Jump to content

Folie Capota


cip_tm
 Share

Postare recomandată

salutare, are cineva folie de protectie pe capota? capota mea e plina de ciobituri de la pietricele, vreau sa o reconditionez (vopsesc) si sa o protejez cu astfel de folie( originala - aprox 25 euro); ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi exprim parerea si zic ca nu merita...nu va tine(sigur va face bule plus ca se va cunoaste diferenta de nuanta a vopselei)...acum fiecare face ce vrea.Daca tii neaparat sa o faci (sa o vopsesti :D) apeleaza la casco insa nu cred ca merita...la drumurile noastre se face inapoi in mai putin de jumatate de an.

Bafta :cheers:

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face un versus intre a pune sau nu folie pe masina. Parerea mea este ca daca pui folie va trebui sa ai mult mai mare grija/stres la pietricele si alte obiecte contondente care pot ciupi folia si apoi o pot exfolia. Daca nu am dreptate, rog comentarii, poate nu sunt singurul care gandeste asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita, mai ales daca se usuca folia si crapa, ai facut mai mult rau.

cel mai bine ii sa puii o chestie de piele.

cobra_haube_passat3bg.JPG

Modificat de dracula
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceasi nemultumire .. si eu ma gandeam sa imi vopsesc capota si porma sa o foliez .. dar vorba lu` bogdan .. nu stiu ce sa zic de piele.. parca ca mi-as pune si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aveam unu mare, cam ceva ca asta

cobra_vw_passat_3bi.JPG

dar era cam enervant montatu. dar unu din asta mic o sa imi iau acuma iara, ca am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e urat ala mare .. ala mic la ce bani ajunge? .. de la ploaie - cald ..ramane ok ? nu are nimeni pe forum ceva pe masina sa ne spuna si noua cum se comporta in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala mic, am gasit acuma pe ebay o firma care le face de mana la comanda, 50 Euro si cu ceva bani extra pot si scrie ceva pe ele daca cineva vrea :icon_thumright:

Daca nu ma insel lam folosit pe almeu cam 3 ani si ii inca in stare prefecta, ploie, spalare cu jetu dupa un drum lun sa scap de insecte, nimica nu la afectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru informatie,poate reusesc sa gasesc pe cineva sa mi faca una,dupa modelul de pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aruncati o privire aici http://vwforum.ro/index.php?showto...l=ventureshield

si aici

La folie, ramane o dunga vizibila, dar conteaza mult si culoarea masini.

Folia este buna pe faruri, le protejeaza de pietre, eu am un far crapat, si spre surprinderea mea, s-a intamplat in Austria, nu in Romania, unde drumurile sunt pline de pietricele. Bara fata si capota sunt ciuruite de urme de pietre, trebuie sa le vopsesc, dar mi-e teama ca in cateva luni e la loc.

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ExpertDetailing

Folia de calitate este foarte rezistenta, nu se crapa si nu se exfoliaza. Tocmai ca absoarbe socurile de la pietricele, zgarieturi etc.

Fiind incolora nici nu se cunoaste diferenta de culoare fata de restul vopselei. Singura zona vizibila din apropiere este marginea foliei de pe capota. Dar si aceea este vizibila din anumite unghiuri. Nu e ceva care sa sara in ochi.

Modificat de ExpertDetailing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine aplica la noi astfel de folie? Eu am asa ceva la VelSatis si e foarte utila, numai ca dupa cativa ani ar trebui inlocuita ca incepe sa se exfolieze prin unele locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ExpertDetailing

In sectiunea de mica publicitate gasesti cateva topic-uri despre folii de caroserie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceeasi problema initial cu golful 2.Pina la urma rezolvarea a fost la vopsit masina si suplimentar am dat doua straturi de lac. Lacul ala bine aplicat e foarte bun.

La golf 4 aceeasi problema, am bagat pe casco capota la vopsit dar nu a dat cu lac.Prin urmare ii voi aplica eu zilele aceste un lac, cu spray.

Parerea mea a acea foita indifirent cit subtire este coace pe sub ea, adica mareste temperatura intre folie si vopsea, deoarece acolo mai ramin bule miniscule de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca faceti o usoara confuzie. Sticla se incalzeste cand are folie solara aplicata pe ea deoarece o parte din razele solare sunt absorbite de folie. In cazul foliei de caroserie, care este incolora, absorbtia caldurii este minima. In plus metalul este bun conducator de caldura si ca urmare caldura care (teoretic) s-ar putea acumula se disipa foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dece sa nu se gasesaca?

baga ebay.de, cauta: bra a4 si gasesti cu gramada :blink:

http://m6n.ebay.de/items/bra-a4_W0QQ_nkwZbraQ20a4QQ_npmdnuZ

salutare si eu caut un astfel de dispozitv decand am luat masina (1 an) nu gasesc nicaieri am intrebat inclusiv la dealeri

ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai sus, in postul 12... am dat eu un link.

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am pus la Focusul meu acea botnita si protejeaza foarte bine chiar si la viteze mari. Se gaseste in Bazar in Iasi, cu 30 lei bucata (nu e de piele dar o am de mai bine de juma de an si nu am nici o problema cu ea). La Passat singura problema cu aia ar fi ca acumuleaza aer datorita formei capotei si incepe sa zbirniie cind scoate aerul. Snakes poate sa confirme asta :icon_thumright:. Dar romanul inventiv gaseste solutii pentru orice :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Bucata de material la 30 lei iti dauneaza mai mult masinii decat daca nu ar fi.

In primul rand nu sta fix pe capota iar in timpul mersului praful si nisipul acumulat sub materialu se comporta ca un material abraziv.

In al doilea rand este posibil ca dupa utilizare indelungata sa-ti apare 2 nuante de culori (a masinii si de sub material).

In al treilea rand cum protejezi farurile si spoiler (alea nu sunt importante?)

In al patrulea rand arata urat estetic.

Toate cele bune.

PS Nu alegeti intotdeauna ce este ieftin.!!!

Modificat de VentureShield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

VentureShield, ai fost sanctionat cu warning 40% pentru publicitate in acest topic, pentru a doua oara. De asemenea, 10 zile nu poti scrie pe forum, tot din aceeasi cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Lasa-l CristiN, pentru ca e foarte utila folia aia careia ii face reclama. Cred ca foarte multi de pe acest forum sunt de acord cu mine, si tuturor ne sunt utile informatiile. Pe mine de exemplu m-au innebunit ciupiturile de pe capota, insa nu gasesc unde sa imi pun o folie.

Eventual muta-i topicul la Mica publicitate, dar nu-l bana te rog, pentru ca toti avem nevoie de informatii.

Modificat de Blu3Sky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!