Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Se rezolva cu insonorizare, de exemplu folie dynamat, dar te costa cam 100 EUR

se rezolva si cu folie de polietilena expandata lipita pe interiorul fetelor de usa si e mult mai ieftina, asa am facut eu.iar la cele din spate am facut un inel din acelasi material si l-am pus intre difuzor si suportul de care l-am atasat. Apropo! mi-am izolat si plafonul ca transmitea caldura cand era soare puternic. La 10-15 lei mp merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce boxe din comert intra fara nici o problema sau fara alta ajustare pe fata (portiere) la OCtavia 1 ? rog pe cei care si le-au schimbat sa ne spuna si modelul exact ! :mop: mrc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

OFF:In primul rand va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum.

ON: Eu pe fata la O1 am schimbat difuzoarele, dar marea mea greseala a fost ca le-am schimbat la dealer si mi-au pus niste difuzoare mai bune cu foarte putin fata de cele stock. Acum, dupa ce am citit aproape toate discutiile, m-am decis...saptamana viitoare (atunci iau salariul :D) ma duc sa-mi cumpar niste JBL sau INFINITY (am vzt ca le-ati cam laudat si sincer JBL mi se par foarte buni in domeniu)pentru spate (13cm) , si luna viitoare pentru fata (16.5cm). Aveam si o intrebare pe tema asta. Cum as putea sa fac rost de o incinta, sau s-o construiesc pentru difuzoarele din spate...pentru ca dupa cum bine stiti...la O1 nu au nici un fel de incinta. Imediat dupa ce imi pun difuzoarele pe spate...o sa revin cu pareri..pret si de unde le-am luat. Bafta multa si sper sa ajung si eu la o intalnire sa ne cunoastem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate ce marca ai avut "stock" de ai schimbat-o ?

La mine sunt Blaupunkt si se aud foarte bine ( stiu ce spun caci am lucrat in domeniu )

Pe spate nu ai de ce sa faci incinta caci ele sunt folosite pe middle ( bass-ul e in usa fata jos, tweetere in usi sus ) iar sunetul e distribuit exact cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost blaupunkt si se auzeau foarte prost.... se auzeau Ok daca erau date incet...cum dadeai putin volum...cum caraiau...gajaiau...distorsionau...si cand zic "putin volum" nu ma refer la MAXIM....ca la maxim, se auzeau ca atunci cand nu prinzi postul de radio cum trebuie...

Eu personal cred ca sistemul audio la mine in masina...este FOARTE prost, pt ca nu am ales nici un fel de sistem la optionale si am lasat-o cu HU stock adica HU pe caseta...asa a venit...si asa a ramas pana acum un an cand am primit masina cadou. Acum am un sony xplode..4X45 (stiu e MUCI), dar l-am castigat la un concurs. Saptamana aceasta urmeaza sa achizitionez un Panasonic 4X52 cu Stick si alte chestii...este in magazin undeva la 5milioane...are si iesire pt subwoofer...e super OK . Il dau pe al meu la schimb si mai dau 100 lei maxim 150 lei...eu zic, ca e super Ok targul :)

Dar..daca zici ca te pricepi in domeniu. Pe spate zici sa-mi iau cu 2 cai? din tweeterele din usi...mai functioneaza 3 ca unul a inceput sa gajaie si l-am decuplat.Am vzt aici pe forum...ca unii se plangeau si de tweeterele stock. Nu stiu unde sa gasesc...ca le-as schimba si eu...adica sa se potriveasca si pe mufele originale...ca la difuzoare le mai schimbi...dar la tweetere as vrea sa fie pe mufele originale.

Si inca ceva...am un prieten (adica asta de unde iau HU Panasonic) are o fabie Elegance...si se aude foarte frumos...chiar foarte foarte frumos...si nu a schimbat decat HU. Nu distorsioneaza decat la volum foarte mare...si se aude bassul foarte frumos... Dar acum si-a luat BMW si Fabia zace in parcare...a zis ca nu-l mai intereseaza. Si de aici a plecat si interesul meu pt HU.

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce boxe din comert intra fara nici o problema sau fara alta ajustare pe fata (portiere) la OCtavia 1 ? rog pe cei care si le-au schimbat sa ne spuna si modelul exact ! ;) mrc !

Eu am cumparat xs-F1725 Xplod. Raportul calitate/pret este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce boxe imi recomandati si mie sa pun in locul celor OEM la o Octavia 2? Nu vreau ceva extraordinar de puternic, vreau doar sa stiu ca daca dau volumul mai tare nu zd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara .

As vrea sa-mi montez si eu 2 difuzoare pe spate dar inca nu m-am uitat daca are sau n-are firele trase . Daca ma apuc sa le trag unde le conectez sau mai exact de unde voi pleca ?

Am Fabia cu 5 usi confort din 2000 ce a fost echipata cu radiocasetofon .

Am observat ca difuzoarele de pe fata se aud destul de bine insa pe spate nu exista nici un twiter nimic .. asa c-as vrea macar sa ma pun 2 difuzoare in locul recomandat de fabricant , ma intreb insa tine amplificare inca 2 difuzoare ?

Ati observat diferente mari la calitatea sunetului dupa ce ati trecut pe 4 difuzoare ?

Banuiesc ca atunci cand vor fi 4 va functiona si functia de fader din meniu nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echiparea Comfort nu are cablaje trase pe spate din fabrica. Si eu Comfort am si nu este cablat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faderul apare in meniu odata cu conectarea lor pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce boxe imi recomandati si mie sa pun in locul celor OEM la o Octavia 2? Nu vreau ceva extraordinar de puternic, vreau doar sa stiu ca daca dau volumul mai tare nu zd
Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echiparea Comfort nu are cablaje trase pe spate din fabrica. Si eu Comfort am si nu este cablat.

Inteleg ... daca ma apuc sa-mi trag eu cabluri de unde sa plec cu ele in asa fel incat sa mearga si faderul ..(care apare si acum in meniu)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la conectorul ISO din spatele RCD-ului. Si sa cauti sa pui pini in acel conector (conectorul dinspre masina, nu dinspre RCD) astfel in cazul cand vei schimba RCD totul va functiona normal mai departe.

In cartea RCD ar trebui sa fie mentionat culoarea firelor catre spate. La acelea trebuie sa te conectezi in mufa ISO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna.

As dori sa-i intreb pe cunoscatori... care este diferenta de calitate intre Dynamat si Hushmat?

Doresc sa-mi fac o izolatie fonica si nu ma pot decide care din aceste produse sa le folosesc.

Apoi as dori o parere despre urmatoarele serii de difuzoare:

Alpine Type G-SPG-13CS

Alpine Type G-SPG-17CS

Doresc sa pun aceste difuzoare intr-o skoda octavia 1.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce... spune-mi mai multe te rog. Mie chiar imi trageau cu ochiu acele modele.

Eventual rog cunoscatorii sa-mi faca ceva recomandari.

Vreau sa investesc pana in 600-700 roni in difuzoare fata-spate (16,5 respectiv 13 cm).

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cauta pe google forum-uri unde se discuta diverse teme audio. Alpine nu este prea laudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

la sfarsitul lui septembrie, mi-am pus un sistem JBL GTO 6508C si se simte o diferenta extraordinara fata de ce aveam din fabrica.mi-am pus si pe spate, tot un sistem JBL si in viitoarul apropiat o statie si un SubWoofer(micute) , intra perfect difuzoarele, nu e nevoie de absolut nici o modificare, eu tweeterele le-am lasat jos langa difuzoare, pt ca nu stiam cum sa fac sa le pun sus unde erau cele din fabrica, dar dupa ce am mai citit pe forum , cu putina banda dublu adeziva o sa rezolv problema! am vrut sa le pun in locul celor vechi , dar sunt putin mai mari si nu incapeau! se simte bassul foarte bine si cel mai mult am observat ca se misca oglinzile, inainte nu se simtea nimic. pe spate am tot un sistem JBL GT...dar nu mai stiu restul codului...pe 13'', foarte multumit sunt de ele. atasat va las si o poza cu microprocesoarele difuzoarelor de pe fata, pe care le-am montat in buzunarul usii, pt ca nu am gasit alta varianta. tweeterele sunt provizorii. o sa-mi fac timp si o sa le mut din usa, la locul lor.

Bafta multa!

post-54496-1261727683_thumb.jpg

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca schimb boxele originale de pe fata SKODA cu unele VW PASSAT sau GOLF ... o sa fie vreo diferenta? se monteaza fara modificare ? a incercat cineva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SoundSystem-ul cu 12 boxe ce e in oferta de acum pentru Octavia, Superb isi merita banii? Si-a montat careva impreuna cu Bolero??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate opta SoundStystem (12 difuzoare) + optiunea 4 difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

sal.a montat cineva sau se stie cumva daca se poate monta,la octavia 2005>, mufa de AUX la stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

scz daca nu postez bine sunt nou pe aici

recent am achizitionat o skoda fabia

nu avea cd-player asa ca am cumparat eu unul si aveam acasa si un subwoofer

suna foarte bine da setarile cd-playerului se reseteaza cand scot cheia din contact...e enervant uneori

va rog spunetimi daca a reusit cineva sa schimbe lucrul asta

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 fire care trebuie schimbate intre ele, si eu am patit acelasi lucru, dar din pacate nu mai tin minte care. Daca nu iti spun baietii, ma interesez si-ti dau un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!