Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

E frumos, drumul este acceptabil, nu e cel mai rau drum, insa de departe sa fie perfect. Daca mai prinzi si trafic, stai in spatele unora care merg cu a1a/a2a tot traseul, si se taraie in rampe ca-s incarcati.  Peisajul este de vis, incearca sa te uiti din timp la vreme si sa nu mergi pe ploaie/ceata ca nu vezi nimic. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, apreciez. Asa o sa fac, voi tine cont de sfat. O seara frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu acum 3 saptamani pe Transfagarasan de la un capat la celalalt si i-am incins putin franele masinii pe serpentine.Cel mai mult au avut de suferit pasagerii. :)))

A meritat fiecare km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am incercat si eu anul asta o urcare dinspre Sibiu si mi-am blestemat zilele. Practic, daca tii la masina, mai bine mergi in ritmul camilei. Si daca este liber drumul este extrem de frustrant. Dar macar ai posibilitatea sa admiri peisajul :).

 

Prin urmare, care va stiti cu talpa grea si aveti suspensii tari si taloane mici, mergeti in weekend cand este aglomerat, ca sa nu aveti cum sa ii dati in goarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, este rau drumul! Insa aveti mereu alternativa Transalpina, unde asfaltul este perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu anul asta o urcare dinspre Sibiu si mi-am blestemat zilele. Practic, daca tii la masina, mai bine mergi in ritmul camilei. Si daca este liber drumul este extrem de frustrant. Dar macar ai posibilitatea sa admiri peisajul :).

 

Prin urmare, care va stiti cu talpa grea si aveti suspensii tari si taloane mici, mergeti in weekend cand este aglomerat, ca sa nu aveti cum sa ii dati in goarna.

Dinspre Sibiu e rau drumul ???

 

Anul asta am fost de 2 ori cu masina si de 2 ori cu motocicleta...

 

Unde ti s-a parut rau ? 

 

Cum iesi din Cartisoara catre padure ai 2-3km cu asfalt carpacit, da, e usor denivelat.

In rest, au asfaltat in toamna asta (Septembrie) pe serpentine, nu mai sunt gropi, e ok drumul.

Pe gol alpin, adica de la Telecabina/ Balea Lac la Balea Cascada e foarte bun drumul, poti sa o fugaresti cat vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as vrea sa ajunga la hotelul de gheata de la balea , am inteles ca e imposibil cu masina , drumul fiind inchis , pana unde pot merge totusi cu masina si cum pot ajunge la telecabina care urca la balea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru cei interesati, se pare ca la aprox 1-3 Iunie se deschide.

Cu moto se poate urca pana sus - minus ultimele 2 viraje, lucrau sa le curete de zapada, iar apoi se apuca de platou, pentru a pregati deschiderea usilor tunelului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie sau e mai devreme ca deobicei?

Apropo, tunelul are usi? :))

Habar nu aveam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai devreme. In fiecare an, la maxim 1 iunie se deschide - neoficial, caci panourile de la intrarea pe drum raman cu Iulie. Dar, alea's pentru turisti :) 

Da, are usi metalice in partea cu Lacul, le vezi in lateralele tunelului :)  Daca nu le-ai vazut inseamna ca ai parcurs de prea multe ori drumul in sensul dinspre AG. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Despre usi, da, doar o data dinspre Sibiu si in rest dinspre Arges, chiar nu am bagat de seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ciprian Petrescu
On 24.05.2016 at 8:28, 75NOR a scris:

Pentru cei interesati, se pare ca la aprox 1-3 Iunie se deschide.

Cu moto se poate urca pana sus - minus ultimele 2 viraje, lucrau sa le curete de zapada, iar apoi se apuca de platou, pentru a pregati deschiderea usilor tunelului.

Un coleg care a fost pe acolo poate sa ne confirme ca s-au deschis portile si este posibila traversarea ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian PetrescuCel mai simplu suna la Cabana Balea si intreaba-i. 

Weekendul trecut nu le deschisesera, dar spuneau ca le deschid acum, de Rusalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

Am vorbit acum 2 zile iar drumarii din SB nu au fost in stare sa curete zapada de la intrarea in tunel = porti blocate.

HALAL indivizi, pacat de tara frumoasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

Confirm, am traversat ieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Am traversat si eu azi dinspre Sibiu spre Curtea de Arges.

Pana la Balea Lac,asfaltul e ok,doar cateva gauri trebuie astupate,si niste pietre date la o parte de pe marginea soselei.In schimb,pe partea argeseana pana la Barajul Vidraru,asfaltul e cam naspa,cu gauri si multe locuri in care asfaltul a luat-o efectiv la vale,traficul desfasurandu-se pe o singura banda de mers.Daca nu se vor apuca serios de consolidat in viitorul apropiat,s-ar putea sa nu mai ai pe unde trece daca mai ploua 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mare atentie, Sambata 9 iulie 2016, e oprita circulatia pe Transfagarasan intre Balea Lac si aproape de Balea Cascada, intre orele 12:30 si 16:00.

Motivul - Turul Ciclist al Sibiului. Va las si 2 linkuri :) 

https://www.facebook.com/Transfagarasan/photos/a.442060745851433.100139.127598157297695/1101613703229464/?type=3&theater

http://www.ciclism.sibiu.ro/ro/restrictii.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, ma bate gândul ca pe 22 august sa ajung dinspre Roman la Bâlea Lac deoarece doresc să urc în două zile consecutive pe Moldoveanu, Viștea Mare și Negoiu;

Mă interesează ce variantă de traseu credeți că ar fi mai bine de adoptat (GPS-ul mă duce prin Curtea de Argeș, dar nu știu cum e drumul, iar al meu golf e cam jos).

Cât privește cazarea, ținând cont că traseele pleacă de la Bâlea, îmi puteți recomanda o pensiune cât de cât decentă (și ca preț, dar și condiții) prin apropiere? 

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun traseul din ambele parti dar eu as veni pe Oituz, Brasov, Fagaras, Cartisoara (aici iti recomand si cazarea) si apoi sus spre Balea :)

nu vad rostul sa te duci prin Curtea de Arges. eventual la plecare sa o iei pe acolo asa ca sa faci alt traseu si apoi iesi la Brasov prin Campulung (aici drumul e ceva mai slabut C de Arges - Campulung)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, bossake said:

e bun traseul din ambele parti dar eu as veni pe Oituz, Brasov, Fagaras, Cartisoara (aici iti recomand si cazarea) si apoi sus spre Balea :)

nu vad rostul sa te duci prin Curtea de Arges. eventual la plecare sa o iei pe acolo asa ca sa faci alt traseu si apoi iesi la Brasov prin Campulung (aici drumul e ceva mai slabut C de Arges - Campulung)

Ok, multumesc. Ideea era ca, din nu stiu ce motiv, gps-ul ma punea sa inconjor prin Avrig. Ai idee cati km sunt intre Cartisoara și Balea si cam in cat timp ii fac (eu de la 7.00 vreau sa plec pe traseu din Balea ca sa nu ma prinda noaptea pe munte)? O recomandare de pensiune in Cartisoara?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nicio treaba cu Avrig,nu ajungi acolo cum o sa vii de la Fagaras o sa faci stanga spre Cartisoara.

Din pacate nu iti pot face o recomandare de pensiune ptr ca nu am fost cazat in zona aia. De la Cartisoara la Balea Lac sunt destui de multi km, am dat acum pe harta si sunt ~30. Va trebui sa iei masina pana la Balea Lac, ca  si timp cam vreo 40-50 minute, mare parte din traseu fiind in urcare,extrem de virajat, viteza f mica.

Pe zona sudica cazari sunt ff putine ,grosul sunt dupa Vidraru spre Curtea de Arges (la distanta ff mare de Balea)de aia ti-am si recomandat Cartisoara :)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, multumesc. Inseamna ca are gps-ul meu o „bubă”...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vama Cucului in Cartisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!