Jump to content

Sistem Dvd/navigatie Pentru Vw


Corneliu
 Share

Postare recomandată

In sfarsit, poze:

partea din spate - image412ps5.th.jpg

in timpul instalarii - image424ls6.th.jpg

ce a iesit - image482ac4.th.jpg

image483ig3.th.jpg

Dupa cum se vede, in partea de jos, a scapat putin fierastraul electric, dar o sa incerc sa corectez pe cat posibil acest aspect; oricum, sunt multumit de device, astept si tetierele sa vad cum e cu rear source, si apoi o sa ma declar satisfacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • EsTeTicu

    8

  • radduu

    7

  • Corneliu

    6

  • lucaflo26

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

@maxu -Cat te-a costat o astfel de jucarie si de unde ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot o chestie chinezeasca am gasit si eu pentru Passat, costa 550 dolari, fara transportul din China.

Exact aparatul din poza ta l-am gasit pe www.bluexenon.ro si costa 388/588 Euro fara/cu navigatie. Cred ca-mi cumpar unul de sarbatori!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare super, doar ca nici nu vreau sa ma gandesc cat costa :) Aici sunt multe navigatii all-in-one instalate pe masini din grupul vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aparatul din poza ta l-am gasit pe www.bluexenon.ro si costa 388/588 Euro fara/cu navigatie. Cred ca-mi cumpar unul de sarbatori!!!

Sincer as avea ceva rezerve sa cumpar de la unii care vind pentru "WOLKSWAGEN PASSAT"

post-13304-1196073680_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu cred ca e aparatul din poza, in cea de mai jos e altul. La celelalte marci, la acelasi pret sunt poze cu aparate total diferite. Greu de crezut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit astazi la telefon cu un Nene Mircea care se ocupa de multimedia pe bluexenon.ro. Habar n-avea de detalii despre aparat, ii vine un transport vinerea viitoare si atunci imi poate spune mai multe. Pana atunci ... asteptam! :vaidecapulmeu:

In poze nu arata foarte rau, poate chiar o sa fie o chestie buna pentru toti cei care-si doresc un dvd 2din. Abia astept sa-l butonez putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Am vorbit astazi la telefon cu un Nene Mircea care se ocupa de multimedia pe bluexenon.ro. Habar n-avea de detalii despre aparat, ii vine un transport vinerea viitoare si atunci imi poate spune mai multe. Pana atunci ... asteptam! :lol:

In poze nu arata foarte rau, poate chiar o sa fie o chestie buna pentru toti cei care-si doresc un dvd 2din. Abia astept sa-l butonez putin.

Corneliu, pana la urma ti-ai luat sau nu? Daca da, vrem si noi impresii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare super, doar ca nici nu vreau sa ma gandesc cat costa :lol: Aici sunt multe navigatii all-in-one instalate pe masini din grupul vag.

Kenwood DNX-7200, produsul ce m-ar interesa pe mine l-am gasit in Ro la preturi intre 4500-5000 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aici nu e arie de vanzari, te rog sa iei legatura cu Florin M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la ideea cu DVD 2DIN, pentru ca mi-e prea frica de hoti si nu vreau sa plang dupa bani. De aceea, mi-am montat un RCD200 cu mp3 si l-am legat la CAN-BUS, asa ca am o scula originala perfect functionala care sper sa nu atraga prea mult musafirii nepoftiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza? Eventual (daca e voie) un pret? Nou sau sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Arata foarte bine! Felicitari... sunt curios cam cat a costat :soothe[1]: imi poti da un pm daca vrei. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am sunat la cei de la bluexenon si au spus ca dupa 15 martie aduc navigatii pt passat. Am sa pun poze dupa ce imi achizitionez unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu tocmai mi-am cumparat unul , dar nu de pe bluexenon ca erau prea scumpe.Am gasit la cineva in Bucuresti cu 20 mil.

24zm8tz.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va doresc sa le stapaniti fara probleme totusi, in cazul in care dispui de un buget suficient e de preferat sa iei ceva mai "consacrat". Am vazut destule astfel de aparate si chiar daca unora din colegi inca le merg OK, stiu de foarte multe cu probleme sau cu lipsuri mari sau a caror reclama spune mai multe decat face efectiv aparatul. Chiar si ambalajul lasa de dorit...si scrisul. "Buile-in GPS navigator system"... "Built-in" ar fi mai corect. Sa speram ca in timp isi vor imbunatati calitatea atat din punct de vedere al fiabilitatii cat si a functiilor oferite si sunetului.

Este adevarat, la pretul asta nu gasesti ceva similar dar eu cel putin, "sunt prea sarac ca sa cumpar ieftin".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam bani imi luam un Kenwood DVX 7200 , dar acela e 50 mil.Asa ca am ajuns sa-l iau pe asta chinezesc.

Am probat inainte de cumparare fiecare functie si merg toate OK. Nu stiu cit o sa tina prin gropile patriei,dar imi asum riscul.Scula chiar face banii astia , la cite are pe ea.

- GPS

- DVD,Dvix cu sub

- Radio cu RDS

- Tuner TV analogic

- Bluetooth Car Kit

- MP3,AAC,WMA

- Intrare de camera video

- Intrare de magazie de CD-uri

- Iesire video pt 2 monitoare

- 4x50 W

- Iesire de subwoofer

- Interfata USB 2.0

- Card reader SD MMC

- Intrare auxiliara front panel

Si multe alte maruntisuri care nu-mi vin acum in minte. Per total eu zic ca-i bine. Doamne ajuta sa si tina !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca la banii astia e OK. O sa incerc totusi sa punctez cateva din deficientele constatate sau auzite de mine legat de astfel de aparate. Astfel persoanele care vor sa achizitioneze asa ceva, se pot orienta din timp, eventual sa urmareasca anumite aspecte atunci cand vor sa aleaga. Cine mai cunoaste alte caracteristici care lasa de dorit, ar putea sa le adauge in lista. In functie de interesul fiecaruia, unele din "lipsuri" pot fi ,mai importante sau mai putin importante dar macar sa stiu la ce sa se astepte.

1. Partea de GPS. Verificati ce fel de soft foloseste, au fost situatii in care se foloseau harti de I-Go (Mio) si in care update-urile nu au mai functionat. Au fost aparate livrate fara antena de GPS si atunci cand faceai teste cu aparatul pe masa era OK, daca il bagai in masina montat in bord nu prindea nici "coditza" satelitului... In aceste cazuri antena GPS trebuia cumparata separat si costa in jur de 100 RON (asta daca gasesti una care sa se si potriveasca)

2. Touch screen-ul. Nu am vazut nici un singur model la care acesta sa aiba cu adevarat dreptul sa poarte aceasta denumire (nu inseamna ca nici nu exista...dar macar verificati cu atentie). Majoritatea functiilor trebuiau activate intai din butoane dupa care puteai da "plus"/"minus" de pe ecran (ex. volum, contrast, brightness, etc). Nu la toate modelele, in modul DVD este posibil sa folosesti touch screen-ul pentru navigare. In modul Navigatie, de multe ori touchscreen-ul nu se poate folosi (aici depinde si de softul de navigatie). Calitatea graficelor, meniurilor, controalelor este sub orice critica, nu se compara cu cele ale modelelor scoase de marci cunoscute (Alpine, Sony, Kenwood, Clarion, Philips, JVC, etc...). La multe modele calitatea imaginii este proasta, cu umbre de multe ori, culori fade sau deplasate in spectru, contrast si luminozitate proaste. Mecanismul de miscare pentru display (daca este dotat cu asa ceva), este zgomotos, putin fiabil si poate prezenta probleme (blocaje, deformari datorate temperaturii, etc)

3. Constructia fetei/butoanelor. Plastice de calitate proasta, finisate mai mult sau mai putin (de cele mai multe ori) OK functie de modele si pret. Rezistenta scazuta la uzura si soare/caldura in timp, se cojesc, dispar marcajele de pe ele, se rup (evitati cele care au imitatii de joystick pentru navigare) sau chiar cad (butoanele)

4. Partea de radio RDS. Receptie proasta in anumite situatii, ecranare slaba a aparatului (ca sa nu zic ecranare "zero") ce duce la tot felul de paraziti ce pot aparea in diverse situatii.

5. Softul de "filme" nu citeste chiar toate formatele AVI/DivX comune. Trebuie verificat

6. Partea de citire MP3, WMA, etc. Sunt situatii in care nu se citesc toate folderele de pe mediul de stocare (CD, DVD, memory card, etc) sau se vad folderele dar nu si melodiile din interiorul lor. De obicei apare problema in cazul in care structura de foldere trece de nivelul 1, 2... Poate sa nu citeasca cum trebuie standard-ul Joliet de scriere al CD-urilor ci doar pe cel ISO. In acest caz apar limitari din punct de vedere al numarului de caractere ce poti fi puse in denumirile folderelor, fisierelor, numarul de nivele al folderelor, etc.

7. Buffer-ul audio poate fi mic, inexistent sau prost gandit... Vor exista intreruperi la auditie, mai ales la trecerile prin zone accidentate (chiar piatra cubica)

8. Iesirile nu sunt intotdeauna cate se scrie in reclama...am intalnit aparat cu Dolby Surround, Pro Logic II, DTS si alte asemenea minunate realizari...si era un simplu aparat stereo cu functii de "3D sound" similar cu anumite placi audio sau casetofoane vechi (cine mai stie de Stereo Wide...)

9. Bluetooth-ul. Compatibilitate full cu putine modele, nu suporta A2DP de multe ori sau nu e BT de generatie noua (cu distanta mai mare si corectie de erori mai buna)

Astea au fost cele care mi-au venit mai repede in minte si care deranjeaza in anumite situatii pe cei mai pretentiosi. Mai bine sa stie macar cateva chestii pe care sa le verifice, decat sa se astepte la ceva si sa constate DUPA ce au dat banii, ca primesc cu totul altceva.

Bafta in alegere si sper ca informatiile astea sa fie folositoare si sa va dea posibilitatea sa alegeti din oferta mare de "chinezarii", unele cat mai bune si apropiate de ce va doriti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim colegului Rapier pentru aceste valoroase informatii. Intradevar ,dupa ce parcurgi materialul de mai sus ,sansele de ati lua "teapa" cu vreo chinezarie proasta sunt minime. De multe ori te fura peisajul si dai banii din mina rapid, iar dupa aceea iti smulgi parul din cap. Inutila interventia , pentru ca asa nu rezolvi nimic.

Deci : Ochii cit sarmaua la achizitie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. M-am uitat pe topic si am vazut produsele voastra. Iata ce aveam eu pe masina. Zic aveam pentru ca DVD`ul 2din l`am dat ca sa-mi iau unul cu navigatie incorporata.

asta vreau sa iau:

http://cgi.ebay.com/7-2-double-din-touch-D...1QQcmdZViewItem

asta aveam (am ramas doar cu tetierele)

Singurul lucru care nu imi placea la el e faptul ca ramanea iesit in afara, nu venea la fata cum era RCD-ul original :icon_thumright:

post-13747-1208007749_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si eu asa ceva pt vw.stie cineva daca merge si pe touran??

post-19256-1208631668_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge sigur pe touran, acum spune-ne si noua unde l-ai gasit si cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!