Jump to content

Aviamotors Bucuresti


toni
 Share

Postare recomandată

Revin cu o nota: aseara am observat ca sub geamul inlocuit, in fata banchetei era cam jumatatede pumn de cioburi de la geamul inlocuit. Cum dimineata aveam treaba la ei sa ridic un accesoriu, am raportat si problema unui consilier de caroserie. Cel cu care tratasem eu nu era. Colegul lui mi-a raspuns ca nu e treaba lor, ca nu plateste nimeni (casco) curatenia, si daca doream atunci sau doresc acum, se poate face o operatiune de detailing contra cost. Si ca mecanicul a scos si el ce a putut, asa in mare. I-am spus ca mi se pare gresit si aiurea explicatia, precum si ca nu am fost informat de aspect.

Momentan am curatat singur cu mana, am sa mai dau si cu aspiratorul si le-am dat o bila neagra. Daca ma suna pt feedback am sa le zic, si apoi mai vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezamagitor raspuns si in acelasi timp tipic romanesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul ti-a fost spart inainte sa-l inlocuiesti?

De la a colecta niste cioburi pana la a face detaling interior mi se pare drum lung. Eu le-as face o reclamatie la receptie sau as cere sa vorbesc cu seful de service. Posibil sa se schimbe lucrurile in acelasi moment. Am facut acest lucru la 2 service-uri si instant lucruri ce nu se puteau face s-au rezolvat pe loc.  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut pe loc intrucat ma grabeam. Dar o sa fac. Geamul a fost spart in timpul procesului de inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ei au spart geamul, au facut cioburi in masina, dar nu era treaba lor sa le adune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atat mai mult merita o plangere...Nu il lasa pe consultant sa scape asa usor, pentru ca astfel prind curaj toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consultantul cu care am vb pt reparatie mi-a confirmat acum telefonic ca cioburile trebuiau strânse, iar colegul sau nu avea dreptate. Si-a cerut scuze si m-a chemat pt remediere. I-am spus ca am remediat deja cu mana si ca la următoarea abatere urmează reclamatie iar la a treia nu mai aduc masina la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ai cioburi și în panoul de ușa! Și sa înceapă sa zdrangane! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, laduncaag said:

Nu am facut pe loc intrucat ma grabeam. Dar o sa fac. Geamul a fost spart in timpul procesului de inlocuire.

Din experienta mea:

- daca te duci cu geamul spart deja: ti-l inlocuiesc, dar nu curata cioburile

- daca il sparg ei - e evident obligatia lor sa curete cioburile. Dar, pentru linistea ta/sanatatea/confortul tau, oricum ar fi trebui sa aplici in mare detaliu un aspirator si rabdare. E fantastic pe unde poti gasi cioburi, cat de departe ajung - pe bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibili ca a inteles ca geamul era spart si de asta mi-a zis ca trebuia detailing. Oricum, atitudinea a fost gresita, trebuia sa se asigure ca a inteles bine.

Da, o sa ma duc maine de dimineata la omw, unde au aspirator puternic contra cost si fac o curatare serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna!Sa va spun experienta mea in legatura cu Avia Motors.In 2010 am cumparat de la ei o Skoda Octavia TSI cu toate reviziile facute la ei de-a lungul anilor.Parerea mea era cam de nota 7 pentru ca le-au scapat lucruri importante cand si cand{odata aveam un scartait care se auzea de la roata si mi-au spus ca nu e nimic,mi se pare mie,cand colo era o piatra intrata la etrier scoasa de un mecanic pe care il cunosc,pentru ca bineinteles scartaitul a continuat si in zilele urmatoare;altadata nu au observant ca placutele de frana se vor toci in timp,nu mi le-au schimbat si dupa cateva luni de la revizie fiind intamplator la mecanicul meu pentru schimbatul unui bec acesta a observat si mi le-a schimbat}insa de data asta au facut-o lata de tot.In luna ianuarie ac.ma duc la ei pentru ca semnalul fata stanga ramanea aprins si imi descarcase bateria[nu observasem pentru ca ramanea aprins dupa ce inchideam masina}.Imi spun dupa constatare ca trebuie sa schimb central electrica si dureaza 7-8 zile-cost total 1600 lei.Bine,dupa 7 zile baiatul care s-a ocupat de mine un tip dragut Sebastian Dumitru ma anunta ca a sosit centrala.Fac programare pe 6.02.2017 0ra 9 pe care o anulez din timp pentru ca mi se schimbase programul la serviciu.Fac o noua programare pe 13.02.2017 ora 9.In ziua fatidica din pacate nu il gasesc pe baiatul Acela si sunt preluat de atcineva.Inutil sa spun ca erau doi tipi la ora aia pentru toate reparatiile care urmau sa aiba loc in service{vorbesc despre service Avia Motors Pantelimon}la orele acelea.Predau cheia si astept sa imi fie luata masina.Trece o jumatate de ora ,masina in parcare...45 de minute,nimic,dupa 1 h ma duc la tipul ala si ii spun vizibil deranjat,imi face un semn cu mana-vezi Doamne se rezolva-si da un telefon,,,trec inca 15 minute ,nimic,dupa 1hsi 30 de minute am cerut cheile,am platit piesa si am cerut sa vorbesc cu seful de atelier.Acesta ,un tip marunt si chel era strain de tot ce il inconjoara, doar isi cerea scuze intruna si imi propunea sa nu imi mai ia bani pe manopera si eventual sa imi dea o masina cu care sa ajung la serviciu{lucru care nu ma ajuta}.Am plecat acasa si am aruncat cardul Avia Motors in gunoi.Eu nu stiu cine  e  patron la aceasta firma dar parerea mea este ca omul ala este inconstient si afacerea sa se va duce incet dar sigur pe apa garlei.Concluzia-nesimtire crasa la Avia Motors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hauser: daca te uiti pe site-ul lor la "Echipa" o sa vezi cine e la conducerea Avia.

http://www.aviamotors.ro/Companie/Echipa

Nu e mai simplu sa ii faci un mail frumos de feedback ? Si sa le dai dreptul la replica? 

Parerea mea....

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2016 at 6:00 PM, loghy said:

 

Am fost si eu la ei in toamna pentru "actiunea saiba",inainte de asta am fost la un coleg de pe forum sa fac o diagnoza sa vedem ce si cum... dupa ce am aflat ce are masina,sun la ei...fac frumos programare specificand la telefon ca trebuie schimbat actuatorul la turbina,la care primesc raspuns ca trebuie sa faca si ei o diagnoza sa nu stiu ce...am zis ok.Ajung acolo,predau cheile,actele...si se apuca de treaba.Dupa aproximativ 40 de minute vine la mine baiatul de la receptie sa imi spuna ca trebuie sa imi monteze celebra saiba si ca ma costa doar 300 de lei(1 bucata amarata de saiba=300 lei)am zis ok,montati saiba sa plec mai repede...dupa inca vreo 30 de minute vine iarasi la mine acelasi tip.Stiti...se pare ca nu ne este de ajutor doar saiba si trebuie schimbat si actuatorul (de care eu le-am zis de la bun inceput) si problema este ca nu il avem pe stoc si dureaza cam 3-4 zile lucratoare,vine din cehia,bla,bla,bla si costa 1300 lei.Inghit si galusca asta si plec,urmand sa ma sune cand ajunge piesa.Bineinteles ca au urmat amanari si amanari,toata joaca durand cam 10 zile,dupa care a fost montat actuatorul si masina si-a revenit doar ca nu mai trage ca inainte,ori sunt eu nebun,ori noul soft face ca masina sa nu mai fie ca inainte. intr-un final concluzia este ca tipul de la receptie a fost ok,a raspuns la telefon de fiecare data,dar ca service nu vad o mare diferenta intre ei si unul de cartier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ,asta ma enerveaza pe mine .Daca ma storci de bani am macar pretentia sa imi faci treaba buna si sa fii operativ.La ei ,treaba proasta si delasare cat cuprinde.De altfel,nu au cred un numar suficient de mecanici si bramburesc programarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu impresii legate de Aviamotors:

In decembrie am fost lovit in spate de o alta masina. in urma incidentului, bara a fost inlocuita si vopsita.

Reparatia a fost facuta pe RCA. Baietii s-au miscat foarte bine: masina a fost adusa la service pe 27.12 si a fost ridicata pe 30.12

Lucrarea arata foarte bine, nu sunt diferente de nuanta.

20170218_11343.thumb.jpg.11ae14f200e7d94bc80bbf518889d63d.jpg

Anul trecut am vopsit la ei bara fata si aripa dreapta in urma unui alt incident, si dupa un an de zile totul arata perfect, deci sunt increzator si in cazul acestei lucrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost ieri la Avia Militari pentru a cere o cotatie la schimbarea uleiului in cutia de viteze la masina din semnatura, si un schimb de distributie. Aveam de gand sa ma si programez pentru a lasa masina la ei joi. Am ajuns la 12:00 si eram 4 persoane la coada. Dupa ce a terminat de discutat "la misto" cu unul din clienti, care chiar parea ca nu prea stie multe despre domeniul auto (urasc cand "cunoscatorii" isi exercita cunostintele fix asupra celor care nu au tangenta cu domeniul), consultantul de la receptie a trecut la urmatorul client care avea ceva probleme cu senzorii si un far, din cate am inteles. Au discutat 2 minute si apoi a iesit sa constate despre ce era vorba in legatura cu senzorii. 20 minute mai tarziu inca asteptam la receptie ca domnul consultant sa revina. Am intrebat-o pe doamna ce se ocupa de incasari daca mai dureaza mult...dupa ce au strigat 5 minute dupa el prin service, revine doamna si imi spune "imi pare rau colegul e afara si are treaba, va trebui sa mai asteptati". In momentul ala am iesit de la receptie, spre masina, hotarat sa plec. Consultantul desfacea de zor la senzorii clientului in timp ce restul il asteptau inauntru. Sincer credeam ca cei de la receptie au rolul de a.....face receptia, nu de a repara pe genunchi.

Service-ul mi-a lasat impresia unuia de colt de bloc...mai intra cate o persoana la receptie si intreba de cutarica sau cutarescu, pe un ton foarte amiabil, si imediat erau serviti...aveam fix senzatia aia de fraier asteptand la coada in timp ce "pretenii' au prioritate. Personal am auzit numai vorbe bune de Avia, cum ca ar avea mecanici foarte competenti, de aceea m-am si dus la ei cu maxima incredere. Dar nu imi pasa cat de buni sunt mecanicii, daca pentru ei clientii sunt niste elemente neimportante in ecuatie. Daca nu esti in stare sa iti tratezi clientul cu un minim de respect inca de la inceput, imi vine greu sa cred ca serviciul pe care i-l ve presta va fi de calitate. Imi pare rau, dar pentru mine au ratat sa treaca macar testul de amabilitate de dupa ce le-am trecut pragul. Deci nu voi mai calca pe la ei.

Feedbackul meu se bazeaza strict pe experienta de la receptie. Nu pot judeca competentele lor pe parte de mecainica, despre care am auzit numai de bine.

Modificat de ViBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mariusiuliann

A schimbat cineva ambreiaju-l la dsg sau uleiul din cutie la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul la cutie l-am schimbat eu,acum 2 saptamani.si a fost totul ok.cutia raspunde mult mai bn acum,iar pretul a fost de 1050.plus ca am beneficiat si de o verificare mai ampla,din care am constatat ca mai trebuie sa mai schimb cate ceva pe la masinuta.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cateva pareri mai noi despre Alto Syncro (Pantelimon) ca si service pentru revizii la Leon?

Masina e in garantie si as vrea sa o duc undeva unde se pricep, daca tot platesc niste bani...

Am dat mail la club@altosyncro si astept sa vad cu ce oferta vin dat fiind ca sunt membru (in acelasi timp incerc si la Darius la Ploiesti).

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Seat Toledo,prima revizie facuta (la 7700km) la AltoSyncro s-a platit 520ron pentru ulei Castrol 5w-30 OE Profesional si filtru de ulei.Daca m-ai doream si filtru de aer si polen ,la factura se mai adauga inca 440 ron. Am cerut sa stau langa masina si nu au fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Revin de la AviaMotors unde am facut prima revizie (15000km). Am schimbat ulei (Castrol 5LL) si toate filtrele. M-am inscris in club avia, o actiune de marketing cu beneficii comune. Ei isi fac reclama pe masina mea prin prezenta suportilor de numar branduiti si a unui sticker iar eu primesc reduceri. In cazul reviziei asta a insemnat 1 litru din 4 de ulei gratuit, reduceri la manopera (10%) si la piese (5%). Costul a fost astfel de 750 RON. Am stat langa masina in prima parte, am facut inspectia langa mecanic. Am avut programare la 7: 20, masina a intrat la 8:20, datorita unui client d in fata mea care a avut nevoie de mai mult timp. Comunicare foarte buna cu consilierul de service Daniel Boanta. Cam atat, am plecat multumit.

 

avia.jpg

Modificat de laduncaag
editare imagine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce filtre ti-au pus (de exemplu cel de polen) ?

Pretul nu e rau, dar cred ca se putea mai bine - ma refer aici in primul rand la folosirea unui ulei mai bun si fara a fi nevoie sa umbli cu reclamele altora pe masina :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 90.000km azi, timpul estimat la telefon de 1:30h maxim 2h, a durat defapt 4 ore (cei drept si eu am intarziat 10 minute si am prins pauza de masa de 30 min).

Din pacate am uitat sa cer initial estimare la telefon de la Aviamotors Militari. Am avut estimare de la Bradytrade de aprox 850lei pentru revizia 90k (toate filtrele originale plus ulei Mobil1). La Aviamotors a costat 1250 de lei. Toate piesele sunt de 2 ori mai scumpe ca pe auto-karma.ro (piese originale acelasi cod). M-a costat azi 1818 lei revizia de 90k plus placute pe spate (aproape 600 cu manopera) toate piese originale, inclusiv manopera. Pretul mi se pare excesiv pentru Skoda, foarte aproape de premium, pentru servicii non-premium.

Pentru mine experienta la Aviamotors va fi unica. Este clar ca nu o sa mai fie o alta revizie la Aviamotors.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF a fost cu carbon, da. Daca ma deranja, nu puneam. Mi s-a părut un fair trade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!