Jump to content
elbirlic

Golf V 1.6FSI

752 postări în acest subiect de discuţie

davides   
davides

Vreau sa ma refer exclusiv detinatorilor de mkv aceasta motorizare 1,6 FSI ... ce benzina folositi ? de unde si de ce(argumentati) :icon_thumright: ...

Eu momentan bag de la MOL EVO5, sunt multumit d.t.p.d.v. mai putin pretul :) ... inainte bagam de 95 tot de la MOL dar m-au sfauit niste mecanici sa-i dau benzina buna si diferenta intre cele doua este la silentiozitatea motorului si parca un pic pleaca mai zbangie :) ...

Daca nu e prea greu sper sa postati ...

Multumesc !

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dudu   
Dudu

Poti citi pareri aici: Benzina pentru TSI si FSI

Link către postare
davides   
davides

l-am citit cap - coada dar totusi vroiam strict pe mk5 aceasta motorizare

... daca nu e cu suparare la dv ;) ...

Modificat de davides

Link către postare
pantene   
pantene

eu am alimentat de 16k si trei ani numai petrom99,de ce?sunt conservator,si nu pot sa spun ca este mai bine ,sau mai rau altfel

Link către postare
swarthofole   
swarthofole
Vreau sa ma refer exclusiv detinatorilor de mkv aceasta motorizare 1,6 FSI ... ce benzina folositi ? de unde si de ce(argumentati) :icon_thumright: ...

Eu momentan bag de la MOL EVO5, sunt multumit d.t.p.d.v. mai putin pretul :huh: ... inainte bagam de 95 tot de la MOL dar m-au sfauit niste mecanici sa-i dau benzina buna si diferenta intre cele doua este la silentiozitatea motorului si parca un pic pleaca mai zbangie :D ...

eu am bagat pana acum numai de la petrom 95 si 99(cateodata si combinat) pt ca sunt cam conservator...de curand m'a sfatuit un prieten sa bag carrera de la omv ca e mai buna si o sa o incerc cat mai curand, de curiozitate...foarte rar am pus si efix de la rompetrol, insa nu am observat schimbari majore in bine/rau fata de benzina de la petrom...atat doar ca la petrom e cam cea mai ieftina benzina...o sa postez aici si dupa ce alimentez la omv...numai bine!

Link către postare
bzi   
bzi

Salut . Si masinuta mea merge bine cu Petrom 99+ si sunt foarte multumit de consum(fata de ce aud la altii cu 1.6 de 102 cai este super bine).De curind am o eroare ''P1038 incalzire senzor NOX intrerupere''si as vrea sa imi spuna cineva ce se poate intimpla daca merg asa cu masina avind in vedere ca nu a crescut consumul ,motorul merge rotundsi nu scoate nici fum. Ce face mai precis senzorul NOX? Are rolul sondei lambda 2(diagnoza)sau mai face si altele?Merita 1700 Ron sau sa merg asa cu masina? Va multumesc anticipat

Link către postare
Teo91   
Teo91

@davides io ii dau numai omv carrera 100(nu face mofturi )

inainte ii mai dadeam si de la mol evo5 chiar si de la petromv am bagat odata si s-a aprins sonda lambda

Link către postare
EDY`S   
EDY`S

Salut am si eu un Golf 5 1.6 FSI are 104.000 km si ce pot sa zic este ca m-am lasat pe mana unui mecanic care chipurile imi este prieten, a facut-o praf, era ea sarita de la punct, dar nimik rau altceva, am puso la punct si surpriza, masina tot nu tragea si dadea emisi de noxe, inainte de asta acest amic m-a pus sa schimb nox senzor-ul care vad ca l-a mai schimbat cineva degeaba si am dat 1600 lei, degeaba cel vechi functioneaza perfect, asa ca vreau sa-l dau pe cel nou la un pret redus daca este cineva interesat, este urgent, si de asemeni urgent pt mine e si axa cu came care e praf, daca ma poate ajuta cineva cu o axa SH ar fi perfect pt ca una noua e costisitoare grav ( 2500 lei ) referitor la combustibil pe primul loc e Alto 101 de la Rometrol si locul 2 e Petrom 99+ , restul nu prea ma multumesc , dar precizez ca e foarte important pompa de unde bagi pt ca eu am patito chiar si cu Alto 101 si a trebuit sa bag urgent 99+ daca vrei sa fugi Alto 101 e cel mai bun la noi pt ca EVO 5 se arunca la consum si are aceeasi putere daca vrei sa ai si consum bun si fuga cat de cat adik pt oras 99+ iar daca chiar vrei sa-ti consume putin masina dar nu te astepta sa fuga la adevarata ei putere Petrom 95, fuge si cu aceasta dar cere schimbarea treptelor in turatii mari (5500-6500), diferenta e cam asa in Bucuresti, numai cu clima:> : Petrom 95 => urban - 9%-10% ( in functie de talpa si anotimp) , extraurban - 6,5% - 7,5% (in functie de talpa si anotimp) 0-100km/h 11 sec.; Petrom 99+ => urban - 10% (indiferent de talpa si anotimp ) , extraurban - 7% ( indiferent de talpa si anotimp ) 0-100 km/h 10,6 sec ; Alto 101: urban - 11% - 12% ( in functie de talpa si anotimp ) , extraurban - 8% ( indiferent de conditii la maxim 160km/h ) 0-100km/h 10,1 sec ; la EVO 5: urban minim 12% ( in functie de talpa si anotimp ) , extraurban minim 8,5% ( in functie de talpa si anotimp ) 0-100km/h 9,9 sec. Toate sunt incercate de mine cu aceasi masina Golf 5 1.6 FSI 2004 BAG in bucuresti si pe ruta Bucuresti - Brasov , sfatul meu pentru un echilibru fiabilitate - consum - durabilitate - pret - calitate - demaraj PETROM 99+ vrei la [cenzurat] EVO 5, iar daca iti permiti si vrei sa si traga ceva mai bine motorul si sa te tina la fel de bine cu un consum bun pt fuga ALTO 101 dar nu de la Rompetrol Dristor :rolleyes: .Eu alimentez doar de la petrom si sunt extra multumit, Evo 5 cam omoara pompa de FSI, Alto 101 numai cand ies afara pentru ca am nevoie de cuplu la turatii mici in serpentine :icon_cool: cat despre relanti nu am avut probleme cu nici una , repet conteaza si pompa. Zgomotul la motor? care? ca eu nu-l aud decat dupa 5000...Bafta all

post-59280-1277392533_thumb.jpg

Modificat de EDY`S

Link către postare
vali_devill   
vali_devill

:ninja: photoshop...

Link către postare
davides   
davides

baiatul e in cautare de posturi ...

Link către postare
robi_zet   
robi_zet

salut. Trebuie sa ii fac revizia in 20 de zile ce norma ii trebuie la ulei? VW 502 00 / 505 00 norma asta e buna?

Modificat de robi_zet

Link către postare
Teo91   
Teo91

Salut am si eu un Golf 5 1.6 FSI are 104.000 km si ce pot sa zic este ca m-am lasat pe mana unui mecanic care chipurile imi este prieten, a facut-o praf, era ea sarita de la punct, dar nimik rau altceva, am puso la punct si surpriza,

distributia???adik vrei sa spui ca ai schimbat distributia ?BAG am si eu si e pe lant

Modificat de Teo91

Link către postare
maiuei   
maiuei

salutari,in curand doresc sa im achizitionez un FSI.am tot urmarit posturi cum ca MPI consuma mai mult si este mai lenes.Cu fsi nu ti-e frica in depasiri :) Intrebarea este : Merita sau nu? astept raspunsuri

app astazi ma duc sa vizualizez una deci orice sfat e bine venit

Link către postare
oldhit   
oldhit

diferenta dintre cele 2 motorizari ar fi: consumul mai bun la turatii ridicate pt FSI, 13cai in plus pt FSI, acceleratie ceva mai buna, parca suna mai bine FSI cand o accelerezi..mai sportiva (parere personala), FSI e mai pretentios la intretinere (benzina de ex,etc)...

MPI se remarca prin "batranetea" sa, fiind de ceva timp pe piata dovedeste ca este un motor reusit, chiar daca este criticat fara mila :)

Cand zic reusit ma refer strict la pret/calitate/fiabilitate/consum decent/ si nu in ultimul rand.. nu este un motor de alergat, poti face depasiri acceptabile de la 4000rpm.

Its up to you :huh:

Link către postare
marcelinhoysy   
marcelinhoysy

vad ca nu s a mai scris de ceva timp...am si eu un 1.6 fsi cod motor BAG...mi am luat o teapa mare la cumparare pt ca am avut incredere intr un asa zis prieten care se ocupa de masini...si dupa 1000 de km de cand am cumparat o a inceput sa faca probleme...cea mai grava i am schimbat un piston...acum merge dpdv al piesei schimbate dar park nu mai trage cum trebuie...inainte daca schimbam la 3000 rpm se ducea mai bine...acu tre sa ajung sa schimb pe la 4000 si dupa sa se mai duca...si in schimb daca urc o panta zici ca e tractor ca nu are vlaga...acum imi apar 2 erori:calculatorul motor care trebuie schimbat...si inca una care se refera la distributie...mai exact sa verific punerea la punct...am verificat de 3 ori si e bn pusa la punct si totusi eroarea persista...referitor la benzina...am mers ffff mult timp cu petrom 95 si imi dau seama ca nu e bn...fff mult timp ins 12000 de km...de acum am trecut la petrom 100 pe care o gasesc in rep. moldova unde si pretul/l in leii nostri e de 3.8 lei.acum fac un apel la posesorii de BAG daca se poate copia calc motor de pe alt motor si adaptat la mn...sau trebuie neaparat inlocuit

Link către postare
davides   
davides
CzRsss   
CzRsss

Salut.si eu am un golf 1,6 fsi.am aceesi problema cu EPC.Pe la 120, mi s-a aprins deodata epc in bord si a facut masina ca si cum as trece dintr-o treapa de viteza superioara in una inferioara.a stat cateva secunde apoi s-a stins, dar masina parca tragea, parca nu, nu are aceasta problema mereu uneori merge bine uneri abia trage, mi-e frica sa fac o depasire ca nu stiu ce o apuca.

Link către postare
sergiuCS   
sergiuCS

din ce am studiat si eu fiind posesor al unui mkv fsi BLF am inteles ca bag-ul este si cel mai pretentios la benzina are "digestia buna" numai cu 99, 101, evo5, carera 100 etc

Link către postare
CzRsss   
CzRsss

da..asa este al meu...nu stie nimeni ce sa ii fac?...am postat mai sus ce probleme are..i-am schimbat toate filtrele, uleiul..dar tot asa face..nu mereu..

Link către postare
davides   
davides

poti sa-i bagi o perioada EVO5 de la Mol si vezi cum "functioneste" cu ea ... si eu am BLF si folosesc EVO5 dar colegul meu are BAG tot 1.6 FSI si i se aprind senzori prin bord ...

Link către postare
CzRsss   
CzRsss

ms...o sa pun de la mol...sper sa mearga

Link către postare
CzRsss   
CzRsss

in seara asta am trecut pe la un servis si am intrebat ce insemna epc...mi-au zis ca imseamna"energy power control" si nu are nici o problema cat nu sta aprins mereu..

Link către postare
Teo91   
Teo91

EPC = Electronic Power Control (posibile probleme ale motorului)

si eu tot BAG am.e mai sensibil la benzina.spre exemplu daca ii bag 95 se aprinde check-ul (eroarea fiind lower limit exceded 17441)

nu iti face insa griji sterge eroarea si merg cu el mai turat ca nu se mai aprinde(cel putin la mine asa e)

Modificat de Teo91

Link către postare
Ioana   
Ioana

Exista un topic dedicat EPC aici .

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.