Jump to content

Reparatie La Prag Golf 5


Pain
 Share

Postare recomandată

Buna ! Imi poate spune si mie cineva daca se poate repara un prag infundat pe o lungime de 40 cm ( mentionez ca e infundat suficient) sau daca se poate inlocui, si ce service imi recomandati in Iasi pt acewasta operatiune ! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kadettro

    7

  • Dudu

    5

  • lucian_90tud

    5

  • Pain

    4

Se poate si repara, si inlocui. Este nevoie de un service bun pentru ca trebuie revopsit pragul (majoritatea recomanda vopsirea in intregime a pragului, nu numai a partii indreptate) si nu cred ca ai vrea sa ai alta nuanta la prag sau toata burta masinii vopsita in culoarea caroseriei. E bine sa vezi mai multe service-uri. Mie, pentru indreptarea unei deformari mai putin adanca dar cu lungime apropiata de a deformarii masinii tale, la diferite reprezentante din tzara, mi-au cerut intre 600 şi ...1300 lei, iar la alte service-uri, intre 50 si 300 lei. Momentan am lasat-o balta...

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot costa asa mult reparatia, nu credeti ca e mai bine sa pui praguri de GTI ? Eu zic ca ar costa mai putin. Altceva, parerea mea este ca masina pe care ai pus autogen nu mai are viata multa. Eu unu din cauza cricului am o astfel de indoitura de vreo 2 ani si am preferat sa o las asa decat sa o repar desi am avut o interventie la service la spoilerul spate iar baietii foarte amabili s-au oferit sa repare si pragul si am refuzat. Interiorul pragului este dat cu o vaselina/ceara care odata ce ai pus autogenul pe tabla sau polidisc e pa pa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut baieti!

 

Se da un G5. luat de nou de la reprezentanta din Bucuresti in 2007. Masina a fost a alor mei care la pensionare s-au mutat "la tara" unde au garaj... Pana in aceasta vara masina a fost la ei. Actualmente 140.000 km , chit volant schimbat 1 data in garantie, in rest fara probleme majore. 

In weekend am decis sa o curat de rugina pe dedesubt deoarece cand i-am facut revizia am constata ca este foarte ruginita! Deci masina tinuta doar in garaj!!!!

Pragul din  dreapta, in partea din fata spre aripa este gaurit... cred ca este afectata si contraaripa...La pragul din stanga nu am apucat sa ma uit... 

Ati mai avut vreunul probleme cu rugina in aceste zone? Dupa inlocuirea pragului/urilor cum pot prevenii reaparitia ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina care sta, intotdeauna va fi mai ruginita decat una care merge, iar garajul poate sa aiba condens, nu poti sa stii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil masina a fost spalata si apoi bagata in garaj. Foarte multa lume care sta la casa si are garaj face acest lucru si apoi se mira ca trebuie sa schimbe discurile de frana dupa o iarna, doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... ideea e ca iarna (sau ma rog, dupa ploaie) cand veneau de pe drum bagau masina in garaj... care probabil ca nu este aerisit suficient si atunci umezeala ataca tabla. Probabil asta va fi "destinul" si noul golf 7 pe care tocmai l-au achizitionat... 

Apropo, v-ati uitat vreunul pe sub masina mai amanuntit? Tabla este izolata cu teroson doar in zona pragurilor, in rest tabla goala cu un strat de vopsea ...Nu se mai fac masini cum se faceau odata... 

Stiti vreun tinichigiu bun prin sectorul 5/Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Funkydj85 daca gasesti un tinichigiu-vopsitor ok in sectorul 5 te rog sa imi lasi si mie un mesaj... aceasi problema o am si eu, la mine inca nu au aparut gauri dar sunt pete de rugina si in partea dreapta chiar sub aripa acolo prelungirea de la prag este mancata si refacuta cu kit... ( asa se intampla cand cumperi masina de la samsar ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de petele de rugina, a folosit cineva dintre voi Kelfos? As fi curios de rezultatele obtinute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!