Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

1. Ai gresit aria. Aici e Golf3

2. Trebuie sa verifici prinderea. Daca e 5x100, poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi cer scuze. Dar multumesc TAz21 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am un golf 3 si a fost adus din Gernania cu jante pe 13' si când merg la RAR îmi spun ca nu e voie cu jante pe 13. Pe capacul de la rezervor scrie dimensiunile jantelor si cauciucurilor ce pot fi puse pe ea printre care sunt 13,14 respectiv 15 '. Oare de ce nu se pot pune pe 13?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare

am citit mai multe păreri legate roti si de dimensiunile trecute sau nu in CIV.

eu as dori sa am si 195/50/15 trecut in CIV ca sa nu am probleme cu stimabilii de la RAR care stau la fiecare colț de strada mai nou plus ca ar fi ok si la ITP, ca sa nu schimb tot timpul rotile înainte.

in CIV am roțile pe 14 dar cele de vara de aliaj sunt pe 15

menționez ca am Vento 1.8 55kw AAM

mi-am făcut programare la RAR in CJ dar nu știu daca am nevoie de ceva document in plus in afară de talon si CIV.

va mulțumesc

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Toate datele referitor la ce este autorizat de RAR pe masina sunt trecute in certificatul de conformitate. Daca in acesta sint trecute si alte dimensiuni de jante, ei ti le pot inscrie in carte. Am mai citit ca unii au mers la reprezentanta si au luat o hartie in care se mentioneaza ca pe tipul respectiv de auto, avand motorizarea dată, uzina a echipat si cu un alt tip de jante. La 206-le sotiei am trecute 2 tipuri de cauciucuri cee utilizeaza aceeasi dimensiune la janta, respectiv 14. Desi Peugeot a pus pe 206 si jante de 15 sau 16 functie de motorizare, hdi-ul meu are prevazute doar jante pe 14. RAR refuza sa-mi treaca jantele pe 15 care, desi originale cu cauciucuri adecvate, nu sunt trecute in certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulțumesc, dar având in vedere că masina a fost înmatriculat in Ro undeva prin 2001 eu nu am certificat de conformitate, ar trebui sa aibă RAR-ul așa ceva pron urma căruia sa decida daca e ok sau nu dimensiunea dorita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa treci pe la RAR sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!