Jump to content

Care E Euro 3 Si Care E Euro 4


ionutt
 Share

Postare recomandată

cine ma lamureste si pe mine la acest modelul de audi a4(2002 - 2005 TDI in special motorizarile de 1,9 cu 101 hp sau 131 ) din ce an (sau luna a anului respectiv) are EURO 3 si din ce an are EURO 4????????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi vreau niste ani in luni in intervalul 2003-2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

131cp nu exista euro4. S-a mai discutat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gokey, esti mina de aur

De unde ai asa bunatate de pdf, si daca ma ajuti sa pun mana pe pdf-ul cu codurile de motor pt Euro 4.... Vrem sa ne luam un A4 1,9TDI modelul din 2004, MUSAI Euro 4. Si vreau sa stiu codurile de motor, sa nu iau tzapa.

Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKE - 85KW - 115CP euro 4 2004 MY2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ,ar fi super daca ar avea cineva listele pentru euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu cred ca are cineva vreo lista cu motoarele VAG care corespund normelor Euro 4 .

Lista de la RAR , cu motoarele care corespund normelor Euro 3 este ( asa cum scrie si pe pagina lor ) doar cu titlu informativ si nu este completa .

Exista motoare VAG care corespund normelor Euro 3 si care nu sunt trecute acolo in lista . :rolleyes:

PS : Lista de la RAR , cu motoarele care corespund normelor Euro 3 este aici .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKE - 85KW - 115CP euro 4 2004 MY2005

Da, asta stiu si eu:

BKE : 1,9 TDI 85 kW (116 CP) DPF incepand cu 2004

BPW: 2,0 TDI 101 kW (140 CP) DPF incepand cu 2004

La 131 CP e un mister daca exista sau nu cu Euro 3 :icon_thumright: Cineva pe forum zicea ca chiar are asa ceva, altii zic ca is ft ft rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 131 CP e un mister daca exista sau nu cu Euro 3 :lol: Cineva pe forum zicea ca chiar are asa ceva, altii zic ca is ft ft rare.

Cred ca ai vrut sa spui ca e un mister daca exista 131 cp cu Euro 4 :lol: Stiu, viteza... :D

Eu nu stiu sa existe... La cel care spune ca are AVF Euro4, poate s-au inselat, spre norocul lui, cei de la RAR, pt ca e singurul caz pe care il stiu cu Euro 4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cel care spune ca are AVF Euro4, poate s-au inselat, spre norocul lui, cei de la RAR, pt ca e singurul caz pe care il stiu cu Euro 4...

Dac-ar fi asa (desi ma indoiesc) nu ar fi deloc un noroc pentru ca atunci cand va veni testul de noxe, nu-l vad bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVF cu Euro 4 sigur nu e, doara a fost un omuletz pe forum (un topic de 2 pagini, A4, 131 CP TDI, cod AVF, samsarul il asigura ca e euro 4, evident la RAR a iesit Euro 3).

Iar diferenta de taxa e "numa" de 700 euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVF cu Euro 4 sigur nu e, doara a fost un omuletz pe forum (un topic de 2 pagini, A4, 131 CP TDI, cod AVF, samsarul il asigura ca e euro 4, evident la RAR a iesit Euro 3).

Iar diferenta de taxa e "numa" de 700 euro...

Je suis cel cu problema. L-am rugat pe samsar sa vorbeasca cu rar-ul. Motorul AVF este Euro 3, asta-i clar, dar daca a suferit masina modificari, cu hartie oficiala de la un dealer oficial se poate omologa cu Euro 4. Acum mi-a duc aminte ca Ratzoiu a cumparat masina gata inmatriculata, dar taxa a platit-o el, si a platit-o cu euro 4. Acum Ice ai dreptate, daca nu e la noxe va avea mari probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

si eu urmeaza sa imi cumpar o masina din germania..e din luna a 6/2004 motor 1.9 diesel 105 cai 6 trepte...e posibil ca rarul din romania sa zica e euro3?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
1.9 diesel 105 cai

1.9 TDI 101 CP, nu 105.

Da, exista o mare probabilitate ca acest motor sa fie euro 3.

Totul depinde de ceea ce este trecut in brief-ul de DE si de ce euro este stantat pe placuta de pe motor. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara sa intru in polemici si sa prind vre-un warn :icon_cheesygrin: VW a avut in 2004 motor de 105 cai pe motor de 1.9 dar daca intrebarea antepostatorului a ramas on topic la AUDI atunci nu ma contrazic cu Marian :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stai linistit ca nu iei niciun warning.

Da, ai dreptate exista si 1.9 105 CP care este urmasul lui 101 CP.

Cu toate astea, motorul de 77Kw/105 CP nu s-a montat niciodata pe Audi cu exceptia lui A3 8P.

--- 74 kilowatts (101 PS; 99 bhp) @ 4,000 rpm; 240 newton metres (177 ft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e 1.9 tdi 105 cai motorul nu e cel de 101 care probabil ca s-a facut pana in 2004.Duminica plec in germania sa vad si masina..Proprietarul zice ca e euro 4 trecuta dar stiu eu...Mersi!

1.9 TDI 101 CP, nu 105.

Da, exista o mare probabilitate ca acest motor sa fie euro 3.

Totul depinde de ceea ce este trecut in brief-ul de DE si de ce euro este stantat pe placuta de pe motor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poate ne spui si noua despre ce model este vorba, nu?

Asta daca nu e secret! :huh:

motorul nu e cel de 101 care probabil ca s-a facut pana in 2004.

Depinde despre ce marca/model vorbim.

Motorul de 74kw/101 cp pe anumite modele inca se fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma euro difera in Romania, in functie de... evenimentele politice :D.

Inainte de integrarea in UE, cand la vama nu conta norma euro(puteai inmatricula doar de la euro3 in sus), absolut totate masinile care din Germania veneau cu Euro3 und D4 si aveau SN-ul mai mare de 50 erau omologate in Ro cu E4. Asta fara nici o interventie.

Dupa integrare, cand a a aparut si celebra taxa, cele cu euro3 und D4 sunt omologate in marea majoritate ca si E3. Asa ca, daca masina a fost adusa inainte de integrare poate sa fie euro4, si acelasi model sa fie euro3 daca e adusa dupa.

Pentru Euro 4, recomand sa luati doar ceea ce are specificat clar in actele de provenienta ca este euro4. Fie Euro4 cu 62 in Germania, fie 1999/96/EG, fie 1999/96/EG I(sau II sau III) B in alte documente.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

seriile astea de motor ce euro sunt ? maintereseaza cea BJB de 105 cai din 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna..stie cineva codul de motor BSV skoda superb 1.9 tdi 77 kw an 2006/7 ce euro este??? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa o serie de caroserie,sa vedem cu ce norma a iesit masina din fabrica.Dar in mod normal e4 este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna! am si eu un audi A4 avant tdi din 2002 ,cu motor 1.9,131 cv,emisie co2- 154. Seria caroseriei este A009074C003.imi poate spune cineva ce euro poate sa aiba? Multumesc!!!!

Modificat de diansimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!