Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Va salut! Recent am vopsit masina din semnatura si de acum inainte ar cam trebui protejata vopseaua. Imi  puteti recomanda o ceara buna, usor de aplicat si sters? Din ce am mai discutat cu alti colegi mi-a fost recomandata Meguiar's hi tech yelow wax. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Collinite 746. Orice ceara data în strat gros se curata greu. Când aplici, nu face risipa.

Și dacă tot ai vopsit-o investește și în ceva sa eviți spălătoriile (prosop uscare, spuma activa, etc)

P. S. poți arunca un ochi și la wolf's hard body, gyeon sau opticoat .

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma activa cam iese din ecuatie avand in vedere ca jantele au buza polish-ata si se matuiesc instantaneu. O solutie ar fi niste saci ceva sa pun pe roti. Pentru stergere/uscare am vreo 8 lavete Sonax, iar masina o spal acasa cu un aparat micut Bosch si dupa sampon sau la Omv. O sa incerc sa caut si Colinite. Daca masina nu este spalata cu spuma activa cu frecventa trebuie aplicata ceara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ia în calcul și ceara Finish Kare 1000p și Finish Kare pink wax. Ceara se aplica de obicei de 4 x pe an înaintea fiecărui anotimp dar poate rezista și până la 6 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de variantele propuse de colegi, care sunt toate foarte bune, iti recomand sa te uiti si la Sonax Xtreme Protect+Shine NPT.

Are un efect hidrofob foarte bun si durabilitate buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am aplicat Meguiar's Ultimate Paste Wax.. Am ales varianta asta pentru ca se poate aplica si in soare. Inca nu am spalat masina ca sa vad cum se comporta. Eu folosesc spuma Valet Pro cu PH neutru pentru a nu ataca ceara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele acestea voi da comanda, ramane sa ma horarasc ce firma voi alege, din propunerile voastre inteleg ca, cam toate sunt aproximativ la acelasi nivel de protectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e, sunt cerurile ieftine/ordinare (dedeman/supermarketuri/benzinarii), cerurile medii (o gama foarte larga)... astea sunt cele care conteaza sa fie pe masina si au diferite calitati durabilitate, aspect, usurinta in folosire si cerurile scumpe... la care imi e frica sa ma uit :)) Exemplu, desi exista si mai scumpe.

 

Eu folosesc pe timp de vara FinishKare 2685 - Pink Wax si pe timp de iarna Sonax Polymer net shield. (vara FK pt aspect dar tine doar 3 luni maxim si iarna PNS tine 6 luni)

Se zice ca e bine sa lasi vopseaua o perioada(eu am lasat bara mea ~1 luna) sa se usuce in profunzime inainte sa aplici o protectie pe ea, deoarece se inchid porii si nu e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voiam sa grabesc putin lucrurile pentru va desi are o saptamana si ceva de cand a iesit de la vopsit, deja a inceput sa apara efectul acela de panza de paianjen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va aparea si cu ceara pe masina. Panza se face de la spalatul incorect in principiu sau pur si simplu de la praful de pe strada in general. Zgarieturi fine de exemplu se pot face si cand e foarte murdara si se da cu jetul de presiune de aproape.

 

Ceara ajuta prin faptul ca jegul nu mai adera asa bine la vopsea si poti sa o speli mai usor reducand zgarieturile, deoarece intr-o anumita masura acestea apar chiar si cu o spalare corecta.

 

Edit. Ar fi o idee buna sa protejezi de pietre cu folie tranparenta zonele expuse bara fata/capota/aripi...

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti incerca ceva gen opticoat.

Eu am dat cu el pe masina acum 1 an si protectia e ca in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris de opticoat câteva postări în urma. Protecție îndelungată ca +. Aplicare dificila preț mare și disponibilitate scăzută ca -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul lui, avand in vedere ca masina este proaspat vopsita, aplicarea nu este asa dificila, in sensul ca masina nu trebuie decat curatata.

In cazul meu aplicarea efectiva a durat indeva pana in 2h.

Cu disponibilitatea... rezolvam... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ceara solida , am folosit autoglym high definition wax dupa forumurile uk 2012 era cea mai buna ceara calitate/pret . Vine cu bureti umezi/carpa foarte frumos prezentata . Usor de aplicat rezista mult . Eu personal nu am mai avut timp sa interactionez cu masina de 2 ani , aruncand un ochi acum afara  , Auto Express recomanda 2015 Bilt Hamber double speed-wax .

 

1. Bilt Hamber double speed-wax
2. Soft99 Fusso Coat
3. Armor-All Shield

 

sau mai folosit in test :

Angelwax Classic
Auto Finish Advanced Resin Polish
Britemax Vantage Wax
Dodo Juice Supernatural Hybrid
Dodo Juice Protection Wax
Farecla G3 Professional SuperGloss Paste Wax
Farecla G3 Professional Resin Superwax
Halfords Car Polish
Meguiar’s Ultimate Liquid Wax
Scholl W6+ Crystal Wax
Simoniz Polish & Wax
Sonax Super Liquid Wax
Turtle Wax Original
Turtle Wax Perfect Finish Car Wax

 

Asadar urmeaza sa fac si eu autobuzu la sf lunii si o sa comand Bilt Hamber / jet seal 109 si o decontaminare in prealabil .

   
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea gasii Sonax Xtreme Protect+Shine NPT in Ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aproape imposibil sa gasesti, daca nu ai google.

daca ai, iti ia cam 8 secunde sa cauti si sa suni la magazinele din rezultate.

http://ingrijireauto.ro/ceara-si-sealant/466-sonax-xtreme-protect-shine-hybrid-npt-kit-sealant-vopsea.html

http://www.colindetailing.ro/polish-sonax-xtreme-hybrid-npt-p-679.html

am pus doar 2 linkuri, restul le descoperi cand ai timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ironie, dar am cautat de la servici si nu imi dadea nimic pe Ro. Dar acum mi-am dat seama ca aveam proxy. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update. Pana la urma am reusit sa fac rost de la un prieten de o cutiuta de Finish Kare 1000P. Ca si colegul Ovidiu89, ma gandeam la un sealant pe care sa-l aplic ulterior. Sonax Polymer Shield si Sonax Xtreme Protect+Shine NPT, din cate observ fac cam acelasi lucru. Care dintre cele doua credeti ca ar fi mai recomandat? Banuiesc ca adera foarte bine si peste un strat de ceara.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua sunt asemanatoare. Din propria experienta Sonax Xtreme Protect+Shine NPT este mai usor de aplicat si poate fi aplicat pe tot exteriorul (inclusiv jante, plastice exterioare, chedere exterioare). Aplici pe toata masina si apoi te poti apuca sa stergi cu laveta din microfibre inclusa in pachet. Cu un recipient de NPT faci cel putin 5 masini, deci este si foarte economic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu mi-am dat comanda de Sonax Sealant Profiline Polymer Net Shield. O sa revin cu impresii dupa ce il primesc si folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti placa si acela, la fel ca Sonax NPT il poti folosi si pe plasticele exterioare fara probleme, inclusiv contra-aripi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


 


Am achizitionat de curand un Polonic   :D SH din Germania foarte ingrijit. Nu as vrea sa ma duc cu ea la spalatorie sa mi-o zgarie Doreii, asadar va intreb pe voi, ce as putea face? O voi spala la jet de joasa presiune, eventual se recomanda carpa din aceea de piele de caprioara? Ceara solida sau lichida? Mi-as dori si niste recomandari va rog cu niste produse care protejeaza vopseaua de razele solare.


 


Multumesc!


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru plonicul SH !  Ingrijirea masinii necesita multi factori , printre care : cat mergi cu ea , cat timp liber ai pentru ea , garaj/parcare acoperita si evident bani.

Fiecare ne dorim masini curate , spalate corect cu detergenti de calitate . Daca  timpul si banii nu sunt problema urmareste aria " Ingrijire auto" . Sfatul meu o decontaminare + seal + wax  macar la intrare in iarna si primavara . Foloseste un prosop de calitate nu carpe/piei  , ex : mammoth de la chemicalguys . Urmand pasii cley/seal/wax automat este protejata UV .

 

 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!