Jump to content

Jante Mai Late Pe Spate


snack
 Share

Postare recomandată

Este convenabil sa pui jante mai late pe spate la o masina cu tractiune pe fata?Mai precis pe un golf iv.Care sunt avantajele si dezavantajele?Are cineva asa ceva pe golf?

Scuze daca mai e un topic asemanator dar nu am gasit nimic (am folosit search)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea cred ca ar trebui sa fie mai stabila in curbe,chiar daca nu are tractiune pe spate.Nu trebuie sa pui neaparat jantele mai late pe spate.Poti sa ai aceleasi jante ca si pe fata,doar ca pe spate sa pui cauciucurile mai late! :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca merita in cazul tau pt ca nu ai un motor atat de puternic care sa necesite acest lucru.si ar mai fi problema cu politia.ce roti ai pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e "pe vine".Da ma gandeam la un 205 sau 225 pe 45 r17.Dar am vazut anumite marci care vin din fabrica cu cauciucuri mai late pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la grupul VAG nu cred ca ai vazut cu roti mai late pe spate.poti pune 205/50r17 sau 225/45r17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu as pune la motor de 1.6 roti pe 17.O sa o incetinesti un pic cu 225/45/17!

Parerea mea! :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt aspect merg,arata bine masina cu roti pe 17".mai departe este treaba lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225*45/17 nu cred dar 205*45/17 pt un motor de 1.6 cred ca e ok si arata mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu nu inteleg de ce nu e buna pt ca e vb de diferenta de inaltime a gumei de 5 mm dupa cum zici tu.Eu am vazut golf iv cu cauciucuri de 45 pe el.mersi de link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita sa pui jante mai late pe spate la o masina cu tractiune fata. BMW si Mercedes au in obicei sa puna latimi diferite fata spate si au si un motiv destul de serios, tractiunea spate.

Fiindca vorbim de un Golf, nu vad nimic pozitiv in afara de look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu de aceea am intrebat.Mersi de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi aici de ce vorbiti? :P Banuiesc ca de cauciucuri.....in nici un caz de jante :P

Modificat de On The Run
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mentionez ca am avut un G4 1.6 16v care avea cand l-am cumparat 185/65r15(o dimensiune nepotrivita pt VW).ulterior am montat 205/60r15, astfel i-am imbunatatit stabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salutare! De curand am cumparat o Skoda Superb si am primit de la proprietar roti de iarna de audi. Pana sa le montez am observat ca 3 jante au 6.5 j si et 50 iar cea de-a 4 a 7j et 35,toate avand anvelope 205/55/16.Intrebarea mea este daca afecteaza cu ceva daca las jantele fata cu et 50 iar pe spate sa le pun pe ambele cu et 35.Din cate stiu, sunt in limite insa vor fi putin mai iesite in exterior. Astept parerile voastre. Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afecteaza cu nimic din punct de vedere mecanic. Sunt alte marci care au din fabrica jantele cu ET si J diferite, ex BMW.

 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!