Jump to content

Help me - Bulbi ulei


hsergiu
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema mare la al meu Derby 1983 (polo berlina), poate stie cineva sa ma ajute. Motorul meu este un HB de 1.1 litri si de cand l-am luat are un singur bulb de ulei, cel de sus de pe chiulasa pe care sunt legate doua fire (nu unul). Am dedus ca ambele fire de la cei doi bulbi sunt legati pe acelasi. Intrebarea mea este unde ar trebui sa fie cel de-al doilea bulb de ulei si care dintre fire este cel pentru bulbul de sus, eventual care este codul celor doi bulbi pentru ca nu sunt sigur deloc cu ce s-a facut cu partea electrica la masinutza mea. Please help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu ma poate ajuta? Haideti fratilor ca e un amarat de polo 2

Please........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

8)

Salut!

Depinde de anul de fabricatie,daca ai doi senzori de ulei sau doar unul !

Daca zici ca ai doua fire inseamna ca trebuia sa ai doi senzori.

Un senzor e de 0.25 bar si celalalt de 1.8 bar.Cei doi senzori sunt montati in aceeasi gaura (prin intermediul unui adaptor T ),din chiulasa ,unde ai acum un singur senzor!

Firele sunt cam asa :

-0.25 bar-fir albastru/negru

-1.8 bar-fir verde...

Coduri + pret ( comanda la Augsburg ):

-senzor 0.25 bar-028 919 081D -6.65E+tva

-senzor 1.8 bar-056 919 081A -6.65E+tva

-adaptor (Banto bolt ) - 035 103 715 -11.45E+tva

-adaptor - 030 103 717 - 11.50E+tva

Preturile sunt orientative ...

P.S.Am manualul service original... :ok: ..si multe alte sute de documentatii pe cd-uri... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Trebuie sa ai doi senzori :

-028 919 081D -0.25 bar ( blue)

-068 919 081 - 1.4 bar (black)-probabil cel care il ai tu acum!

Incearca sa te uiti cu atentie pe senzorul care il ai ,ce cod are pe el;daca zici ca e negru mai mult ca sigur e cel de 1.4 bar!!!

Principiul functional e urmatorul:

cei doi senzori transmit informatii unei placi electronice care le compara cu turatia motorului!

Ceva de genul asta:

-la turatii de pina la 1000 rot/min (aprox. turatia de ralanti) trebuie sa ai presiunea de ulei intre 0.3 bar si 1.4 bar ,adica senzorul albastru de 0.25 bar ,intrerupe contactul in timp ce senzorul negru de 1.4 bar conduce (face contact la masa),

-peste turatia de 1000 rot/min ,ambii senzori intrerup contactul

-daca se intimpla altfel ,se aprinde ledul din bord si suna buzzerul,

Sistemul e putin mai complicat decit cel de Dacie(cu un singur senzor),dar e mai precis in sensul ca iti arata daca unul din cei doi senzori ,nu mai functioneaza!

In legatura cu manualul service pt. polo mkII + SOTE (2004) ...sa vedem cum facem...!!!

P.S. Exista si un senzor de culoare alba care "cupleaza" la 1.8 bar, dar nu cred ca este montat pe motorul tau:pe schema electrica apar doi senzori unul de 1.4 bar si unul de 0.3 bar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Ceva de genul asta:
-la turatii de pina la 1000 rot/min (aprox. turatia de ralanti) trebuie sa ai presiunea de ulei intre 0.3 bar si 1.4 bar ,adica senzorul albastru de 0.25 bar ,intrerupe contactul in timp ce senzorul negru de 1.4 bar conduce (face contact la masa),
-peste turatia de 1000 rot/min ,ambii senzori intrerup contactul
-daca se intimpla altfel ,se aprinde ledul din bord si suna buzzerul,

 

salut.problema cu aprinsul ledului si sunatul buzzerului o am si eu la un polo din 87 ,cumparat ieri.imi poti spune care este problema?daca o turez ii trece.sa fie presiunea de ulei scazuta? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!