Jump to content

Retrofit volan Sport / GTI / Golf 6


GxGL
 Share

Postare recomandată

Salut participantii la trafic.

Zilele trecute mi-am cumparat un Golf V SH. Pentru ca am vrut sa am cam toate dotarile am optat pt. unul din 2004 care are volanul ala oribil cu 4 spitze.

DPDV tehnic totul e ok dar din punct de vedere al manevrabilitatii cu acest volan (4spitze) as putea spune ca e cam neprietenos.

Intrebarea mea catre cunoscatori e cat m-ar costa sa-l schimb (unul in 3 spitze nou cu airbag + manopera).

De pe site de la VW vad ca pretul (cand incerci sa configurezi o masina noua) este:

Volan piele 3 spite

- maneta frana de mana imbracata in piele

- maner schimbator de viteze imbracat in piele

EUR 115

Multumesc anticipat.

GxGL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa te coste mult mai mult de 115 euro

ala este pretul cand masina este comandata, practic e un pret de productie

in primul rand ar trebui sa vezi daca e nevoie sa il cumperi cu airbag sau fara(cred ca fara), sincer nu cred sa fie sub 270 de euro...doar volanul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt in acceasi situatie ca tine, Golf 5 SH din 2004, 1.9 TDI cu tot ce-mi trebuie la ea mai putin volanul nou in 3 spite. Daca afli ceva let us know. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

115 euro reprezinta doar diferenta de la 4 la 3 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite este aici unul dar e foarte vechi anuntul. 150euro de piele cu comenzi pe volan dar fara airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

mie in etka imi arata ca as avea 1K0-953-549-AK

e compatibil cu comenzile de volan ?;) eu deja am pe masina BC, Tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

is complet confuz!amvolan in 4 spite si ma bate gandul sa il schimb cu unul in 3 de GTI!!de ce piese mai am nevoie exact!!am citit si pe alt forum ca ar fi ceva problema la claxon!ideea ca vreau sa mearga si claxonul si airbagu!!Lamuriti-ma va rog sa nu o dau de perete!:D:D

Modificat de Mircea PPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator de coloana de volan ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu stiu,tre sa dau jos sa ma uit!ar fi problema?am temponat si nu am comp de bord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea PPP, daca iti pui volan fara comenzi nu iti trebuie decat airbagul si cablajul din volan, pe care cred ca-l gasesti pe forum la vreun coleg (daca esti din Bucuresti iti dau eu unul gratis).

Distractia incepe daca iti pui volan multifunctional in trei spite si vrei sa-ti mearga comenzile.

Atunici iti trebuie, airbag, calculator coloana si alt cablaj din volan, pe care nu cred ca o sa-l mai gasesti gratis. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki atunci mam linistit...deci si la volanul multifunctional e acelasi lucru doar ca nu o sa-mi mearga butoanele(asta in cazul in care nu gasesc fara...ca poate la un mom dat in fct de fonduri rezolv s partea cu modul cela)!deci pot sai dau bataie la achizitie!!cat despre cabluri,in mom cand o sa am in mana volanul o sa revin cu posturi sa vedem de unde le achizitionez,dat fiind ca sunt din cluj!merci man,sanatate!:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi spui si mie suport tempomat sau nu ? Multumesc.

Dap, exista :D ->

t1ahcdfn359kbzcsx1zm_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre modulul cu 549 BB

Imi spui si mie suport tempomat sau nu ? Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA golf sau audi?

BB a fost schimbat cu AK, care la randul lui cu BK, si acesta din urma suporta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da din pacate este vina mea pentru ca nu am fost zgarcit in a da informatii. Este vorba da un "copilas" : Golf V 2007 motorina 77 kw. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti raspund eu cu toate ca e scris in topicul asta tot ce iti trebuie

Nu ai specificat daca e cu comenzi pe volan sau nu In cazul in care nu e cu comenzi Iti trebuie volan +airbag si spira sau cablaj airbag (mai intai incearca cablajul pe cel care il ai e posibil sa mearga chiar ala )

Daca e cu comenzi verifici daca computerul de coloana este compatibil cu volanul cu comenzi adica are unu din codurile scrise mai sus care sunt compatibile si in rest volan airbag si cablaj +codaj

Costurile depind de unde cumperi computer coloana este 730 ron la reprezentanta cablajul 150 ron si manopera depinde de la 100 ron pana la nesimtire:)) Volanul+airbagul le gasesti si sh si noi asa ca sunt discutabile

Modificat de r_dragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Va salut. In speranta ca nu s-a mai discutat un asemenea amanunt pana in prezent tin sa va intreb un lucru de care nu sunt tocmai convins. Doresc sa inlocuiesc actualul volan-clasic-fara comenzi cu un exemplar imbracat in piele(de asemenea fara comenzi). Mi-am incercat norocul la una din reprez.VW dar preturile sunt astronomice si tinand cont de anunturile disponibile pe internet pentru modele noi si f.aspectuoase (GTI/clasic 3spite) sunt foarte accesibile (100-150E). Intrebarea mea este :

- exista variante non-OEM pentru un astfel de "accesoriu" si de aici diferenta de pret? Cum imi pot da seama de acest aspect?

Modele listate online : 01 , 02 , 03.

Ulterior mi s-a confirmat pe baza seriei de sasiu ca airbag-ul este 100%compatibil si poate fi transferat, manopera exagerata trebuie s-o achit..n-am incotro.

Multumesc pentru sugestii.

post-15273-0-68944800-1298299479_thumb.p

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista volane non oem. Cel din al 3-lea link nu se potriveste cu airbag-ul tau.

Cel din linkul 2 e pomana daca e poza reala. Daca nu, cel din primul link e coleg de forum cu acelasi nick.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor spuse de cei de la service pe baza seriei se sasiu se stabileste compatibilitatea..dar te cred fiind vorba de model pt G6. Nu ca as fi carcotas dar de unde le au ei? (fiind noi). Primul vine fara acele capace laterale.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spunea si colegul kirkus nu exista varianta non -OEM. ca si preturi reprezentanta te omoara.cel mai bine e sa gasesti un volan accesibil la pret aici pe forum iar ca si manopera cred ca o sa iesi mult mai bine la pret tot intreband un coleg de pe forum(nu dureaza mai mult de 10 min sa il inlocuiesti pe cel vechi cu unul nou, cu conditia sa se potriveasca airbagu-ul).

P.S. pune la semnatura de unde esti...sigur te va ajuta cineva.

Modificat de 81UAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza sa fie nou si sa se potriveasca ceea ce detin (airbag+capacele laterale).

UPDATE de la reprezentanta :

Volan imbracat in piele 2027 lei + piulita strangere volan 16 lei.

Cel de la care il iau nu ma poate asigura de compatibilitatea airbag-ului si asta e o mare problema.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din primul link este volan multifunctional cu comenzile date jos. Asta inseamna ca nu ii poti pune capacelele de la volanul simplu, ci doar capacele cu tot cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si era tare reusit .. cusaturi negre etc :(

anunturi_image_95246.jpg

166hldc.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima poza se vad urechiusele care prind cablurile de la comenzile de pe volan... si sunt rupte. Nu inteleg de ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca nu e nou presupun..s-atunci pretul nu mai devine magnific..inclusiv comertul online.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!