Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfaturi si ajutor, dar incercarile mele de a imbunatati intr-un fel sistemul audio au fost pline de ghinioane. Daca reusesc sa repar radio cd-ul original va mai stresez si cu alte intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ai face daca pastrezi head unitul ala standard nu poti pune ceva foarte bun, trebuie ceva complet sa se auda bine , eu am un set de difuzoare pe componente de la hertz (hy energy, merg si dieci foarte bine pe usile de skoda ) si un head unit de la kenwood ddx dublu din cu dvd si nu ma pot plabge de sunet si nu ma plangeam nici cu dif stoc cu acest player.

Am montat dieci pe spate si dif pe fata stoc la o octavia 2 cu stream si se aude superb...

Depinde si ce vrei ca fiecare difuzor si player are un anumit bas o anumita fidelitate , merge intr-o anumita gama de frecventa nu e asa usor sa le impaci , cel mai frumos parerea mea se aude alpine ca si player...

Daca vrei sa faci ceva de calitate ai neaparat nevoie si de antifonare , acuma si aste asunt niste costuri enorme , dar cum am zs depinde de ce calitate vrei , (hq sau spl)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

pe langa standardul din O2 (2boxe+2Tweet) am adaugat un sub+amplif Titan(HYFONICS) ==== rezultat SUPER

next step : ambianta- ceva pt spate probabil tot hyfonics

astept pareri....pro sau ...pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Patanie cand mi-am cumparat Fabia din semnatura:in caracteristicile masinii scria echipare 4 difuzoare si io bun crestin am crezut ca 2 fata+2 spate si am zis ca-i suficient pt mine.Cand am fost sa iau masina nu auzeam "difuzoarele" spate si-l intreb pe dealer unde sunt boxele?

Dealeru zice ca are 4:2twetere in capacele oglinzilor si 2 in usile fata.Cand am auzit mi-a cazut fata si i-am zis omului ca mai bine imi spunea si-mi comandam si pt spate.

Ulterior am mers la ei sa ma interesez de difuzoare pt spate si mi-au spus un pret de vreo 500 Ron perechea

Fabia elite 1.4tdi, 80cp, hatchback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

............. cu 100 lei iti ei alpine seria e pe 13 si cu inca 100 de lei ti le montezi

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! eu am reusit..sa-mi pun boxe alpine pe spate in locasurile speciale de la octavia 1 ! Momentan am 4 boxe ! se aude ceva mai bine ca la inceput ! HU e un sony model mai vechi (banuiesc ca a fost dotata de la inceput cu acest cd player din 2001) ! Doresc sa-l schimb si pe acesta in curand cu un mp3 alpine !?! ce parere aveti despre boxele originale din portiere?merita pastrate dupa ce schimb HU ... sau ar trebui schimbate si ele?! Daca si le-a schimbat cineva sunt curios cu ce model?! si daca simte vreo diferenta/! Si daca s-au potrivit perfect in locasurile din portiera ! ps : nu vreau sa modific absolut nimic la portiera ! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Ma bag si eu in seama pe aici desi vad ca nu prea se inghesuie lumea. Dar totusi....

Am schimbat HU cu unul Alpine CDE101R http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...LPINE/CDE-101R/ si as dori sa schimb si boxele fata cu unele de genul http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Reference_RS6A/

Acum vreu niste lamuriri, aceste boxe au adancimea de montaj 53mm si nu stiu daca se potrivesc....am inteles ca sunt probleme, dar nu am reusit sa inteleg si de la ce dimensiune apar aceste probleme.

A doua problema ar fi daca sunt compatibile cu HU si nu voi avea probleme de auditie.

A treia problema ar fi: este necesara insonorizarea usilor sau e ok si asa cum sunt ele in momentul de fata?

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu are nimeni ?boxele schimbate pe fata fara sa faca modificari?daca da? ce model?

5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

divizia! cum se aude dupa ce ai schimbat HU cu cel de mai sus?simti o diferenta audio foarte mare?merita ?sau trebuie umblat si la boxe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o rugaminte pentru cei mai experiamentati, sa-mi dea un sfat: am gasit o statie Mutant (nu stiu exact ce model) si un subwoofer Mac MP Tube30 (cred ca asta e) la 300 ron - cu tot cu cabluri, insa aminteles ca nu e destul de buna combinatia. Momentan iar sunt cu banii pe 0 deci mi-ar fi foarte aiurea sa dau niste bani (pe care nu ii am) in ceva ce nu mi-ar folosi.

Deci cine poate sa imi dea un sfat... Chiar il rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok la banii astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din experianta mea de pana acum pot spune ca Hu de la Alpine sunt cam cu o clasa peste celelalte marci (exceptand aici varfurile de gama). Asadar tot respectul pt Alpine care se aud demential, sa nu mai zic de reglaje, setari, multele functii pe care le au.

Saptamana asta mi-am insonorizat usile, deoarece mi-am schimbat toate difuzoarele de pe masina cu unele Blaupunkt GT series si tot asa nasol se auzea. Concluzia: nu e din HU sau boxe e "din usi". Rezultatul pot spune ca e spectaculos, insonorizare mult imbunatatita a habitaclului, bass (pt ca inainte nu aveam deloc), ce sa mai, merita din plin!

Asadar sfatul meu e sa nu incepeti prin a schimba componente ale sistemului audio, ci mai intai insonorizati usile si apoi daca mi e nevoie restul...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am o Skoda fabia combi 2002 cu 8 boxe si casetofon din fabrica cu magazie de cd-uri. Boxele se aud destul de bine, dar la volum mai ridicat, se aude un fasait si pierd din fidelitate... as dori sa le schimb, care sunt mai importante sa le schimb primele? ar face fata casetofonul din fabrica? cum aflu cati watti are? sau tre schimbat si cass-ul? sper sa faca fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaintz, si cat te-a costat insonorizarea? Eu am doar 2 boxe, cele stock de pe fata si chiar simt nevoia de un sunet mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@Clodius pai te costa cat esti dispus sa bagi in operatiunea asta. Pe mine m-a costat fix 4 beri la un prieten care mi-a facut rost de 4 tuburi de mastic cauciucat, din acela la tub ca de silicon sanitar. De dat l-am dat singur pe usi cu o pensula (pe tabla si pe spatele fetei de usa). In cateva ore se intareste si se face cauciuc iar tabla, respectiv plasticaraia, nu mai vibreaza, iar sunetul e mai bun.

Acum eu nu am dat bani pe solutii "profesionale" gen Dynamant, sau Second Skin tocmai din cauza pretului. Rezultatul la mine e multumitor, desi daca mai fac rost de niste mastic din ala ar fi bine sa mai dau un pic, pt ca nu am avut destul sa acopar chiar peste tot.

Oricum diferenta e destul de mare after vs. before......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce marime de difuzoare se pot monta la o Fabia Sedan in spate, ca sa intre in gaurile ovale decupate deja pe tabla de la portbagaj ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

la octavia combi pe fata se pot pune boxe de 17 ?

boxele pe spate ce dimensiune au ?

Clodius pe spate nu sunt rotunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva asa ceva pe Octavia Tour? http://car-audio.anunturi-auto.4tuning.ro/...eat-346142.html

Merita banii? Mai sunt si alte firme care produc ceva asemanator?

Cred ca merge si asta http://www.witson.com/view_pro.php?id=1489

Modificat de divizia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius pe spate nu sunt rotunde

Te asigur ca sunt rotunde si sunt de 13.

Mi-am schimbat si eu difuzoarele pe fata si am pus pe spate Magnat Profection 162 respectiv 132. Calitatea sunetului s-a imbunatatit considerabil, dar parca se simte nevoia de insonorizare si a unui subwoofer. Eu as vrea unul activ, ca sa nu ma mai complic cu alte amplificatoare si fire, plus ca am iesire de subwoofer din HU (Sony GT616u).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabiuta mea a venit cu 8 boxe din fabrica ( 4 pe fata/ 4 pe spate ).

Pe spate, exista 2 tweetere in usi si 2 joase pe lateralele suportului de la portbagaj ( este vorba de modelul hatchback ).

Pentru a impunatati putin sunetul, m-am gandit sa schimb boxele cu stock cu unele Hertz Dieci ( merg direct pe HU masinii fara a mai fi nevoie de amplicicator ).

In prima etapa as vrea sa pun 2 coaxiale pe spate , pe capacul de la portbagaj - hertz dieci dcx 165.

Problema este urmatoarea:

1. daca pun coaxiale pe spare ( 2 cai - joase + tweetere ), pe langa desfiintarea difuzoarelor deja existente pe lateralele portbagajului, trebuie sa desfiintez si tweeterele din usile spate ?

2. de ce sunt 4 fire la fiecare difuzor din spate ( legate 2 cate 2 ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am schimbat difuzoarele pe masina mea,Octavia 1

am pus Magnat dark Power,niste difuzoare ft bune,care se aud ft bine.

problema mare e ca:masina zdrangane din toate plasticele...e oribil...

a rezolvat cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva cu insonorizare, de exemplu folie dynamat, dar te costa cam 100 EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun asa,asta in usile fata,dar pe spate unde sunt dif mici de 13cm...cum sa izolezi acolo?ce sa izolezi?

pe spate zdrangane cel mai rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pune dynamat si in spatele tweeterelor, dar daca este vorba de altfel de zgomote, vezi topicul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am anulat toate tweterele originale ale masinii si am lasat doar cele 4 dif coaxiale magnat...se aud mai bine asa,asta-i clar

ma refeream la boxele de pe spate care se prind in aiurelile alea de plastice in portbagaj,practic nu ai ce sa izolezi acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!