Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Adevarul e ca nu stiu cum suna 690 - urile. Dar cele pe care le am eu pe spate ,adica 165 -urile sunt putin acoperite de cele de pe fata. Probabil din cauza celor 40 de watti in plus, si a faptului ca sunt mai aproape de mine. Oricum nu e problema ca se regleaza din player.

Cat despre puterea DCX 165 pot spune ca sunt mai mult decat suficiente pentru incinta mica a fabiei. Mai mult nu mi as instala. S-ar putea sa fiu eu paranoic, dar dupa 3 luni de la montare, si ascultat zilnic la volum mare, parca au inceput sa mi vibreze zgomotos toate prin masina.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca nu stiu cum suna 690 - urile. Dar cele pe care le am eu pe spate ,adica 165 -urile sunt putin acoperite de cele de pe fata. Probabil din cauza celor 40 de watti in plus, si a faptului ca sunt mai aproape de mine. Oricum nu e problema ca se regleaza din player.

Cat despre puterea DCX 165 pot spune ca sunt mai mult decat suficiente pentru incinta mica a fabiei. Mai mult nu mi as instala. S-ar putea sa fiu eu paranoic, dar dupa 3 luni de la montare, si ascultat zilnic la volum mare, parca au inceput sa mi vibreze zgomotos toate prin masina.......

Nu neaparat din cauza celor 40 de watti in plus (de fapt 20 watti intre dsk 165 si dcx 165) ci mai mult pt. ca tu percepi sunetul din fata si tocmai de aceea se recomanda montarea doar in fata a difurilor.Eu cel putin am sistemul stock de pe fabie in fata iar in spate montate pe placa am niste hertz ecx 165 (neamplificate, care nu se aud la adevarata lor valoare) si pot spune ca cele de pe spate sunt doar pt pasageri.adica eu nu le percep foarte mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea am un Mp3 player Alpine, si as vrea sa schimb boxele actuale de pe masina (sunt cele din fabrica) cu boxe Alpine. Ce spuneti? Sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut .ma poate ajuta si pe mine cineva sa-mi spuna ce sistem de boxe are skoda superb tdi 130cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce difuzoare se recomanda pentru portbagaj. Vad ca tabla e decupata deja, mai trebuie decupat si capacul sau ce e acolo deasupra ?

post-8534-1172957559_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MIP cum sunt "tunurile alea de bass" pe care zici ca le-ai folosit la montarea difuzoarelor fata? Ce inseamna mai explicit.Difuzoarele mai sunt acoperite de grila de protectie din fabrica? sau sunt la vedere?

Am citit un post pe undeva ca a vrut cineva sa bage HSK 165 (tot hertz) si n-au incaput de niciun fel...

Poate reusesti sa pui niste poze.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o mica problema cu montatul boxelor pe fata la o skoda fabia hatchback.

Mi-am cumparat boxe pentru fata Ground Zero gzrc 16x dimensiuni 16.5 cm, inaltime 65cm. iar pentru spate Ground Zero gzrc 10 dimensiuni 10cm.

Cu cele din spate nu am probleme, dar pentru boxele din fata imi trebuie niste inele distantatoare. Cei care v-ati montat moxe de 16.5 plz puneti ce inele ati folosit

( diametru exterior, interior si inaltime ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal eu am Octavia 2 si mi-am pus sistem de 12 boxe cu egalizator si nu sunt multumit dupa o saptamana am fost sa imi schimbe un difuzor.

Acum vreau sa le schimb si cine poate sa ma ajute cu dimesiunile exacte. Mersi. Am intrebat la ei si nu mi-au dat raspuns au zis ca cel care se ocupa nu este acolo sincer nu au vrut sa spuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut, Bogdan.

Stii cumva cit costa boxele pentru spate? M-ar interesa, in principiu. Banuiesc ca le putem gasi doar la dealer, nu?

HERTZ Recomand 250 ron perechea si sant pe doua cai . Sunt mult mai bune decat cele coaxiale.

Am pus pe oct tour si merg f.bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ati vazut situl http://www.z-tronic.de/sound ?

Sper sa nu fiu deplasat, nu stiu daca sa postez la boxe sau la alta categorie, dar nu cred ca am vazut pana acum vorbindu-se despre asa ceva.

Si ma refer la solutii de instalare a sistemelor audio: de ex. placi pentru portierele fata care iti permit sa instalezi cate 2 boxe de 16,5 cm pe portiera, placi din MDF pentru portbagaj gata taiate pentru cate boxe doresti sau incinte pentru montarea subwoofer-ului in locul rotii de rezerva. Solutiile sunt adaptate fiecarui model de masina, chiar si pentru Skoda. Si nici preturile nu sunt mari.

Ma gandesc ca in loc sa iti decupezi placa din portbagaj, mai bine o pui in magazie si dai 150 de eur pe una gata facuta.

Personal m-ar interesa mai multe boxe pe fata, mai aproape, nu in portbagaj. Dar nu am vazut pentru Fabia...inca...sunt solutii doar pentru Octavia.

Astept impresii de la cei mai in domeniu.

Trebuie si un translator: http://translation2.paralink.com/lowres.asp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am boxele din stock pe O1 elegance si se aude binisor dar ca sa se auda si mai bine se pot face mici artificii ieftine:

- schimbarea tweterelor dinamice din stock cu piezoelectrice 12-15 RON perechea

- modificarea sistemului din portiera fata si izolarea lui cu mocheta ieftina (solutie probata)

detalii foto ofer mai jos:

thumb.jpg

thumb.jpg

thumb.jpg

thumb.jpg

thumb.jpg

thumb.jpg

thumb.jpg

dupa cum se vede am folosti mocheta ieftina ,poliadez, un penson care am aplicat pe mocheta si plastiece poliadezul, cutter so foarfece

iti ia 20 de min pt. fiecare portiera, de specificat ca am taiat naylonul care invelea portierea in forma rotunda in spatele difuzorului :Driver:

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cel mai mare chin al meu ca si pasager in spate este sa existe si sa mearga tare boxele de acolo. de aceea nu am ales optiunea cu difuzoare in plus si nici nu imi voi aduga :D.

Asa...si ce legatura are cu subiectul?! Pentru faptul ca esti nou (pe forum), iti recomand sa citesti Aici.

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti am si yo intrebare,sper ca stie cineva sa-mi raspunda,ce putere au cele 8 difuzoare(optiune) de pe octavia tour ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la Fabia ( fabricatie 2006-2007 ) ce fel de boxe sunt cele din fabrica ? Stiu ca cele din usile fata sunt de 16 cm parca si cele din spate de 10 cm, dar as vrea sa stiu ce fabricatie sunt si mai ales ce putere au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la Fabia ( fabricatie 2006-2007 ) ce fel de boxe sunt cele din fabrica ? Stiu ca cele din usile fata sunt de 16 cm parca si cele din spate de 10 cm, dar as vrea sa stiu ce fabricatie sunt si mai ales ce putere au ?

La mine sunt blaupunkt de 16.5 cm pe fata (skoda fabia 2007).Le-am dat jos sa pun hertz dsk 165 dar n-au incaput din cauza adancimii mici de montare. (aviz amatorilor , adancimea maxima suportata trebuie sa fie mai mica de 60 mm (hertz aveau 61 mm).Puterea lor este de 20 W rms.

Pe spate nu stiu puterea , sunt de 10 cm intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radu.vornicu
(aviz amatorilor , adancimea maxima suportata trebuie sa fie mai mica de 60 mm (hertz aveau 61 mm)

Eu mi-am montat pe fata GroundZero GZRC16X care au adancimea de 64 mm.

- Din cate stiu maxim e 65 mm - 20 mm pana in bratul de la macara, si 45 mm loc de distantiere.

- Diametrul maxim este 17 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, gata le-am gasit.

Ce sa zic ciudat...Multa lume s-a plans ca nu incap difuzoare mai "adanci" de 60mm.Bine si la mine au incaput dsk-urile dar bateau in fata de usa...

De retinut ca eu nu am geamuri electrice, poate o fi alt spatiu p-acolo cine stie.

Esti un norocos oricum!

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am pe masina un mp3-player cu putere maxima de iesire 4X50W , ce boxe se pot monta astfel incat sa nu fie nici o problema ,dar sa se si auda bine ( fara amplificator suplimentar ) ??? Eu am gasit ceva pe la 90-120W putere RMS, dar ma gandesc sa nu fie prea mari si sa nu poata faca fata mp3-playerul :8: Ce ma sfatuiti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radu.vornicu
Daca am pe masina un mp3-player cu putere maxima de iesire 4X50W , ce boxe se pot monta astfel incat sa nu fie nici o problema ,dar sa se si auda bine ( fara amplificator suplimentar ) ??? Eu am gasit ceva pe la 90-120W putere RMS, dar ma gandesc sa nu fie prea mari si sa nu poata faca fata mp3-playerul :) Ce ma sfatuiti ?

Dupa cum spuneam mi-am montat GZRC 16x care sunt de 120-180W, iar HU e un pioneer de 4x45 W. Combinatia este perfecta, dar parca cere prezenta unui amplificator. Daca nu vrei sa-ti pui amp, cel mai bine e sa cauti niste boxe care sa aiba acceasi putere cu HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am pe masina un mp3-player cu putere maxima de iesire 4X50W , ce boxe se pot monta astfel incat sa nu fie nici o problema ,dar sa se si auda bine ( fara amplificator suplimentar ) ??? Eu am gasit ceva pe la 90-120W putere RMS, dar ma gandesc sa nu fie prea mari si sa nu poata faca fata mp3-playerul :) Ce ma sfatuiti ?

Acel player are de fapt in jur de 25W rms (daca e model nou , daca nu si mai putin).

Daca difuzoarele tale vor fi amplificate doar de el iti recomand niste difuri de maxim 50W rms.90% din difuzoarele care depasesc 50W rms au in general nevoie de amplificare separata , ca sa le misti cum trebuie.Ele se vor auzi MAI PROST direct pe HU decat cele cu puteri rms mai mici (gen 35-40W rms)

Sunt si cateva exceptii cum ar fi seria dieci de la hertz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am citi si eu despre difuzoarele Hertz dieci ca ar fi facute special pentru HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am citi si eu despre difuzoarele Hertz dieci ca ar fi facute special pentru HU.

Da ele sunt gandite sa mearga direct pe HU.Are un prieten pe Ibiza...se aud exceptional.

Din pacate la mine nu au intrat.Eu o sa-mi pun DLS PS6A care merg bine si pe HU dar mult mai bine cu un amplif mic :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!