Jump to content
GxGL

Retrofit volan Sport/GTI

87 postări în acest subiect de discuţie

F l o r i n   
F l o r i n

daca nu te intereseaza comenzile, pt moment - nu ai nevoie de spira - dar trebuie sa modifici cablajul.

sa mearga - da, calculator CH, spira type 2 - daca masina e 2005 sau mai veche, ai type 1 - plus modificare iluminare comenzi

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
RmD   
RmD

Revin cu problema mea, astezi am inlocuit volanul cu unul de G5 GTI, am schimbat si cablajul de airbag si toate au mers bine. Comenzile de pe volan imi merg, erori nu mai am nici una, dar nu imi merge claxonul. Codarea pe steering wheel este 0002042, daca comut pe 0000042 claxoneaza continuu. Am lasat pe 0002042 am intrat la measuring block m-am dus la horn si imi arata not open, cand apas pe claxon ramane la fel not open. 

Ce as putea sa ii fac?

Link către postare
RmD   
RmD
Publicat (modificat)

Acum 20 min am coborat la masina, pun contactul si incepe sa claxoneze. Iau contactul ca urlau vecinii, scot siguranta de la claxon si plec cand ajung bag siguranta la loc si nu mai claxona. In schimb imi apare eroarea aste pe steering wheel

1 Fault Found:
00889 - Horn (H) 
            003 - Mechanical Failure

Revenire cablajul de airbag primit este 5K0 971 584 C e compatibil ? Sa fie de la el problema ?

Modificat de RmD

Link către postare
RmD   
RmD

Am reusit sa modific si cablajul,acum imi merge si claxonul si comenzile tot. Doar ca am o eroare pe steering whell.

uhuh.png

Link către postare
Ioana   
Ioana

E posibil sa fie de la faptul ca masina nu a avut volan multifunctional (dupa cum spuneai in posturile anterioare), ceea ce inseamna ca ai maneta laterala cu buton pentru BC+. Daca ai si volan multfunctional, ca sa mearga butoanele de pe volan, cele de pe maneta sunt dezactivate => eroarea de mai sus. Ceea ce inseamna ca ori iei una fara butoane, ori ramai cu eroarea asta.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n
Publicat (modificat)

Exact asta este problema - apare un conflict intre HW ul ce vede maneta cu BC si SW-ul ce nu o are codata.

Modificat de F l o r i n

Link către postare
RmD   
RmD

Am inteles. O sa iau o maneta fara butoane sa o montez.

Multumesc

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

exact - dupa care, te va lasa sa stergi eroarea

Link către postare
ddxdx   
ddxdx

Salut. Am montat volanul de golf 7 in schimbul celui de golf 5. Cand am dat mufa jos am constatat ca era intrerupt un fir si pusa o siguranta pe el. Cu alte cuvinte airbagul era declansat si a fost facuta o manarie acolo sa nu dea eroare. Am comandat cablaj pentru volanul de golf 7. Trebuie sa mai verific ceva inainte sa bag mufa in airbag? Nu as vrea sa ma trezesc ca se declanseaza...

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

ai pus rezistenta, nu siguranta.

scoti rezistenta, conectezi noul airbag si o sa fie ok

• Upvote 1

Link către postare
ddxdx   
ddxdx

exista cumva si senzori de impact pe care trebuie sa ii verific? nici pe partea pasagerului nu am airbag si tot asa e cu rezistenta pe mufa. ma gandesc ca daca nu au fost puse airbaguri dupa impact si exista senzori de impact sa nu ma trezesc ca sunt defecti si in momentul in care bag mufa la airbagul nou sa imi puste in fata.... Masina e golf 5 din 2004.

Link către postare
ddxdx   
ddxdx

doar calculatorul de coloana cu cod CH se poate pune pt comenzi sau e bun si alt cod?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.