Jump to content

Turbo audi TT Mk1


vw golf 2001
 Share

Postare recomandată

Poate cineva sa-mi spuna daca motorul 1.8 T de pe Audi TT are 2 turbine? (TT nu vine de la Twin Turbo?) sau daca nu cum a fost crescuta puterea de la 1.8 T care initial avea 150 cai? si pe TT are 225? Scuze pt dublu post de la aria alte modele vw, am gresit...si rog un moderator sa stearga topicul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si zici ca ai Golf, cel putin asa scrie in semnatura :D

Are doar o turbina.

Motoarele biturbo au in general 6 cilindri in V sau 8 V. Exista o exceptie, BMW care are motor in linie 6 cilindri si are biturbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TT nu are nici o treaba cu Twin Turbo, mai ales ca pe TT exista si motorul aspirat 3.2L V6. Este doar o varianta putin mai dopata a lui 1.8T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care inseamna printre altele modele de 180 de cai putere, si cel quattro de 225.

1.8T de 150 are turbina (una) K03, cel de 180 K03S si cel de 225 are K04. printre alte mici diferente.

si uite cum ..... marimea conteaza :D

stiu ca TT era ceva legat de forma lui fluida..dar nu mai stiu exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca undeva la motor scrie twin Turbo!! dar probabil ca Twin Turbo nu e tot una cu Biturbo...

si zici ca ai Golf, cel putin asa scrie in semnatura :wub: Are doar o turbina. Motoarele biturbo au in general 6 cilindri in V sau 8 V. Exista o exceptie, BMW care are motor in linie 6 cilindri si are biturbo.
Si daca am golf ce? Inseamna ca tre sa fiu expert in TT-uri? Nu inteleg ce vrei... Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat poate sa fi fost modificat.

dar TT stock NU are twin turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e modificata e modelul quatro de 225 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact (99%) motorul ala il am si eu pe masina si iti garantez ca am 1 bucata turbina K04.

dif intre al meu de 209 si cel de 225 (prezent si pe S3 dupa 2002) nu consta in numarul turbinelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wikipedia : "The TT name does not indicate "twin turbo" as is sometimes assumed. The car is named for the NSU TT, a small rear-engine model with a formidable racing pedigree that NSU produced in the 1960s and was based on the NSU Prinz, although the modern TT shares next to nothing with that model's design concepts. The NSU TT was, in turn, named for the famous Isle of Man TT (Tourist Trophy) motorcycle races."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu numele TTului a venit de la Tourist Trophy sau Touring Trophy

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor subscriu la ce spune mandrul detinator de golf ce a deschis topicul...nu ca as avea ceva impotirva si inaresc ideea ca am vazut cu ochi mei Audi TT de 225hp(detinut de un prieten) pe al carui capac de motor nu scria 1.8 20v ci 1.8 twin turbo.Nush care e explicatia,audi stie mai bine.

p.s.:si pe mobile.de daca veti cauta veti gasi anunturi cu TT de 225hp aka "twin turbo".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua turbine la un motor in 4 cilindri? ma refer la motoare produse in serie si pe benzina.

Exista un motor turbo, de BMW parca, cu 2 turbine, una mai mare, una mai mica, dar e diesel si are 2000cmc si peste 200cp.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca, chestia asta cu twin turbo este aceeasi cu V5 sau V6 de pe G4.este diferenta intre un V6 si un VR6.dupa parerea mea este doar marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Twin Turbat :rolleyes:

Deci TT dupa cum au mai spus si altii vine de la Tourist Trophy care are loc pe Isle of Man. Cine s-a uitat la emisiunea top gear stie :blink:

Masina are o turbina stock ce produce o presiune de 0.9 atmosfere.

La varianta de TT MK1 (produsa intre 1998 si 2006) exista 5 tipuri de motorizari

150 de cai 1.8T (tractiune fata)

160 de cai 1.8T (tractiune fata)

180 cai 1.8T (tractiune fata sau quattro)

224 de cai putere (varianta 1.8T quattro 165 kw) - varianta care are 2 intercoolere - evacuare dubla

250 de cai 3.2L V6 motor aspirat (184 KW quattro)

Apropo cine mai are TT de pe forum ? eventual tot varianta 224 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

si mai exista TT quattro sport o editie aniversara cu motor de 1.8 T si 240 cai ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Imi cer scuze ca postez undeva unde nu ii este locul dar nu merge sa deschid un topic pe aceasta tema.

Sunt proaspat posesor de tt 8n BAM.

Intrebarea mea pe un stage 1+ , stage 2 cu un intercooler , downpipe , admisie directa cu filtru si un soft pe turbina stock ajung safe 260cp? nu vreau sa intru la alte injectoare , wastegate , pompe marite , regulator presiune etc si mai ales interne. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca turbina este in stare buna, fara fisuri in carcasa sau galeria de evacuare si N75, DV sunt de asemenea in parametri, ar trebui sa scoti 260 cu un simplu stagiu 1. 

Ce euro o ai trecuta in carte? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!