Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Eu am luat de la un magazin de vopsele auto, o ceara, 200gr si m-a costat 17 lei. Am mai dat vreo cativa lei pentru lavete de microfibra de unica folosinta, cutiuta si banda de hartie. Cu tot cu spalat masina, pauza de un sandwich si o bere mi-a luat cam 5 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat costa o ceara din asta in romania ??

In Romania nu se gaseste. Eu am luat din UK, Collinite 845 Insulator Wax cu ~15lire + transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu ce sa dau ceara jos, am fost la o spalatorie si am ceruit-o de cateva ori cu ceara lichida si acum am tot pete mici de ceara pe toata masina ...HELP PLEASE.. ^_^ :)

Cum e alba se vede imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o spalatorie cu spuma activa nu iese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , am fost de mai multe ori ...si nimic....ma gandesc ca poate exista vreo solutie sau ceva de curatat ...ca ma iau toti dracii cand o vad asa. :rolleyes: .Am incercat si cu apa calda ..ma gandeam ca poate o mai inmoaie, dar nici asa. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Petele" de ceara sunt de obicei reziduuri solide ale ei, care sunt albe. Nu vad cum ar putea sari in ochi pe o masina alba. Esti sigur ca sunt de la ceara?

Acele reziduuri se pot inlatura cu o laveta moale insitand putin pe locul unde sunt (dar nu prea mult) sau cu orice solvent, preferabil unul destinat uzului auto, cum ar fi o solutie pentru indepartarea petelor de bitum.

Poti pune o poza cu petele in cauza? Sa fim siguri ca sunt de la ceara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceara lichida nu lasa pete! Poate solida... e altceva. Si ar fi bine de precizat locul unde se afla aceste pete... banuiesc ca nu pe caroserie ca alb pe alb ... poate pe chedere... Cateva detalii daca se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ....astea sunt petele alea ....poate daca este ceara solida au dat-o cei de la tess inainte sa cumpar masina...

post-43035-1246728471_thumb.jpg.

Arata ca si un prelandez transparent care s-a murdarit de praf .....si daca frec cu unghia merge jos ....dar e destul de multa si nu pot sa frec cu unghia toata masina ....si poate o sa deteriorez vopseaua.

Ma gandeam la ceva solutie pentru a indeparta bitumul de pe vopsea , dar mi-e frica sa nu deteriorez vopseaua , pentru ca petele astea sunt in mai multe locuri.

Modificat de fingertips
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cu motorina si nu afecteaza vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am dat masina cu turtlewax de culoare verzuie, 15ron din bricostore.

la o prima vedere nu s-au vazut schimbari in luciul masinii, sau in astuparea zgarieturilor.

La prima ploaie am vazut cum picaturile de ploaie "fug" de pe masian, iar la primul spalat, praful si gainatul s-au luat doar cu jet de apa (normal, cu furtnul) iar dupa uscare (nu am mai sters apa) masina a ramas muult mai curata,ceea ce inainte nu se intampla, trebuia sa sterg bine cu carpa. Masina se prafuieste la fel (merg mai mult in oras) :lol:.

Una peste alta, recomand o ceruire pentru protectia vopselei, timp de lucru 4 ore (spalat 2x, uscat, aplicat ceara)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sapt trecuta i-am facut Octaviei din semnatura un "detailing complet" (:D), cum l-am numit in sensul c-am spalat-o atent, apoi solosit Stratch-Out pt a scoate zgariturile de pe toate masina si apoi o ceruire atenta (cu ceara solida, Formula 1, galbena). (alaturi de a scoatere a gudronului de pe jante si curatat interior)

Rezultatul e f. bun, ceara si-a facut efectul f. bine, vopseaua pare la fel de frumoasa ca atunci cand a iesit din fabrica si la ploile din zilele astea apa se observa clar cum masina a ramas mult mai curata pt ca apa se scurgea imediat de pe ea.

Timp de lucru cu totul cam... 5-6 ore, dar a meritat si cred ca daca mergeam undeva "profesionist" imi lua ceva bani pe operatiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau si eu sa o dau cu ceara.. si ma batea gandul sa cumpar un accesoriu pentru bormasina cu baterii sa pot sa ii pun un burete cu panza in bot sa dau cu ea pe masina. Am vazut la praktiker discuri cu arici si bureti si carpe/panze pentru acel disc.

Nu stiu la ce viteze merg masinile de lustruit speciale, dar asta are cam 750RPM si am primit la ea 2 acumulatori (cred ca imi ajung pentru toata masina). Este un Bosch PSR 12

A mai incercat cineva o astfel de combinatie? Fac ceva cu ea sau mai bine o iau la mana, eventual investit intr-o masina de polishat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pt polish merita masinuta aia

Pt ceara, parerea mea ca e total inutil.

Ceara solida o aplici cu un buretel f. usor (pur si simplu o dai, in strat mediu asa), 10 min o lasi sa se usuce bine si apoi la mana, nu e deloc greu. Parerea mea ca te complici inutil cu o masina d-aia pt ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca si la ceara se freaca asemanator polishului. Deci dupa 10 minute o stergi... nu trebuie frecat/insistat (ca la polish)...

Sa inteleg ca ar merge sa dau polish cu capatul ala cu burete...

O sa cumpar capete cand ma voi decinde ca ii trebuie un polish... :huh:

Multumesc de info :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am dat-o si eu cu ceara semi-solida de la Turtle Wax, super buna am aplicat cu un burete de microfibre, am lasat 5 min sa se usuce si dupaia cu 2 lavete cu microfibre absorbate am sters-o frumusel :P . Vreau sa spun ca am fost impresionat de rezultat si nu este prima data cand dau cu ceara. Deci concluzia este Turtle Wax este bun la fel de bun si ca Sonax-ul dar se aplica mult mai usor! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am avut avut si eu "pete". Sunt mici bucatele de folie ramase pe caroserie( masinile au aplicate asa ceva pe unele parti ca sa se evite zgarierea, in timpul trasnportului"). Le-am luat jos, manual.!! Migalos, dar asta e!!

R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit ca ar trebui sa dau si eu un strat de ceara pentru masina din semnatura dupa ce am citit in manual ca e indicat sa se aplice ceara de 2 ori pe an si am urmatoarele intrebari:

- la livrare masina este data cu ceara din fabrica si apoi se aplica foliile de protectie pe durata transportului? Intreb deoarece pe aripa stanga si pe pavilion, dupa spalare, observ o dungulita forte fina care banuiesc ca e ceara. Initial am crezut ca e zgariata. Aceasta dungulita este situata aproximativ la capetele zonelor acoperite de folie si ma tem sa nu fie adeziv de pe folie. Cu ce s-ar putea indeparta?

-pentru aplicarea noului strat de ceara cam care ar fi temperatura exterioara minima?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pentru aplicarea noului strat de ceara cam care ar fi temperatura exterioara minima?

Am intrebat si eu un profesionist in detailing; in principiu, pe fiecare conserva de ceara sunt inscrise limitele de temperatura. De regula, limita minima ar fi pe la 7-10 C; in practica, poti da cu ceara undeva peste 0C, atata doar ca ii va lua mult mai mult sa se usuce. Daca la temperaturi normale, o ceara cu carnauba are nevoie de cca. 10 min. sa se usuce, la temperaturi scazute va avea, probabil, nevoie de cca. 25-30 minute.

Valorile de temperatura nu sunt batute in cuie, e evident ca sunt influentate de umiditatea atmosferica, de locul unde se aplica (indoor sau outdoor) si de calitatea waxului folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o intrebare: pe cutia de ceara scrie sa nu se foloseasca pe elementele de plastic. Barile sunt din plastic dar sunt vopsite, oare pot sa dau si pe ele? Nu am dat inca, dar la urmatoarea spalare le ceruiesc daca e voie :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da pe orice suprafata vopsita, poti da pe stopuri, faruri, in general pe orice suprafata tare, lucioasa. Nu e bine sa dai pe plastice poroase, moi, in care poate intra ceara, sau pe elemente din cauciuc.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poti aplica ceara solida si pe partile din interiorul masinii care au lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva vreme aici si eu am deschis un turtlewax vs nigrin wax aici(). Astept pareri sau alte propuneri pentru ceruire ca banuiesc ca au mai aparut intre timp si alte prduse fata de ce s-a discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nigrin am folosit anul trecut si in afara de efectul de moment este inutila ceara solida sau lichida de la ei

am avut o sticluta de Formula1 scratch out care s-a comportat excelent, apareau zgarieturile si efectul de paiejenis dupa 3-4 spalari

acum caut de cateva zile Turtle Wax, dar vad ca nu mai aduce nimeni in romania asa ceva... desi am inteles de la mai multi ca ar fi cele mai bune

nici nu stiu ce sa mai caut, in romania vad ca nu se pune pretul pe ingrijirea masinii... si e trist :(

romanii prefera sa frece timpul pe la terase sau stand pe facebook in loc sa-si ingrijeasca masina

de la sonax ce recomandati ?? e mai bun decat turtle wax ?

http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=2

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

re soila vad ca esti din piatra neamt am si eu o intrebare o ceara solida buna unde pot sa gasesc pe la noi in oras ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu caut :)

de cumparat nu gasesti in tot orasul... numai la praktiker gasesti nigrin care nu are niciun efect

cum ziceam mai sus, romanului nu-i pasa de ingrijirea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!