Jump to content

LED Daylight Running Lights (DRL)


WNS
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

cu siguranta te ajut sa fi vazut de departe (pe timp de ceata sau nu) dar NU lumineaza pe pamant precum proiectoarele (ex: daca lasi doar pozitia si aceastea aprinse pe o straduta fara nici un bec NU vezi pe unde mergi. Nu poti sa vezi gropi, guri de canal etc)

WNS> nu ai cum sa le scurtezi. E ca si cum ai vrea sa scurtezi un far de passat din doua faze lunga si scurta sa lasi doar pe cea scurta si sa-l si montezi pe masina. E un bloc optic inchis la cald ... si nu se vede nici urma de adeziv ca sa-l poti desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bamse

    24

  • voinea

    15

  • WNS

    15

  • Al Bundy

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

mersi de raspuns si eu am vazut si arata beton de la departare si cred ca ai dreptate ca te vad mai bine pe timp de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad f.f.f. bine si voinea poate spune cel mai bine pt ca le are pe masina. Fiind tehnologie LED fac si o lumina alba-gheata care ajuta f. mult la vizibilitatea in trafic. Pur si simplu sar in ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Le-am montat cu un prieten in 5 ore. Poate o a doua ne-ar lua mai putin . Bani de montaj nu stiu ce sa zic ca nu m-am / ne-am platit ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru si eu in discutie (am gasit aceasta discutie cautand in afara forumului cu Google).

Am citit pe site-ul Hella ca ei ofera faruri DLR care sunt mai bune decat faza scurta, fiind optimizate pentru vederea ziua, nu noaptea. Zona acoperita e un triunghi cu varful la masina, spre deosebire de faza lunga unde varful triungiului este in departare, unde practic este zona in care nu te mai orbeste noaptea.

Sunteti siguri ca la noi in lege scrie ca ziua trebuie aprinse luminile de intanire ? Hm, daca e asa e pacat, eram si eu interesat de o astfel de solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Check this:

http://www.tagfahrlicht.de/EN/index.html

Solutiile de Hella nu sunt asa de "ostentative". Am gasit mai demult tot la Hella un produs DRL pentru Golf IV (se instaleaza in locul "grilelor" laterale negre). Am un pdf downloadat de la Hella, insa nu il pot atasa aici pentru ca e prea mare (2900 KB). La cerere il trimit pe e-mail.

In poza atasata este ce vroiam sa zic cu triunghiul.

post-3684-1189411989_thumb.jpg

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la noi am vazut si asa ceva

- http://www.autoschrott.ro/index.php?act=go...ductid=U_994662.

- http://www.okazii.ro/catalog/3354209/auto-...UTO-Leduri.html

Nu stiu in ce masura lumineaza drumul dar ca efect sunt deosebite. Am vazut asa ceva pe un ford mondeo. Intradevar iti "sar in ochi" proiectoarele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau asa daca se vede

t_08092007516m_a726d95.jpg

daca puteti mari se vede putin cel din dreapta , oricum eu l`am vazut la o intersectie in Hungary in plina zi si se vedea super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe OKazii par a fi in genul celor montate de Voinea. Acolo scrie ca se pot monta pe orice fel de masina...pretul de 35 de RON... Oricum, din cate am vazut acolo, tipul nu prea mai raspunde oamenilor interesati, deci nu stiu cat de viabila este varianta aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, cele originale sunt 387 ron, cele de pe okazii sunt 35 ron, chiar crezi ca sunt "ceva gen" ?? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poze ... :) In mod cert daca le vezi live nu sunt ce par a fi :D Revenind la subiectul principal, deocamdata nu am gasit o solutie viabila ca sa montez asa ceva pe Golf IV :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca ar merge, daca nu ai deja proiectoare de ceata din fabrica (cum am eu :rolleyes: :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proiectorul e putin cam mare si parca nu asi taia din bara, din "grila" aia asi taia oricat orice... in caz ca o stric alta dar bara daca am stricato sa iau alta parca nu merita :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care curbura proiectorului se potriveste sau e mai mare decat curbura barii e OK, poti "ascunde" o parte din proiector in spatele barii, cum a facut si Dragos Voinea, de altfel. Intreaba-l pe Dragos mai multe amanunte, eventual intalneste-te cu el sa vezi cum arata proiectoarele montate de el (iti spun eu de pe acum - bestial :icon_thumright: ) si vezi, poate, folosind aceeasi tehnica, poti sa le instalezi si la tine. Ca grila de la Passat e destul de mare zic eu.

Bafta si succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa tai din bara nu le vei putea monta, se vede cu ochiul liber. Eu zic ca daca te inarmezi cu rabdare, nu ai cum sa strici bara. Tai mai intai din grila si faci proble taind putin cate putin din bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai ca nu vreau sa tai deloc din bara.....

poate duminica asta il prind pe voinea la intalnire ca duminica trecuta am ajuns dupa ce a plecat el.. sa vad ce si cum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare as putea pune si eu pe octavia 1 ... pe bara de RS? sunt din oradea si mi-e greu sa ajung la voi sa vad daca se potriveste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Passat B5.5 unde montati butonul de aprindere? Se pune si releu pe ele?

Butoane de genul celor din poze ati vazut pe la noi? Si link-ul aici.

post-3988-1189730245_thumb.jpg

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am tot studiat cu colegii de forum la intalnire unde as putea sa le instalez. Dar am priectoare originale si nu prea se impaca. Sub proiectoare nici nu prea este loc, si ar fi chiar prea jos. Deasupra lor, cu un spatiu decent intre ele, ar veni chiar in bara, deasupra grilei in care sunt proiectoarele. Ar merge bine daca as renunta la proiectoare, dar nu vreau sa iau in calcul posibilitatea asta. Asa ca renunt la a-mi pune Led Daylight Running Lights.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!