am galerie, tevi, toba intermediara din inox si turatia creste mai repede ca inainte, mai ales de la 6ooo la 7ooo.

Lucrare la Borla Pantelimon - bine dar scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Luni 05.09.2005 am programare la PILOT Pantelimon pt o evacuare dubla BORLA.

Pret orientativ: 10 mil

Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt buni oamenii? Cum vi se pare pretul?

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este destul de OK avand in vedere ca Borla a mai scumpit preturile. La Borla Pitesti insa, a fost mereu mai ieftin.

La tine depinde de lucrare: cate tobe iti pune, ce diametru are teava de inox si ce fel de capete folosesti. Pentru o toba intermediara si doua finale, traseu de 57 mm si 2 capete frumoase, pretul pare destul de bun. Sa vedem insa ce considera ei ca e potrivit pentru masina ta. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
nadir@boosted.ro

tipul de la pitesti de la Pilot ,unde intradevar sunt preturile mai ieftine decat in bucuresti si dupa parerea mea se lucreaza mai ushor, mi-a spus ca o evacuare completa poate ajuge la 9-7% iar una imcompleta la 5%

evacuare completa contine Serpisori-teava-finala sport -ornamente

evacuare incompleta la fel dar fara serpisorii cu galeria din fabrica

mi-se pare ceva ciudat pt ca este ceva FIX deci mi-se pare corect sa fie 7-6 cai dar el mi-a explicat ca conteaza foarte mult si de motor si conteaza si de cum este lucrata si deeaceea pune % si nu o cifra fixa!

serpisori costa intre 8-15 milioane iar restu depinde de ornament traseul ales si de grosime + toba aleasa 1 ( o medie ar fi 3 milioane cu montare )

de simtit evacuare se simte la benzinar eu pot sa zic ca am simtit un suflu in plus si cel putin 10 cai la o evacuare completa pe golf!

cat despre Diesel since inca nu stiu dar cat de curand imi voi da cu parerea (din propria exp) si la Diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat tot traseul de la catalizator. Teava inox de 57 ,o toba mica la jumatatea masinii si pe urma se reduce teava la 50 se bifurca in cele doua ornamete . Cam atat :))

Modificat de kky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro
Am schimbat tot traseul de la catalizator. Teava inox de 57 ,o toba mica la jumatatea masinii si pe urma se reduce teava la 50 se bifurca in cele doua ornamete . Cam atat ;)

<{POST_SNAPBACK}>

ai omis o intrebare ;)

pretul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai omis o intrebare :banghead:

pretul ?

<{POST_SNAPBACK}>

Pretul este de 9 500 000 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta a iesit ;)

Pareri?

<{POST_SNAPBACK}>

Arata BETON! Sa ai grija in schimb sa nu dai cu capetele in borduri... nu era mai bine daca decupau un pic mai mult in spoiler si scoteau pe-acolo capetele de inox?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata BETON! Sa ai grija in schimb sa nu dai cu capetele in borduri... nu era mai bine daca decupau un pic mai mult in spoiler si scoteau pe-acolo capetele de inox?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt puse jos momentan, dupa ce o sa vina si spoilerul o sa le modific, tot la ei. Cat despre borduri la mersul inapoi am dat de 2 ori cu ele ;)

Modificat de kky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care mai schimbati evacuarea, faceti si voi un test pe dyno inainte si unul dupa... ca sa se dea raspuns la titlul topicului ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro
Cei care mai schimbati evacuarea, faceti si voi un test pe dyno inainte si unul dupa... ca sa se dea raspuns la titlul topicului  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

asta doar la un benzinar ! in rest nu cred ca are rost cu bani de pe dyno mai pun ceva pe masina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut am si eu o intrebare am un golf 4 din 2004 in 2 usi are cip pus si sunt curios daca pot sa ii pun serpisori sa se auda cand schimb viteze sunetul ala ca si cum sar desumfla ceva....stiti cam cat mar costa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se auda cand schimb viteze sunetul ala ca si cum sar desumfla ceva...

despre blow of valve este vorba.este pt motoarele cu turbo.cica ar fi aparut si ceva care sa faca asemanator si pt aspirate. http://vwforum.ro/index.php?showtopic=32138 .

in ce priveste evacuarea sport dupa parerea mea este mai mare zgomotul decat cresterea de putere.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yskander, mai bine iti pui o boxa sub capota cu zgomotul inregistrat :D. Are acelasi efect la masina ta. Presupun ca ai avut motor de 75 sau 88 de cai aspirat. Din cate stiu eu nu exista decat niste imitatii de BOV gen manelele romanesti care nici macar nu au vreo treaba cu motorul in sine de niciun fel, doar cu urechile tale. Desumfla-ti rotile, inregistreaza-te si apasa play :D Cam asta fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

In legatura cu acea crestere de putere...am vazut un grafic odata la un kit complet pentru un aspirat,itradevar era o crestere semnificativa in plaja de turatii inferioara(cuplu imbunatatit intre 1500-4500)in schimb puterea maxima era net inferioara,inclusiv scadea puterea dupa "turatia de putere maxima"(curba descendenta)mai grav.In concluzie, desi puterea maxima scadea,masina ar fi avut un comportament mai satisfacator.Eu am montat doar o finala "asso"si am observat acelasi lucru:masina avea reprize mai bune dar nu mai atingea viteza maxima de inainte;consumul a scazut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca suferi de placebo sincer:) nu-ai cum sa imbunatatesti de la o finala consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!