Jump to content

Reglare Proiectoare Ceata


mariobos
 Share

Postare recomandată

Va salut !! am dat cu search-u dar nimik.Cine-mi spune cum sa reglez halogenele? as vrea sa bata putin mai sus.Daca stie cineva....please.merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halogenele fiind farurile sau proiectoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dobitoc is.... :D acu am vazut ca am scris halogene...scuze !!! m-am referit la proiectoarele de pe spoiler..mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la poriectoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi si scuze... -_-Nimeni nu stie??... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, sunt prinse fix cu niste suruburi direct in spoiler si nu pot fi reglate. Sunt reglate din fabrica astfel incat sa bata cum trebuie prin pozitia in care stau. Nu am vazut vreo procedura sau surub de reglaj. Daca totusi auzi de asa ceva, ar fi interesant de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin...ca m-am mai gandit la problema. Un alt argument in favoarea afirmatiei mele (si anume ca nu se regleaza) este faptul ca, proiectorul propriu zis (carcasa) nici nu are loc cum sa se miste (sus-jos, stg.-dr.). El sta in dreptul acelei gauri din grilele mici fata. Deci, singura posibilitate de reglaj (daca ar exista) ar fi miscarea oglinzii sau a becului in interiorul carcasei proiectorului. Dupa cum spuneam, nu am vazut sa existe un surub pentru astfel de reglaj (am tinut unul in mana si l-am studiat) si ar fi fost si dificil sa faca un astfel de sistem dat fiind dimensiunea mica a proiectorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea ele sunt concepute sa bata jos,doar sunt pt ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabie stiu sigur ca exista posibilitatea de a regla proiectoarele. Intr-o laterala a proiectorului (mi se pare ca orientat inspre spate, partea exterioara a masinii) exista un surub de unde se misca oglinda din interior, reglaj cumva 'pe diagonala': poti sa-l duci spre centru-sus sau spre exterior-jos. Asta l-am vazut cu ochii mei

La A6, am vazut in ceva documentatie de service, ca ar avea un astfel de surub pt reglaj accesibil din fata, inspre centrul masinii.

Deci s-ar putea sa fie si la tine, trebuie sa dai jos ornamentul de plastic, si sigur te elucidezi.

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o gaura prin grilele proiectoarelor, prin care introduci o surubelnita cap cruce si strangand acel surub, le ridici, desfacind-ul le lasi jos. Cel mai bine, ar fi sa dai grilele proiectoarelor jos si sa vezi cum este. La masina din semnatura, asa le-am reglat. Multa bafta. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,mersi mersi!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Barbarul are dreptate :)) , am gresit mai devreme cand am spus ca nu se regleaza. Nu am apucat sa postez, am verificat si eu cand am mers ieri la service. Exista acel "surubel" asemanator cu cel de reglare a farurilor. In el poate intra atat un imbus cat si o surubelnita cap cruce. Se poate vedea scotand grila din fata proiectoarelor dar se poate accesa si prin acea gaurica de care se vorbeste mai sus. Foarte bine, o sa incerc si eu sa vad ce pot "regla" astfel incat sa lumineze mai in fata dar sa nu orbesc pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel din stanga are reglajul dreapta jos iar cel din dreapta stanga jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic. mi s-a ars un bec de ceata. cum il inlocuiesc? am scut la motor. trebuie dat scutul jos? as prefera sa-l schimb eu, la service imi cer vreo 20 de roane. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic. mi s-a ars un bec de ceata. cum il inlocuiesc? am scut la motor. trebuie dat scutul jos? as prefera sa-l schimb eu, la service imi cer vreo 20 de roane. multumesc

1. scoti grila de la proiector - tragi de ea spre tine - eventual vezi ca are doua urechi care le detensionezi cu o surubelnita

2. scoti proiectorul - desfaci doua suruburi mari cu cap in cruce si iese afara tot proiectorul ( daca sunt intepenite da-le cu putin spray degripant - wd 40 etc )

3. schimbi becul si refaci operatiile de mai sus in sens invers

recomandare - schimba amandoua becurile ( ala nou va lumina mai tare decat ala vechi ) si cauta eventual unele cu lumina cat mai alba sau chiar putin albastruie - se asorteaza mai bine cu xenoane-le din faruri

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok! multumesc. maine fac operatiunea. am luat ceva mai "albastrui" tocmai ca sa se "potriveasca - asorteze" cu xenonul. multumesc;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Stie cineva daca la o Skoda Superb se pot regla proiectoarele avand in vedere ca ele sunt montate in far si ale mele au lupa? Vreau sa imi montez un sistem Cornering si as vrea sa le reglez catre exteriorul masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se regleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!