Jump to content

Aviamotors Bucuresti


toni
 Share

Postare recomandată

Si cat a costat montarea unui CD player si a 2 boxe suplimentare (daca iti aduci aminte)?
Manopera instalare radioCD: 328.000 lei cu TVA (dupa cum se stie, instalarea presupune schimbarea unor pini in mufe si montarea amplificatorului de antena).

Instalare boxe spate: 1.309.000 lei cu TVA (instalaea a presupus inclusiv demontarea bordului si realizarea cablajelor).

Pentru unii si acest cost poate parea cam mare, dar eu am luat in calcul si urmatoarele aspecte:

1. Am masina in garantie si nu vreau sa risc sa pierd garantia la sistemul electric prin efectuarea acestui montaj in alt loc decat un service autorizat Skoda;

2. Pentru manopera montaj radiocasetofoane si aparate redare CD AviaMotors acorda 12 luni garantie;

3. Prefer ca la masina mea sa umble o persoana care cunoaste cat de cat "anatomia" autoturismelor Skoda.

In plus, pentru ca aveam o usoara "nemultumire" in functionarea radioului, i-am rugat sa imi verifice si instalarea acestuia cu ocazia reviziei de 15.000 km, operatiune care nu m-a costat nimic, intrucat eram inca in garantie.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok fiind masina in garantie sa apelezi la ei...

Si eu am apelat la dealer-ul local pt montarea unor boxe suplimentare in spate la Octavia1 pt ca nu avea deloc. Cand i-am intrebat cat va costa operatie mi-au spus ca nu stiu exact :D ca undeva intre 1,7-1,8 mil. Boxele pe care le-am dus erau pe doua cai respectiv aveau tweeterele separate si detasabile, pe care tweetere le-au montat in portierele spate la locul prevazut...conform indicatiilor mele.

Surpriza a venit la sfarsit cand operatia a costat 2.2 milioane exclusiv manopera, boxele (Pioneer TS-A131C) le adusesem eu din alta sursa...

Totusi eu m-am descurcat si am apelat la cei 80 E care ii aveam bonus pt lucrari in service, obtinut in urma cumpararii celei de a doua masini...Deci n-am mai platit nimic... :D desi ei s-au chinuit sa umfle factura...(au inclus si montarea/demontarea CD player-ului care era deja instalat :P vezi doamne ca sa conecteze cablajul nou la mufa ISO...

Oricum, la Octavia 1 sper sa nu mai fiu nevoit sa apelez la service-ul de marca, am un baiat care lucreaza la un service VAG si la el acasa, o revizie de schimb de ulei (Aral 5w40 - 5 litri) , filtre (ulei,aer,polen - toate MANN), resetat computer de bord pt interval service, m-a costat 2,5 milioane...! Mai ieftin ca la o Dacia...

E drept ca suntem vechi prieteni...

Va sfatuiesc ca in timp, sa aflati care din angajati lucreaza acasa, si sa va faceti niste relatii...

De ce? Pai oamenii lucreaza la fel de bine si acasa si costurile sunt la 1/3 fata de service-urile de firma unde in post-garantie nu obtineti in plus decat o stampila pe caietul de service... care...(nu mai continui...daca vrei,poti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu AVIA MOTORS e cam cel mai bun service. Cu mine au fost ok... incepand de la receptie si pana la mecanici... si in Militari dar si in Pantelimon.

O singura deceptie am avut la oferta de "primavara" in care ziceau ca iti spala masina: exterior, interior, scaune etc. si toate astea fiind bonus la o verificare care costa 300.000. Tinand cont ca faceam verificarea de 15.000 am zis ca nu ar strica o splare completa.

Mi-au spalat-o de 5.000, adica masina mea au bagat-o la spalat si in spatele ei spalau un motor!!!

Ce m-a deranjat?

1. SPALAU MOTOR DE SKODA IN LOC SA IMI SPELE MASINA

2. AU SPALAT DOAR EXTERIORUL

Nu m-am suparat si nu am facut mare scandal pentru un singur motiv: m-am pacalit singur de 1 aprilie 2005.

Asa ca AVETI GRIJA LA OFERTE in rest toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu AVIA MOTORS e cam cel mai bun service. Cu mine au fost ok... incepand de la receptie si pana la mecanici... si in Militari dar si in Pantelimon.

O singura deceptie am avut la oferta de "primavara" in care ziceau ca iti spala masina: exterior, interior, scaune etc. si toate astea fiind bonus la o verificare care costa 300.000. Tinand cont ca faceam verificarea de 15.000 am zis ca nu ar strica o splare completa.

Mi-au spalat-o de 5.000, adica masina mea au bagat-o la spalat si in spatele ei spalau un motor!!!

Ce m-a deranjat?

1. SPALAU MOTOR DE SKODA IN LOC SA IMI SPELE MASINA

2. AU SPALAT DOAR EXTERIORUL

Nu m-am suparat si nu am facut mare scandal pentru un singur motiv: m-am pacalit singur de 1 aprilie 2005.

Asa ca AVETI GRIJA LA OFERTE in rest toate cele bune.

<{POST_SNAPBACK}>

Atentzie la spalat masina in Pantelimon. Nenea ala de la spalatorie, nu vreau sa-i dau calificativ, ca ar fi pacat sa ma dea afara de pe forum, cand a scos masina spalata doar in exterior (platisem interior si exterior, dar a uitat), era sa mi-o faca varza de un trailer care tocmai intrase in curte, plin cu masini. Daca nu-i bateam puternic in capota mi-o facea varza. Asa ca eu zic sa nu care cumva sa va lasati baiatul de la spalatorie sa va conduca masina, sincer nici nu stiu daca avea permis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Service-ul Avia Motors Militari confirma inca odata reputatia de service serios.

Am lovit un caine pe soseaua de centura, in curba de la Petrom Chitila. Aveam 75-80Km/h, animalul a sarit dintr-un sant acoperit cu boscheti, la 10m in fata masinii. Frina violenta nu incetinit prea mult masina iar impactul a fost destul de serios si s-au produs urmatoarele pagube:

-Grila fata sparta, inclusiv partea cromata

-Grila radiator sparta

-Radiator AC indoit (nu a pierdut R135a, am mers cu masina o saptamina dupa incident si clima a fost OK)

-O mica fisura (0.5cm) in bara fata in dreptul grilei inferioare.

-animal decedat (omor din culpa, dupa cum avea sa constate organu' :-) )

Asiguratorul (Asiban) a trecut pe foaia de reparatie/despagubire de inlocuit elementele de caroserie insa nu a trecut radiatorul de clima si bara fata.

De la un incident mai vechi am facut constatare si pentru parbrizul fisurat in partea stinga jos.

Am lasat masina la Avia si intr-o saptamina au reusit sa repare tot, au facut reconstatare pentru bara fata si radiatorul de clima (de inlocuit). Toate formalitatile de reconstatare/plata au fost facute de catre Avia, plata s-a facut direct intre Avia si Asiban.

Am vrut sa testez integritatea oamenilor din service si am "sigilat" discret cu vopsea galbena toate componentele detasabile din compartimentul motor.

Aveam o mica jena sa las masina in service o perioada atit de mare, auzisem povesti infioratoare legate de inlocuirea anumitor componente, insa totul a fost ok.

Relatia cu oamenii de la receptie a fost foarte placuta, de fiecare data cind am sunat au fost foarte amabili si mi-au spus in ce stadiu se afla lucrarea.

Recomand tuturor acest service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sa va povestesc eu ce cum am furat-o in mod celebru azi in marele service avia pantelimon.

acum doua saptamani,in urma unui accident nefericit (am luat un bolovan pe dedesubt) am spart scutul si am infundat toba catalitica.

acte,nervi ,politie ,constatare la avia pantelimon pt politie etc.

ajung la intelegere cu asiguratorul,el zice :schimbam scutul ,schimbam catalizatorul.

sun la service (dupa spusele lor cand am facut constatarea ,nu aveau piesele pe stoc;asta se intampla acum mai mult de o saptamana),deci sun la telefon ,vorbesc cu consilierul de service si comand piesele.

booooon

azi dimineata ma infiintez la avia ,fiind programat la 0830.deschid calm doua comenzi una revizie de 10000 km(pe care urma sa o achit personal) ,una pt scut si toba achitata de casco(mentionez ca firma unde am casco se lauda ca are sistem de plati on-line cu avia).

pe la ora 10 ,observ ca mecanicul da masina jos de pe elevator si o trage intr-un colt al sectiei.

ma duc si intreb care este problema.

raspunsul a fost ca piesele inca nu au venit ,urmand ca sa ajunga in cursul zilei de azi.

si astept ,si iar astept.in fine camionul salvator apare pe la 13.45,eu fericit ca totusi poate ,poate scap de acolo.

intre timp EU anunt consilierul de service ca au venit piesele, EU ma duc la mecanic sa ma rog de el sa-mi puna la loc toba si scutul(erau date jos de dimineata) ,in schimb pe rampa lui se suie alta skoda.si dupa aceea alta skoda.

nu mai rezist de nervi(se facuse cam 16.30) si ma duc peste el si zic:eu astept de dimineata de la 8 si e deja a doua masina pusa pe rampa inaintea mea.

apare un umflat care spune:ce cautati dvs aici ca nu aveti voie?

eu ii explic care este problema si el raspunde:aceste masini au programare (de parca eu nu aveam ) si trebuie sa le rezolvam.dupa un conflict cu acest umflat ,am asteptat pana la ora 1800 (ore in sir a stat sus pe rampa fara sa se uite mecanicul la ea,chiar si dupa ce a terminat de lucrat la ea,a ramas pe rampa inca o ora).in sfarsit au scos masina din sectie ,eu m-am dus la consilerul de service sa recuperez cheile si talonul ,moment in care am fost informat ca nu a venit confirmarea de plata de la asigurator ,ceea ce am plecat pe jos acasa.

in mod cert acel umflat , a comandat chiar si consilierului de service ce sa faca ,am vazut (si auzit) clar cateva discutii intre ei in care se spunea asa :"II PUI FRANA MA!"

toate acestea din cauza faptului ca am avut tupeul sa ma plang ca stau acolo de 6-7 ore pt o operatie care dureaza 30 min.

maine dimineata aflu exact de la asigurator daca confirmarea de plata a fost trimisa,ca eu tare sunt convins ca nu au vrut sa-mi dea masina din cauza faptului ca am amenintat ca reclam la director.

avia:

-nu aduc la timp piesele

-nu informeaza clientii despre nimic

-produc pierderi clientilor ,prin neinformarea acestora despre termenul la care masina este gata (toata ziua am fost asigurat ca max la 1700 plec acasa cu masina ca nu este nici o problema ,ca la sfarsit sa ma informeze ca asiguratorul este obligat sa dea confirmarea de plata in 48 de ore-ceea ce eu nu cred dosarul de daune fiind facut),poate daca stiam asta de dimineata ori o rezolvam cu asiguratorul sa trimita confirmarea de plata ori ma duceam la servici ca un om normal.

toate acestea denota clar rea-vointa daca cumva ai tupeul sa-i calci pe bataturi ,si nu ai chef sa astepti 10 ore pt un schimbat de ulei si de toba.

revin maine cu detalii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta data mergi in Militari si o sa fie mult mai bine. Nu-s asa "moderni" ca cei din Pantelimon dar nici nasul nu-l au pe sus.

Eu stiu numai de bine despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit acum confirmarea ca din vina asiguratorului ,nu am ridicat masina aseara.

dar restul de probleme raman in picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rectific:

in urma convorbirii cu asiguratorul ,am constatat ca nu au primit nici un fel de hartie de la avia.

asiguratorul a sunat la avia unde a primit urmatorul raspuns: a facut omul scandal si nu am vrut sa-i dam masina.

la aceasta ora dupa o convorbire lunga cu cei de la avia ,au ajuns la concluzia ca retrimit dosarul la asigurator pentru acceptul de plata.

te imbolnavesti de nervi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aceasta ora dupa o convorbire lunga cu cei de la avia, au ajuns la concluzia ca retrimit dosarul la asigurator pentru acceptul de plata. te imbolnavesti de nervi.
Daca lucrurile stau asa e destul de grav. Cred ca esti al doilea forumist care are o problema grava cu AviaMotors Pantelimon.

Acum depinde si unde este adevarul: chiar daca ar fi fost vina asiguratorului, acesta nu va recunoaste niciodata si va da vina pe altcineva. De ce trebuie sa retrimita dosarul la asigurator pentru acceptul de plata? Poti sa dovedesti ca motivul pentru care te-au intarziat a fost faptul ca ai facut "scandal" in service? Daca poti sa dovedesti lucrul acesta, iti promit ca viitoarele revizii nu le mai fac la AviaMotors Pantelimon.

Oricum, daca esti convins ca ai dreptate, in locul tau nu as lasa lucrurile asa.

P.S.: Am putea sa deschidem un topic despre toate service-urile Skoda din Bucuresti (Porsche Bucuresti Aviatiei, Avia Motors Militari, Avia Motors Pantelimon, Brady Trade), pe care sa ne impartasim atat lucrurile bune cat si punctele slabe constatate. In acest fel, data viitoare putem sa luam o decizie in cunostinta de cauza. Nu de alta, dar peste vreo luna trebuie sa merg la revizie cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa revenim:la ora 12.45 am sunat la avia si am cerut cu consultantul meu de service ,cel care se ocupa de dosar,si cu care vorbisem in cursul diminetii sa-mi confirme daca a venit sau nu acceptul de plata.

raspunsul m-a lasat fara suflare:nu este astazi la servici.am replicat ca vorbisem cu dansul mai devreme ,ceea ce am fost informat :nu stiu cu cine ati vorbit dar nu era .....

explicand problema mea ,si faptul ca dosarul nu a ajuns la asigurator ,a zis ca nu prea stie care e treaba ,dar retrimite dosarul prin fax.

sunand acum 10 minute la asigurator a zis ca a ajuns acum o ora dosarul si imi facea acceptul de plata.

un lucru este cert:asiguratorul nu a primit decat astazi dosarul.acum am vorbit cu el si trimiteau acceptul de plata.

deci ieri ori nu l-au trimis ,ori l-au trimis la un numar aiurea.

si scandalul pe care l-am facut nu a fost chiar scandal ;am intrat in sectie si i-am spus sefului de acolo oful meu!!!

p.s. daca doriti fac publice si numele persoanelor inculpate sa stiti sa va feriti de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silviu66: Avand in vedere ca tu esti cel implicat, a da nume sau nu, este riscul tau. Desi s-ar putea sa-i doara in cot de client... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu .

dupa ce au retrimis dosarul la ora 1245 ,la ora 1500 cand am ajuns eu ,era acceptul de plata de mult pe masa lor.

deci daca isi dau interesul se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si incerc acum sa fiu obiectiv:calitatea lucrarilor este la nivel european.

dar la relatiile cu clientii mai au de invatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S.: Am putea sa deschidem un topic despre toate service-urile Skoda din Bucuresti (Porsche Bucuresti Aviatiei, Avia Motors Militari, Avia Motors Pantelimon, Brady Trade), pe care sa ne impartasim atat lucrurile bune cat si punctele slabe constatate. In acest fel, data viitoare putem sa luam o decizie in cunostinta de cauza.

<{POST_SNAPBACK}>

I agree 100% . sigur ar ajuta pe multi Skodisti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se pare ca nu sunt singurul care am probleme cu Avia Pantelimon.

Eu chiar am fost tratat ca un aurolac de catre consilierii de service de acolo si acel grasan de care amintea silviu66.

Concret:

1. Cand am avut prima oara o problema cu masina, adica imi intrase o pietricica intre scutul de la discul de frana si acesta, am dat fuga in service sa verific ce e, dat fiind faptul ca ale mele cunostinte tehnice lasa mult de dorit.

Toate bune si frumoase, s-au uitat baietii la masina si m-au asigurat ca totul e OK, nu am nici un fel de problema in ceea ce priveste siguranta.

Imi fac baietii de la receptie toate formele si merg sa platesc la casierie. Suma pe care trebuia sa o achit era de cca. 330.000 lei vechi. Dat fiind faptul ca s-a nimerit sa nu am nici un ban (de dat la service) in buzunar am cerut sa platesc prin OP.

D-na respectiva de la facturare a cascat niste ochi mareti la mine spunandu-mi ca directorul le-a spus sa nu mai accepte sume mici la plata prin OP. In fine a mai bolborosit ea ceva pe acolo si se apuca sa faca factura. Tot bolborosind ea ca directorul le-a dat instructiunile la care am facut referire mai sus, ii spun foarte calm si mai mult in spirit de gluma ca daca are probleme cu directorul ca un nebun doreste sa achite cu OP chiar si o suma asa de mica sa-i dea nr. meu de tel si vorbesc eu cu el. Mareeeeeeee greseala am facut: tipa ridica ochii la mine cu o scarba pe care nu am cum sa o descriu si-mi spune: "Da' cine esti tu sa te sune pe tine Directoru'?!?!?!" La acesta replica bineinteles ca am vazut negru in fata ochilor si i-am explicat frumos dar pe un ton apasat ca EU sunt ala de la care ea, Directorul si oricare angajat din aceasta firma i-si ia leafa la sfarsitul lunii. Noroc ca nu a mai continuat ca altfel chiar "spargeam" usa Directorului ala asa de important.

2. Apare o noua problema la masina: senzorul de temp. exterioara indica aiurea.

Merg iar in service. Se uita baietii la ea cca. 2 ore, fac tot felul de teste, demonteaza/monteaza senzorul de n ori, intra cu testerul (sau cum naiba s-o numi). Intre timp, unul din cei doi electricieni care lucrau la masina iese afara si baga in service o SO 2 noua pentru verificarea inainte de a se preda clientului. Celui care a adus respectiva masina la verificat ii vine ideea de a scoate senzorul de la masina aceea NOUA si de a-l monta la mine la masina sa vada daca cu cel nou merge bine. In sfarsit se conving ca e vina senzorului si dau verdictul ca trebuie schimbat pe garantie bineinteles.

Mentionez ca si de acesta data a venit celebrul gras cum ca nu am voie sa stau langa masina cand este in service. Dupa cca. 1 min. de parlamentari obtin acceptul de a sta langa masina.

Intreb cat dureaza sa vina respectiva piesa de la fabrica (am uitat sa mentionez ca nu era pe stoc) si mi se spune ca dureaza trei-patru zile max.

Fericit ca am rezolvat problema ii intreb daca ma anunta ei cand sa vin sa-mi monteze senzorul si primesc asigurari in acest sens.

Si incepe asteptarea. Adevarul e ca si eu am fost incapatanat si NU am vrut sa sun la service sa vad daca acel senzor a venit. Dar rabdarea mea nu a tinut decat aproape O LUNA. Cand in sfarsit am sunat la service am aflat ca piesa era venita de o gramada de timp dar nu se deranjase nimeni sa sune.

In fine, nu am avut eu timp sa merg in service sa schimb piesa respectiva si-l trimit pe fratele meu. Cum au vazut ca e pustan, bineinteles ca nu l-au lasat sa stea langa masina cu toate ca au asa il instruisem.

Monteaza baietii senzorul si-mi recuperez masina. A doua zi dupa montare surpriza: aceleasi simptome prezenta masia (temperaturi eronate). Nervos nevoie mare merg instantaneu in service. Se gaseste imediat timp de masina mea si vine un nene la receptie unde eram sa ia cheile. Eu atunci ii spun ca vreau sa stau langa masina, cum am facut de fiecare data. Incepe nenea ala sa-mi zica ca nu se poate, ca protectia muncii, ca alea alea (vechea placa spusa si de gras).

Vazand ca nu ma inteleg cu el il rog sa-l cheme pe directorul de reprezentanta sa-i explic ce si cum. Si iarasi am fost luat de prost. Citez:"mai ai tu ba pana sa ajungi la director" :D

Iar vad negru in fata ochilor si de data asta incep sa urlu pe acolo. Baiatul care mi-a vandut masina ma vazut ca ma agitam pe acolo, a venit la mine si i-am explicat toata tarasenia. Foarte amabil merge el cu mine la director. Din pacate directorul nu era acolo. Intr-un final vine directorul de service la mine si incearca sa ma calmeze. O da si el cu abureli ca asta e politica firmei, ca-i amendeaza protectia muncii daca vede pe cineva pe acolo s.a.m.d.

Ma intreaba daca nu am incredere in mecanicii de acolo la care bineinteles ca eu am raspuns cu un mare si apasat DA.

Si am venit si cu argumente referitoare la neincrederea mea: mentalitatea mecanicilor romani si faza cu schimbatul pieselor de la o masina la alta (chiar si numai pentru teste). Daca la mentalitate a incercat sa ma mai abureasca, cand a fost vorba de schimbatul pieselor intre masini am primit un raspund la care pur si simplu nu am mai avut replica: treaba asta se practica in service-ul lor!!!!!!!!!!.

Totusi am primit la final asigurari din partea lui ca atunci cand voi veni cu masina in service voi primi acordul lui sa stau langa masina.

Poate unii considera ca am fost exagerat in relatia cu service-ul Avia Pantelimon, dar atunci cand e vorba de banul MEU devin foarte sensibil.

Si daca cei de acolo nu vor sa inteleaga cum trebuie sa se poarte cu clientii, le-am promis solemn ca la urmatoarea sicana nu o sa mai stau de vorba cu directorul acela foarte ocupat si important ci am sa le fac scrisoare direct la Skoda si VW.

Va asigur ca cu o scrisoare acolo unde trebuie tratamentul fata de client (cel putin cel care face scrisoarea) se schimba (si o spun din proprie experienta).

Imi cer scuze pentru un post asa de lung, pana acum nu am scris toate aste pe forum in speranta ca am fost un caz izolat, dar vad ca totusi nu sunt singurul din pacate.

Daca nu as fi singurul care ar face scandal, eu cred ca altfel ar fi tratamentul aplicat clientilor.

Si cand ma gandesc ca trebuie sa fac programare pentru urmatoarea revizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba (si o spun din proprie experienta).

<{POST_SNAPBACK}>

adica...ai mai trimis mail undeva si s-a rezolvat ceva?sau macar au percutat baietii din romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asiguratorul a sunat la avia unde a primit urmatorul raspuns: a facut omul scandal si nu am vrut sa-i dam masina.

<{POST_SNAPBACK}>

asta-i nesimtire pe fatza....stii de asta mi-e frica si mie undeva, de exemplu intr-un restaurant sau service, daca-ti ceri drepturile ti se da in cap mai tare, iti pune o piese gresita sau iti scuipa in mancare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta-i nesimtire pe fatza....stii de asta mi-e frica si mie undeva, de exemplu intr-un restaurant sau service, daca-ti ceri drepturile ti se da in cap mai tare, iti pune o piese gresita sau iti scuipa in mancare...

<{POST_SNAPBACK}>

Exact!!!

ai indraznit sa ridici capul ,ai incurcat-o!

sunt hotarat sa fac o mare reclamatie la OPC ,cu toata ca si pe aia cred ca o sa-i doara fix in c...ot!

vorba lu dudutz:o scrisoare bine scrisa carte skoda ,cred ca ar schimba situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va povestesc eu ce cum am furat-o in mod celebru azi in marele service avia pantelimon.

acum doua saptamani,in urma unui accident nefericit (am luat un bolovan pe dedesubt) am spart scutul si am infundat toba catalitica.

acte,nervi ,politie ,constatare la avia pantelimon pt politie etc.

ajung la intelegere cu asiguratorul,el zice :schimbam scutul ,schimbam catalizatorul.

sun la service (dupa spusele lor cand am facut constatarea ,nu aveau piesele pe stoc;asta se intampla acum mai mult de o saptamana),deci sun la telefon ,vorbesc cu consilierul de service si comand piesele.

booooon

azi dimineata ma infiintez la avia ,fiind programat la 0830.deschid calm doua comenzi una revizie de 10000 km(pe care urma sa o achit personal) ,una pt scut si toba achitata de casco(mentionez ca firma unde am casco se lauda ca are sistem de plati on-line cu avia).

pe la ora 10 ,observ ca mecanicul da masina jos de pe elevator si o trage intr-un colt al sectiei.

ma duc si intreb care este problema.

raspunsul a fost ca piesele inca nu au venit ,urmand ca sa ajunga in cursul zilei de azi.

si astept ,si iar astept.in fine camionul salvator apare pe la 13.45,eu fericit ca totusi poate ,poate scap de acolo.

intre timp EU anunt consilierul de service ca au venit piesele, EU ma duc la mecanic sa ma rog de el sa-mi puna la loc toba si scutul(erau date jos de dimineata) ,in schimb pe rampa lui se suie alta skoda.si dupa aceea alta skoda.

nu mai rezist de nervi(se facuse cam 16.30) si ma duc peste el si zic:eu astept de dimineata de la 8 si e deja a doua masina pusa pe rampa inaintea mea.

apare un umflat care spune:ce cautati dvs aici ca nu aveti voie?

eu ii explic care este problema si el raspunde:aceste masini au programare (de parca eu nu aveam ) si trebuie sa le rezolvam.dupa un conflict cu acest umflat ,am asteptat pana la ora 1800 (ore in sir a stat sus pe rampa fara sa se uite mecanicul la ea,chiar si dupa ce a terminat de lucrat la ea,a ramas pe rampa inca o ora).in sfarsit au scos masina din sectie ,eu m-am dus la consilerul de service sa recuperez cheile si talonul ,moment in care  am fost informat ca nu a venit confirmarea de plata de la asigurator ,ceea ce am plecat pe jos acasa.

in mod cert acel umflat , a comandat chiar si consilierului de service ce sa faca ,am vazut (si auzit) clar cateva discutii intre ei in care se spunea asa :"II PUI FRANA MA!"

toate acestea din cauza faptului ca am avut tupeul sa ma plang ca stau acolo de 6-7 ore pt o operatie care dureaza 30 min.

maine dimineata aflu exact de la asigurator daca confirmarea de plata a fost trimisa,ca eu tare sunt convins ca nu au vrut sa-mi dea masina din cauza faptului ca am amenintat ca reclam la director.

avia:

-nu aduc la timp piesele

-nu informeaza clientii despre nimic

-produc pierderi clientilor ,prin neinformarea acestora despre termenul la care masina este gata (toata ziua am fost asigurat ca max la 1700 plec acasa cu masina ca nu este nici o problema ,ca la sfarsit sa ma informeze ca asiguratorul este obligat sa dea confirmarea de plata in 48 de ore-ceea ce eu nu cred dosarul de daune fiind facut),poate daca stiam asta de dimineata ori o rezolvam cu asiguratorul sa trimita confirmarea de plata ori ma duceam la servici ca un om normal.

toate acestea denota clar rea-vointa daca cumva ai tupeul sa-i calci pe bataturi ,si nu ai chef sa astepti 10 ore pt un schimbat de ulei si de toba.

revin maine cu detalii!!!

<{POST_SNAPBACK}>

stimate domn ''silviu 66'' ,

numele meu este mihail barbato si sunt responsabilul de garantii de la trustul Avia Motors-Alto Syncro seat.

doresc prin acest raspuns sa fac atenti toti participantii la acest forum ca nu intotdeauna daca sunt nemultumiti de service-uri in general ,inseamna ca au si dreptate.

eu am avut curqajul sa recunosc pe acest forum ca am gresit sau ca nu am fost in stare sa rezolv o situatie.

Tin sa precizez ca aici voi exprima opinia mea si nicidecum una oficiala Avia Motors!

Lasand deoparte faptul ca ori sunteti prea nervos ,ori bunul simt va este necunoscut, inlocuirea catalizatorului se datoreaza d-lui receptioner si umfaltului in mare masura(asiguratorul a dat de verificat sist. de evacuare).As mai dori sa precizez ca eu v-am rugat sa parasiti atelierul deoarece mai aveati putin si luati la palme tehnicianul nostru,si tot eu v-am comunicat ca daca aveti de facut o eventuala reclamatie sa va adresati directorului de service al carui birou se afla langa receptie!Dl receptioner a transmis in doua randuri pe fax actele necesare confirmarii platii de catre asigurator.Nu sunteti singurul posesor de autoturism din Bucuresti cu dosar de dauna deschis si uneori este necesar sa asteptam si sa nu afisam cu atat opulenta ce persoana importanta suntem,mai ales ca termenul de livrare era pentru a doua zi (de cand sosesc piesele),zi in care ati ridicat masina din service!

La fel ca si dumneavoastra in receptie asteptau si alti clienti programati la service ,iar ''umflatul'' a ales ordinea reparatiilor tocmai din dorinta de a multumi pe toata lumea!

Ne cerem scuze daca nu am reusit sa ne ridicam la cerintele dumneavoastra dar ,din dorinta de a ne pastra renumele de a fi cei mai buni in bransa ,eu ,''umflatul si dl de la receptie ,va promitem ca data viitoare vom stabili impreuna cu dumneavoastra un termen de livrare si ne vom da silinta sa-l respectam.

Speram ca o sa reveniti la sentimente mai bune fata de noi!

Cu stima ,

Barbato Mihail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica...ai mai trimis mail undeva si s-a rezolvat ceva?sau macar au percutat baietii din romania?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, am avut parte de un tratament asemanator la singurul dealer Volvo din Bucuresti.

Seful meu are un S40 din 2000 luat de la ei de nou si a avut o problema cu macaraua stanga fata (electrica). Am facut sesizari peste sesizari la service, si de fiecare data mai puneau putina vaselina, mai faceau stiu eu ce pe acolo si "reparatia" dura max. 1 luna pana revenea zgomotul deranjant. Ne-au tinut asa pana a iesit masina din garantie.

Momentul apogeului a fost cand ducand masina in service pentru oarece reparatii, punand si de aceasta data problema macaralei pe care distinsii domni de acolo uitasera sa o verifice. Mai mult portbagajul era vraiste (mocheta deranjata de la locul ei, plasa despartitoare din portbagaj scoasa) si mai avea si un bec pe frana ars. Si toate astea se intamplau dupa ce baietii mi-au zis ca masina este gata si o pot ridica.

Momentul acesta a fost decisiv in ceea ce priveste trimiterea unei scrisori la Volvo Suedia, dat fiind faptul ca Dl. Director de atunci era foarte ocupat si nu a putut veni sa vada masina in ce hal era.

Urmarea: dupa trimiterea scrisorii la Volvo Suedia respectivul domn directoe a avut timp suficient pentru noi, si macaraua a fost schimbata chiar daca masina iesise din garantie.

Vorba unui vechi slogan: Daca vrei cu adevarat, poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucura faptul ca cineva de la avia citeste acest forum. dar sa speram ca nu ramane doar la citit si sa faca si ceva pentru relatiile client-avia si aici fac referire la situatia dintre silviu si acel "umflat" care i-a raspuns destul de urat din cate am citit. la fel si conversatia casiera-client cum a zis silviu ca s-a derulat, nu mi se pare deloc "sportiva" fata de un client.

Din pacate din cate am citit pe forum sigur nu o sa fac revizii si tot ce va mai fi legat de masina nu o voi face la avia..sau cel putin nu la sediul din pantelimon...singurul de care am auzit cuvinte bune fiind brady... la care din pct meu de vedere se aplica "zicala" cel mic este cel mai bun...cand ajungi "mare" ti se urca la cap...deocamdata suntem in romania si tre sa ne fie frica sa mergem cu masina in service....

poate pe viitor daca voi auzi pareri bune despre service-ul avia ma voi indrepta spre ei...cu toate ca am luat masina de la ei.

o zi buna!

ps: am uitat sa precizez...nu i-au de buna credinta tot ce a zis silviu...se pleaca la prezumtia de nevinovatie..dar am auzit destui pe forum de service-ul avia..respectiv pantelimon.....numai cuvinte nu de bine..dar daca 2-3 zic ceva inseamna ca totusi este ceva la mijloc..

Modificat de dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarea: dupa trimiterea scrisorii la Volvo Suedia respectivul domn directoe a avut timp suficient pentru noi, si macaraua a fost schimbata chiar daca masina iesise din garantie.

Vorba unui vechi slogan: Daca vrei cu adevarat, poti.

<{POST_SNAPBACK}>

probabil daca se vor strange cativa posesori skoda si vor trimite sesizari catre skoda cehia poate ca se va rezolva ceva...dar acest lucru nu facand din tantar armasar, ci lucrurile asa cum sunt ele...la urma urmei sunt banii nostrii la mijloc. si nu sunt putini. pe care sigur toti ii muncim...cel putin asa sper :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc prin acest raspuns sa fac atenti toti participantii la acest forum ca nu intotdeauna daca sunt nemultumiti de service-uri in general ,inseamna ca au si dreptate.
Corect!
eu am avut curqajul sa recunosc pe acest forum ca am gresit sau ca nu am fost in stare sa rezolv o situatie.
O atitudine care merita aprecierea noastra si a clientilor!
Lasand deoparte faptul ca ori sunteti prea nervos ,ori bunul simt va este necunoscut (...) uneori este necesar sa asteptam si sa nu afisam cu atat opulenta ce persoana importanta suntem
Un limbaj care denota o oarecare problema in ceea ce priveste mentalitatea angajatilor AviaMotors Pantelimon in relatia cu clientii. Chiar daca este facut cu titlu neoficial... Oare cand se va intelege in aceasta tara ca sintagma "Clientul nostru, stapanul nostru" trebuie sa fie prima porunca din decalogul oricarui prestator de servicii. Degeaba sediul este deosebit de modern, degeaba sunt oamenii extrem de priceputi daca atunci cand intri in relatie cu unii dintre consilierii de service observi niste mutre foarte acre sau cand stai la casierie si tu, client, astepti sa platesti, pentru ca doamna casiera este ocupata in acel moment cu cautarea unei alte facturi, de care are nevoie un alt angajat al service-ului, nicidecum tu!
Ne cerem scuze daca nu am reusit sa ne ridicam la cerintele dumneavoastra dar ,din dorinta de a ne pastra renumele de a fi cei mai buni in bransa ,eu ,''umflatul si dl de la receptie ,va promitem ca data viitoare vom stabili impreuna cu dumneavoastra un termen de livrare si ne vom da silinta sa-l respectam.
Din pacate pana acum sunt trei cazuri pe acest forum care au evidentiat nemultumiri majore in relatia cu Avia Motors Pantelimon. Cred ca o specializare in PR a celor care intra in contact direct cu clientii ar fi binevenita. Am avea de castigat si noi si dumneavoastra.

Cu stima,

Bogdan Dobrescu, pana acum doar client al Avia Motors Pantelimon. Si sper ca si pe viitor. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!