Jump to content

Castig Ceva Daca Schimb Jantele Masinii Cu Unele Mai Mici?


Iulian14
 Share

Postare recomandată

eu am o ibiza 1,4 tdi

roti 195/55/15

ma bate gandul sa ii pun roti pe 14,cu cauciucuri mai inalte

poate absoarbe mai bine socurile,protejez si suspensia...

garda la sol cum va fi influentata?sa pun cauciucuri 185/60 /14 sau merg si 185/65/14?

si inca ceva:la ibiza mea(2004) scrie ce presiune ar trebui sa bag la 195/50/15 si la 185/60/14

stiu ca mai tarziu au inceput sa se bage 195/55/15....asa se vand acum parca

ce presiune e indicata de producator pentru aceasta dimensiune?

Modificat de Iulian14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon la masina mea e trecuta ca dimensiune optionala 185/60/R14, deci cred ca asta e dimensiunea cauciucurilor pe care va trebui sa le pui pe jante de 14'.

Cat despre diferenta, vei castiga putin, 4,25 mm in grosimea cauciucului, de la 107,25 la 195/55/r15 la 111 la 185/60/r14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa trec de la 185/60 R14 la 195 sau 205/50 R15. Standard le am 185/60 R14 dar in talonul masinii am trecute urmatoarele anvelope admise: 195/50 R15; 195/55 R15; 185/55 R15 si 205/45 R16

Oare pot pune 205/50 R15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune 205/55/15, dar vei avea o abatere le vitezometru, si pe deasupra nu sunt nici dimensiunile admise de producator, ti se poate ridica certificatul de inmatriculare pentru asta. (am scris ti se poate :) ) In plus, e posibil sa iti atinga cauciucul de aripa la curbe, X-ecutor a patit asta cand a pus 195/65/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

inteleg ca este diferenta de 4,25 mm intre inaltimea talonului cauciucului de 55 si cel de 60

dar care este diferenta(in mm) intre janta de 14 si cea de 15? 25,4 mm?

2,54 cm-2* 4,25 mm =1,69cm? deci inseamna ca ar fi mai joasa cu 1,7 cm masina cu jantele de 14?

atunci mai ramane doar sa sper ca va amortiza mai bine socurile

se simte?

Modificat de Iulian14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul rotii va fi acelasi, indiferent de diametrul jantei, altfel ai avea eroare la vitezometru. De amortizat socurile va amortiza mai bine, dar nu mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iulian14 : Eu am pus in iarna ce a trecut pe Ibiza din semnatura niste roti pe 14 in urmatoarea configuratie: Jante Enzo H 6x14" si anvelope Dunlop Wintersport M3 185/65/14. Asa am gasit eu ca ar fi echivalenta in diametru cu cele 195/55/15 cu care a venit echipata masina din fabrica. Ce m-a mirat este ca dealerul o tinea una si buna cu 185/60/14 care sunt clar mai mici in diametru deci coborau masina in conditiile in care eu aveam nevoie sa fie cel putin la fel de ridicata (pentru iarna, am specificat). Masina s-a comportat foarte bine, garda la sol nu s-a modificat, in schimb a devenit mai putin rigida, absorbind ceva mai bine socurile, din cauza carcasei mai inalte a anvelopelor cred. Acum rotile sunt de vanzare am rulat cu ele aproximativ 2000 km, daca te intereseaza PM si vorbim, le vand pentru ca am nevoie de bani pentru alte prostii, cum ar fi casa... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!