Jump to content

Montare tempomat aftersale


bogdanc
 Share

Postare recomandată

salut Florin ,mai ajuta-ma cu un sfat te rog, am luat maneta tempomat si vreau sa o montez pe masina mea dar aceasta are doar un singur buton on/of,din cate am citit este pt volan multifunctional iar eu nu am asa ceva, as vrea sa o modific pt a o putea folosi---sa ii adaud si 2 butoane laterale,mufa t 10 s parca are tot 6 pini, pot sa rezolv?,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    38

  • Al Bundy

    31

  • F l o r i n

    22

  • darin

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mai pot edita> de ce sunt tot 6 pini la mufa daca nu are butoane si pentru modificare sa elimin banda in caz ca ma incurca iar in locul ei sa pun fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, daca montezi cele 2 butoane si tragi firele pana in mufa T10 o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Cristi, chiar la tine am vazut prima data modificarea .fiind lipsa cele 2 butoane de ce mufa T10 are tot 6 pini?, folia permite cumva atasarea si a celor 2 butoane?, acum nu stiu cum e mai bine , sa trag fire pana in mufa de la acestea lasand si folia sau sa o scot punand numai fire la toate butoanele

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa maneta si pune o poza cu ce e inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu-ti bate capul.... pune switch-uri si trage fire - decat sa te chinui sa lipesti pe folia de plastic.

Ti-am atasat si schema,

temp g4.bmp

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc,aleg varianta cu fire , e mai putin costisitor, o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut maneta,asta este in ea,ce sa aleg functie de ce este?

post-55723-0-98144700-1337342769_thumb.j( am atasatat si in plus din greseala)

din cate vad sunt 6 lamele pe partea mobila a contactului on /off, pe care sa las din ele astfel incat sa functioneze impreuna cu cele 2 butoane laterale?

cruise.pdf

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Banda pare identica cu cea cu switch-uri.... dar ti-am zis parerea mea. Oricum, la switch-uri trebuie sa tragi fire.... care, in loc sa le legi de banda, le tragi direct in mufa.

O sa compar mai tz, cu poza manetei OEM. Da-mi PM cu link-ul discutiei de aici , ca sa iti postez poza.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta e mufa de la tempomat cu 6 pini la care cand pun butonul in pozitia on cei doi de sus comunicapost-55723-0-43765700-1337354629_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da-i pace mufei.....

Uite banda la maneta OEM, cu butoane pe lateral

post-30007-0-64075500-1337358731_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ii dau pace mufei :)) din cate vad banda este la fel, asta inseamna ca pot adauga cele 2 butoane lipite la banda,e posibil sa fie diferita partea mobila cu lamelele?,adica sa realizeze altcumva conexiunile,post-55723-0-42437900-1337363852_thumb.jpost-55723-0-33242000-1337363866_thumb.j postez o poza cu ea ,una facuta de mine :))

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este bada mea post-55723-0-71172300-1337364933_thumb.j

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi dau seama din poze daca sunt perfect identice dar am pozat o si pe a mea cu folia de plastic peste circuite si fara , poti sa mi spui daca sunt la fel ?,multumescpost-55723-0-14366600-1337402651_thumb.jpost-55723-0-83323000-1337402661_thumb.j

post-55723-0-45370500-1337403496_thumb.jpost-55723-0-99674000-1337403512_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe original, ele nu au switch-uri. Au niste lamele, care tot asa, gliseaza pe banda flexibila. Nu ai cum sa faci asa ceva. Singura ta posibilitate, e sa montezi switch-uri, sa tragi fire de la ele, dupa care sa te lipesti de banda flexibila... cum vrei tu.

Masoara circuitul si vezi fiecare linie, in ce pin ajunge. Astfel, cu schema care ti-am pus-o mai sus, o sa vezi unde trebuie sa te conectezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am priceput, voi monta 2 switch uri pe lateral si le lipesc pe banda, multumesc mult pentru informatii si poate te voi mai deranja cu un telefon daca ma incurc la montaj, o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce m-am consultat cu mine insumi m am hotarat sa fac asa cum ai spus ca e cel mai simplu: scot banda si butonul on/off si pun switchuri si un buton simplu legandu le pe toate cu fire, are ceva daca scot din schema mufa tempomatului si merg cu firele direct in cea de sub grila ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, dar eu as face cu mufa - asa cum e pe original, ca sa nu refaci operatia vreodata, cand iti vei face rost de vreo maneta originala..... altfel, daca vrei sa ramai cu asta, noteaza-ti firele sa le stii cum le-ai pus, te duci direct cu ele si cand faci rost de una originala, tai ce ai pus si te legi direct la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi rasp si la pm sunt lamurit total, promit ca nu te mai stresez :) , multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai lua in seama pm ul.,spune mi te rog daca este corect asa si daca unde am marcat cu rosu mai trebuie ceva,ce si ce rol are ,multumeschommemade 1.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

E bine. Nu mai trebuie nimic.... nici ce ai marcat cu rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saru mana,(zilele urmatoare ma voi apuca de el), tot respectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus azi butoanele pe maneta, cu tot cu fire , numai vremea nu tine cu mine sa o montez,asta a iesit

post-55723-0-83787200-1337701923_thumb.j

post-55723-0-08586500-1337701993_thumb.j

post-55723-0-26820500-1337702064_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos au iesit butoanele de pe laterala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

+1

P.S. - banuiesc ca langa on/off, urmeaza sa vina un led ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!