Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Transfagarasanul este deschis :) - am mers astazi de la sibiu la curtea de arges

Drumul este ok, ceva ma rau pe partea din arges, dar nu pune probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Video facut de mine pe 3 iun.

Oficial Transfagarasan se deschide pe 1 iul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai asteptam confirmari de la cei care au traversat in week-end din AG in SB sau invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tunelul este deschis si se circula pe ambele sensuri cu exceptia zonei unde a fost caderea de pietre (50 m) unde se circula pe un singur sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva vesti noi dupa ploile de zilele astea ?

S-a blocat din nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Maine vreau sa merg si eu pe Transfagarasan. Aveti idee de la Ploiesti la Curtea de Arges, prin Targoviste, Gaiesti, e ok drumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog un cunoscator sa mi zika din zona Uricani/Petrosani unde ajung mai repede?transfagarasan sau transaplina?Pe transfagarasan am fost si as vrea pe transalpina sa ajung saptamana care vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Petrosani ajungi pe Transalpina cel mai rapid...

S-a inventat Goagal Maps...nu tre' sa fii cunoscator...

Daca ai folosi alfabetul Kum trebuie poate si Goagalul ar intelege ce cauti...S-au inventat MAJUSCULELE la inceput de propozitie, un spatiu intre ele si multe altele...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca esti la ora de amuzament si nu cred ca e cazul.

In loc sa te arati atat de amuzat, mai bine imi dadeai un raspuns mai detaliat la intrebarea mea.

In caz ca ai uitat, suntem pe un forum aici. Daca am folosi toti "Goagal ul", la ce nevoie mai e acest forum?

Pentru mine, este mai simplu sa pun aici o intrebare, pe care, o tastez in cateva secunde si astept un raspuns. Alta data te rog sa te abtii daca nu ai de spus ceva concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu eram la ora de amuzament...din contra...

Daca aveai curiozitatea sa cauti pe Google Maps:

http://maps.google.r...ps?hl=ro&tab=wl

Petrosani-Obarsia Lotrului, Ranca etc ai fi aflat in sub 1min raspunsul tau fara sa mai astepti raspuns de la noi...

Sint 30km pina dai de Transalpina in speta de intersectia de la Obarsie...

Forumul e bun la ceva ce nu gasesti pe Goagal, update-uri, pareri, impresii etc...

Raspuns la intrebarea : ce e mai aproape de Petrosani, Transalpina sau Transfagarasan ? il gaseai singur...

La intrebare stupida ce raspuns crezi ca primesti...?

Ce detalii mai doresti si iti e lene sa le cauti? Ce traseu sa urmezi ? DN7A...

Vrei detalii despre Transalpina citesti topicul aferent/dedicat...este...

Pt noi era mai simplu sa te ignoram...sa astepti raspuns pina la toamna...

Inca odata, se pare ca Ion Creanga s-a inspirat din realitate...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine vreau sa merg si eu pe Transfagarasan. Aveti idee de la Ploiesti la Curtea de Arges, prin Targoviste, Gaiesti, e ok drumul?

Ploiesti Targoviste Gaesti pe Autostrada la Pitesti, Curtea de Arges e f bun drumul

poti ajunge linistit

L.E.

cred ca esti deja inapoi acasa, acum am vazut data postarii :lol:

Modificat de valysor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de bine se poate si targoviste -> Campulung-> Curtea de Arges. Drumul e ok, sau era acum aprox o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Am mers pe traseul la care m-am gandit initial. Drumul e foarte ok. 7C - Transfagarasan, e bun, sunt zone carpite, sunt zone reasfaltate. Oricum cu 17" am mers bine. Este zapada la Balea inca, dar nu cred ca mai tine mult. A fost foarte bine in afara de volant masinii care are "inceput de sfarsit " :))

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e drumul de la baraj pana sus (partea din AG)? E lin sau zdruncina? :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar ieri, venind de la Arad, am luat-o pe Transfagarasan. Parerea mea este ca pana la Balea merita, dar de la Balea la Vidraru si mai departe este groaznic drumul. Peisajele nu sunt foarte placute, drumul extrem de virajat si obositor, mai ales cand stai dupa cineva cu 30 km/h..etc. Iar la Vidraru..mizerie de numa.

Aditu, mie mi s-a parut destul de prost drumul de la Balea pana la baraj. Nu l-as mai face inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coooorect! Mai avem de imbatranit ca sa meritam asfalt neted.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma duc si eu pe acolo. Astept sa vad imbunatatirile asfaltului fata de anul trecut :)

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca o sa observi asa ceva..:)) Poate doar la peisaj..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur cei care scrieti pe aici despre calitate drum va credeti in alta tara...dar e cazul sa reveniti cu rotile in RO.

La fel de sigur este ca nu ati parcurs TF-ul in fiecare an cum am facut eu din 2000 incoace, altfel observati ca anul acesta este cel mai bun carosabil din utlimii 12 ani !

Daca si in viitor il vor mentine la fel ca anul acesta va fi ok.

Si inca ceva: daca va uitati zilele astea in turul FR o sa vedeti e drept ca drumurile lor asemanatoare sunt de o calitate mai buna si constanta DAR sunt extrem de inguste si nemarcate la fel de bine ca TF-ul nostru.

Sunt multe catarari de 10-15 km unde 2 autocare nu trec unul pe langa altul... exact cum au facut imbecilii si la noi portiunea Sugag-Jina din TA.

Asadar pe TF se merge in siguranta sporita datorita latimii de min 6 m a drumului, facut pentru autovehicule militare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la Balea drumul este perfect. Eu ma refeream de la Balea pana la Pitesti, care este groaznic ! Plin de gropi, plombari, denivelari..etc. La care mai adaugi si curbe peste curbe, plus un card de masini care merge cu 25-30 km/h...si te-ai scos.

Eu am facut de la Balea la Vidraru cam 2 ore din motivele expuse mai sus. M-am si plictisit pe traseul acela..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi m-am intors sieu. De la Sibiu la Balea drumul este bun, dupa Balea este destul de rau dar circulabil. Cu o suspensie foarte tare si garda joasa am putut merge fara probleme majore (fara sa ating pe undeva sau sa trebuiasca sa merg cu tr.1 pentru a trece). Drumul este plombat la modul ca s-a aruncat asfalt din camion cu lopata si nici macar n-a fost nivelat cu un compactor, asa ca sunt movilite peste tot. Toate aceste portiuni de drum jalnice alterneaza cu cateva de asfalt nou dar nu foarte lungi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai vorbim de aglomeratia de sus,de la Balea...parcare (cu plata) plina, masini parcate la marginea drumului cu roata aproape in prapastie... Cativa km dupa ce iesi din tunel trebuie atentie si rabdare de fier.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!