Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

pit82us, scuza-ma dar tu ai vazut vreodata un subwoofer ? Deschide si tu o portiera de Fabia, Octavia... si vezi cam ce grosime are acolo unde sta difuzorul. Dupa aia, du-te prin magazine si uita-te la cel mai mic subwoofer pe care-l gasesti ( sa zicem 20cm). Ca sa pui un subwoofer in portiera necesita modificare atat ca diametru al gaurii cat si ca profunzime. Cum in afara nu poti sa te duci, trebuie sa scoti difuzorul inspre interiorul masinii, cu rigidizari grosolane care sa tina animalul, ca sa nu mai zic ca s-ar putea sa tii picioarele pe bord ca nu stiu daca mai incap la locul lor. Dupa ce te chinui sa faci toate astea ( presupunand ca ai reusit sa strangi dupa modificare volumul de aer necesar sub-ului in portiera ) iti dai seama ca se aud niste bonganituri din portiera in loc de bas pentru ca vibreaza tabla ca draq ( ca doar nu e rigida ca MDF-ul). La asta vine si ultima adaugare si cea mai importanta. Frecventele sub 100-150Hz ( depinde de la ureche la ureche) sunt MONO !!! Cu alte cuvinte, te-ai chinuit degeaba sa pui subwooferul in portiera. El poate fi pus oriunde si tu nu vei sti unde e !La capatul opus se afla inaltele care trebuie directionate perfect catre urechea ascultatorului pentru efecte maxime! Tu cred ca nu ai inteles prea bine ce am spus eu mai sus. Cand ziceam ca trebuie data puterea difuzoarelor din fata si nu celor de pe plaja spate, ma refeream la dinamica, medii si inalte, deci difuzoare mid-bass si nu sub-uri. Pentru Octavia trebuie 16.5 cm. Izolatia fonica se face in minim 2 straturi, unul pe interiorul tablei exterioare si celalalt intre scheletul metalic al usii si fata de plastic/fibra a usii. Intre cele 2 straturi se va crea incinta. Optional, pentru mai multa rigiditate, inelul de plastic ce tine difuzorul se inlocuieste cu unul de mdf. 2 sunt cauzele pentru care Octavia nu are bass in portiere asa cum iese ea din fabrica :

1) tabla nu e rigida si flambeaza dand nastere unor back-wave-uri ( rezonante, ecouri scurte)

2) nefiind nimic etans acolo, iese aer pe toate partile ( incinta nu exista )

Dynamat ofera solutii pentru toate : rigidizxarea tablei, etanseizare, absorptia undelordin spatele difuzorului. Informeaza-te la www.dynamat.com > materialele lor sunt cele mai bune dar si mai scumpe. Intre Infinity reference si Infinity kappa exista diferenta dar personal, as prefera Infinity ref + fonoizolatie decat Infinity kappa fara fono, cele 2 variante fiind probabil la acelasi pret. Aceeasi polemica apare si la subwoofere. Lumea se concentreaza prea mult pe lupte de gen Infinity vs Alpine cand de fapt mult mai importanta e alegerea cutiei pentru stilul de muzica preferat ( bandpass, inchisa sau reflex ). Daca vrei recomandari precise referitoare la sistem, spune exact ce ai acum si ce buget ai ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frecventele sub 100-150Hz ( depinde de la ureche la ureche) sunt MONO !!! Cu alte cuvinte, te-ai chinuit degeaba sa pui subwooferul in portiera. El poate fi pus oriunde si tu nu vei sti unde e !

<{POST_SNAPBACK}>

Corect. Prin asta se justifica faptul ca majoritatea HU-urilor au iesire pt subwoofer pe un singur canal (o singura iesire).

In plus, orice sistem audio are boxele din portiere de tip mid-bass si tweetere separate.Cum bine a spus Fuscobal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuscobal tata....lasa high-endu ca nu avem zeci de mii de parai sa dam pe audio.....ca daca aveam atatia bani nu-mi luam skoda......eu vb de o investitie de max 10 mil (la boxe) +12 (sub+statie).. eu momentan am boxele+playeru si sincer sunt fff multumit ca sunt printre aia care pot da la max la player si sa nu distorsioneze sau sa se auda prost

iar din ce ai spus tu acolo tot e adevarat .....dar costa bani....iar daca tu ai banii aia sa ii dai pe ce ai spus tu atunci nu inteleg de ce ti-ai luat skoda.......

iar simplul motiv pt care spun ca boxele din usi sunt de kko e faptul ca acolo nu poti sa tragi cablu...ai o ata si atat.....conecteaza tu boxe de 150E la o ata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, skoda speakers really suck. AM placerea sa ascult pe octavia niste boxe in care s-a tot dat cu basul vreo 3 ani de zile. Acum fac exact acelasi zgomot ca o coala de hartie pe care o tin langa un subwoofer puternic. Care ar putea fi cauza? - s-a "desprins" ceva?

@sorinXXX - la vw (golf) in portiere e tot ata sau e tras cablu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de a desface tot si a ma uita efectiv la ele, cum imi mai pot da seama daca membrana e rupta sau doar desprinsa? (De fapt nici nu stiu daca exista asa ceva - membrana desprinsa - dar asa imi suna mie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RedLiner du-te la Muzica si intreaba-i p-aia de cel mai scump cablu....apoi de unu mediu si de unu ieftin.......si pune-i sa ti le arate......o sa vezi diferenta si faptul ca NU POTI SA LE PUI IN USI

inca o chestie....cum pun poze pe forum(offtopic) zice: The total filespace required to upload all the attached files is greater than your per post or global limit. Please reduce the number of attachments or the size of the attachments (poza de 552Kb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite o poza cu bancheta....e taiata ca deh .....100kb

Modificat de sorinxxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RedLiner du-te la Muzica si intreaba-i p-aia de cel mai scump cablu....apoi de unu mediu si de unu ieftin.......si pune-i sa ti le arate......o sa vezi diferenta si faptul ca NU POTI SA LE PUI IN USI

Stai ca eu nu inteleg ce vrei sa spui , nu poti sa tragi fire in usi sau ce ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu sti cum arata un cablu(nu FIR) mediu, nu high end......???? e mai gros decat un cablu coaxial....o sa iti fac o poza cu un cablu pe care il are un prieten de-al meu.....ala e high end....si ai sa vezi diferenta......omu prima data am zis ca e nebun ca da 100$/metru de cablu dar m-am lamurit singur dupa o demonstratie cu o "lita".....cum zice el :) .....iar ce avem noi pe masini sunt abureli......pai un amplificator de 100W cu 2 iesiri e cat un high tower la computer si asculti 5 min muzica si incep ventilatoarele alea sa functioneze.....aia da muzica frate.....iar pt fuscobal degeaba imi zice el ca boxele de pe usi sunt mai bune decat cele de pe haion....si asta pt un singur motiv....la hatchback creezi o cutie de rezonanta (portbagaju) si astfel sunetu se amplifica si devine mult mai clar (asta daca nu ai masina sigilata bine- vezi dacii cum zbarnaie)

in primul rand pt a avea un sunet cat mai clar trebuie sa montezi boxele pe suporturi care sa diminueze vibratiile....deoarece vibratiile creaza zgomot, pe cand tu vrei muzica nu zgomot (de aia se recomanda la boxele high end de casa o amplasare la minim 1 metru de perete)

doi la mana....cablul- este un element extraordinar de important deoarece curentul din amplificator(player) se transmite prin el pana la boxa.....in momentul in care amplificatorul emite "mai mult curent" catre boxe acesta se pierde pe lungimea cablului(daca nu este destul de gros si din anumite materiale) iar sunetul se schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare , voi deja vorbiti de high tech , eu doream doar sa schimb difuzoarele din usi cu ceva care sa dea un sunet mai placut urechi ( mai fidel sa zic ) .

Am ascultat la un un prieten cu o octavia 1 ( hu pioneer si boxe stock ) , nu mi-a placut cum se aude si am zis : cum vine masina primul lucru schimb difuzoarele .

Astea amplificatoare boxe fire periculoase de 100 $ metru nu ma atrag , ca nu am fiante pentru asa ceva momentan ( nu zic ca nu mi-ar placea ) .

Chesti cu taiat tablia , tras fire groase de un deget nu sunt pentru mine acum , mai incolo vad eu .

Eu vreau sa stiu asa , daca ma puteti ajuta :

Sa presupunem ca diametrele dif sunt- fata 17 si spate 13 .

Pentru spate am deja 2 infinity reference 5002i , pe fata ce difuzoare sunt recomandate ( mid bass sau ce o fii ) astea vreau sa le achizitionez eu .

Firele litele sau cum le spuneti sunt deja la locul lor pe mine ma intereseaza 2 difuzoare , fara inalte pe ele , care sa scoata si un basss asa nu sa fie discoteca , ce imi recomandati din experienta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asteapta sa vezi cum suna Top Radio Mp3-ul mai intai cu boxele stock.

Eu zic ca pt cineva care vrea sa auda si altceva decat muzica pura in masina (de exemplu motorul sau replica cuiva dintre cohabitanti) sistemul stock e ok.

Desigur poti sa schimbi boxele, insa majoritatea boxelor (difuzoarelor) aftermarket sunt pe 2-3 cai adica au tweeterul incorporat. Vei gasi insa si fara tweetere si ai putea sa alegi tot Infinity ca sa nu faci nota discordanta fata de spate si sa nu dai multi bani. Sau niste JBL. Tot cu bani putini.

Sau ceva scump dar bun cum ar fi DLS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand jbl 6526e, din cate am citit sunt f bune, pretul e decent (~2mil) si sunt destul de puternice/fidele/etc. Inca nu le-am auzit, sper ca o sa se intample si asta peste cateva saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorinxxx :

1) O crestere a presiunii acustice cu 3db este echivalenta pentru ureche cu o dublare a volumului. Dintre 2 difuzoare de 100W RMS, dintre care unul cu sensibilitate 89db si altul 92db, cel de-al doilea se aude de 2 ori mai tare pe acelasi amplificator. Morala : Puterea RMS nu este un indiciu pentru cat de tare se va auzi difuzorul respectiv ci spune numai puterea maxima continua pe care o poate suporta difuzorul.

As dori sa clarific niste lucruri cu decibeli astia:

In cazul presiunii acustice sa hotarit ca nivel de referinta presiunea absoluta cea mai mica care creaza senzatia de auz (nu stiu citi micropascali) =0dB.

In comparatie cu asta un nivel de 120dB este la pargul durerii.

O orchestra simfonica produce in fata ei la 2-3m un nivel de cca 110dB daca cinta fortissimo, alegretto , majestuoso(cred :lol:

Se foloseste scara aceasta scara logaritmica pentru ca senzatia de intensitate sonora este proportionala cu logaritmul presiunii sonore absolute.

Ca o regula simpla: pentru a crea o senzatie sonora cu 3dB mai mare trebuie sa dublam presiunea (ori dublam puterea amplificatorului sau luam un difuzor cu un randament mai bun de ex sensibilitate de la 89 la 92dB)

Iar pentru ca ceva sa sune (sa fie perceput) de doua ori mai tare - de exempu un amplificator de la 40dB trebuie sa-i dublam nivelul in decibeli - sa ajungem la 80dB (NU cu 3dB) - asta inseamna presiunea sonora sa creasca cu 40dB fata de cea anterioara - in termeni absoluti daca cu amplificatorul la 40dB suntem la 0.1W la 43 e 0.2W la 46 e 0.4W la 49 e 0.8W la 52 e 1.6W la 55 e 3.2W la 58 e 6.4W la 61 e 12.8W la 64 e 25.6W la 67 e 50W la 70 e 100W samd.

Poteti vedea asta la unele amplificatoare unlele butoane sint gradate in decibeli atenuare de la nivelul maxim (puterea maxima) - incepe la minim cu -infinit apoi - de ex: -50 -40 -30 -20 -10 0. La alte amplif cu butoanele gradate in Wati este ceva de genul 0.01, 0.1, 1, 10, 100.

Mai sunt si probleme legate de senzatia inegala a produsa de diverse frecvente de aceeasi putere/presiune sonora absoluta.

Urechea e sensibila la medii 2-3kHz la (nivel mic/incet) pentru ca niste sunete joase sa fie percepute la fel de tare acestea ar trebui in unele cazuri sa fie cu nivel de putere 30dB mai tari adica absolut - presiune sonora de 1000 ori mai mare. La fel si pentru sunete inalte urechea este mai putin sensibila. De asta dam basii si inaltele mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, chestia cu sensibilitatea urechii se observa foarte usor. daca tinem volumul aproape de minim, se aud predominant inaltele si literele ascutite ale vocii (s,t...). Pe masura ce crestem volumul, observam ca proportia bass-medii-inalte se mai echilibreaza > la volum mare nu se mai prea simte nevoia unei boost-ari la basi si inalte.

SorinXXX, nu vorbesc neaparat de high-end. Poti face un sistem sa sune bine numai cu HU, difuzoare in portierele fata si amplif. pe 2 canale ( includem si fonoizolatie + cablaj ). Astea nu vor costa o avere. Nu vei avea un bas care sa te scoata din masina dar vei avea un sunet placut, de calitate. Iti recomand sa asculti un sistem facut cu u HU Clarion mai vechiut, difuzoare DLS intrare in gama si un amplif Srx 4 intrare in gama de la Audison. Vei ramane surprins de cat de bine poate suna sistemul fara sa aiba subwoofer ( usile sunt Dynamatate ). Iarasi nu inteleg ce zici tu mai sus despre cabluri. de ce sa nu le poti introduce in portiere ? Eu am cabluri de competitie Rockford Fosgate si au intrat perfect in portiere, si asta avand in vedere ca usa este captusita cu Dynamat !

In ce priveste 'Boxe portiere vs boxe plaja spate', mergi si tu pe forumurile elitecaraudio sau carsound si asculta ce spun campioni mondiali la IASCA SQ. Daca pe mine nu ma crezi, poate pe ei ii crezi ! Tu inca nu ai auzit o portiera care sa sune asa cum trebuie ca sa poti face comparatia !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pt SORINXXX

exact asta vroiam sa fac si eu... dar unii erau de parere ca o sa vibreze placa de deasupra portbagajului si ca or sa se vada... vad ca problema cu vazutul airezolvat-o... dar cu vibratiile cum stai?

pune, te rog, o poza sa vad cum arata cu husa si fara husa ca sunt foarte curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt fuscobal

ai zis ca pe spate ai boxe de 16x23 cm. unde si cum sunt montate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Au fost montate direct pe placa ! Oricum, dupa ce am pus Dynamat in portierele fata, sunau execrabil cele de pe placa fata de astea din usi ! SorinXXX, in vreo 3 luni ( sper ) iti voi oferi ocazia sa asculti o masina pe care o voi pregati pentru campionatele europene de sunet EMMA. Vei observa ca masina va avea o pereche de difuzoare pe 2 cai in fata si nici un difuzor in spate (exceptie facand subwooferul desigur) !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

vorba cuiva de pe topic ... si eu vreau doar sa aflu niste informatii despre boxe/montaj pe fabia .. tinand cont ca cele stock sunt atat de "laudate" ...

m-am uitat pe net (in totala necunostinta de cauza) si am gasit niste chestii oarecum utile, dupa mine .. niste imagini cu locurile de montaj al boxelor in fabia hatchback/sedan .. si tot felul de recomandari de la Pioneer : http://www.pioneer-eur.com/files/SFYC/inde...iCarTypeID=1160

din ce am vazut aici, infinity ar fi cele mai recomandate .. mie imi place JBL ca nume si tot .. ma gandesc sa iau 2 JBL de 10 cm (4 urechiuse de prindere, ca in imagine), si niste infinity kappa ptr fatza de 16.5 .. iar ca HU (putin offtop) un pioneer DEH 4700 sau 5700 (pe verde, sa se potriveasca cu bordul de skoda)

ptr cine stie multe de car audio, poate ca va fi amuzant ce am zis eu p`aci .. dar cuiva tot ii va fi util, sper, ce am pus aici :D, ptr ca nu toti stim aceste detalii de high-end ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Heeeeeelp ! Zilele astea vreau sa cumpar niste boxe pe spate ptr fabia mea, si nu am nici cea mai mica idee ce anume sa fie ! Nu sunt foarte pretentions in momentul asta la sunet .. :(! Am gasit niste boxe de la Pioneer TS G1048 http://www.pioneer.co.uk/uk/product_detail...onomy_id=25-131 la 100 RON, pe 2 cai .. simpatice si totusi dilema mea maxima este ca pe site la Pioneer, ptr skoda imi sunt recomandate unele pe 13 CM diametru cu 4 urechiuse, iar BogMW spunea ceva de 10 CM ptr boxele spate fabia .. ce sa mai cred ?!?!

Eventual, astept propuneri .. pana in 150 RON, cu tot cu magazinele de unde sa le iau :(! Mersi in advance ptr toata lumea, si sper sa gasesc un raspuns!

PS - Pe fatza raman alea stoc (pana se strica), impreuna cu astea spate le voi pune la un Clarion DXZ558RMP http://www.clarion-eu.com/uk/CD_DVD_MP3.56...efea1f09.0.html :P

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la 1,4 milioane gasesti o pereche de boxe DLS cu diametrul de 10 cm. se potrivesc exact in locurile facute pentru boxe in spate. asta ca sa nu mai dai alte gauri.

daca vrei sa vezi cum se aude da-mi un mesaj pe messenger.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru un rezultat satisfacator ve racomand sa folositi sisteme de difuzoare pe componente de preferinta MB Quart , puteti lasa HU original , eventual o mica antifonare nu strica usii , daca tot desfaceti usa vedeti potentialele surse de zgomot de pe acolo si eliminatile , daca aveti bani , da' multi tare de tot atunci sunt solutii pretentioase insa ma intreb daca merita....pentru maniaci sigur merita , spun asta pentru ca am fost si eu unul dintre ei , acum sunt calm si ma multumesc cu boxele stock 8 la numar de pe Octavia mea , pot sa spun ca sunetul e super satisfacator pentru un volum destul de mare la ascultare , si sunetul e plin (bass) si clar (medii si inalte) nu iese cu nimic special in evidenta ci doar se aude bine in atmosfera plina de zgomote si vibratii ale oricarei masini indiferent cat este ea de antifonata (sensul corect al termenului) .....daca vreti cutremur pe strada in jurul vostru nu ezitati sa faceti ceva "suparat" satisfactie garantata insa atentie la detalii pentru un rezultat super , au fost deja descrise corect solutiile asa ca nu le mai insir si eu....

succes si sound super....si atentie la trafic , sunetul ffff puternic te face sa iti intarzii reflexele si perceptia generala in timpul condusului....si in muzica linistea conteaza cel mai mult , cunoscatorii stiu la ce ma refer :) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!