Jump to content

Folie Capota


cip_tm
 Share

Postare recomandată

salutare, are cineva folie de protectie pe capota? capota mea e plina de ciobituri de la pietricele, vreau sa o reconditionez (vopsesc) si sa o protejez cu astfel de folie( originala - aprox 25 euro); ce ziceti?

Parerea mea e ca folia protejeaza mult vopseaua. Eu am folie pe masina de aproape 1 an si n-am avut nici o problema cu ea pana acum. Diferenta de culoare la mine nu se observa pentru ca toata masina e foliata. Cel putin iarna aceasta ma ajutat foarte mult cand indepartam zapada si gheata de pe masina, este mult mai usor sa o indepartezi stiind faptul ca nu se zgaraie vopseaua. Pana sa voliez masina si eu aveam aceeasi problema cu ciobiturile pe capota datorate pietricelelor de pe sosea. Pana acum nu mi-a mai aparut niciuna cu toate ca cei responsabili cu dezapezirea nu se sfiesc sa arunce cat mai mult nisip pe sosele.

Eu consider ca merita pentru ca protejezi capota si in acelasi timp nu schimbi aspectul masini asa cum o face bucata aceea de piele aplicata pe botul masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai folie pe botul masinii e ca si cum ai lasa tipla de pe ecranul telefonului mobil sau tipla de pe rama geamului termopan .... prefer sa o las asa cu zgarieturile din ``fabrica`` ...nu toate masinile arata bine cu aceasta protectie... va las pe voi sa va faceti o idee

post-63413-1265797253_thumb.jpg

post-63413-1265797266_thumb.jpg

post-63413-1265797283_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au lansat pe piata acum aproximativ 1 an cei de la VW o folie protectoare sub forma unei pelicule fine , transparente si extrem de rezistente , denumita V-Protector .Efectul ei este similar cu cel al unei huse de piele . Pentru cei ce sunt interesati si nu le place aspectul masini cu botul imbracat in husa de piele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee si unde se gaseste acea folie si la noi? Si daca se poate adapta si la alte masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de montat nu cred ca e indicat sa o montezi singur...doar daca ai mai facut asa ceva...eu lipesc gresit si un scoci (scotch :Driver: ) ...e posibil sa nu lipesti drept sa prinzi bule de aer pe sub folie...o sa se vada najpa... folia aia gen carbon mai poate fii folosita si cred ca se vede destul de meserias...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, nu fac eu asa ceva fiindca stiu ca nu-mi iese. Dar am prieten care face... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paulp - La orice dealer VW

L.E. : Banuiesc ca se poate adapta , te duci la ei , iti iau masuratori si e posibil sa se faca pe comanda . Cel mai bine este sa te adresezi dealer-ului VW din orasul tau si ei iti vor da toate detaliile necesare . Pe masina arata foarte bine ;)

Toate cele bune ! :Driver:

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

As vrea sa`mi montez o folie neagra mata pe capota la sharan deoarece e prea expusa la pietre.Poate este cineva avizat in domeniu si ma poate ajuta cu niste sfaturi,respectiv avatanje/dezavantaje.

Pana acum am avut o husa de piele dar din pacate i-a dat de gust cainele meu si a inceput sa o roada.As lua alta husa dar mi-e frica ca va sfarsi la fel ca si cealalta.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se poate face un versus intre a pune sau nu folie pe masina. Parerea mea este ca daca pui folie va trebui sa ai mult mai mare grija/stres la pietricele si alte obiecte contondente care pot ciupi folia si apoi o pot exfolia. Daca nu am dreptate, rog comentarii, poate nu sunt singurul care gandeste asa.

folia nu se ciupeste atat de usor,e chiar rezistenta, dar daca te plictisesti de ea si o dai jos dupa un timp se vor vedea diferente de culoare ale vopselei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
VentureShield

iata cateva poze cu un BMW pe care este aplicata folia

post-13324-0-46924000-1299605918_thumb.j

post-13324-0-84723400-1299605924_thumb.j

post-13324-0-21475900-1299605930_thumb.j

post-13324-0-49728400-1299605941_thumb.j

post-13324-0-02184000-1299605950_thumb.j

post-13324-0-21296200-1299605959_thumb.j

post-13324-0-83191900-1299605967_thumb.j

post-13324-0-85364700-1299605980_thumb.j

post-13324-0-94580600-1299605990_thumb.j

post-13324-0-93172500-1299605999_thumb.j

post-13324-0-91557100-1299606008_thumb.j

post-13324-0-77848400-1299606015_thumb.j

post-13324-0-63504800-1299606027_thumb.j

post-13324-0-11097200-1299606041_thumb.j

post-13324-0-50159800-1299606051_thumb.j

post-13324-0-61446500-1299606062_thumb.j

post-13324-0-21644700-1299606073_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos a iesit bmw-ul...insa sunt curios cat a costat operatiunea. Eventual cat costa o colantare de element si daca poate fi trecuta pe CASCO. Daca costa prea mult si/sau nu poate fi decontata ulterior pe casco, eu zic ca nu-si are rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VentureShield

Salut

se poate deconta pe Casco dar pentru asta trebuie facut o anexa la contractul de casco.

Altfel in caz de accident nu se va plati.

Am avut deja cazuri cand s-a decontat.

Partea frontala cum se vede la BMW + pragurile 1200 eur cu TVA inclus :)

si 2 zile de munca

Facebook

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: uau! scumpa folie!

creste si polita casco dupa ce faci operatiunea.

clar nu se preteaza decat masinilor peste o anumita valoare.

in cazul celor mai ieftine,mai bine revopsesti toata masina decat sa pui folie pe bot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa inlaturarea foliei, culoarea vopselei/luciul raman aceeleasi?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cit costa folia banui ca adezivul special face toti banii...

Oricum cum zicea si Muale nu este o solutie pt "muritorii" de rind...cu masini sub 10-20.000..."dublezi" valoarea masinii :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VentureShield

Dupa inlaturarea foliei in primul rand nu o sa ai doua nuante pe masina, vine jos cu adeziv nu trebuie curatat ulterior. Nu dauneaza deloc vopselei.

Este prietenul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Folia 3D cum se aplica pe capota ? E posibil sa fie probleme dupa 2-3 ani la dezlipire, si la o inlocuire cu o alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pentru o capotă de Tiguan la un dealer de așa folii mi s-a calculat 360 EUR. Doar capota. Făcută însă integral nu doar primi zeci de centimetri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

la banii aia revopsesti capota anual daca e nevoie sau faci un touch-up detailing la ciupituri.

Asta doar la masini de lux, gen italiene de la 8 cilindri in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in iasi am dat 100ron sa foliez toata capota negru mat...eu zic ca merita odata la 2 3 ani investitia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Buna ziua, Am cumparat acum cativa ani (din GER) Passat-ul meu B6 cu o folie/autocolant carbon 3D neagra (cred ca asa se numeste,  dupa cum vad ca arata si ofertele de pe net) aplicata doar pe capota, fostul proprietar incercand s-o protejeze (cred) de toate cele.... pietricele, zgarieturi, etc, etc.

        Problema e ca odata cu trecerea timpului suprafata acestei folii s-a invechit, a devenit mai mata ( nu era modelul lucios-lucios nici cand era noua), acum chiar cu unele mici zgarieturi pe ea, etc., deci arata cam inestetic. Daca ma poate ajuta cineva avizat ,care cunoaste subiectul, exista vreo pasta, spray, polish special, etc, care ar putea reface cat de cat aspectul acestei folii pe capota ? Multumesc frumos !  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia aia o schimbi sau o dai jos. Nu ai ce sa o "polishezi" ca nu ai ce (nu e vopsea in tabla cu straturi de lac ca sa poti face polish). Se inlocuieste (varianta scumpa) sau se da jos (varianta ieftina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!