Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Vezi ca au mare importanta impedanta, puterea, latimea de banda redata de difuzoare, ca trebuie sa se armonizeze cu difuzoarele deja existente si iesirile aparatului, ca altfel mai rau strici. Destul de importanta este si amplasarea noilor difuzoare (pozitie, incinta acustica pentru ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Poate tarziu, dar pentru cei care vor sa fie siguri: Impedanta reprezinta rezistenta circuitului. O regula simpla de respectat "niciodata nu se monteaza difuzoare sau tweetere, de impedante mai mici decat cele ale sistemului ". De regula pe masini se pun sisteme de 4 ohmi, de unde rezulta ca orice difuzor de 4 - 8 ohmi functioneaza fara probleme, cu o mica explicatie. Un difuzor de 8 ohmi montat pe un sistem de 4, isi pierde jumatate din puterea nominala. In aceasi logica orice difuzor de 2 ohmi, motata pe un sistem de 4, se arde, sau dupa caz, daca sistemul nu are protectie, etajul finalul are de suferit, partial sau complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am cumparat un difuroz din dezmembrari de pe o masina model la fel (passat B6) ca si al meu. Surpriza a fost ca nu e la fel ....

codul piesei vechi 3C0 035 454 = Difuzor de 4 Ohmi (1 singur, mare)

codul piesei cumparate 3C0 035 454 A = Difuzor de 2 Ohmi (mare) respectiv 4 Ohmi (cel mic)

Ce pot sa fac sa nu ard unitatea radio, sa mearga ok fara sa fac modificari majore. Merge cu o rezistenta de 2 ohmi in serie la difuzorul de 2 ohmi ca sa dea 4 ?

Am revenit la dezmembrari si pe alta masina acelasi model la fel era, doar ca ala nici nu avea difuzorul mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu ai ce-i face, nu-l monta in nici-un caz, fara rezistenta inseriata il arzi, cu rezistenta inseriata se aude pe jumatate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat :)

L-am dat inapoi. Am descoperit ca cel pe care il aveam avea magnetul desprins. L-am centrat si lipit. Merge perfect acum.

Mersi de sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut.

Mai nou sunt posesorul unei Skoda Octavia 2 combi din 2011 (masina de serviciu) si am descoperit ca nu are boxe pe spate.

Am luat atitudine si week-endul asta am rezolvat problema. In afara de facutul rost de papuci pentru mufa de la stream-ul radio totul este foarte simplu.

Atasat gasiti modelul de boxe cu twitere separate pe care le-am montat cu inelele adaptoare de rigoare (ca sa fie ca pe fata).

280 de lei setul de difuzoare + inele adaptoare (230 de lei boxele, 50 de lei adaptoarele).

Inelele adaptoare le-am prins in nit-uri. Locurile pentru tweetere din usi le-am largit pentru a se incadra.

La cablat nu cred ca este vreo problema. Nu trebuie demontat nimic in afara de plasticele de pe stalpi si praguri.

Partea de demontat stream-ul radio este mai complicata deoarece grila care este de jur imprejurul bordului se scoate putin mai greu. Exista tutoriale pe youtoube dar nu sunt asa de folositoare.

Firul albastru care atarna in poze este de la tweeter.

In rest....spor la treaba. Nu ezitati sa ma contactati daca aveti ceva intrebari.

Resize of 20160716_094046.jpg

Resize of 20160716_101632.jpg

Resize of 20160716_101638.jpg

Resize of 20160716_101646.jpg

Resize of 20160716_113443.jpg

Resize of IMG-20160711-WA0002.jpg

Resize of 20160709_144149.jpg

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine ma ajuta si pe mine sa-mi spuna de unde pot cumpara o pereche de boxe spate si tweetere pentru Octavia 3 model 2016? 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la Bi-Loud...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

La octavia 2 nu am boxe pe spate si as vrea sa montez. Stie cineva daca firele sunt trase pana in stalp la mufa usii din spate? La golf 4 asa le am gasit.

Sau trebuie trase fire din stream mp3?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt trase, trebuie sa le tragi de la HU la stalpii de la usi, de acolo la boxe si la twetere, vezi ca au la reprezentanta kit de instalare cu cabluri, mufe boxe si twetere la vreo 500lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ai mei am o intrebare sau mai multe despre sistemul audio de pe Octavia Tour Sedan (berlina). Am varianta cea mai cheala de Tour (aia cu 2 difuzoare in usile fata) si vreau sa-i fac un upgrade la sistem.
Vreau sa mut sistemul BOSE (total sau partial) de pe Audi in Skoda, am ceva sanse de reusita? Navigatia RNS-D de pe A6 (4bc5) este cam veche si nu are rost sa ma complic cu ea, vreau doar linia audio cu tot cu amplificator si tub bass pe care sa o leg la o navigatie A.M. NAVD-723V V4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti muta de pe audi pe skoda, nu ai unde sa le montezi. Si la sistemul OEM Bose. nu poti conecta decat o scula OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar difuzoarele din usi si tweeterele, nici astea nu incap ca diametru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA o1 nu ai boxe in usile din spate, sunt pe policiorele laterale de la portbagaj, si sunt ovale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am vazut acele locasuri dar ma gandeam ca sunt si modele cu difuzoare in usa spate. Cam nasol atunci cu vreun upgrade.

Sti ceva difuzoare ovale de calitate? Am gasit ceva dar doar OEM si am inteles ca sunt cam slabe calitativ.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o Skoda Superb 1 si s-au dus difuzoarele, sunt difuzoare de 10cm in diametru si vreau sa le schimb și am câteva nelămuriri si anume:

1. In boxa originală intra 4 fire,  dar in mufa boxei au punte si sunt 2 cate 2 cuplate. Boxele noi nu au mufa plug&play,  eu ce fire conectez la boxa nouă? 

2. Ce difuzoare aleg? Ca astea noi au si twetere gata montate. Merg asa? 

3. Ce inseamna coaxial la o boxă? 

4. Ceva recomandări? 

Mulțumesc! 

Screenshot_20170216-074412.png

Screenshot_20170216-074532.png

Screenshot_20170216-074642.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Pe o Skoda O2 2008 ce boxe recomandați? Am avut radio cd player și l am schimbat cu Rns510 și nu mi place cum se aude. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci pune inapoi ce ai avut .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici înainte nu se auzea Bn. Sau cel puțin nu pe gustul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit cu boxele,erau de 16,5 am pus 4  jbl-uri http://altex.ro/boxe-auto-jbl-cs-762-16-5cm-2-cai-45w-rms  le-am prins la oferta de 99 de lei setul. Deci pur si simplu s-a schimbat treaba cu mult in bine. Nu pot sa le folosesc la maxim pe un kenwood kdc 3054u dar pana la 28 din 35 volum total pot. Deci super incantat mai ales ca, casetofonul are reglaj pe frecvente la bass/medii si inalte!

Nu merg montate boxele fara inaltatoare cumparate separat si trebuie avut grija la ele ca nu toate au aceeasi dimensiune(inaltime), si s-ar putea sa nu se potriveasca.

Modificat de Ursu82_kiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă pun difuzoare aftermarket mai pot sa le acopăr cu grilele originale de pe usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar sa le montezi cu inaltatoare in locul celor vechi.Ele merg montate si mai usor direct pe fata usii dar nu se va auzi bine,cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursu - distantiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ursu, florin puteți sa-mi dați un link cu un exemplu de difuzoare pentru Skoda O2 care sa se audă și bine pe rns510? Mulțumesc. Ca am văzut multe modele. Cu 1,2,3 cai. Aceeași mărime fata spate? 16.5? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!