Jump to content

Ulei Bixxol


Reznycki
 Share

Postare recomandată

Salut, deja se propie timpul sa schimb uleiul, si ma gandeam sa folosesc Bixxol (de la omv undeva la 60 RON\L). Motivul este ca cica este ulei special pt VW-uri. M-ar intereseaza daca e cineva sa stie sau a folosi si\sau daca is povesti :rolleyes: sau chiar are un sambure de adevar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l folosesti linistit. Mai de mult pusesem o lista cu uleiuri acceptate de Vw si el se afla pe aceasta lista. Bogdane..vezi ca sunt si alte marci de care nu ai auzit dar sunt de 10x mai bune ca aral, mobil etc...q8,kuweit oil sau motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vandut destul de multe tipuri de ulei, dar in masina mea tot nu as pune decat Mobil 1 sau Castrol. Eventual intr-o masina mai veche Esso, care e produs tot de Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina sau motorina de la omv este facuta special pt grupul VAG?

la fel si cu uleiul lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai NU va mai certati.. anumite uleiuri din gama Bixxol RESPECTA SI specificatiile VW nu sunt facute "expre'" pentru ele. Or fi bune dar au un pret mai mare ca altele la fel de bune sau mai ceva , asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele uleiuri de la OMV respecta doar standardele VW ca 506.01 sau 507.00. Mi se pare ca sunt denumite V6 sau V7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextz .Uleiurile alea tre sa aiba si o corespondenta SAE-API/ACEA asa ca se pot pune si in alte tipuri de motoare. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea ta este corecta. Dar au certificare doar pentru VW. Ca se potrivesc dupa SAE-API/ACEA si altundeva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pun Bixxol d'asta de la OMV pentru ca si inainte bagam OMV syn com diesel. Doar ca OMV s-a gandit sa schimbe "placa" cu Bixxol-urile astea care sunt cam scumpe. Pana acum e ok. Am bagat un 10W40 si consumul de ulei e foarte mic (daca exista). In rest sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele uleiuri de la OMV respecta doar standardele VW ca 506.01 sau 507.00. Mi se pare ca sunt denumite V6 sau V7.

Corect, asa se numesc V6 sau V7 diferenta e daca tin bine minte (posibil sa gresesc) ca V7-le e pt. masinile cu filtru de polen. Oricum mersi pentru raspunsuri. Cred ca o sa folosesc un V6 (nu cred ca masina mea are filtu de polen :blush: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate VW au filtru de polen poate vrei sa zici filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

A folosit cineva OMV Bixoll Extra 10w40 la 1.4 16v ?

Am vazut ca e unul dintre putinele uleiuri de tip 10w40 care respecta VW 502.00. Motul mai are un ulei similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!