Jump to content

Apa in Roomster


bogdan_roomster
 Share

Postare recomandată

bogdan_roomster

Salutare!

Scurt si cuprinzator: azi dimineata, in timp ce ploua torential in Bucuresti, am observat picaturi de apa ce picau efectiv pe mana mea stanga. Ma uit mai bine si vad cu stupoare apa pe rama usii (din stanga fata) in zona unde rama se lipeste pe cheder.

Initial am crezut ca este apa ramasa de la deschiderea usii, atunci cand am intrat in masina, am sters si picaturile au aparut din nou!

Am verificat (vizual) chederul in partea superioara pe unde se prelingea apa si nu era rupt/ ciupit.

Voi merge la garantie sa vad ce se intampla, dar sincer sa fiu nu sunt foarte optimist.

P.S. Sper sa nu regret fosta masina- solenza! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti rezolve etansarea pe garantie. Cam aiurea sa apara asemenea probleme in 2007 la Skode. Se mai intampla la Fabia1, si la mine s-a rezolvat pe garantie(ma trezeam cu balta pe presul din stanga spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_roomster

Multumesc pentru incurajare!

Am programare vineri la ora 8:30 a.m..

Doamna care mi-a facut programarea mi-a spus ca trebuie reglata usa... sper ca stia ce spunea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai bafta la service. Oricum trebuie sa te astepti la chestii mici sa mai ai la masinuta. Asa e la toate masinile noi, dureaza un an, doi pana se corecteaza micile defecte.

Cel mai important e sa-ti rezolve cat mai repede neplacerile.

Bafta inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a spart si asta? ;) ;)

Se regleaza usa stai linistit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema pe care ti-o vor rezolva cu siguranta la service - in garantie. Este deja informare tehnica pt ea. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca se rezolva sau nu, e total neplacut!!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea si Horia46 din pacate la orice model noul apar probleme in special in primul an chiar si daca scrie pe el Mercedes (sau mai ales atunci !).

In zona noastra sunt multe firme de automotive si am auzit tot felul de povesti de la mai multe persoane de te doare capul. Fratele meu este manager de calitate la o firma din automotive cu peste 1000 de angajati si inclusiv de la el am auzit cateva legate de locurile unde a lucrat el sau de firme partenere.

De aceea in opinia mea nici nu prea merita sa iei model nou aparut in primul an sau chiar putin mai mult:

- probleme mai mici sau mai mari legate de noul model

- lipsa promotiilor in primul an pentru modele noi la aproape orice marca/model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_roomster

Salutare!

Am fost de dimineata la service- Avia Pantelimon. Au udat-o si... surpriza: nu mai intra apa!

Pe mine m-au chemat doar sa vad ca nu intra apa, dupa care m-au poftit sa astept in receptie.

Nu am vazut daca au facut ceva sau nu, dar au zis ca au reglat usa chiar daca atunci cand au facut ei test nu mai intra apa.

Pozitia usii nu pare modificata in nici un fel, nici macar nu sta mai presata pe cheder.

Testul adevarat va fi la urmatoarea ploaie... asa ca singura solutie este sa urmaresc furtunile sau zonele avertizate cu coduri portocalii :icon_thumright:

Stie cineva in ce mod se face acest reglaj?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la sectiunea Fabia1 un post cu manuale techince la masina. Acolo sunt descrie si reglarile la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Ciocan
.....Este deja informare tehnica pt ea....

Ce inseamna "este deja informare tehnica"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica este un defect cunoscut de fabricant, care a dat instructiuni de rezolvare spre reteaua de service si modul de rezolvare. Cam asta ar fi in mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare!

Nu am continuat istoria pt. ca am fost plecat in vacanta.

Dupa "reglaj" am spalat masina la spalatorie si mi-a intrat din nou apa.

M-am reprogramat la service unde au folosit pentru test un compresor similar cu cele din palatorii, dar apa nu a mai intrat...si bineinteles ca au etichetat reclamatia ca fiind nefondata.

Astept alte ploi, dupa care sper sa ma lamuresc. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bogdan_roomster

Salutare!

In Bucuresti tocmai au fost primele ploi, buna ocazie sa verific daca mai intra apa!

Surpriza, apa de ploaie intra in continuare! Probabil ca apa de ploaie are ceva mai special fata de apa de la compresorul de spalat masina...

Daca merg la servive probabil ca vor pune iar jetul cu presiune, apa se va incapatana sa nu intre, iar mie mi se va spune din nou ca sesizarea este nefondata...

Asa m-am deci sa incer sa rezolv singur problema: am observat ca intre cheder si rama geamului din stanga puteam sa bag degetul, in timp ce la usa din dreapta acest lucru nu era posibil. Asta inseamna ca usa nu sta suficient de bine presata pe cheder, iar apa de ploaie intra in masina din aceasta cauza.

Solutia: am deschis usa, am coborat geamul si pur si simplu am tras fortat cu mana rama geamului. Dupa acesta manevra am efectuat din nou testul cu degetul, rezultatul fiind multumitor. Adica rama geamului sta mai bine presata pe cheder.

Acum nu astept decat alte ploi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_roomster

Vesti bune: in Bucuresti ploua din nou, am efectuat testarea, iar apa NU a mai intrat!!! :lol:

PS: atunci cand mi-au spus la service ca "desi nu a intrat apa, totusi i-am facut un reglaj", cred ca prin "reglaj" au inteles exact ceea ce am facut eu...si anume aplicarea fortei brute asupra ramei geamului, doar ca nu au reusit sa o apropie suficient cat sa stea bine presata pe cheder...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ciudat ! Vad ca esti singurul care are aceasta problema... Din asta deduc ca nu e o problema de proiectare sau de fabricatie, si ca rezolvarea depinde de un reglaj mai bine sau mai rau facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_roomster

DRAPAR, cred ca ai dreptate.

Nici eu nu cred ca este vorba despre un defect de serie, pur si simplu am avut eu ghinion. Oricum foarte neplacut, mai ales ca masina costa o gramada de bani.

Cat despre timpul pierdut inutil la garantie ce sa mai zic...

Ce m-a surprins insa este ca pana la urma tot eu am gasit problema, de unde se vede ca trecutul meu de sofer pe toata gama Dacia pana la urma mi-au prins bine.

Cred ca topicul se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Si la mine intra apa numai cand ploua nu si cand o spal :evil: , pe la usa din spate stanga udand covorasul. :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!