Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Bun, toate si frumoase, trebuie trase cabluri pana in spate ca sa conectam boxe, insa nimeni nu spune de unde trebuie trase.

Direct de la casetofon? sau sunt trase pana intr-un loc si trebuie doar prelungite pana in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu: direct de la casetofon, mai exact din mufa casetofonului.

acum se mai pune si intrebarea ce casetofon ai inauntru, OEM sau aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cass-ul de pe mashina este un altul.

Probabil configuratzia este aceeasi din moment ce cu boxele din fatza s-a potrivit din prima.

Mai trebuie sa inversez doua fire acolo ( de vreo 2 ani ) ca sa nu se mai reseteze memoria cand scot contactul. Intr-un fel m-am gandit ca este bine asa cu memoria pentru ca cass-ul nu este alimentat deloc atunci cand nu am contact, deci posibilitatea unui scurt este si mai redusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, presupun ca schema ai vazut-o aici: http://www.vwforum.ro/skoda/Iso-Stecker.htm

daca ai mufa originala a masinii trebuie sa cumperi alta mufa-mama DIN/ISO pt ca cea originala a masinii nu are pinii pt boxele din spate. gasesti la mag de electronice pe vlahutza, vis-a-vis de ITC.

sunt 2 mufe, una pt corent & co si alta pt boxe, cea de boxe trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna baieti !

Mi-am pus difuzoare pe spate (Fabia combi) .... dezastru, sa nu faceti asa ceva. Oricum probabil ca cele orignale cu care ar veni o masina echipata din fabrica suna mai bine (la Fabia combi intra de 6" x 4" ovale) ...

Pe care le-am pus sunt nishte Pioneer TS-G1046 10 cm (gasiti pe internet) dar nu au cum sa sune bine ca nu exista incinta si sunt si mici ...

Cand le-am ascultat eau montate in panoul de prezentare si sunau bine avind in vedere dimensiunea ... dar pe masina - dezastru acum ma gindesc sa le dau jos si sa mu ma-nervez ca suna nashpa ... si ma gindeam sa-mi cumpar ceva JBL sau Infinity tot la dimensiunea aia ... oricum nu prea conteaza diferenta de dimensiune la astea mici , ci unde si cum sunt montate ...

Deocamdata atat ,

Sa auzim numai de bine

Atti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde si daca se gasesc adaptoarele necesare pentru instalarea de noi boxe pe fata ? Am inteles ca sunt probleme cu locul difuzoarelor, este destul de putin adinc, si nu se potrivesc orice difuzoare de 16,5 ?

Adapatoarele pe care le-am gasit eu sint aici http://www.caraudiodirect.co.uk/product_in...products_id=519, dar bineinteles ca nu se trimit in Romania @%$#@$!@. So ?

Ce boxe v-ati pus pe masina ? A ascultat cineva, sau are un set de difuzoare ? (component system) ?

P.S. Adaptorul cu pricina este acelasi necesar si pentru Seat si MK4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o informatie zic eu interesanta, desi e in engleza, cum se scoate fata usii de pe Fabia:

Taking the door off is an art, there are four screws, three at the bottom of the door and one behind the little panel next to the door release handle. Then there are some poppers that need to be pulled, three on both the left and right of the panel and then there are three screws behind the door handle (dark grey bit with the electric window buttons on) Once you have these all out (Hard work) then ease the panel up being careful not to pull the wires too much.. bit of a nightmare really.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar fi auzit si mai "impecabil" cu tweetere MB quart>totusi la boxele de basi si medii exista marci mai bune cum ar fi brax,focal,rockfort fosgate....oricum MB Quart-ul se aude bine !

mai, nu shtiu de ce nu luatzi in calcul SONY????!!! eu am asha ceva la 70 $ si plaja de fregventze e 25Hz-28KHz !!! ca sa un mai zic suna de mori, 3cai, magnet strontziu, membrana polimer, 45W rms...

ar mai fi si Panasonic care au aceleash caracteristici (sa nu-mi zicetzi ca nu suna bine ca acasa am sistem panasonic pe care nu l-ash da pt nimic)

Rockford ce am vazur eu, configuratzie similara, nu coborau sub 28Hz.......concluzia..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare producator testeaza boxele si aparatura lui in conditiile care-i convin, si de aceea este asa o diferenta intre Sony si Rockford, plus ca poate ai comparat un model de top de la Sony cu unul entry-level de la Rockford. Sony n-a facut niciodata boxe de calitate, si mai nou a inceput sa fie valabila chestia si pentru restul aparaturii produsa de ei. Dupa parerea mea cele mai bune boxe sunt cele enumerate de fuscobal, dupa care vin Infinity, Alpine...etc, si pe ultimul loc marcile consumer, Sony, Panasonic, JVC...etc. In cazul nostru, eu cred ca cea mai buna alegere de boxe care se pot cumpara de la noi cu bani relativ putini sunt Infinity.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Guys,

Are cineva caracteristicile complete de la boxele de pe PASSAT sau BORA ? Ma gandeam sa le schimb cumva (dar nu stiu cum) cu unele ca astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am citit pe briskoda si am incercat si eu:

-Mai demult am decupat folia de plastic din spatele difuzoarelor (in usile din fata) - basii suna mai bine

- Ieri am decuplat tweeterele din usile din spate - acuma se muzica se aude mult mai bine la sofer - nu e deranjat de inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acuma bine dar insuficient ! Insonorizeaza portiera si efectul o sa fie mult accentuat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am mai multe intrebari la care nu stiu cine o sa imi raspunda .

La Octavia 2 cele 8 difuzoare , ce dimensiuni au si unde sunt amplasate ?

Sunt bune calitativ sau nu trebuie sa ma astept la ceva iesit din comun ? Intentionez sa pastrez mp3 ul , dar am 2 difuzoare infinity 5002 i pe 13 banuiesc , unde sa le fac loc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 2 ai asa:

-4 twetere in cele patru portiere amplasate in partea superioara a usilor

-2 difuzoare presupun de 17 cm in portierele din fata plasate cam in drept cu soferul si pasagerul deci nu in fata cum era la model 1, acum in locul ala sunt suporturi de PET-uri de 1l.

-2 difuzoare presupun de 13 cm in portierele spate zic eu prost plasate pt ca sunt relativ apropiate de cele din fata...

Acuma fie le schimbi pe cele stock cu Infinity pe care le ai. Fie le montezi pe tablia de la portbagaj si vei avea zece boxe si un fader mai evident.

Boxele stock desi sunt convins ca sunt slabe si pe un HU de marca ar da chix, la un volum nu prea mare suna bine deci nu le-as schimba. Dar eu nu sunt un pretentios in materie de audio, de fapt imi place calitatea sunetului dar deseori mi se pare ca la schimbari de calitate se solicita investite sume destul de maricele care sa nu mai faca atat de evidenta imbunatatirea calitatii.

Din cate imi amintesc tu ti-ai comandat un Top Radio Cd cu Mp3 si ma gandesc ca ar fi pacat sa nu valorifici boxele infinity pe care le ai deja, marind spectrul audio din masina. Eu as merge pe marirea numarului de boxe din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , dar totusi nu as dorii sa stric frumusete de tablie , as prefera sa pun infinity in spate si in fata daca sunt de 17 sa pun tot infinity .( cineva zicea ca la octavia 1 sunt de marime neregulata)

Nu stiu acum ce putere reala are mp3 u .

As dorii sa fie ceva discret dar totusi de calitate , oricum sa vad intai masina si apoi o sa decid , im mod sigur mp3 u ramane si pe langa difuzoare s-ar putea un tub si un ampplificator.

Tu vad ca esti multumit de sunetul cu 8 difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu inteleg de ce va chinuiti voi sa montati niste boxe infecte pe usile din spate......eu am ales sa fac o tiganie si anume:

am o skoda fabia fara cur si mi-am luat o pereche de alpine-uri pe 4 ohmi 98db....destul de mari (ovale) pe care le-am dus la baietii de la Maris (dupa pasaju lujerului faci dreapta - cealalta parte de mall - si imediat la 100m) si mi le-au montat foarte frumos pe plafonul portbagajului, mi-au tras o husa foarte smechera ca sa nu se vada boxele (e de aceasi culoare ca materialul plafonului si arata fff bine) si vreau sa spun ca nici nu merita sa schimbi boxele pe fata ca nici nu ai nevoie.....cel putin eu.....nu simt nevoia sa le schimb pt ca oricum masina e mica si sunetul e fff puternic (98db + 90 sau cat or scoate alea pe fata este extraordinar pt spatiul din fabia) dai pur si simplu basii pe spate si inaltele pe fata + dai boxele pe fata la 60%

nu va apucati sa desfaceti usi si alte dracii....nu merita......iar pt husa aia(300k)+boxele alea(2.5m-5.5m) +instalat(200k) eu zic ca merita.... apropo ce draq vorbiti de wati?? sunetu se masoara in decibeli watii masoara intensitatea curentului sau s-au schimbat regulile de cand nu am mai dat eu pe la fizica?cautati draq boxe care scot sunet nu wati......sunetu se dubleaza la fiecare 6 decibeli asa ca .......happy searching.....

o sa pun si poza cu spatele imediat sa vedeti cum a iesit

ah...inca o chestie ......fabia este ff bine antifonata iar sunetul este amplificat in interior......problema cu oglinzile o am si eu......dar nu de la boxele fata.....de la cele spate......incercati sa dati la 0% boxele fata si o sa vedeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ sorinxxx:

In primul rand , daca eu as dori sa montez difuzoare pe tablia spate va trebuii sa trag niste fire ( treaba complicata ) .

Apoi mi se pare un pic inestetic sa tai tablia spate , daca vreodata vreau sa scot tablia pentru transportul unor obiecte ce fac ? ( taie firu , pune papucu , scoate papucu ) .

Nu imi doresc niste difuzoare care sa faca mai multa galagie ( mai multi decibeli ) , ci unele de o fidelitate mai mare decat cele stock , pentru galagie mai mare exista amplificatoare si toate cele , nu are rost sa discutam de tuburi si ampificatoare aici .

Iar, pana la urma urmei ce te-a facut pe tine sa deduci ca noi vrem sa montam "niste boxe infecte pe usile din spate" ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia2 are 8 boxe standard pe toate echiparile? La ambiente am vazut ca sunt disponibile optional inca 4 difuzoare.. pe unde sunt amplasate alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: Ambiente vine cu 4 difuzoare (2 tweetere si 2 boxe) in usa din fatza. Cele 4 suplimentare (2+2) sunt in usa din spate. Tweeterele sunt in partea superioara, langa manerul de deschidere a usii, iar boxele jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa...pt informatia ta:

1- mai multi decibeli nu inseamna mai multa galagie......daca ai boxele adecvate si un player bun

2- nu faci tiganie.....azi o sa postez o poza sa vezi cum e la mine......si ai sa iti schimbi parerea......

3- daca vrei fidelitate nu vb de decibeli ci vb de frecventa de raspuns a boxelor (Hz-ul ala care apare acolo)

4- boxele din usile din spate oricum sunt o mare prostie si sa iti si exemplific:

a) cate iesiri ai la casetofon atatea boxe trebuie sa ai(daca nu cumva ai statii si alte dracii)

B) boxele functioneaza pe baza de magnet- cu cat e mai mare cu atat "fidelitatea" (frecventa de raspuns) este mai mare

c) o sa omori boxele cu basii scosi de player deoarece niste boxe 5-1/4"(13cm) au joasele pana la 45Hz fata de unele pe 6"x9" (15 X 23cm) care le au pana la 20Hz

5- daca vrei sa ti le pui tu te sfatuiesc sa nu-nu de alta dar daca nu esti electrician sau vreun geniu nu ai sanse

6- mai documenteaza-te in domeniul asta

7- si sistemu standard are fidelitate dar intrebarea mea este : vrei sa se auda tare si bine sau incet si bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , atunci daca esti asa de priceput raspunde-mi si mie :

Dif cu diam 130 mm , 45 W rms , 92 db , frecventa de rasp intre 67 hz si 21khz , impedanta 4 ohmi , cum ti se par ?

Sunt mai bune sau o fi pus skoda ceva mai bun stock pe masina ?( aici ma refer si la la galagie -asa zic eu dif cu mai multi decibeli - dar si la fidelitate )

Nu stiu cum as putea sa omor boxele din moment ce mp3 u e cel standard si nu cred ca are peste 45w rms.

Si difuzoarele din usi spate din moment ce sunt acolo ce ar trebuii sa fac , sa le desfiintez si sa pun altele pe tablia spate ?

Si daca ma sfatuiesti sa pun dif. pe tablia spate , fi te rog bun si spune-mi si mie cum fac cablajul ( unde ma leg) , iau de la dif usilor din spate sau trag fir din mufa iso ?

Pentru cei cu octi 2 , v-ati indura sa desfaceti plasticaraia si sa trageti fire , sau sa decupati tablia spate ?

Parerea mea este asa , daca tot e portbagajul ala imens , si HU are iesiri de amplificare eu as dorii in timp o cutie din pal cu 2 dif sanatoase si un amp 2x100 in portbagaj .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu octi 2 , v-ati indura sa desfaceti plasticaraia si sa trageti fire , sau sa decupati tablia spate ?

Deocamdata nu. Dar in perspectiva nu exclud, pentru ca difuzoarele din usi sunt destul de apropiate (fata-spate).Solutia mai simpla ar fi sa tragi firele din usile spate.

Parerea mea este asa , daca tot e portbagajul ala imens , si HU are iesiri de amplificare eu as dorii in timp o cutie din pal cu 2 dif sanatoase si un amp 2x100 in portbagaj .

Ma indoiesc ca HU are iesiri pentru amplificator fiind un OEM. Iar sa ajungi in spatele HU ca sa tragi fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primu si primul rand te-as ruga sa nu iti pui tu sunetul pe masina....nu de alta dar pt asta sunt profesionisti care lucreaza perfect pt extraordinara suma de 200k lei montat boxe.Iar ca sa te chinui tu sa le montezi si sa o faci de oaie nu merita.In ceea ce priveste boxele de pe masina nu cred ca sunt mai bune ca aia care mi-ai spus-o.Nu mai stiu cu cine are skoda parteneriat acu la muzica dar eu am blaupunkt pe fata si se aud destul de bine(nu distorsioneaza la max - sunt la 50% oricum)

in ceea ce priveste portbagaju......cand strangi 12M du-te si ia-ti 2 oale JBL 2,5M scot 350wrms deci iti trebuie o statie 2x200 (statia trebuie sa fie cam pe la jumatatea puterii rms a subului) statia e cam 5 mil + cutie + kit + instalare = ~12M

Eu am renuntat la ideea asta si mi-am pus chip---> bine am facut :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorinxxx :

1) O crestere a presiunii acustice cu 3db este echivalenta pentru ureche cu o dublare a volumului. Dintre 2 difuzoare de 100W RMS, dintre care unul cu sensibilitate 89db si altul 92db, cel de-al doilea se aude de 2 ori mai tare pe acelasi amplificator. Morala : Puterea RMS nu este un indiciu pentru cat de tare se va auzi difuzorul respectiv ci spune numai puterea maxima continua pe care o poate suporta difuzorul.

2) Cine spune ca tre sa dai in sub cu un amplif ce are jumatatea puterii lui ? Eu am 300W RMS pe sub si dau in el cu vreo 200W din statie fara nici o problema ( am dat si cu 300W dar am dat gain-ul mai jos pentru ca era prea mult bas in masina ) ! Morala : Un difuzor nu se distruge daca este folosit la puterea maxima pe care o accepta in schimb se distruge foarte usor la o putere mai mica dar cu distorsiuni mari !

3) Solutia cu difuzoare in portierele spate este mult mai buna decat cea cu ovale pe plaja daca se fac modificarile corespunzatoare dintr-un singur motiv : pozitia scenei trebuie sa fie intotdeauna in fata. Acest lucru este vital pentru fidelitate. Boxele de pe plaja ar trebui folosite doar pentru ambianta. Sub nici un chip nu trebuie sa dai volumul mic in portiere si maxim in ovalele de pe plaja deoarece anulezi din start fidelitatea. Pentru rezolvarea acusticii portierelor exista materiale fonoabsorbante si MDF care fac minuni. Morala : investiti banii mai degraba intr-o buna fonoizolatie in portiere decat in difuzoare mari pe plaja spate.

4) Nu exista neaparat o legatura intre spectrul frecventelor redate de difuzor si fidelitate. Sunt si difuzoare concepute cu magneti mai mici pentru a incapea la anumite autoturisme in locatiile stock si care nu redau frecvente foarte jos dar despre care nu se poate spune ca nu sunt fidele ( a se vedea modelele slim de la Focal, DLS... ). Morala : A nu se confunda limita inferioara limita reprodusa de difuzor cu frecventa de rezonanta sau panta de atenuare. Atunci cand cumparati un difuzor, luati specificatiile si urmariti graficul frecventa vs decibeli care indica liniaritatea difuzorului si uitati-va la cat de abrupta este panta de atenuare dupa frecventa de rezonanta. Caz concret :

Difuzor 1 : 35-20.000 Hz ; Fs = 60Hz

Difuzor 2 : 45-20.000 Hz ; Fs = 45Hz

Primul difuzor reproduce intr-adevar un bas mai profund dar voi nu o sa stiti treaba asta deoarece nu o sa-l simtiti. Daca frecventa de rezonanta este la 60Hz, intervalul 35-60Hz va fi atat de atenuat incat nu se va simti nimic. Practic voi veti percepe pana la 60Hz. Difuzorul 2 va reproduce in schimb perfect pana si capatul extrem al benzii deoarece coincide cu frecventa de rezonanta. Cu alte cuvinte aici veti auzi din plin cei 45Hz. De asemenea, cu cat panta de atenuare dupa frecventa de rezonanta este mai lina, cu atat este mai bine. Exista si difuzoare la care frecventa de rezonanta este in afara spectrului reprodus de difuzor ( sub limita inferioara )!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ fuscobal : Multumiri pentru post , intradevar obiectiv si bine documentat .

Acum pentru noi ( mai pe inteles ) , pe piata romaneasca ce difuzoare de dimnesiune 17 pot gasii , aici ma refer la difuzoare de bass ( frecvente joase ) , la un pret cat de cat acceptabil si bineinteles nu pocnitoare .( eu ma intreb daca este vreo diferenta mare intre infinity reference si infinity kappa)

Am zis de bass pentru ca inaltele sunt deja pe usa separat , ar merge cumva in usile din fata subwoofewre sau voi face o gafa cu ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!