Jump to content

Retrofit volan Sport / GTI / Golf 6


GxGL
 Share

Postare recomandată

exact - dupa care, te va lasa sa stergi eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am montat volanul de golf 7 in schimbul celui de golf 5. Cand am dat mufa jos am constatat ca era intrerupt un fir si pusa o siguranta pe el. Cu alte cuvinte airbagul era declansat si a fost facuta o manarie acolo sa nu dea eroare. Am comandat cablaj pentru volanul de golf 7. Trebuie sa mai verific ceva inainte sa bag mufa in airbag? Nu as vrea sa ma trezesc ca se declanseaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus rezistenta, nu siguranta.

scoti rezistenta, conectezi noul airbag si o sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista cumva si senzori de impact pe care trebuie sa ii verific? nici pe partea pasagerului nu am airbag si tot asa e cu rezistenta pe mufa. ma gandesc ca daca nu au fost puse airbaguri dupa impact si exista senzori de impact sa nu ma trezesc ca sunt defecti si in momentul in care bag mufa la airbagul nou sa imi puste in fata.... Masina e golf 5 din 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

doar calculatorul de coloana cu cod CH se poate pune pt comenzi sau e bun si alt cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut , am un VW Jetta 2007 1.9 TDI cu volan fara comenzi pe el. De curand mi-am instalat o navigatie si as dori sa stiu daca pot monta un volan de la Golf 6 sau ceva mai nou cu comenzi pe el ?

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti pune de Golf 6 - trebuie volanul complet (volan comenzi, airbag, cablaj) si alt calculator coloana.

calculator coloana iti trebuie unul din codurile 1K0-953-549CH, 1K0-953-549CJ, 1K0-953-549CK (daca ai DSG, acesta nu e bun).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Mi-am montat volan de Golf 7 pe Golf 5, inclusiv calculator coloana volan cu CH, dar nu functioneaza claxonul, butoanele merg 3 din toate, iluminarea lor deloc. Cred că singurul lucru bun după modificarea asta, e că airbag-ul e funcțional,nu generează defect.

Am incercat sa îl codez cu VCDS dar nicio modificare nu am observat în claxon/funcționare butoane/iluminare.

Ce as mai avea de făcut?

IMG_20191020_021504.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu funcționează. Pt claxon trebuie sa modifici cablajul din volan, pt iluminare trebuie modificat direct pe placa comenzilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut , vreau sa schimb volanu de g5 in 4 spite cu unul de golf 7 r line si am achizionat volanul, airbagu imi mai trebuie calc de coloana highline cu ch si vreau sa stiu daca mai trebuie sa schimb si spira , vreau sa il folosesc impreuna cu un rdc 330plus si sa functioneze si comenzile de precizat e ca volanul are doar 8 butoane!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mașina e 2004..2005...verifica codul spirei. Sau postează codul calculatorului tau de coloana. În funcție de acesta, îți putem zice dacă spira ta necesita înlocuire. Daca e după 2006,merge a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

codul calculatorului este 1k0 953 549 ch , am montat calc, volanu si airbagu dar nu merge sa ii fac updatarea, toate comenzile merg dp volan, imi apare in bord martoru volan si esp trebuie sa iau spira si daca da ce model? masina este din 2005, multumesc!!

Modificat de georgerdz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod a avut calc tau de coloana ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, georgerdz said:

codul calculatorului este 1k0 953 549 ch , am montat calc, volanu si airbagu dar nu merge sa ii fac updatarea, toate comenzile merg dp volan, imi apare in bord martoru volan si esp trebuie sa iau spira si daca da ce model? masina este din 2005, multumesc!!

 

On 12/10/2019 at 7:21 AM, F l o r i n said:

Dacă mașina e 2004..2005...verifica codul spirei. Sau postează codul calculatorului tau de coloana. În funcție de acesta, îți putem zice dacă spira ta necesita înlocuire. Daca e după 2006,merge a ta

Acum ceva timp ți-am solicitat ceva informații, ca să te ajutam. Ai revenit... Cu altele care nu ne interesează. 

Cu alte cuvinte,posibil sa nu ai spira care trebuie... Și de aceea nu poți face setarea de baza, etc 

Daca spira ta nu are C la sfârșit... Cumpără una cu litera C

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz de raspuns intarziat , dupa ce cumpar o alta spira m ati putea ajuta cu montare si adaptare ca imi este foarte greu sa conduc asa ca trag de volan foarte greu si cam cat m ar costa , multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Detaliile legate de costuri, programare, etc, le discutam pe privat, nu avem voie în aria tehnica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, georgerdz said:

cel vechi  1k0953 549 f

inseamna ca ai spira de type 2 si nu mai trebuie in;locuita, doar facute setarile de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf 5 1.9tdi bkc. Am schimbat volanul cu unul de golf 6 R-line, am schimbat calculatorul coloana cu unul CH ce l vechi era AF, spira o am 1K0959653C, cablajul din volan este 1K0971584C
Masina are tempomat si calculator bord nu a avut comenzi volan..volanul de golf 6 are si vreau sa le activez si nu reusesc
Am erori peste erori nu merge nici o comanda de pe volan si nici claxon si acum nu mai merge nici senzorul volan g85 nici nu reusesc sa l calibrez.
O sa atasez niste imagini cu erorile daca reușesc..
eroarea 00895-cruise control switch e45 defective sa o ignorati.. butonul de pe maneta e defect stiu de asta de ceva timp

20191224-170919.jpg  20191224-171216.jpg  20191224-172135.jpg  20191224-194147.jpg  20191224-194212.jpg  20191224-194301.jpg  20191224-194307.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu senzorul g85 am rezolvat pana la urma, am reusit.. 

Mai raman comenzile si claxonul..

Nu reusesc sub nici un fel.. ce nu e ok acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rasfoit ceva timp acest forum si am gasit o schema cu un cablaj pentru acest volan si am demontat iar volanul si am refacut toate firele ca.. lipsea unul si restul erau un pic diferit fata de el.. clar trebuia modificat ca sa funcționeze.. acum e totul ok.. toate functioneaza.. ce am observat e ca imi sta volanul un pic in stanga..eu stiu ca l am pus dupa semn.. ori trebuie recalibrat g85 ul iar..nu stiu ma uit maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este pus stramb. Desfă și repoziționează-l corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/14/2017 at 11:17 AM, F l o r i n said:

- airbag ul merge

- calculator coloana Type 2, la masina ta

- lista completa a calculatoarelor de coloana, o gasesti aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Salut Florin ,  la volanul de g6 cu comenzi ,? Merge calculator de coloana type 2 (lin1.3 ) cum ar fi 1K0 .........AG sau AQ ? Multumesc mult ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!