Jump to content

Iluminat Ambiental


GEK77
 Share

Postare recomandată

Am incercat cu magnet si nu am dat de el.Dar sa demontez tot plasticul ala dintre scaune, cel de la frana de mana si de la schimbator?E o solutie asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    14

  • GEK77

    11

  • F l o r i n

    11

  • cata5maj

    6

eu am scapat un buretel in gura de aer a masinii - acolo l-am lasat. Nu ar avea ce sa faca rau, poti sa-l lasi acolo daca te induri de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ceea ce ma deranjeaza e sa nu se intample ceva pe acolo.Mi-a scapat chiar pe langa schimatorul de viteze.Singura solutie e sa demontez toata plasticaraia de acolo.Macar sa incerc.Daca aveti niste poze cu demontarea plasticelor, m-ar ajuta tare mult sau cel putin niste idei cum se demonteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste functia SEARCH! S-a discutat despre asta aici.

Urmatoarele posturi offtopic vor fi sanctionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema!Unul dintre leduri avea un piciorus rupt...ele fiind legate in serie pe partea respectiva,clar nu se mai aprindea niciunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut o mica modificare la scrumiera...am demontat-o complect...in cele doua fante vizibile am pus doua leduri albastre ( legate in paralel si cu un rezistor de 680 ohm ) pe o bucata de placa (din aia pt. placute electronice) si le-am legat la tensiunea de 12v care vine de la becul de la bricheta,tot la bricheta am schimbat becul original cu unul de putere mai mare...schimbarea e vizibila,in scrumiera lumina e albastra si la bricheta e mult mai puternica,nu da erori in bord si arata super contrastul albastru/rosu ...de fapt ca si la bord sau sistemul audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si cu niste poze...scuze de claritate !

post-29344-1257086901_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin si eu sa multumesc celui care a rezolvat aceasta problema... a beculetelor care se sting dupa 5 secunde... si la mine e la fel... si eram tare suparat... ma gandeam ca asta e...s-au ars si gata :)

Multumesc!

As avea o sugestie daca tot suntem la capitolul luminat ambiental... eu mi-am pus in locul beculetelor albe ...beculete albastre...si in fata si in spate... ma refer la alea cand deschizi usile... si pot sa zic ca arata suuuper tare! merge ff bine cu albastruld e la bord...si e asa o senzatie! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare tuturor sper sa fie cineva sa ma ajute ,vad ca ultima postare e in 2009 eu am patit acelasi lucru luminile alea de ambient de unde aprinzi farurile plus cel de avarie se aprind vreo 5 sec dupa care se sting,am demontat scrumiera,si filamentul la bec e rupt daca il schimb trece buba ....?

Dar cel mai important unde gasesc un astfel de bec asa mic presupun ca la reprezentanta .....dar in alta parte nu se gaseste(peco ceva) ?

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il vei schimba problema e ca si rezolvata!Cat despre beculet cauta in magazinele de piese auto,nu e chiar asa greu de gasit.Daca ai drum prin Iasi,gasesti cu siguranta la autocenter!

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms fain de raspuns sper sa gasesc ...,nu as vrea sa ma duc la reprezentanta pentru un beculet :ceuameni:

sper sa fie asta motivul , din ce am citit pe topic majoritatea au avut aceiasi problema ca si mine si dupa ce au schimbarea becul au rezolvat.

eu am demontat foarte usor ,pana si green bastard ala extrem de usor dupa ce am urmarit tutorialul facut de voi cu poze ...deci foarte util a fost pentru mine si pentru multi alti care au avut aceiasi problema.

Noaptea nu vad nimic in stanga plus ca nici avaria nu o vezi ca nu lumineaza....si toata bataia asta de cap pentru un beculet de 1 cm :icon_cool:

revin cu un msg pe topic daca rezolv.

stima.

Modificat de flow87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manucopitanu

salut, cauta un bec de bord de dacie(da, am zis bine DACIE) scoti becul din acel soclu de plastic si gata. il pui la tine. din propria experienta. bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am revenit ,am schimbat becul exact cum a zis colegu cu unu de bord de dacie si s'a rezolvat problema, acu stau aprinse luminile la avarie si la ambiental

va multumesc mult :)

daca era sa faci chestia asta la reprezentanta sau in alta parte iti lua o gramada de bani ,cat de mult conteaza un forum ca acesta 10x

plus ca multi nici nu stiu inclusiv astia de la reprezentanta din ce cauza se sting luminile la ambient.

stima tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

fratilor am aceeasi problema cu beculetul de la scrumiera,l-am schimabt si nici o schimare.care sa mai fie problema,are cineva ideii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeunderscore

Ori e si becul asta care l-ai pus ars, ori ai vreo siguranta arsa, sau atunci cand ai facut montajul la becul cel nou nu ai intins de cleme ca sa faca contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Bai nu o sa va vina se credeti :P . Am fost la cele 2 service-uri din TM unde am facut si refacut dignoza la masina. Toti au spus ca va trebui schimbat ECU-ul pentru echipamentul din bord. Piesa se numeste "Steuergeraet fuer Bordnetz" si are codul J519. Va dati seama ca am fost disperat :dry: . Piesa respectiva costa sute de euro.

Cu 2 zile inainte de a rebaga masina in service, am postat problema pe un forum din Germania si am gasit rezolvarea. M-a costat 60 de BANI (adica 0.6 LEI), multa rabdare, ceva indemaneala si circa 1 ora de munca.

Inculpatul a fost becul ars de la bricheta. DA, BECUL DE LA BRICHETA care nu se aprindea deloc. Am desfacut scrumiera, am bagat becul si surpriza, totul functioneaza perfect :biggrin: .

Daca doriti, pot posta ordinea operatiilor cu poze si lux de amanunte.

PS: Eu stiam ca diagnoza citeste absolut toate instrumentele respectiv beculetele din bord. In mod normal ar fi trebuit sa apara un circuit OPEN. O sa merg sa-i trag putin de barba pe meseriasii nostrii :)) .

si eu am aceias problema ca si tine doar ca la mine nu se aprinde doar blocul de lumini(faruri,pozitie,reglaj faruri )ms ca nu-ai desmeticit o sa cau si eu sa vad daca nu e de la bricheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat azi problema tot becul de la bricheta era cauza.....mai am insa o problema nu merg luminele rosii de la consola de lumini din tavan , nu stiu daca modelul meu are astfel de optiune, modelul e trendline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai ce plafoniera ai? nu merg luminile ambientale sau nu le ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu ce plafoniera am,si nici nu stiu daca am asa ceva ,practic semnele care ar trebui sa fie luminate (rosu)cand aprinzi farurile nu se aprind.de aia am intrebat posesori de golf tredline daca ei au sau nu .....tin sa mentionez ca sunt posesorul masini de 3 saptamani.multumesc

Modificat de dudu
Quote aiurea repetat. Avertisment verbal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Nu ai plafoniera cu lumina ambientala .Deci nu are ce sa se aprinda nici la butoanele pe care apesi sa se aprinda lumina .

Singura solutie e sa schimbi plafoniera cu una cu lumina ambientala (e plug and play) care e in jur de 200 ron la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi aici si aici sa verifici terminatiile si o comanzi la dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am găsit un topic pe această temă şi astfel postez aici.

butoanele de la care se aprind luminile din plafoniera din spate la JETTA ar trebui să fie luminate (la fel ca cele din plafoniera din faţă) c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt luminate, la mine nu sunt nici macar cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la masina mea nu se aprind cele din spate. Am dat jos plafoniera dar nu are becuri acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!