Jump to content

Altea 2.0 Fsi 150cp


calugaru_ionut
 Share

Postare recomandată

Salut

As dori sa stiu si eu cat mai multe detalii referitoare la altea 2.0 fsi 150 cp

performante, consum, probleme lucruri care le-ati trait si experimentat nu date de pe site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Ionut!

Eu conduc o Altea Stylance de cativa ani si sunt total multumit de ea.Motorul este destul de puternic si destul de linistit,in interior cel putin;legat de performante eu am mers cu a mea 215-220km/h pe bord si cred ca in realitate erau 205-210km/h.De consum sunt multumit:in oras pana la 9,afara 5-5,5(chiar si sub 5 daca nu merg mai repede de 90km/h)iar mixt 6,4-7,2.Probleme am avut doar cu unghiurile de fuga,asa a venit masina din fabrica si asta a dus la tocirea mai rapida pe partea interioara a cauciucurilor.Acum am remediat problema si totul e OK dar mi s-a dus din cauza asta un set de cuciucuri de vara...In mare c-am asta e,sper sa te fi ajutat cu ceva.Ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cam mic consumul in oras, insa totusi nu e Bucurestiul. Pe afara nu vad problema cu 5% cita vreme o iei usurel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar eu nu prea o cred pe aia cu "sub 5" cu motorul 2.0 FSI destul de renumit pentru setea lui. :vaidecapulmeu:

As fi foarte curios sa vad o poza cu consum mediu de 5 la suta la masina aceea (evident si cu vit medie si km).

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru

Conduc de 3 ani motorul asta si nu am auzit ca ar fi 2.0 FSI renumit pt. setea lui dar am sa-ti fac poze cu proxima ocazie ca sa te convingi singur.Ca sa fiu mai explicit cu "SUB 5" in afara localitatilor:la o viteza medie de 85 km/h in treapta a 6-a dupa o distanta de 15-17 km,de exemplu TIMISOARA-ARAD,in cazul meu dar si pe orice alt drum ajung si sub 5 litrii dar mai bine asteapta pozele de la mine!"O poza face cat 1000 de cuvinte" zicea cineva frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post-5905-1191171778_thumb.jpgpost-5905-1191171820_thumb.jpg@rvacaru

Am facut pozele promise,din pacate cu mobilul si sper sa se vada ceva.Cred ca "performanta" asta o poate obtine oricine cu acest motor cu conditia sa mearga si sa schimbe treptele ca un "pensionar" asa cum imi zicea cineva pe alt topic.Numai bine!

PS.Daca ti se par trucate pozele am sa fac altele cu alta ocazie cu un aparat digital. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost multe discutii ref. la consum pe forumul asta. S-au scris nenumarate pagini, s-au incins orgolii etc, etc - dar cu consumul de 4.4 % (daca am vazut bine) ar trebui sa-mi schimb SDI-ul.

Si consumul mixt "bate" TDI-ul din dotare :D

Pentru un motor de 2.0 e ceva cam putin ca sa nu zic mai mult. Ca sa nu ajungem la dezbaterile la care am facut referire: Ai facut consumul real? (metoda plin-plin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,pt. ca sincer sa fiu nu ma intereseaza,daca vroiam sa bat recorduri imi luam cu siguranta un diesel dar eu sunt un fan benzina si in plus sotiei ii vine rau intr-un diesel;vroiam doar sa justific cele spuse in postul nr.2.Ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamurirea trebuia facuta mai ales pentru viitorul cumparator / sa nu se astepte la consum de 4.4% real. Chiar daca bordul arata 4.4%. Nici nu tre' sa bati recorduri - mai important este sa te simti bine si sa fi multumit de alegerea facuta si dupa ce ai cumparat masina. Pentru benzina versus diesel exista topic dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Totusi e greu de crezut ca in oras consumul este pana in 9, deoarece producatorul da pt acest model un consum de 10,5 in oras, 6,2 extra-urban si 7,7 combinat. Nu vreau sa par carcotas dar nu cred ca poti scoate un consum atat de mult imbunatatit fata de cel dat de producator. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de poze. Nu au nici o valoare fara media de viteza :offtopic:

Si verifica abaterea BC. Cu vag-com pot face un 2,4 turbo sa consume 3 la suta :lol: Totul tine de adaptare.

O alta metoda de a obtine un astfel de consum si a ma lauda cu el pe forums: resetez memoria 1/2 nu are importanta.

Imi dau drumul de pe un deal... consum 2-3 la suta, cobor in frana de motor. Cand ajung jos, fac poza si impresionez audienta :offtopic:

Chiar am sa incerc in weekend sa scot un 3 la suta cu 1.6 FSI. Daca 2.0FSI merge cu 4.4 atunci cu siguranta voi putea avea un 3 la suta cu "ala micu" :lol:

Un consum mediu este cel pe care il are motorul la mers normal, nu stresat, crispat pe BC; un consum sporadic de 5 la suta in coborarea unei pante este total irelevant, asta spuneam eu. Consumul real al masinii se invarte in jurul cifrelor date de fabricant, m-am convins de asta cu toate masinile care le-am avut.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off Topic:

@rvacaru

O rugaminte:ca tu nu crezi cat consuma masina mea,in oras-afara,la un moment dat sau in medie etc etc imi este indiferent,nu asta era ideea la acest topic,insa a ma face pe mine mincinos nu-ti permit!Calugaru Ionut dorea sa stie performantele ce le poate atinge motorul asta si mai mult ca sigur nu se referea numai la vit. max.Respect parerea fiecaruia si o accept,daca am eu alta parere mi-o exprim liber insa fara sa atac verbal pe cineva.Daca tu iti imaginezi ca eu m-am suit pe munte ca sa ajung la un asemenea consum ca sa-ti demonstrez tie cat consuma masina mea ai o idee putin deplasata,la fel si ideile cu resetarea BC si VAG-ul.Daca in totdeauna consumul real e in jurul celui dat de fabricant atunci de ce mai deschidem noi topic-uri pe forum?Iti doresc mult succes in incercarea ta de a scoate sub 3 cu 1,6 FSI,desi iti reamintesc ca tu ai un motor mai mic(cilindree si CP) la o masina aproape tot atat de grea cat a mea si asta te costa(carburant si o distanta mai lunga de parcurs) sau cauta un munte mai inalt(la misto'),iar ca sa te si cred filmeaza si pune filmul pe youtube,altfel nu are nici o valoare! :icon_thumright:

PS. Scuze moderatorului pt. OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile au degenerat intr-o disputa pe tema consumului, fie el mediu sau instant.

Va rog sa va limitati la subiect, sa nu deviati prea mult si nici sa transformati topicul intr-o cearta.

Si ca sa fiu on-topic, consumul mediu se poate calcula in zeci de feluri, asa poate vom ajunge sa credem ca si un V8 consuma 5%. Important e sa nu ne uitam la consumul instant, ci la cel mediu, si daca se poate sa calculam consumul mediu din plin in plin, cu drumuri facute doar in oras sau doar in afara. Sa nu mai spun ca e si mai real daca se alimenteaza de la aceeasi pompa de la aceeasi statie.

Oricum, se pare ca motoarele FSI aspirate sunt eliminate pe rand din ofertele fabricantilor din grup, fiind inlocuite cu variante turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cu drumuri facute doar in oras sau doar in afara...

Exact,eu la asta m-am referit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu ontopic si am postat consumuri medii pe zeci de mii de km ai altor utilizatori de 2.0 FSI. Ei scot cu 2 litri peste media vehiculata pe acest thread (mixt 6,4-7,2). Banuiesc ca e logic ca ceva "pute in Danemarca" nu?

Probabil ca un mers cu 70 la ora in a 6a pe soselele nationale (cu masina de 150CP !) va aduce un consum atat de mic... naiba stie... have fun si nu subtura motorul, ca nu ii place :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rvcacaru, nu e cazul sa te superi. N-am dat dreptate nimanui, am zis doar care e modul de a calcula consumul mediu.

Consumul obtinut la 60km/h in a sasea e consum instant. Cand ai nevoie de o repriza va trebui sa retrogradezi 2 trepte si sa accelerezi, si atunci consumul sigur se va schimba.

De asta, consumul mediu se calculeaza pe distante mai mari, si nu pe 5-6 km, pentru ca sa obtii un consum mediu real. Normal, ti se umple inima de bucurie cand vezi consum instant de 4-5 liti %... din punctul asta de vedere ma bucur ca masina mea nu are computer de bord. Conduc normal, asa cum conduc de obicei, nu ma sperii de consumul instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mult mai elocvent pentru topic ar fi sa primim si o poza cu memoria 2 (medie consum si medie de viteza) pentru ultimii sa zicem 2-5mii km... acela mi se pare mie a fi un consum mediu al masinii x, utilizata de y, in conditiile z, nu?

:)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

asta-i cea mai mare abureala posibila

si eu pot sa-ti pun poza cu 0% cand o scot din viteza

cel mai mic consum pe care l-am scos pe autostrada cu a4 2.0 fsi in 500 km a fost de 6% cu clima oprita si cu pilot automat( optimizeaza consumul)

consumul minim dat de fabrica este de 5,4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand scoti masina din viteza nu-ti consuma in nici un caz 0%.Zero vei vedea pe bord doar cand masina se afla in miscare,intr-o anumita treapta si la oricare viteza fara a apasa pedala de acceleratie,cel putin 0,8-0,9% dar in nici un caz 0.Oricum ti-am inteles ironia,e problema ta,eu nu am zis nici odata ca acesta ar fi comsumul meu mediu "dar asa este unii..."

UPDATE:

Consumul mixt de la max. 7,2 (vezi post#2) la 7,8.Motivul cresterii:mai conduce si sotia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine dupa 10 mii km imi arata consum mediu de 10,2 %

am facut cam 4000 afara si restul in oras (aglomeratia din cluj si mers pe distante scurte)

fa-ti bine un calcul si daca faci multi km in oras nu iti lua fsi ;sunt cam pretentioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu cu motor de 1.2 benzinar am scos cel mai mic consum in afara de 5.2l/100 poate ajungeam sa zicem la 5l/100;dar consumul asta de 4.4..........Daca ar fi 2.0 dieselache ar mai merge ...dar tot ce se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Eu am consum in oras facut de la plin la plin 11% in Constanta. Afara la o viteza in jurul a 100km/ora consumul indicat de bc este 5.5-6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Na, ca am ajuns si la 100.000 km. acum 2 saptamani. Pana acum sunt foarte multumit de masina din toate punctele de vedere; de schimbat am schimbat pana acum: uleiul de motor, toate filtrele, lichidul de frana doar odata(toate dupa planul service) si am dezinfectat odata clima fara sa-i schimb lichidul sau sa mai adaug. Schimbat din cauza defectelor: 3 bobine de inductie(2 cilindrul 4 si 1 cilindrul 3) o boala "din copilarie" la primele serii ale motorului 2.0 FSI insa pe garantie, de atunci nicio problema. Tot pe garantie am schimbat odata si tempomatul. Am crezut la un moment dat(la cateva luni dupa ce am cumparat masina) ca pierd ulei din cutia de viteze insa dupa mai multe cautari s-a gasit buba: era antigel care se prelingea pe undeva pe circuit si picura pe cutia de viteze. Consumul mediu este la 8.0-8.2% cu care sunt multumit pt. un benzinar de 2.0 litri.

Pe viitorul apropiat vor urma franele spate care inca arata si franeaza bine insa cred ca anul acesta le va suna ceasul.

C-am astea au fost problemele mele cu Altea mea(cumparata noua in august 2004), cum ziceam sunt foarte multumit pana acum, ce va urma sta doar in stele insa cu o ingrijire atenta si cu putin suflet se rezolva toate.

Numai bine!

post-5905-1268564469_thumb.jpgpost-5905-1268564507_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!