Jump to content

Ceruire Cu Ceara Solida


Paul_L
 Share

Postare recomandată

E ok, dar probabil va trebui sa lasi ceara sa se usuce mai mult sau pierzi putin la durabilitate.

Dar alte probleme nu vei avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...nu conteaza foarte mult durabilitatea, si asa vreau sa termin cutia pentru ca am luat un Sonax NPT, si vreau sa il aplic dupa ce termin FK 1000p. Inainte de Sonax NPT voi si decontamina cu argila. Maine caut o parcare subterana linistita si ma apuc de treaba. Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului.

 

Doar ce am revenit de la ceruire. A iesit ca si pana acum, nu au fost probleme. Sa vedem cat tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vad ca s-a cam asternut praful pe aici... Ce parere aveti de Abro Super Gold (Carnauba, produsa in SUA)? Am vazut in dede iar la comentarii 3 oameni sunt supermultumiti. A incercat cineva de pe forum ceara asta?

Eu sunt incepator... am folosit de 2 ori ceara lichida de la mafra iar 3 saptamini a fost ok.

WP_20170417_19_17_01_Pro.jpg

WP_20170417_19_17_50_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut,

vreau sa ceruiesc masina cu SUPER HARD SHELL PASTE WAX de la Turtle Wax si as avea cateva intrebari:

1. ajunge spalare normala si degresare?

2. daca mai gasesc depuneri pe caroserie (in zona aripilor, de ex), imi puteti recomanda o solutie pentru indepartarea acestora?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de mult vrei sa te implici :)
Ideal este inlaturi depunerile de bitum si sa faci o decontaminare cu argila. Dar merge si doar cu spalare si degresare. Insa cel mai bine te orientezi spre alta ceara intai. Cu Turtlewax s-ar putea sa muncesti cam degeaba efectul fiind limitat.

Pentru depuneri iti recomand o solutie pentru inlaturarea bitumului, in zona mentionata de tine cam asta domina ca depuneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, depinde ce intelegi prin "spalare normala"

2. da, depinde ce intelegi prin "depuneri" - natura lor 

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. spalare normala cu degresare la orice spalatorie

2. daca aveti un link cu produsele v-as fi tare recunoscator - unul general purpose si unul pt bitum.

@toni de ce zici ca o sa obtin efect limitat cu turtle wax? sunt deschis si la alte variante de ceara solida pentru iarna.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@abuwz: Turtlewax are o singura ceara cu durabilitate foarte buna, ICE paste wax, dar nu se gaseste in Europa. Restul de la ei sunt apa de ploaie. Luciul si efectul hidrofob dispar repede.

Mai ales pentru iarna eu recomand Sonax Xtreme NPT. Nu e chiar o ceara, ci o forma de protectie sintetica si cu sigurante nu este solida, ci aerosol. Dar se aplica mul mai usor decat orice Turtlewax si tine mai mult.

Pentru curatare bitum poti folosi Nextzett Acrysol sau Sonax Tar Remover. Solutii de curatare universale sunt multe, depinde ce cantitate vrei si cat de puternic sa fie. Ceva generic ar fi Sonax SX Multistar sau un degresant mai puternic, Bilt Hamber SurfexHD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa ce anul trecut am folosit Sonax Xtreme NPT, anul asta am aplicat doua maini de Finish Kare 1000p. Are o luna si pare sa tina. Experienta neplacuta am avut cu Meguiar's Yellow Wax, care nu tinea mai mult de o luna si ceva, mai ales pe hayon si partea inferioara a usilor, parti mai supuse la murdarie, in conditiile care spalam masina acasa cu sampon cu PH neutru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!