Jump to content

Reparatie La Prag Golf 5


Pain
 Share

Postare recomandată

Salut !!

Sunt nou pe forum, mi-am achizitionat un golf 1.9 Tdi 105 Cp de la Midocar si la 2 zile dupa ce am luat masina m-am dus sa fac cumparaturi la Carrefour Militari si la intoarcerea din magazin am avut o surpriza neplacuta - masina era lovita in prag si in aripa din spate :). Cel care m-a lovit s-a dus . Mi-am facut o gramada de nervi dar pana la urma m-am resemnat. Lovitura a fost destul de puternica si mi-a infudat destul de mult partea din spate a pragului (unde incepe aripa), Am fost cu ea la asigurari alea alea dupa care m-am dus la Midocar. Cei de acolo mi-au spus ca solutia cea mai buna ar fi sa tai partea indoita sa o inlocuiasca fiindca daca ar indrepta tabla ar trebui sa o incalzeasca si si-ar pierde din proprietatile de rezistenta la rugina. Mi-au spus ca sudura se va face cu argon si ca nici nu se va vedea.

Ideea este ca acolo, in prag, exista niste ramforsari pe care nu le mai scoate la lumina nici mama si de aceea inclin sa accept solutia lor.

Daca a mai avut cineva probleme de genul asta va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac (cum ati procedat voi) sa iasa bine !

Totodata care cunoasteti sa-mi impartasiti si mie cate ceva despre tinichigii si vopsitorii de la midocar !!

Astept pareri !!!! Multumesc

Modificat de Pain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kadettro

    7

  • Dudu

    5

  • lucian_90tud

    5

  • Pain

    4

daca vrei ne vedem sa vezi cum arata o astfel de operatie pe o masina. am patit si eu ceva de genul asta (de a trebuit schimbata usa spate+o bucata de prag). nu ai niciun fel de griji, nu o sa se cunoasca deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca exista ranforsari in praguri?

Eu zic ca solutia cu taiatul si sudatul unei bucati noi de prog e cea mai buna solutie in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta solutie pentru indreptarea pregurilor, ar fi sudarea cu argon a unui carlig in mai multe locuri si tras cu un aparat special, sau gauri in prag si tras afara, dar in ambele cazuri, nu se poate indrepta cum a fost. Ar putea sa iti sudeze o bucata de tabla, peste indoitura, dar ar trebui decupata perfect, astfel incat sa nu incarce pragul, asa nu se slabeste structura de rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa iti sudeze o bucata de tabla, peste indoitura, dar ar trebui decupata perfect, astfel incat sa nu incarce pragul, asa nu se slabeste structura de rezistenta.

asta sare din schema: orice abatere de la forma si destinatia proiectata modifica rezistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost a doua oara si a venit seful de la atelierul de reparatii si mi-a spus ca solutia mai buna ar fi indreptatul, ca taiatul si sudura ar fi mai nasoala decat indreptatul (a zis ca se indreapta cu un aparat cu arc electric - se lipeste o sarma pe tabla si se trage cu o ventuza) si acum chiar ca nu mai stiu ce sa fac .... parerile sunt impartite

Modificat de Pain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca indreptarea este posibila, aceasta se poate face fara incalzire.Daca este necesara inlocuirea, se desface pragul din punctele de sudura originale (de fabrica), iar cel nou se prinde exact pe urma veche (tot prin puncte de sudura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceeasi problema ca a ta.Au folosit metoda ventuzelor.Daca metalul nu e taiat de la lovitura se face fara probleme dar trebuie lucrat cu foarte mare grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pt ajutor !!!!!!!

am hotarat sa indrepte tabla cu ajutorul ventuzelor. luni o bag in service

sper sa iasa bine !!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma rog, nu sunt chiar ventuze...e o chestie electrica...singura problema e ca asa poate sa ramana vizibil, pentru ca omul nu poate face piesa identica cu ce a fost. de aia eu sunt in general in favoarea inlocuirii si nu a indreptarii. dar tu stii cel mai bine cat de lovita este masina si cat de indoit e pragul. bafta si asteptam cu interes amanunte dupa reparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ventuzele" era o figura de stil - stiu ca e ceva electric :P

pt finisare sa da un spritchit si nu se vede nimik. Merci pt incurajare

vb dupa reparatie sa dau amanunte despre reparatie si despre oamenii de la midocar (sa vedem cat de profesionisti sunt) :offtopic:

Modificat de Pain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

buna ziua,

am o problema, am pragul din dreapta de la un golf V indoit. cum as putea sa il dezdoi?.....

ma scuzati dar nu am avut timp de search si am postat direct aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Singura rezolvare este sa mergi la un service cu tinichigerie si vopsitorie.

Off topic:

Ce inseamna "dezdoi"?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea avea ambele praguri usor infundate in cateva locuri, cand am luat-o de "dincolo". S-a rezolvat la un tinichiger bun. Arata ca si noi. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a readuce la forma un prag indoit se foloseste un ciocan inertial: se polizeaza bine zona, apoi folosind acest ciocan se fac mai multe 'suduri' in puncte (practic ciocanul se 'sudeaza' de tabla si apoi se trage putin cate putin in afara).

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult baieti. o sa ma duc cu masina sa vad ce pot rezolva k am 2 indoituri la prag, si una e chiar nashpa k e luat si din vopsea destul de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceasi problema ca voi ..Merg maine la tinikigiu sa vedem ce rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cateva indoituri, dar nu s-a luat vopseaua. De ce nu incerci sa-i pui praguri de GTI? Se rezolva mult mai repede, mai usor si cred ca te ajunge cam la aceeasi suma pe care o dai la tinichigiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un de as putea gasi praguri de gti?....si la ce pret?

cu acele praguri nu o sa fie mai joasa masina in zona pragurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte putin mai joasa.Costa in jur de 300 ron la dealer.Te va ajunge mai mult daca vrei sa le vopsesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ele din ce material sunt facute? in ce culoare vin? ..... si cum se monteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

uite aici

rezultatele pe Zuza mea in semnatura...

Long story short, merita... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!