Jump to content

Pana unde umplem rezervorul


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Rezerva aia e bine sa nu fie folosita decat rar si in caz de forta majora. Este gandita ca o zona tampon in care sa-si faca loc vaporii rezultati din evaporare. Mai ales vara, cred ca toti ati auzit un fasait cand deschideti capacul(busonul) de la rezervor.

Eu personal, umplu rezervorul full doar daca plec imediat la un drum lung. altfel doar pana sare pistolul (prima data).

Daca fac sau am zis ceva incorect, va rog sa ma corectati.

ce spui tu este valabil pentru benzinare, la motorina nu prea sunt vapori. sa mai discutat asta si tot aceeasi concluzie, adica niciuna. parerea mea, fiecare umple cam cat il taie capul. eu pun plin ochi. pana imi demonstreaza masina contrariu. la dacie umpleam la fel. nu am avut nici un fel de probleme. daca se doreste, rezervorul poate fi conceput in asa fel incat sa nu-l poti umple indiferent cat a-i incerca, poate avea (daca nu cumva chiar are) o forma care sa nu fie ocupata de combustibil decat daca inclini foarte mult masina cand o alimentezi. deci...

o intamplare haioasa legat de dacie, m-a vazut cel de la pompa si mi-a zis ca imi da un bat sa o indes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ender

    8

  • Vlad MHL

    5

  • andREI

    4

  • Automotive Electronics

    4

Stimati colegi:Am o Skoda fabia 2 (2009),la care tumburusul (care e de fapt o supapa de egalizare a presiunii)de care tot discutam este pe dreapta (la ora 3).

Daca umpli rezervorul pina se opreste pompa intra maximum de litri (de benzina in cazul meu )cind presiunea din rezervor nu mai lasa pompa sa alimenteze mai mult si se evita supra umplerea.

Dupa ce infiletezi busonul ,presiunea atmosferica se egalizeaza cu cea din rezervor pentru ca se apasa supapa care face legatura cu atmosfera exterioara.

In cazul in care alimentezi si concomitent apesi cu un deget supapa rezervorul se supraumple cu citiva litri,nimeni nu stie citi si nu se poate afirma ca se umple cu 7 litri mai mult ,aceasta cantitate ne avind nici o legatura cu cei 7 litri de rezerva care ramin 7 litri oricit ai umple rezervorul,mult sau putin...

Apasarea supapei in timpul umplerii permite alimentarea citorva litri in plus...buni cind faci o deplasare externa ...

Eu de exemplu am mers cu un plin pina in Grecia (din TM)si m-am folosit de supapa in discutie ca sa nu alimentez din Serbia sau Macedonia care au alte monede decit Euro si sa nu ma mai complic cu schimbatul banilor.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a mai zis. Nu sunt intotdeauna 7 litri, pentru ca depinde de la ce cantitate de motorina existenta in rezervor faci plinul.

Restul e in totalitate corect.

Insa eu nu am buton de egalizare a presiunii ;) cum fac?

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima , maxim la a doua decuplare a pompei eu zic ca e mai mult decat ok, nu fortez din multe motive.. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a mai zis. Nu sunt intotdeauna 7 litri, pentru ca depinde de la ce cantitate de motorina existenta in rezervor faci plinul.

Restul e in totalitate corect.

Insa eu nu am buton de egalizare a presiunii :vaidecapulmeu: cum fac?

Poate la O2 egalizarea de presiune se face printr-o conducta care duce direct la aspiratia in motor ,inainte de clapeta de acceleratie.Dar egalizare de presiune trebuie sa fie ,pentru ca altfel se produce sub/supra presiune in rezervor care ar disturba buna functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu mai rar fac plinul, dar atunci cand il fac il fac pana sare pompa! doar o singura data am bagat undeva la 5 l peste.In rest, sare pompa si rotunjesc suma. Un prieten alimenta la fabia pana se vedea benzina,dar nu a avut nici un fel de probleme, niciodata.Si ca sa dau asa un exemplu clar, sapt trecuta, exact cand am intrat la peco, s-a aprins becul in bord si am alimentat 51l , deci mai aveam 4 l in rezervor(conform carte masina 55l rezervorul!)....ca eu din mom in care se aprinde becul nu am curaj sa merg mai mult de 20km cu toate ca el arata 50km ! deci clar mai erau undeva la 4-5l in rezervor!

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu-i prea bine sa mergi cu rezervorul gol, pompa are de suferit, se raceste chiar cu combustibilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca eu din mom in care se aprinde becul nu am curaj sa merg mai mult de 20km cu toate ca el arata 50km !

De ce nu ai curaj? Din frică să nu se

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai curaj? Din frică să nu se
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a intamplat si mie sa imi arate 30 apoi dintr-o data 0 si mai aveam undeva la 5km pana la Peco...m-am cam speriat, ma gandeam sa nu pateasca ceva pompa, etc...nu ca ramaneam in pana, dar am ajuns la Peco si am alimentat !de atunci am zis ca nu mai incerc nimic dupa ce se aprinde becul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!